Autodenunt

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Autodenunt

Mesajde yo9fmp » Vin Dec 03, 2010 5:28 pm

Pasiunea de a fi radioamator m-a costat mult.
Ma gandesc la cei peste 30 de ani de cand am acest microb in sange,la orele dedicate petrecute cu regretatul yo9fe in legaturi radio,concursuri,constructii radio,etc.
Am vandut dar am si cumparat mult mai multe echipamente .
Am facut asta ca multi dintre voi,avand poate acea placere unica doar in functionarea unei constructii noi sau stabilirea unei legaturi radio in altfel de conditii calitative.
Aceleasi investitii le-am facut si la job-unde pasiunea s-a continuat cu instalarea unor repetori,centrale telefonice,dispecerate militare si multe alte activitati tehnice pentru care serviciul militar ma investise.
Imi aduc acum aminte de lucrurile bune si rele marcate de vanzari/cumparari.
In urma cu vreo 10 ani am cumparat de la yo9gww Adrian din Slobozia un R3931 cu vreo 5 milioane.
Dupa ce l-am ridicat de abia mi-au ajuns banii de autobuz sa ma intorc :lol: :lol: :lol:
L-am modernizat prin dl Negrea-yo9afe la Ploiesti,i-am facut o sursa si antene si am lucrat mult cu el...
In urma cu vreo 4-5 ani ptr un up-date,l-am vandut cu aceeasi suma unui radioamator care si-a inceput cariera ca CB-ist.
I-am trimis foto din toate partile inclusiv dupa QSL -uri realizate-fara a exagera cu ceva.
Dupa achizitie surpriza!
Omul m-a reclamat la YO3AAS care avocat fiind m-a amenintat cu dat in judecata pentru bunul vandut.
Ce se intamplase?
Cumparatorul nu stia sa lucreze cu sinteza mecanica si cu cea electronica si nici cu AT-ul cu care era modernizata statia.Omul nu avea nici antena sau reflectometru...
A aflat asta dupa un timp-dar fara a-si cere scuze de disconfortul creat.
In tinerete acum vreo 25 ani?mi-am inselat parintii si cu banii pe care mi i-au dat pentru meditatii la matematica mi-am cumparat de la un radioamator(Mitica Ardeleanu-yo9fnj)un receptor Marconi Atalanta.
Am avut certuri cu parintii si dupa ce mi-am cumparat primul aparat de masura TL4M

Alta data dupa ce hotii mi-au distrus usa de la intrarea casei am fost nevoit sa imi vand un liniar de 1kw continand sursa si filtrul pi.
Muncisem la liniarul ala peste 3 luni...
L-am dat pe o nimica toata la 5 mil.
La fel am vandut pe 3 mil 2 antene yagi uhf cu 22 elementi...
Alta data-ramanand fara bani am vandut un pilon telescopic din aluminiu cu 1 mil lei(yo9bei stie)
Am vandut un president jackson all mode si un microfon de masa amandoua cu 3 mil.
La fel am vandut si un post de radio cu sinteza de 150w la 6 mil.
Alta data am avut suparari cu yo3ira care nu mai imi returna un radiotelefon trimis spre programare/posta romana ratacise coletul...
Au ramas doar amintirea unei pasiuni...

Am mai cumparat de prin tara sau radioamatori locali radiotelefoane Zodiac PRM8060 sau altele a caror programare sau functionare a tastaturii erau defectuoase.
Pe unele le-am vandut pe nimic iar altele le-am dat unui radioamator local-tanar.
La fel am procedat si cu un Hallicrafters cumparat in urma cu vreo 10 ani de la un domn radioamator profesor universitar din Bucuresti.
Omul yo3by? nu mai avea bani de dantura si mi-a vandut statia cu 6 mil.
I-am facut sursa si am dat-o cu un transmatch industrial+un reflectometru unui alt radioamator(Anghel Sinel) la 10 mil.
Omul s-a apucat sa modernizeze Hallicrafterul...
Am trecut si eu prin imprejurarea de a cumpara lucruri defecte sau nefolosibile.
De la hgc parca am cumparat 2 portabile si o mobila neprogramabile in benzile noastre/le-am dat moca unor baieti tineri.
Ma uit pe masa din fata mea la 2 radiotelefoane Motorola Mc Micro cu care nu am reusit sa finalizez un repetor-datorita neprogramarii acestora.
Imi cer scuze fata de dl. Miulescu Cezar ca le-am retras de la vanzare(amandoua 4 mil-pretul cu care le-am cumparat de la dl Miky Rosu/Arad).
A fost pur si simplu datorata faptului ca nu am vrut sa creez altora suparari.
Am mai cumparat lucruri defecte cum ar fi un r 1071 de la Edy(yo3br)dar acesta m-a prevenit ca nu stie daca functioneaza...
Ma uit si acum la telefonul defect cumparat la pret de bun de la yo9doc.
Lista poate continua.
In urma cu multi ani un radioamator cauta un tranzistor de putere.
I l-am expediat intr-un pachet de tigari cantarit 45 grame.
Pe traseu Posta a avut grija de acesta si l-am primit ramburs cantarind mai putin si anume 25 grame.
Era desfacut la primirea ramburs si continea o cheie.
Desi am reclamat Posta Romana la Directia acesteia de la Constanta nici azi nu am primit vreun raspuns.
O alta suparare a fost un radiotelefon portabil Alinco pe care un radioamator din Bucuresti a vrut sa mi-l vanda-pacalindu-ma.
Omul mi-a lasat pentru 1-2 saptamani portabila sa vad cum functioneaza-urmand ca daca imi convine sa i-o achit ulterior.
A venit dupa vreo 6 luni cerandu-mi pe ea 500 ron.
Am refuzat sa o cumpar pentru ca acumulatorul era aproape mort.
Ca urmare omul m-a reclamat la unitatea unde lucrez insotit de un expert in reclamatii si el radioamator-fireste.
In urma reclamatiei imi aduc aminte ca am fost sanctionat si nu am primit vreo prima pe anul in curs sau anul urmator/cuantumul acestora depasind cu mult cumpararea a 2 portabile noi.
Nu vreau sa trec pe langa celelalte probleme generate de pasiunea de a fi radioamator.
Familia iti imputa ca nu ai timp pentru ea si ca risipesti banii in ceva care ei nu-i este de folos.
Vecinii mi-au taiat cablurile si mi-au furat antenele.
Apoi m-au reclamat in grup la Politie ca-i iradiez(asta era termenul folosit de ei).
Tranzactii corecte am facut cu Dan yo4fps de la care am cumparat un ts950at 15 mil si caruia i-am vandut un r 254/2 cu 3 mil.
ts-ul s-a defectat si a ajuns la Zorin yo5znn cu 8 mil?
Si de la nea Mircea yo8raa am avut surprize placute/mi-a vandut portabile programabile uhf ieftine 1,2mil si de calitate pentru multi radioamatori locali-desi am cam intarziat cu plata.
Poate ca l-am suparat pe Mircea yo5axb(imi cer scuze) caruia i-am vandut o sarcina de 50 ohmi la 200w? cu 1 mil si care am aflat dupa aceea nu i-a fost de folos...
La fel Didi yo9cex mi-a confectionat un liniar de calitate ieftin la 10 mil...
Lui Octavian yo7lcx i-am vandut 0 antena cu 3 elem si vreo 20 m cablu la 1 mil
Lui yo2 lam caruia i-am vandut vreo 50 metri cablu special heliax cu vreo 2mil
Nu am tinut evidente la tranzactii dar nici nu am abuzat cu vanzarile/mai mult am cumparat.
Sa ma apuc acum sa injur pe cei ce mi-au vandut/asa cum se poarta pe forumul asta nu ar fi corect.
Sigur la cumpararea unor lucruri de care nu am fost multumit am si eu mare vina.
Multi nu inteleg asta!

Mult de scris despre tranzactii.
Pierzi si castigi/fireste toti am vrea sa castigam...
Dar cel mai suparator lucru a fost ca aici in comentariile dupa tranzactii sa ne injuram unii pe altii.
Multi dezamagiti din urma unor tranzactii sar in ajutor si insulta si ei cand li se ofera momentul.
Cred ca in maniera asta specific romaneasca ar rezolva ceva.
Din pacate,multi am aratat o fata urata a acestei pasiuni-lumii intregi,fata care acum pe criza s-a agravat.
Locul pentru rafuieli nu trebuie sa fie public,iar prejudiciul(cand exista) nu se recupereaza prin injurii,calomnii si insulte.
Am aratat domnului administrator Ciprian ca in locul acestui forum pentru a ne evalua ar fi trebuit sa foloseasca un sistem de notare ca cel de pe http://www.okazii.ro.
Dansul insista pe dialog intre parti...
La fel am aratat ca vanzand sau cumparand de pe Internet ne expunem la riscuri.
Familia/unii prieteni ma sfatuiesc sa renunt la pasiunea asta...si mai ales la vanzari-cumparari.
Voi ce credeti?
Mai este asta o pasiune?
Ultima oară modificat Sâm Dec 04, 2010 10:08 pm de către yo9fmp, modificat de 2 ori în total.

yo2lzn
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Autodenunt

Mesajde yo2lzn » Vin Dec 03, 2010 8:56 pm

Salutare tuturor. Cred ca nu exista radioamator sa nu se fi pacalit macar o singura data......
Si pentru ca si eu sunt radioamator am luat si eu pacaleli(sa nu spun TEPE) dar de la Posta Roomana(intentionata greseala, vine de la room...) care ori a deteriorat coletul,ori a venit desfacut....
Consider ca atunci cand cumperi ceva stii cel putin teoretic cum sa folosesti obiectul pe care doresti sa-l cumperi, daca nu apar cazuri ca cel de mai sus.....
Pacat ca sunt multi radioamatori care nu vad decat BANUL cu orice pret......
SANATATE SI NUMAI BINE TUTROR!

yo2lam
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 10:05 pm
Contact:

Re: Autodenunt

Mesajde yo2lam » Sâm Dec 04, 2010 8:44 pm

Domnule Marian,
M-ati trecut la capitolul de multumiti, din lunga Dvs. lista de tranzactii(este ca-n bancul cu Ivan Ivanovici, caruia in final nu i s-a dat ci i s-a luat ). Vad ca aveti o evidenta stricta a tuturor tranzactiilor (ceea ce nu-i rau, eu recunosc ca nu am asa ceva).
Doar capitolul ati gresit la mine, eram la categoria tepuiti, si asta ma mir ca nu vi-ati notat pe undeva. Intr-adevar, in urma cu 5-6 ani am cumparat un cablu de la Dvs., doar ca nu era era HELIAX cum pretindeti si acuma si ati pretins si atunci, ci era unul cu diam. ext. de 22 mm, cu tresa complet oxidata, si cred ca este de provenienta RDG(nu scrie nimica pe el). Trebuia sa vina cu 2 mufe(am primit doar una de la un alt cablu) si ulterior in al doilea colet inca 4 mufe N noi, pentru acest tip de cablu(conform intelegerii), ceea ce nu s-a intamplat niciodata. Cablul il am inca, este in acelasi sac de polietilena in care mi l-ati trimis, si este inutilizabil. Cred ca la vremea aceea am platit 2.300.000 (230 lei). Am dat nenumarate telefoane, la care evident nu ati vrut sa raspundeti, dupa care m-am agitat pe un forum(cred ca pe aici pe undeva), si am constatat ca nu eram singurul patit. Nu mai am nici o pretentie, si o consider ca taxa de scolarizare.
Va urez afaceri de succes in continuare.
73, Bata, YO2LAM

yo2xxx
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 24, 2010 8:55 pm
Contact:

Re: Autodenunt

Mesajde yo2xxx » Sâm Dec 04, 2010 9:16 pm

Ce mica este lumea Bata am vazut si eu cablu acela special si nu avea 22 mm grosime cum scrii tu ci vreo 4-5 cmdiametru.Era al draq de greu tiu minte ca avea vreo 40-50 kg si avea un fir central tare gros nu maivazui asa era vreo 6mm cupru.
Nu te intelesei niciodata.Renuntasi la petrochimie si te apucai de comertu de paturi si saltele,motociclism si radioantichitati.
Iti aranjai casa cu marmora alba deocamdata pe dinafara da iti cumperi si lucruri care nu iti trebe ca si cablu asta.
apropos terminai proiectele legate de 900 mz stiu ca te apucasesi de construit antene?
Stransei o droaie de aparate militare rusesti, mari si invechite si ridicasi o droaie de antene si piloni prin curte
La ce draq mai iti trebui si cablu ala asa gros nu stiui
Si sa sti ca numa o mufa la cablu asa ca acela gros cum vazui la tine mufa de un țol si jumate gasesti la vreo 10 euroi acuma nu e bai.Oricum luasi ieftin colacu 50 metrii la 2milioane ceruti meritau mai mult ca ma uitai pe siteuri si vazui ca atuncea un metru de cablu mai special sarea bine de suta de mii
Uite azi ce vand bisnitari pe site cablu rg213 e la 3 ron metrul nu stiu unde gasesc fraeri de cumpara.
Ia aicea http://www.lccom.ro/index.php?cPath=29 ce vinde asta cablu la 63000 lei=1 metru si altu la 1300000=1 metru
Da Bata 130000 =1metru si nu 130000 =4 metri de cablu.
Ala tepar cu acte domne :lol: :lol: :lol:
Da-n fine asa e comertu casscati ochi bine ca altfel cascati punga si va plangeti ca ati fost inselati :lol: :lol: :lol:
In final Bata zi si noua sa nu dam ortu popii cum draq a oxidat cablu ala foarte coaxial mai exact camasa lui si mai precis scri avea izolatie oxidata
Avea sau nu avea izolata camasa sau era impletit de mana?
ce draq cumparasi domne :lol: :lol: :lol:
Servus,te las ca am de facut niste dx-uri pe echolink
Ultima oară modificat Dum Dec 05, 2010 12:42 am de către yo2xxx, modificat de 3 ori în total.

yo5oed
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 25, 2010 10:06 am
Contact:

Re: Autodenunt

Mesajde yo5oed » Sâm Dec 04, 2010 10:16 pm

Buna BAta,

Aflasem ca ai luat ceva teapa cu acest YO9FMP dar nu eram sigur.

Am citit cu atentie autodentul pe care l-a facut si trebuie sa subliniez si eu urmatorul fapt

In urma cu mai multi ani am dat un anunt : caut tranzistor MRF 477 la care Mister Marian m-a sunat telegrafic fara se prezinte si a spus ca imi trimite un tranzistor.
Dubios a fost pentru mine ca n-a avut nici macar un minut sa vorbeasca la telefon dar asta e.
Mi-a trimis frumos impachetat in loc de tranzistor o cheie ruginita si 3 bucati de carton...
Asta este ....
Nu mai comentez ca e inutil....

Feri - YO5OED

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Autodenunt

Mesajde yo9fmp » Sâm Dec 04, 2010 10:47 pm

De remarcat cum au fost faptele in realitate.
Am trimis tranzistorul respectiv ambalat intr-un pachet de tigari.
Mrf 477 era undeva la 50$ si eu il vindeam cu 80 ron
La expeditie coletul avea 45 grame.
Dupa 2 saptamani mi s-a returnat ramburs coletul desfacut.
Am solicitat functionarei de la ghiseu sa il cantareasca,dupa ce aceasta mi-a spus ca el contine o cheie.
Avea 25 grame si nu 45 cum fusese expediat.
Desfacandu-l am gasit inauntru nu tranzistorul ci asa cum se scrie mai sus o cheie.
In urma reclamatiei depusa nu am primit raspuns.
Din discutii am inteles ca pe traseul expeditiei pachetul ala de tigari ar fi batut la ochi.
Banuind gasirea vreunei bijuterii a fost desfacut.
Pentru ca omul nu a gasit ce cauta sau gandind la vreo valoare pentru nenorocirea aia de tranzistor, mi-a inlocuit continutul.
Nu mi-am putut explica decat si dupa ce altii s-au plans de vamuirea coletelor.
A fost bașcalie sau furt?
Pot spune ca eu am luat teapa.
Nu mai tin minte daca am fost contactat telefonic de destinatar/ar fi fost frumos ca el sa imi spuna cum a gasit coletul,si ce greutate avea in realitate fata de ce consemnase in acte functionarul Postei Romane...

Privind cablul vandut dlui Raicov.
Coletul avea mult peste 20 kg si nu l-am putut expedia prin Posta Romana care avea limita maxima de 15 kg imi amintesc.
L-am trimis prin curier rapid parca m-a costat undeva la 500 000lei (Calarasi-Timisoara) iar dansul mi-a achitat 50?metri cablu la 2,3 mil lei aceasta incluzand si taxele de expeditie.
Sa spun ca un metru de cablu ar fi costat 3-4 lei.
Este mult sau putin?
Cablul era intr-adevar gros vreo 3-4 cm? si f greu,de la un emitator radar imi aduc aminte,si avea firul central al fiderului undeva la 5-6 mm diametru..
Nu era al meu iar persoana care mi-a cerut sa il vand nu mi-a mai putut sa imi faca rost si de alte mufe pentru acesta.
Regret ca nu l-am trimis pe amic cu cablul la un Centru de neferoase-probabil lua un pret apropiat de cel al vanzarii.
Asta este adevarul!

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Re: Autodenunt

Mesajde n3gg » Dum Dec 05, 2010 9:10 am

yo2lzn scrie:Salutare tuturor. Cred ca nu exista radioamator sa nu se fi pacalit macar o singura data......
Si pentru ca si eu sunt radioamator am luat si eu pacaleli(sa nu spun TEPE) dar de la Posta Roomana(intentionata greseala, vine de la room...) care ori a deteriorat coletul,ori a venit desfacut....
Consider ca atunci cand cumperi ceva stii cel putin teoretic cum sa folosesti obiectul pe care doresti sa-l cumperi, daca nu apar cazuri ca cel de mai sus.....
Pacat ca sunt multi radioamatori care nu vad decat BANUL cu orice pret......
SANATATE SI NUMAI BINE TUTROR!


Salut!
Eu am fost patit si eu la randul meu de posta romana.
Am trimes un colet cu 2 telefoane mobile cu incarcatoare la ele,ambele folosite nu erau noi si le-am primit napoi numa incarcatoarele coletul a fost refuzat ca fiind ambalat prost
Coletu era trantit si ravasit doamna de la ghiseu a spus ca e vina mea ca nu am trecut valoare pe colet si ca nu l-am ambalat corespunzator
Mariane tu ai gresit ca ai tracut aici vanzarile sau cumpararile tale nu era locul sa te justifici in fata unor chilipirgii.Vrei sa ajuti pe cineva si iesi tot tu in paguba as crede
Cum bine scrie si yo2xxx nu au cascat ochii bine si acuma dupa ani de zile striga vai ce teapa am luat si cat de incorect a fost xxx.Despre ei nu scriu nimica.
Termen corect ar fi ce teapa si-au tras fara a se informa ce cumpara le spun eu la multi.
Cumparatorul e obligat sa se informeze si nu vanzatorul.
Cumpararile de ocazie de pe net nu sunt ca in magazin cu garantie sau inlocuire produs.
Mai ales in Romania te expui la risc singur.Iar daca nu iti convine ce cumperi il trimiti inapoi atuncea si nu peste ani.
Trebe sa fii prost Bata ca sa cumperi ceva ce nu iti trebuie.
Cred si altceva si anume ca ai cumparat poate ca sa revinzi.
Am vazut ca pe http://radioamator.ro/call-book/yocall. ... am&x=0&y=0 iti prezinti casa masina si motocicleta de lux ca si haina de piele si nu activitatea ta din radio.
Asta spune mult pentru mine cel putin
Cel mai mare risc este ca pe cei cunoscuti din tranzactii sa-i aranjezi prin trafic sau mai bine pe forum cum s-a facut pe cel al lui yo4aul sau pe asta odata
Eu il admir pe yo9fmp pentru sinceritate fata de altii care vand anonimi sau in numele nevestei sa scape de reclamatiile noastre.
Daca el si-a scris cateva vanzari sau cumparari ce s-ar face altii ar trebui sa scrie romane intregi cu cate tepe au dat sau luat.Iar cei ce se ocupa de bussines cumparand si revanzand asa le trebuie.Sa nu se astepte la o supermarfa la preturile de vanzare mici pe care le cauta.
Doresc la amatorii de chilipiruri sa ia cat mai multe tepe,mai ales cand incearca sa prosteasca pe cel corect.

73!

yo2ua
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 29, 2010 12:57 pm
Contact:

Re: Autodenunt

Mesajde yo2ua » Mar Ian 11, 2011 10:00 pm

Am citit toate mesajele si daca as fi preot as spune...iertate iti sint pacatele. Dar ce folos? Vad ca afaceri au facut si se vor mai face. Sint curios citi de aici au ajutat un radioamator incepator, printr-o donatie si citi s-au gindit cum sa mai " fraieresc " pe cutarica.
Sint intr-o situatie ciudata cind la anuntul meu de cumparare a unui condensator variabil mi se pretind preturi imense sperind sa muste momeala sau sa ...mai negociem, iar marfa se prezinta ca din ...gunoi.
Dar asta este, prefer sa iau un lucru nou si poate daca se mai adinceste criza o sa apara preturile reale.
73!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Autodenunt

Mesajde yo2dno » Mie Ian 12, 2011 4:47 pm

To: yo2xxx

Am citit cu mare mirare mesajul tau catre Bata, yo2lam, care, de altfel, a semnat si cu indicativul, fara x-uri protectoare. Nu stiu care e diferendul dintre voi, e treaba vostra, dar as vrea sa inteleg ce cauta observatiile asupra activitatii profesionale sau domestice in discutia legata de o tranzactie, sa-i zicem comerciala. Cineva a vindut un cablu. Bun. Cumparatorul e nemultumit. Bun si aici. Ce cauta in discutia asta intrebarea "la ce ti-o fi trebuit cablul ala, ca vorba aia, ai destule chestii prin curte" (citat adaptat, dar reprezentind esenta intrebarii), ca si informatiile despre unde a lucrat, ce business are sau a avut omul si ce culoare are marmura cu care si-a ornamentat locuinta ? Ce relevanta au aspectele astea intr-o discutie depsre calitatea, cantitatea, greutatea, pretul si accesoriile unui produs tranzactionat intre doi indivizi ?


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori