Si totusi exista !

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo5ovm
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 13, 2011 7:28 pm
Contact:

Si totusi exista !

Mesajde yo5ovm » Dum Ian 13, 2013 8:05 am

Iata ca mai exista oameni! Am facut un apel pentru obtinerea a doua tubulete 2C39BA, am fost contactat de cineva din YO8..., abia intors pe meleaguri mioritice,sterg anuntul, promite ferm, stabilim pretul, (pana la urma las,nu costa nimic) astept, dupa ce am asteptat in zadar doua saptamani mi-am dat seama ca am fost dus cu zaharelu de YO8... si am pus din nou anuntul. Cel din YO8... nu mai raspunde nici la mail nici la telefon. Imediat m-a contactat , raspuns ,YO2LAM, nu santem prieteni, ne-am vazut o data intr-o tranzactie, si poate prin talciocuri, omule, am eu doua, noi, SIMENS, adresa din QRZ.COM e buna? Raman masca! Hai zi, ca le trimit acum prin curier rapid, maine le ai, te costa transportul doar! Ce poti sa spui in intr-o astfel de situatie. Multumesc YO2LAM, sanatate si sa ne auzim in benzi. Si intradevar, azi (18.01.13) primesc SMS de la curier, livrerea se va face azi intre 11.00 si 17.00. Viva! Azi ora 13.00 sant in posesia lor. Putini sant azi cei ce sar in ajutorul semenilor din comunitatea lor, indiferent care ar fi acea comunitate, cand totul costa, cand fiecare alergam dupa bani fara sa ne gandim cat de mult putem bucura un om cu un mic gest. Inca o data Dr. OM YO2LAM multumesc. Gestul nu spun ca nu l-am facut si eu, stau martori cei pe care i-am ajutat, dar este prima data cand mi se intampla mie. Cred ca este nevoie la o revenire a acestor gesturi intre noi, asa cum era pana in 89.
YO5OVM 73 tuturor.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Si totusi exista !

Mesajde yo3gh » Dum Ian 13, 2013 8:29 am

Frumos gest.... asa e , mai exista radioamatori adevarati . M-a atras titlul post-ului dvstra si pot sa dau si eu un exemplu : YO3CO . Nu conteaza cu ce componente m-a ajutat sau cantitatea , la fel aceeasi atitudine de radioamator , de tip donatie . Jos palaria ptr acest tip de ham-i cu spiritul inca viu ...

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Si totusi exista !

Mesajde yo6rk » Dum Ian 13, 2013 12:00 pm

1: Toata stima, respect pentru YO2LAM, la fel si pentru cei ce fac astfel de gesturi!

2: YO5OVM... de ce nu dai indicativul complet al celui din YO8? Ai o retinere? Se pare ca da!
Foarte URAT GESTUL de a "porcai" 6 judete ce au la inceputul indicativului combinatia de YO8, numai pentru un singur individ! Lipsa de coloana vertebrala!

De regula, persoana mea intervine prin mediul acesta, atunci cand trebuie. Acum a trebuit... pentru ca sunt din YO8 si nu mi se pare normal sa fiu pus eu si alti radioamatori din YO8 in aceeasi oala. Mizez pe intelepciune din partea d-voastra si mai scrieti un mesaj (nu-l editati pe cel initial!), in care sa scrieti indicativul complet al radioamatorului neserios (in opinia d-voastra), si sa cereti scuze celor radioamatori.

73 de
YO8RKU - Marius (din YO8)
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo5ovm
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 13, 2011 7:28 pm
Contact:

Re: Si totusi exista !

Mesajde yo5ovm » Dum Ian 13, 2013 1:39 pm

Te salut yo8rku si pe toti radioamatorii din yo8...Chiar daca am sa supar pe toti cei din districtul 8,dupa cele intamplate in concursurile internationale cu sprijinil nemijlocit al altui yo8...de am fost descalificati ca entitate si catalogati ca un paria al acestei activitati,nu i-ti spune ceva aceste randuri? yo8... ?Ca federatia noastra,care oricum nu mai exista,cel putin pentru mine,a tolerat si tolereaza acest comportament,iar forurile internationale ne improasca cu noroi,cel putin mine nu mi se pare normal,dupa ce am investit atat de mult suflet si nu in ultimul rand bani in acest hoby,sport,spune-i cum vrei.
Apoi dupa moartea celui ce a fost yo4apg,Vasile,de la moartea caruia se implineste un an,Dumnezeu sa-l ierte,iata ca nimeni nu a amintit aici acest aspecta(,01/01.12) tot un yo8 a vrut sa mute federatia in yo8...,s-a batut cu bolovani in piept ca face ,drege,reviste,etc,a luat bani de la oameni, sa autoproclamat ca reprezentant al nostru(al meu nu,poate al hotiilor) si ce a facut? NIMIC! A,ba da,si-a dus toata familia la Fridricshafen pe banii Federatiei! Da,nu sant toti cei din yo8la fel,dar nici atitudine dintre voi cei de acolo nu am vazut sa luati,cel putin aici pentru a impiedica astfel de comportamente.Si te intreb,este nevoie sa-i public numele si indicativul? Il stie intreaga comunitate!Asta ,dupa ce nu am curaj sa intru intrun concurs mai mare pentruca sant asociat cu el si noi toti la fel?
Si nu era din districtul 5,nu? Este di 8! Iar tu si multi altii nu va simtiti balacariti daca nu aveti nici o vina,
trebuie sa-ti spun eu cine vine din districtul 8 in fiecare an de pe meleguri calde in yo? Stii la fel de bine ca si mine,dar nu mai vreau sa o lungim.Este ultima mea replica la acest topic.Am vrut nu atat sa arunc cu noroi in acel yo8... ,cu atat mai putin in comunitatea radio din districtu 8, pentru comportamentul sau,cat ,sa arat ca mai exista printre noi oameni si sa incurajez astfel de
lucruri pe viitor.Tuturor un an nou cu sanatate si sa dam dovada ca santem inainte de toate OAMENI si apoi radioamatori.
Dr OM,YO2LAM,inca o data multumesc,functioneaza impecabil cele doua tuburi,
73, yo5 ovm.

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Si totusi exista !

Mesajde yo6rk » Dum Ian 13, 2013 4:19 pm

Domnule, iti spun ca gresesti enorm!
Cum spuneam, daca nu sunt activ pe mediile acestea, nu inseamna ca nu ma inteseaza, nu citesc, nu cunosc ce se intampla! Trecand peste aceste aspecte, repet atat pentru dumneata cat si pentru toti cei ce citesc aceste randuri: NU GENERALIZATI! In astfel de situatii, numai lasii generalizeaza aspectele negative. DACA AI DOVEZI CLARE ATUNCI ACUZA UN OM DE NESERIOZITATE, FA-L "DE CACAT" IN FATA INTREGII COMUNITATI, (DAR NU GENERALIZA)! Pe viitor sa stii sa nu mai "faci afaceri" cu respectivul/respectivii indivizi.

In situatia de fata, cu tot ce s-a intamplat, ce ai vrea, ca toti radioamatorii cinstiti din yo8 sa se mute in alte districte? sau, in yo5 nu sunt si oameni mai putin cinstiti? PADURE FARA USCATURI NU EXISTA, IAR PENTRU ASTA NU TAI TOATA PADUREA.

Citez din mesajul tau: "Am vrut nu atat sa arunc cu noroi in acel yo8... ,cu atat mai putin in comunitatea radio din districtu 8, pentru comportamentul sau,cat ,sa arat ca mai exista printre noi oameni si sa incurajez astfel de lucruri pe viitor." Apreciez ca ai aratat comunitatii ca exista si oameni cinstiti, dar AI ARUNCAT INTENTIONAT (din ura fata de cativa indivizi din yo8) CU NOROI IN TOTI RADIOAMATORII DIN YO8.

La final, ca nici eu nu vreau sa mai insist pe subiect... personal, despre dumneata, mi-am facut o parere asupra caracterului, cat si alti cititori (cu priviri mai deschise).
Toate cele bune, sanatate si succes in activitatea de radioamatorism!

Marius - yo8rku

PS: NU sunt membru in nici un club, federatie sau alta forma de asociere, nici nu ma intereseaza sa devin vreodata.
SUNT UN RADIOAMATOR INDEPENDENT, IMI DESFASOR ACTIVITATEA ASA CUM DORESC, dar nu pot accepta sa fiu pus in aceeasi oala cu cei neseriosi, fara verticalitate... de catre persoane care nici macar nu ma cunosc.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Si totusi exista !

Mesajde yo3jx » Dum Ian 13, 2013 5:41 pm

Foarte corecta ultima interventie.

yo9gly
Mesaje: 83
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:17 pm
Contact:

Re: Si totusi exista !

Mesajde yo9gly » Dum Ian 13, 2013 11:33 pm

Mie mi se pare ca yo5ovm a deschis acest subiect ca sa arate aprecierea fata de yo2lam , nicidecum ca "sa-l faca de kkt" pe cel din yo8 - spre multumirea tribunelor :)

yo2bpz
Mesaje: 28
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:09 pm
Contact:

Re: Si totusi exista !

Mesajde yo2bpz » Lun Ian 14, 2013 8:56 am

Indiferent de devierea de la subiect, cinste lui YO5OVM pentru ca a postat aceasta apreciere a gestului lui YO2LAM. Il cunosc pe Bata (Slavoliub, YO2LAM) de multa vreme (cam de la prima editie a Simpozionului YO2 de la Lugoj) si mi-a facut impresia si apoi dovada unui om integru, cinstit si vertical ( are mai mult de 1,80 m!) . Este de etnie sarba, dar din actiunile si luarile lui de pozitie este mai roman decat multi dintre noi! ( nu e destul ca 5OVM a fost balacarit de catre unii din YO8 - care in treacat fie spus, nu au fost atat de vehementi cand am fost facuti de rusine "mondiala" tot de catre un YO8 - urmeaza randul meu din partea ...romanilor!).
Dar voi rabda fara sa cracnesc!
Adrian, YO2BPZ

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Si totusi exista !

Mesajde YO8STB » Lun Ian 14, 2013 9:13 am

Domnilor, se pare ca nu ati inteles nimic din postarile anterioare.
Este vorba chiar despre verticalitate , si nu cea fizica ca si eu am 1,90 si 100 kg :) ci despre cea morala.
Daca distinsul nostru coleg face afirmatii, atunci sa le sustina cu barbatie si sa spuna clar :
YO8... a facut asta, si nu sa arunce pisica in tot districtul.
Daca a avut taria de caracter sa ii faca onor lui YO2LAM - dupa cum se pare chiar il merita si atunci din partea noastra sincere felicitari, sa aiba taria de caracter si sa spuna adevarul pana la capat.
Din spatele monitorului toti sunt eroi !
PS. Se teme cumva dumnealui ca adevarul va durea?

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Si totusi exista !

Mesajde yo5ajr » Lun Ian 14, 2013 12:08 pm

Eu cred ca trebuie sa fim mai intai padurari in propriile noastre paduri unde avem locatia, pentru ca acolo cunoastem cararile bine si acolo trebuie sa curatim uscaturile. Daca toti facem asta cu siguranta la primavara se vor inverzi padurile noastre in intregime... :)))) 73 de Miki


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori