Saituri inexistente

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Saituri inexistente

Mesajde YO6EX » Mie Iun 27, 2012 7:34 am

Intr-una din zilele săptămânii trecute am avut curiozitatea să accesez "Pagini YO",
să văd ce mai este nou pe saiturile radioamatorilor.
Am avut surpriza să constat că multe (22 !)nu mai există.
Cred că proprietarii lor ar fi trebuit sa anunţe pe N2YO să le şteargă din listă...

Ce n-am găsit:
YO8RHM
YO2KCB
DL2MGH
YO3GNO
YO7FFU
YO2LMA
YO2KHR
YO2MNO
YO8KZC
YO8KCW
YO8KZG
YO9FAE
Forumul repetoarelor
YO2LMA
YO5KMM
YO4FYQ
YO6OSC
YO2OSV
YO3GH
YO9CFR
YO8DHC
N2NNU

Alte saituri existente, sunt părăsite de ani de zile... vre-o 28-29...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde n2yo » Mie Iun 27, 2012 8:06 am

Asa este... sectiunea nu este frecventa intretinuta. De-a lungul timpului o serie de radioamatori mi-au promis o mana de ajutor pentru pastrarea la zi a listei si a clasamentului, dar au abandonat cu totii treaba. Din pacate posesorii paginilor web extrem de rar ma anunta ca a intervenit o schimbare majora. Verificarile nu prea merg facute semi-automat, trebuie interventie umana.
O sa sterg paginile web indicate, multumesc!

73s de Ciprian N2YO

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde YO8DHD » Mie Iun 27, 2012 8:18 am

CRed ca ar trebui o actualizare a adreselor acestor site-uri. Spre exemplu adresa exacta pentru YO8RHM este www.yo8rhm.com. Incercati si veti vedea ca e corecta. E un site in care isi prezinta realizarile tehnice si nu numai. Oricine poate gasi o idee de constructii practice de echipamente/antene. Acum nu stiu politica acestui site referitoare la actualizarile de adrese. Poate ca ar trebui publicata in ideea ca cine stie de o schimbare a vreunei adrese sa poata sa o trimita/posteze undeva de unde va fi luata la cunostinta de admin. Cu stima, YO8DHD

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde yo3gh » Mie Iun 27, 2012 8:30 am

Cu scuze , eu am anuntat la vremea respectiva ca host-ul free unde aveam site-ul nu mai exista si ca noua meu site se afla la http://yo3gh.00freehost.com/
73 ! yo3gh, Op Dan

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde YO6EX » Mie Iun 27, 2012 11:34 am

YO8DHD scrie:CRed ca ar trebui o actualizare a adreselor acestor site-uri. Spre exemplu adresa exacta pentru YO8RHM este http://www.yo8rhm.com. Incercati si veti vedea ca e corecta. E un site in care isi prezinta realizarile tehnice si nu numai. Oricine poate gasi o idee de constructii practice de echipamente/antene. Acum nu stiu politica acestui site referitoare la actualizarile de adrese. Poate ca ar trebui publicata in ideea ca cine stie de o schimbare a vreunei adrese sa poata sa o trimita/posteze undeva de unde va fi luata la cunostinta de admin. Cu stima, YO8DHD


Schimnbarea unei adrese, respectiv link-ul catre aceasta este treaba proprietarului saitului rerspectiv.

Daca n-a anuntat schimbarea, insemna ca nu este interesat.

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde YO2DFA » Vin Iun 29, 2012 3:01 pm

YO2KCB are, acum, adresa: http://www.yo2kcb.ro/
Nu stiu la ce adresa l-ati .... "căutat" HI!
Andy, YO2LXB, încearcă să-l menţină la zi cât de cât, ţinând cont că nu prea este ajutat de restul hamilor din CS!
73 Ovidiu - YO2DFA
P.S. Nu-mi mai amintiţi de când nu a fost actualizat YO2DFA :lol: , dar pur şi simplu am uiat parola de acces, şi nu ştiu cum să fac să-mi fie şters de la qsl.net şi s-o iau de la capăt. Poate îmi dă cineva vre-o idee!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde YO8RAA » Vin Iun 29, 2012 4:01 pm

YO2DFA scrie:...
P.S. Nu-mi mai amintiţi de când nu a fost actualizat YO2DFA :lol: , dar pur şi simplu am uiat parola de acces, şi nu ştiu cum să fac să-mi fie şters de la qsl.net şi s-o iau de la capăt. Poate îmi dă cineva vre-o idee!


Salut Ovidiu
Daca cunosti adresa de email pe care ai deschis contul este foarte usor de recuperat parola.
Scrii indicativul, dai click si vei primi noua parola de acces in email.
https://admin.qsl.net/index.php?page=loginform
Daca nu ai nici adresa de email poti rezolva problema ta aici:
https://admin.qsl.net/index.php?page=contact

73' Mircea

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde YO2DFA » Vin Iun 29, 2012 6:24 pm

OK Mircea! Mulţumesc mult! Am început cu prima variantă!
Mi-a apărut scris că mi-au trimis un email cu parola!
Momentan nu a sosit, dar aştept, HI! Am aşteptat mulţi ani....
Încă o dată mulţumesc pentru amabilitate!
73 şi pe curând!
Ovidiu + YO2DFA

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde YO8DHD » Vin Iun 29, 2012 7:07 pm

Problem la recuperarea parolei este ca email-ul actual sa fie acelasi cu cel declarat pe qslnet. Daca nu e trebuie sa incerci cu al doilea link.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde YO6EX » Vin Iun 29, 2012 7:09 pm

YO2DFA scrie:YO2KCB are, acum, adresa: http://www.yo2kcb.ro/
Nu stiu la ce adresa l-ati .... "căutat" HI!
Andy, YO2LXB, încearcă să-l menţină la zi cât de cât, ţinând cont că nu prea este ajutat de restul hamilor din CS!
73 Ovidiu - YO2DFA


Poate ca-l tine la zi, dar nu a anuntat pe N2YO ca a schimbat adresa!

Cred ca proprietarul saitului are obligatia de a anunta schimbarea,
pentru ca N2YO sa poata face modificarea...


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori