Sugestie pentru admin

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
YO2RB
Mesaje: 42
Membru din: Mie Dec 06, 2017 9:29 pm
Contact:

Re: Sugestie pentru admin

Mesajde YO2RB » Lun Mai 06, 2019 12:23 pm

Rubrica de Mica Publicitate e o rubrica foarte utila si urmarita de multa lume, dar e poluata de unii utilizatori cu anunturi repetitive, repostate pana la exasperare. Ma refer concret la utilizatorii Marian si Tase care au monopolizat efectiv rubrica de vanzare. Nu am nimic la vanzare si e putin probabil sa postez ceva, dar sunt interesat sa vad ce mai apare. Nu ma deranjeaza nici un anunt, dar repetarea obsesiva devine agasanta si face greoaie urmarirea rubricii. Ar trebui impusa o politica stricta ca anunturile sa fie repostate doar odata pe spatamana. In mod concret cred ca cine inclca regula ar trebui atentionat prima data si la incalcari ulterioare sa primesca BAN PERMANENT.
Se poate deschide un topic in care utilizatorii sa poata raporta incalcarile regulii de mai sus, venind asfel in sprijinul administratorilor.

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Sugestie pentru admin

Mesajde yo6rk » Lun Mai 06, 2019 8:25 pm

Salut Remus,

1. Un anunt la un anume obiect, se poate reposta la 7 zile. Userul are posibilitatea de a accesa un buton pentru repostare, care apare dupa ce expira cele 7 zile... la nivel de secunda. Daca cineva reposteaza "manual", cand e detectat... ia un avertisment contorizabil.

2. Radioamatorii (adica persoanele care au userul format din indicativ), au acces automat in /forum; aici exista un subiect (topic, thread) deschis unde se pot posta diferite reactii legate de mica publicitate.

3. Daca nu sunteti autentificat pe site, cand vizualizati pagina cu anunturi (vanzari/cumparari/diverse), in dreapta sus, exista o bifa pentru a elimina anunturile de la persoanele care nu sunt radioamatori (adica acele anunturi care nu au nici un indicativ trecut in spatiul respectiv). Bifati acea casuta si astfel scapati de toate anunturile care nu au indicativul trecut in corpul anuntului.

4. Daca sunteti autentificat pe site, aveti posibilitatea de a trece intr-o lista neagra userii de la care nu doriti sa vedeti anunturile, indiferent daca sunt radioamatori sau nu. Vizualizati pagina http://www.radioamator.ro/faq.php si acolo veti gasi procedura de urmat pentru a seta corespunzator aceasta optiune.
Deasemenea recomand (tuturor) citirea acestei pagini cat si regulamentul portalului (https://www.radioamator.ro/regulament.php).

73's!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: Sugestie pentru admin

Mesajde YO8BDW » Lun Mai 06, 2019 8:59 pm

Mii de multumiri , Marius !!

YO2RB
Mesaje: 42
Membru din: Mie Dec 06, 2017 9:29 pm
Contact:

Re: Sugestie pentru admin

Mesajde YO2RB » Lun Mai 06, 2019 9:07 pm

Multumesc !
Probabil o sa am niste clienti zilele urmatoare.
Cum am spus, nu ma deranjeaza nici un anunt, vreau sa le vad pe toate, dar ma deranjeaza repetarea agasanta, nesfarsita, zi de zi.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Sugestie pentru admin

Mesajde YO8TK » Mar Mai 07, 2019 7:35 am

Dupa aceste discutii cei in cauza nu au invatat nimic.Parca mai in ciuda fac! Vezi anunturi la nesfarsit repetate de aceleasi persoane care au monopolizat rubrica cu vanzari. Sta in puterea admin sa rezolve aceasta problema. Si ar fi simpu.....sa multumeasca pe toata lumea.

73!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Sugestie pentru admin

Mesajde yo6rk » Mar Mai 07, 2019 2:56 pm

No... si nu s-a rezolvat problema?
Extras din FAQ:

Nu vreau sa vad anunturile unui anumit user. Cum fac?

Primul pas, va autentificati pe site. Login-ul de aici se transfera automat si pe /forum, nu mai e nevoie sa va autentificati si acolo.
Urmatorul pas este sa dati clic pe userul dvs. din forum (cel din dreapta sus) si sa intrati in "Panoul utilizatorului". In meniul orizontal, mergeti la "Prieteni si persoane neagreate", clic, apoi in partea stanga, in meniul vertical dati clic pe "Administrare persoane neagreate". Aici treceti userul persoanei neagreate, de ex. "yo0abc" si validati actiunea. Dupa acest pas, se creaza o lista cu persoane neagreate. Lista poate fi editata (se pot adauga si alti useri, se pot scoate useri).
Acum... fiind autentificati pe site (sa va apara username-ul langa casuta "home") vizualizand anunturile de la mica publicitate... nu veti mai vedea postarile celor neagreati.

Atentie, functia e bazata pe tabela din /forum, asa ca o persoana neagreata pe forum, va deveni automat neagreata si pe site (la mica publicitate in acest caz); regula se aplica si in sens invers (un user pus pe o lista neagra pentru a nu-l vedea pe mica publicitate, nu va fi vazut pe forum.
Functia lucreaza numai daca sunteti autentificati pe site! Cand nu sunteti logati, sau sesiunea expira... veti vedea automat toate postarile active.


90% din radioamatori au functia de autologin activa, in concluzie cine isi activeaza lista cu persoane neagreate, cand intra pe site, automat e logat, implicit nu va vedea anunturile lui x si y.
Daca nici asta nu e simplu, atunci e comoditate, lipsa de vointa, nestiinta (desi procedura e clara si pentru cei ce nu utilizeaza internetul in mod frecvent).

73's!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Sugestie pentru admin

Mesajde YO8TK » Mar Mai 07, 2019 3:02 pm

Da, am inteles procedura. Lista neagra! HI! Sint proceduri si mai simple.Fara lista neagra.Asta-i politica trebuie sa ne conformam.

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Sugestie pentru admin

Mesajde YO8RAA » Mar Mai 07, 2019 3:09 pm

Bine, bine dar ... cu capra cum ramane???
:lol: :lol: :lol: :P :P :P
Nu e vorba doar de comoditate Marius...dar mai bine sa ne facem ca nu intelegem. :mrgreen:
73 Mircea YO8RAA

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Sugestie pentru admin

Mesajde yo6rk » Mar Mai 07, 2019 3:39 pm

Sincer, mi-e dor de vremurile alea in care radioamatorii erau mult mai prietenosi intre ei; acum... no comment.

Facem un scenariu, si eliminam persoanele care nu sunt radioamatori, ramanand sa posteze anunturi numai cei cu yo%. Cum ar fi daca public si/sau privat am primi "cereri" de genul: "Nu vrem sa mai vedem anunturile lui yo0abc" pentru ca ne intoxica!
Cum ar putea ca administratorii de pe radioamator.ro sa ii zica lui yo0abc... "ba, tu gata... ca x si y nu mai vor anunuri de la tine".
Cum s-ar simti yo0abc? (mai ales daca le-am zice si lista celor cu "petitia de excludere")
Ce ar face yo0abc... daca il aude in banda, sau daca s-ar intalni fata in gata cu unul din cei ce au cerut "excluderea" lui?
Asta nu e o solutie corecta!

Exista deja destul de multa ura intre radioamatorii romani, de parca in loc sa fim uniti... ne rupem capetele si mai rau. Vad destul de multe sicane, in special pe radioamator.ro. Am vazut grupuri de oameni care odata erau prieteni, lucrau impreuna, acum... s-au certat, se flueria unii pe altii, mai au putin si ajung la "pumnii mei au putere". E pacat, asta ne distruge si nu vom progresa niciodata.
Daca prin benzi sau prin alte cai nu pot readuce prietenia radioamatorilor, o fac aici cat pot si cat voi avea puterea sa o fac.
Sa nu uitam ca daca unuia nu-i plac anunturile lui yo0abc, poate altuia ii sunt de folos!
Pentru asta a fost creat sistemul cu lista neagra, astfel incat sa puteti fiecare sa eliminati persoanele care nu va convin, fara sa distrugeti o anume aparenta, cel putin fata de altii.
Revenind la cei ce nu sunt radioamatori dar au ceva de postat la mica publicitate... regula cu lista e valabila si pentru ei.

No, haideti sa lasam rautatile, vorba lui Vasile, "pentru fiecare este loc sub soare".
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Sugestie pentru admin

Mesajde YO8TK » Mar Mai 07, 2019 4:50 pm

Marius,probabil m-ai inteles gresit.Eu nu vreau sa am lista neagra .....si la vanzari cumparari.hi!
De obicei ma uit la vanzari si pe alte pagini din alte tari ale lumii...dar acolo inainte de a vedea anunturile de vanzari constructia paginii respective ma obliga,oarecum, sa aleg categoria.
Uite un exemplu de pe continentul american.

https://swap.qth.com/

Si exemplele pot continua.
Eu la asta m-am referit.In rest asa cum am spus si mai sus eu unul ma adaptez politicii si regulilor paginii.
Pana la urma am beneficiat de serviciile acestei pagini si nu pot decat sa multumesc adminului.
Bineinteles ca se mai pot face cu timpul inbunatatiri

73!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori