Disponibil ce se vede in foto !

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO2MMO
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 03, 2012 2:59 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde YO2MMO » Mie Mar 06, 2013 10:15 pm

#V-49633 -Componente pt 500-650MHz
Tipul anuntului: Vanzari Editare/Stergere
Categorie: COMPONENTE ELECTRONICE
Anunt introdus la: 6-03-2013 11:52:55
Autor: Vasile
Indicativ radio: YO9FEH
Email:
Telefon:
Adresa postala: Bordenii Mari Prahova
Pret: in text LEI
Informatii suplimentare:
Disponibile:
-un QRO in 432MHz 30W
-un Directional Coupler 30dB cu 4 mufe:Load,Transmiter,Incident si Reflected.
-un Filtru cu 3 compartimente cu suruburi micrometrice pt reglaj.Exista si capacul...mai putin suruburile !!!!
-un atenuator cu 3 mufe:IN,OUT si Load ! (au fost 2 bucati,unul l-am demolat...dar exista toate componentele )
Poza contine cele de mai sus afara de QRO de 30W.
Total sunt 5 mufe tata,10 mama si 3 conectori pe cablu de 50 OHM.
Cine este interesat...ma poate contacta pe mail....nu sa ma barfeasca pe Forum !
Pretul la ce se vede in poza:150 USD.
QRO-ul se da cu 100 USD !
73 Vasile

Stimati colegi de hobby,
Incep prin a va spune ca nimeni nu e perfect, toti sintem perfectibili. Intimplator, eu am facut citeva tranzactii cu domnul Vasile, YO9FEH, si nu am a zice nimic decit de bine de domnia sa, in ceea ce priveste seriozitatea, corectitudinea si promtitudinea domniei sale. Ca o dovada in plus la ceea ce va spuneam, iata, in citat, revenirea la anuntul facut de dinsul, si care, ca de altfel in acelasi mod in care s-a intimplat cu un anunt de-al meu despre un QRO cu 3XGU50, vad ca a suscitat o gramada de reactii virulente pe acest forum. Nu inteleg unde rezida atita ura intre niste oameni care au in comun acelasi hobby: radioamatorismul si electronica. Vis a vis de acest subiect, imi permit sa va recomand o solutie care sa va scuteasca de micile neplaceri create de anunturile de acest gen: "rotita" de scroll de la mouse sau bara de scroll de pe laterala dreapta a browser-ului dvs. Credeti-ma, eu folosesc aceste doua instrumente, si functioneaza foarte bine!
73 de Dan, YO2MMO!

yo9gly
Mesaje: 83
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:17 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9gly » Mie Mar 06, 2013 10:32 pm

@YO2MMO

E cam greu sa urasti/iubesti pe forum...

Aceleasi cuvinte bune despre dl. Vasile am si eu.

Iar gainile alea erau beton.. :)

Eu zic ca au adus mai multe zimbete decit multe alte anunturi, 100% corecte (!) , asa ca treaba per total e pe plus...cred...

:)

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo2dno » Mie Mar 06, 2013 11:17 pm

@yo2mmo: Poate ai inteles gresit (poate S-A inteles gresit), anuntul lui Vasile DOAR A prilejuit discutia despre anunturi ciudate, nu era despre si numai despre anuntul lui. Iar discutiile despre un subiect pot duce, dupa ce trece focul supararii, la invataminte si viitoare corectii. Am mai adus vorba la un moment dat despre imprastierea componentelor puse spre vinzare in anunturi separate, urmarea a fost o oarecare restringere a procedeului respectiv. Schimbarea canalului, intoarcerea capului nu rezolva nimic. Daca te uiti in alta parte cind cineva arunca doza de bere pe trotuar, in loc sa-i atragi atentia, individul va proceda la fel si pe mai departe. Daca aude ca se vorbeste despre gestul lui, exista o sansa, cit de mica, sa reduca numarul de gesturi de prost-crescut, chiar daca pe moment iti va dori moartea. Daca intorci capul, sansa e zero. (Aceeasi invitatie am auzit-o si referitor la programele tv, nu comenta daca nu iti place, schimba canalul. Critica foloseste celor mai slabi de inger, care nu se pot feri de dezinformare sau prost-gust, nu celui care critica, el stie sa se fereasca de minciuni si ghiolbanie televizata)

@9gly: Asa e, un zimbet e binevenit intotdeauna. Leucoplastul aplicat pe gura e nepotrivit...

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9fmp » Joi Mar 07, 2013 6:25 am

Imi aduce aminte de comentariile sub titlul de topic:''Anunturi gretoase''...continuate sub titlul ''Bre! O lamaie...''
viewtopic.php?f=2&t=240&p=1682&hilit=bre+o+lamaie#p1682
Din pacate au disparut multe din fotografiile ''echipamentelor'' facute de vanzator in cotetul de pasari, ocazie cu care puteam sa-i admiram si celelalt hobby:cresterea gainilor.
Oricum felicit pe yo9gly pt aducerea aminte a subiectului!
Punerea in vanzare a gainilor dragi langa un fel de filtru pe 600 mhz -inutil radioamatorilor a placut...

yo9gly
Mesaje: 83
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:17 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9gly » Joi Mar 07, 2013 7:36 am

@yo9fmp

Iti aduce aminte gresit.
Confunzi risul cu greata.

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9fmp » Joi Mar 07, 2013 10:00 am

Nu, d-le!
Confuzia o faci d-ta...
Ai deschis un subiect facand aluzie la postarea unui vanzator care a scos la vanzare ce se vede adica 2 gaini si altceva tot inutil unui radioamator, adica componente pt un filtru intr-o banda in care nu suntem autorizati*500-600Mhz.
Daca unii considera aceasta postare ciudata, d-ta o folosesti pt a preamari pe vanzator.
Pt a iti aduce aminte ce a mai scos la vanzare recomand sa vezi fotografiile din link dat de mine mai inainte.
Pt ca tot iti plac gainile...iti readuc aminte ce a mai vandut acelasi distins vanzator candva...
Vand...Reflector parabolic de 2 m diametru, pe post de... umbrela. Deocamdata!

Mie mi-au produs greata.
Adica erau prezentate pline de mizerie fara o minima igiena(asa au spus altii) si fotografiate in acelasi loc, adica in cotetul gainilor.
Poate tura urmatoare aflam la rubrica vanzari o noua reteta pt fabricarea alcoolului,alta pasiune radioamatoriceasca.
Acelasi renumit vanzator ne da reteta de Catinata ... ''Boabele de catina se culeg bob cu bob, cu inerentele intepaturi, se pun intr-un bidon, cu miere si apoi cu palinca fiarta de... 3 ori. Se poate consuma, moderat, numai cand lichidul are culoare portocalie''
In foto se poate vedea cum omul...a taiat pomul pt a-si prepara bautura preferata.

Poate acesta este cheia succesului unor vanzari, sa postam vanzarea unor lucruri inutile langa animalele sau pasarile crescute...
Sa radem?

yo9gly
Mesaje: 83
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:17 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9gly » Joi Mar 07, 2013 5:40 pm

Mie mi se par distractive.

Daca tie iti stirnesc greata, eu zic sa nu te mai chinui.

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9fmp » Joi Mar 07, 2013 7:04 pm

Distractive pot fi fotografiile postate de unii.
Asa afli care este locul adevarat unde se gasesc multe ''echipamente'' sau ''componente'' scoase la vanzare pe acest bazar online.
Cotetul de gaini este acest loc.
Problema nu este aceasta ci imposibilitatea vanzatorului de a da detalii tehnice a ceea ce vinde.
O alta problema despre care s-a mai scris este neputinta? de a scrie un pret, fie el si orientativ a ceea ce se vinde.
''Disponibil ce se vede in foto !''...ascunde de multe ori starea tehnica de functionare,defectiuni.
Starea de greata ti se produce si cand vezi preturi care depasesc limita bunului simt dar si lipsa unui telefon de contact al vanzatorului.
Cum poti sa eviti starea de greata cand vezi o fotografie detaliu al unei vanzari adresata radioamatorilor, ca cea de mai jos?
Imagine
Disponibil ce se vede in foto !
Mai sunt si alte asemenea fotografii pe care nu le postez pt a nu va strica starea de sanatate.
Va rog sa ma scuzati dar acesti ''domni'' vanzatori ne confunda pe noi radioamatorii cu niste jegosi, innebuniti de a cumpara orice mizerie,orice gunoi pe care refuza sa il arunce...
''Relatii numai pe mail'' afli de multe ori...
Aceeasi vanzatori iti provoaca greata dupa ce le dai mail si nu iti raspund.
La fel starea de dezgust ti se poate produce cand vezi anunturi repetate la 2-3 zile ale aceluiasi bun, mai ales de carti,reviste cu acelasi titlu sau liste kilometrice de tuburi electronice folosite acum 40 ani in televiziune.
S-a cerut seriozitate si respectarea unor reguli in Regulamentul pt postari la mica publicitate dar acestea sunt respectate numai de catre unii.
In rest, poate ar fi util o rubrica alaturata tranzactiilor cu titlul ''Sa ne descretim fruntile''.
Prezentarea unor pasiuni asociate radioamatorismului, cresterea de pasari si animale,retete culinare de prajituri sau mancaruri radioamatoricesti, conflicte domestice cauzate de radioamatorism,aventuri haioase,etc.
Sunt unii care doresc postari distractive.
Sa fie fericiti!
73,
Marian

yo9gly
Mesaje: 83
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:17 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9gly » Joi Mar 07, 2013 7:33 pm

Mai Mariane, nu pot decit sa te compatimesc ca stai pe radioamator.ro cu atita greata.

Naspa.

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9fmp » Joi Mar 07, 2013 7:47 pm

Alin...uite daca tie iti par distractive fotografiile unor vanzari le pun mai jos.
Domnul Costel vinde acest minunat aparat de masura, ale carui indicatii se pot citi cu mare greutate datorita jegului
In partea dreapta s-a incercat curatarea ecranului dar s-a renuntat...
Imagine
Un aparat tare util poate fi cel cu nr. de inventar de mai jos...
Imagine
Un alt domn doreste instrainarea unei bobine mobile deosebite.
Disponibil cfm foto.
Provenienta :USA
Alte amanunte pe mail !
Pretul este negociabil !
Imagine
Se poate ca prin argintare electrochimica sa se curete aceasta minunata bobina mobila venita cu mizerie tocmai din USA?
In fine...
Nu gasesc o vanzare celebra.
Manipulatoarele morse acoperite cu jeg de acum 50 ani.
Acesta avea fireste si o valoare istorica.
Poate de aceea erau la 100 ron/buc...
Ultima oară modificat Joi Mar 07, 2013 8:01 pm de către yo9fmp, modificat de 3 ori în total.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori