psihoze referitoare la anunturi...

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO4BKM » Mar Mar 28, 2017 8:43 am

„Orice pasăre pe limba ei piere!”. Cornelius nu face altceva decât să ofere chiar el argumentele care să ducă la modificările solicitate în practica negoțului liber pe radioamato, pe care îl înțeleg și îl susțin fiind necesar, dar în așa fel încât acest negoț să nu se mai semene cu o afacere de cel mai scăzut nivel moral. Acest „Cornelius” deși nu este în stare să pună un indicativ de radioamator lângă numele lui - și nici măcar o identitate reală, să știm cu ciune discutăm - își ia dreptul să-și dea cu părerea despre radioamtori la modul jignitor și umilitor. Poate că nu ar fi rău ca oricine postează pe acest forum să se identifice ori printr-un indicativ valid, ori printr-o adresă validă cu nume, prenume, localitate. Radioamatorii își atașează propriul indicativ de câte ori postează, nu sunt niște anonimi, cum poți avea o relație corectă cu un anonim? Și de când trebuie să permitem unora să înjure sau să arunce cu pietre, ascunși după colț?
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO9HSW » Mar Mar 28, 2017 11:59 am

@YO4BKM
Pai... nu ati auzit (citit) ca ingradim dreptul la opinie si libertate de exprimare, drept consacrat de Sfanta Constitutie a Statului Roman? De ce va mirati?

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo5fmt » Lun Oct 30, 2017 11:48 am

Pazea fratilor! A reaparut nepretuitul vanzator de vechituri absolut inutile, Cornelius (om fara identitate, adresa si indicativ) cu resturi de aparatura militara (oare de unde fiindca acestea nu se vindeau la Vimo???), oferita cu nelipsitele expresii de"deosebite, foarte utilizate samd". Stau de multe ori si ma gandesc, oare individul asta stie in ce secol traim??? Oare e constient de nivelul de tehnologie la care construiesc actualii radioamatori??? Sa mai stea de vorba, sa afle cam ce arunca majoritatea radioamatorilor cu ocazia curateniei din debarale! Componente, montaje, aparate pentru care candva faceam praf bugetul familiei, iau acum fara regrete calea tomberoanelor de reciclare! Pentru inutilitatile puse in vanzare ar trebui el sa plateasca pentru ridicarea lor de catre gunoieri!
Dada....stiu, veti zice ca se poate selecta din rubrica vinzari ceea ce te intereseaza...dar ma gandesc ce parere o avea un radioamator din alta tara care de curiozitate ar accesa pagina de vanzari si vede ce oferte "inestimabile" sunt!

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO3ITI » Lun Oct 30, 2017 6:21 pm

yo5fmt scrie:...dar ma gandesc ce parere o avea un radioamator din alta tara care de curiozitate ar accesa pagina de vanzari si vede ce oferte "inestimabile" sunt!


Probabil aceeași părere pe care ar avea-o la vederea tonelor de obiecte similare care sunt expuse în talciocul de la Friedrichshafen, de pildă.

Nu văd unde este problema. M-am uitat pe anunțurile lui Cornelius și nu văd nimic în neregulă. Faptul că există persoane care doresc să vândă diverse obiecte nefiind, în același timp, radioamatori nu mi se pare a fi un impediment.

Faptul că unii dintre radioamatori posedă și utilizează echipamente moderne și performante nu mi se pare, deasemenea, un argument cu greutate în contextul discuției de față, având în vedere că 1/ există o sumedenie de pasionați de tehnologii care ar putea fi caracterizate drept "uzate moral" și 2/ că rubrica mica publicitate este plină de multe alte trancote și vechituri vândute de alții împotriva cărora nimeni nu se "asmuțe" (vorba poetului) și 3/ este anulat de popularitatea pe care o au talciocurile de pe la Dayton/ F'hafen/ Vitan/ Kazanlâc etc. Care sunt pline de "obiecte inutile" de aceeași factură. Ce este util pentru unul este inutil pentru altcineva. Etc.

Cât privește:

yo5fmt scrie:Oare e constient de nivelul de tehnologie la care construiesc actualii radioamatori???


Glumiți ? Am citit opinii exultante despre sarcini artificiale făcute din containere cu saramură, în schimb, la simpozioanele de specialitate, proiectele complexe sunt depunctate depășind competențele celor care jurizează. Copiilor cu aptitudini deosebite li se taie aripile pe aceleași criterii: au ghinionul să le fie evaluate talentele de către handicapați. De pildă, nu demult, tot pe aceste forumuri, exista un grup de lătrători care mușca din greu din posterioarele celor din RoLink încercând să ne convingă ce idee proastă este și ce fiasco va rezulta. Noroc că amicii de la RoLink au perseverat și au ignorat respectivele pupeze. Și alții ca ei. Dacă așteptăm, în general, după "nivelul de tehnologie la care construiesc actualii radioamatori", am avea parte, probabil, doar de castraveți bine murați.

Care este, de fapt, problema dv în general cu aceste postări pe talcioc ?

73
====================
73 de YO3ITI

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo5ajr » Mie Noi 01, 2017 9:07 am

"Treiiti" are perfecta dreptate. Nu demult un prieten radioamator a facut SK (fie tarana usoara) Adunasera in decursul anilor multe lucruri "antideluviene" dar inca folositoare inventivitatilor si pasiunilor radioamatoricesti. Cum in anii care au trecut am fost martor la "canibalizarea" multor obiecte ramase dupa radioamatori, obiecte adunate cu pasiune si drag dar care pana la urma au ajuns la gunoi. In acest caz m-am ocupat cu valorificarea obiectelor "sacre" in folosul familiei defunctului dar in primul rand din motive sentimentale, ca acele obiecte sa nu ajunga la rampa de gunoi. Am facut discret, fara mare tam tam, cunoscand "mediul acid" care se propaga si in acest sait in aceasta tema. Oare de ce suferim de lipsa de respect intre noi? Desigur - preturile stabilite uneori depasesc bunul simt si denota o tendinta de "capatuiala" desarta sau pur si simplu ne cunoasterea dar asta nu te obliga sa devii vehement si jignitor. Ignora daca vrei dar nu jigni.
Cu respect 73 de Miki :mrgreen:

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO3AOE » Mie Noi 01, 2017 3:14 pm

Nu vreau sa iau apararea nimanui,dar se pare ca preopinentul se referea doar la ridicarea in slavi si la laudele exagerate si-evident!-ne-meritate aduse chiar de catre vinzator unor "belerege" vechi si fanate,pe sistemul "tot tiganu'si lauda ciocanul"-hi!.Desigur ca mai exista-si vor continua sa existe bine-mersi!-mari amatori de antichitati,inclusiv tehnice,pentru motive personale care nu pretind si nu necesita nici un fel de explicatii,plauzibile sau nu.Obiectia era ca vinzatorul-oricare ar fi el-sa lase la latitudinea prezumtivului cumparator sa laude sau sa denigreze respectivele articole,adica sa nu-si mai umfle penele de parca ar vinde a opta minune a lumii...

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO3ITI » Mie Noi 01, 2017 8:21 pm

YO3AOE scrie:...se pare ca preopinentul se referea doar la ridicarea in slavi si la laudele exagerate si-evident!-ne-meritate aduse chiar de catre vinzator unor "belerege" vechi si fanate,pe sistemul "tot tiganu'si lauda ciocanul"-hi!...


Ok. Doriți argumente ? Vi le ofer.

Nu întâmplător folosesc o aplicație care poate descărca local fluxurile RSS. Îmi oferă posibilitatea de a salva pe propriul computer absolut toate anunțurile și a le avea disponibile chiar dacă au fost șterse de pe server. În plus le pot organiza, șterge pe subiecte, șterge (dacă am chef) toate anunțurile unui anumit utilizator etc. Pe scurt, o metodă modernă de a-mi citi și gestiona informațiile pe care le primesc inclusiv din mica publicitate de pe radioamator.ro

În acest fel am, în prezent, agregate fluxuri de știri și alte informații de la:

- ARRL, RSGB, DARC, radioamator.ro
- Microwave Magazine (aproximativ 34 flxuri de știri)
- Mouser, Analog Devices, Linear Technologies

Aveți mai jos o captură de ecran edificatoare.

Haideți să analizăm trei dintre anunțurile lui Cornelius. Le includ aici pentru conformitate. Nu numai că tonul este decent și se oferă informații tehnice, dar, în afară de două mențiuni "aspect deosebit" nu văd nimic care ar putea aduce cu nimic din ceea ce dv. sau YO5FMT le afirmați. Explicați-ne și nouă ce anume justifică utilizarea expresiei "tot țiganul își laudă ciocanul" în aceste anunțuri:

"Sunt blocurile finale de putere (2 la numar) de la amplificatorul romanesc AM 1100 fabricat de electronica Bucuresti inainte de 1990. Putere de iesire =100 W reali.Posibilitate de adaptare si pe linie radioficare cu 120v prin traf de iesire audio.Tranzistori originali IPRS 2N3055 montati pe radiatoare foarte robuste si dimensiuni generoase ce asigura o racire perfecta =26cm x 11cm x 3 cm=.Ideale pentru construirea unui amplificator cu performante crescute si foarte durabil in timp datorita constructiei profesionale a celor doua blocuri.Dispun si de traful de alimentare original precum si de traful de iesire adaptare impedante. stima,73! ..."

"PRACTIC TOATA STATIA (fara carcasa) = placa stinga imagine RECEPTIA cu intrerupatorul/volum , potentiometru de squelch,led sqelch (sensibilitate receptie) si placa dreapta imagine SINTEZA DE FRECVENTA si EMISIA: cu mufa iesire antena,comutator HI-LOW putere de iesire emisie,comutator 6 canale de lucru si led indicare emisie- tx c2538 prefinal si c1971 final emisie 5W pe HI si 1,5W pe LOW (Tranzistori de la Mitsubishi). Statie radio in vhf 136-174 adaptabila in diverse variante (stationara,mobila pe auto sau portabila). Testate cu rezultat final OK. STIMA. 73! "

"Puntea contine 2 diode de putere model D355R (355A) montate pe radiatoarele independente o dioda TU 35E (355A) si un tiristor tip T207D elemente montate pe un singur radiator.Dimensiuni radiatoare independente:10cm x9cm x8cm.Dimensiuni radiator comun:15cm x12cm x 11,8cm.Tot acest ansamblu de componente de putere sunt fixate pe o placa de textolit cu cite un prezon si in continuare pe alta placa de textolit mai subtire ce asigura fixarea pe sasie de constructii diverse.Dimensiuni placi textolit: -prima (cea groasa) 22cm x 18,5cm-grosime=1,2cm-a doua (cea subtire) 21cm x18,5cm-grosime=0,6 cm.Greutate totala=6 kg.Ideala pentru aplicatii ce necesita valori de curenti foarte mari.Multumesc! "

Haideți să vedem alte exemple de "tot țiganul își laudă ciocanul". Nici una dintre acestea nu a făcut obiectl atentei cenzuri ale "comunității"

"...Componentele de calitate,robustetea si executia profesionala sunt atuurile tunerului...."

Ha ? Adică ?

"...Produce o putere de [...], o receptie excelenta, linistita, calda si rotunda, deasemenea o emisie perfecta de..."

Îmi poate explica cineva diferența dintre o recepție "caldă" și una "rece" ? Cum ar fi o recepție "pătrată" ? Dar una "ovală" ? În termeni obiectivi, nu în limbaj de lemn, vă rog.

"...stare optica/tehnica 10/10..."

Apropos, cum este o stare optică de 8/10 ? dar 7 din 10 ?
"

Altele fac uz de un limbaj de-a dreptul înduioșător:

"...Sa nu fie BAD-uri , fara scirtieli, pocnituri, fara greutati la citire scriere..." Asta e, sincer, din puțul gândirii.

Și putem continua așa la nesfârșit.

Pe de altă parte, cum ar trebui să reacționeze un om când altcineva îl numește "...(om fara identitate, adresa si indicativ) cu resturi de aparatura militara..." sau "... deși nu este în stare să pună un indicativ de radioamator lângă numele lui - și nici măcar o identitate reală, să știm cu ciune discutăm - își ia dreptul să-și dea cu părerea despre radioamtori la modul jignitor și umilitor..."

Totuși, cum vă permiteți ?

Cine sunteți dv. voi toți cei care scrieți aceste rânduri și care considerați că aveți dreptul de a călca în picioare pe oricine altcineva care nu este ca voi ? Ce instanță v-a oferit acest drept ? Cu ce autoritate puneți la zid ? Cu tot respectul, ce mare lucruri ați făcut pe lumea asta de considerați că v-ați câștigat dreptul de a înfiera fără discernământ în numele unei moralități de care voi înșivă dovediți că sunteți străini ? Radioamatorismul înseamnă comunicare, toleranță, înțelegere și punți create între oameni nu ură, nu discriminare, nu antisemitism, nu intoleranță rasială, culturală, sexuală sau de orice altă natură. Radioamatorismul înseamnă mâini întinse nu palme pe obrajii unora sau altora. Înseamnă prietenie, camaraderie și bucurie de viață. Dimpotrivă, genul de cuvinte pe care le folosiți sunt o insultă la adresa acestei pasiuni și, nu în ultimă instanță, la adresa umanității din care dați dovadă că nu faceți parte.

Să vă fie rușine !
Fişiere ataşate
Captură de ecran din 2017.11.01 la 20.13.23.png
Captură de ecran din 2017.11.01 la 20.13.23.png (1.68 MiB) Vizualizat de 14497 ori
====================
73 de YO3ITI

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO6PMX » Mie Noi 01, 2017 9:21 pm

YO3ITI, pentru ultimul paragraf ai toata aprecierea mea!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO3AOE » Mie Noi 01, 2017 9:39 pm

Nu am-dar deloc!-nici intentia si nici dispozitia de a intra in polemici sterile pe aceasta tema,ma refeream alegoric doar la faptul ca pentru prezentarea unor date si/sau detalii tehnice referitoare la piese componente si/sau diverse subansambluri electronice oferite la vinzare,este necesara dar si suficienta o descriere tehnica scurta si seaca,fara inflorituri stilistice si tente pseudo-poetice,ele-datele-adresindu-se unui public suficient de avizat pe/in tema...

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo3gh » Mie Noi 01, 2017 10:47 pm

D-lor , imi aduceti aminte de comunism :))) ... perioada trista in Romania :((( .... credeam ca a trecut si putem sa ne exprimam / sa scriem liber .... cum scrie cineva pe forum sau la MP , hop pe el cu critica ... Romania te iubesc ! .
YO3ITI sunt de acord cu ultimul paragraf in general .... Cornelius e decent , imi place si din ce vinde sigur gasesc ceva interesant .... in rest e de discutat , de ex YO3DLL este prietenul meu , ne stim de ani de zile ...si are un stil aparte sa puna anunturi , are simtul umorului, le infloreste artistic , anunt de tip pentru toti , nu trebuie sa fie un anunt tehnic total ptr ca sunt info tehnice in tot netul , nu e trist ca multi altii , are umor si pofta de viata ! Mie imi place chestia cu receptie linistita... nu sunt in bani ca luam eu trsv ala chinezesc :)))
Numai bine


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori