TEPAR!

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO2LPO
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 16, 2014 11:56 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO2LPO » Sâm Iul 26, 2014 4:51 pm

yo3hjv: Nu e vorba de nici o concurenta, ca eu nu vand interfete sau te miri ce. Eu mi-am facut pentru uz personal interfata cu MAX232...dar ceva nu functiona, motiv pentru care l-am contactat si l-am intrebat daca montajul sau l-a testat, a programat cu el, etc...si m-a asigurat ca e super testat si ca a programat cu el. Deci imi trebuia un montaj sigur pentru a vedea ce anume nu e functional la mine (interfata, sau statia). Problema a inceput din momentul in care l-am sunat sa ii explic ca nu sunt multumit de ceea ce am primit deoarece e urat realizata si nu am nici o informatie cu configuratia pinilor, etc si ca vreau sa il trimit inapoi. Moment in care individul a fost destul de recalcitrant la telefon si ca pe el nu il intereseaza ca el a vandul vreo 50 prin tara, etc etc... I-am explicat ca nu sunt multumit si ca vreau sa il trimit oricum, sa imi dea adresa si pe ce nume sa il trimit...moment in care a inceput sa o dea la intors, ca sa trimit pe aceasi adresa, ca el nu imi zice unde sta si cum se numeste....etc etc...tiganii de acest gen. Nu am fost multimit de un produs, il trimit inapoi, suport cheltuielile de transport si asta e. Cand i-am zis ca ii trimit prin firma de curierat, chiar daca e mai scump decat prin Posta Romana, a inceput sa ma ia ca ma costa vreo 15ron pana in Tg-Jiu, dar mai dau inca vreo 40ron de la Tg-Jiu pana la el in comuna. Cand i-am cerut adresa oficiului postal din comuna sa ii trimit, a refuzat. Deci a refuzat sa se prezinte, sa imi dea o adresa, nimic nimic. Atunci sa nu te simti batjocorit ca ai cumparat un produs de care nu esti multumit, de la un individ de pe net care daca vrei sa il trimiti inapoi, chiar daca platesti din nou taxe postale, sa refuze sa iti spuna cine e si unde sa il trimiti? Mai ales ca mai nou ma suna, nu vrea sa spuna cum il cheama si ma ameninta ca imi face plangere la politie ca am scris intamplarea pe net si ca vezi Doamne il ameninta oamenii pe internet. Adica conexiune la internet are, anunturi cu gioarse publica mereu pe radioamator.ro, dar trimit e-mailuri altori radioamatori sa publice ei pe forumul de pe radioamator.ro ca el nu are cont. Hai sa fim cuminti si sa aiba unii impresia ca suntem o adunatura de prosti usor de jegmanit de bani. Din toata aceasta poveste am inteles urmatoarele: unii au cumparat de la el si au fost tapiti (pentru ca una scria la datele tehnice si alta au primit), altii au cumparat si au fost multumiti, iar altii se baga in dialoguri aiurea doar sa isi vada postate ineptiile pe undeva. Am discutat si aseara cu cativa radioamatori care au primit tepe de la diversi "bisnitari" si mi-au spus parerea lor: "eu m-am lecuit, nu mai cumpar de la asemenea oameni, merg in magazin si cumpar cu factura si garantie, acei oameni iti repara produsul in garantie sau iti returneaza banii daca esti nemultumit, dar de la tepari NU MAI CUMPAR!" Asa ca...acesta e motivul pentru care unii repeta de sute de ori anunturi cu aceleasi vechituri si nu le cumpara nimeni! Chiar daca unii s-au inflamat pe aici si au facut zid fata de tepari ca vezi Doamne mi-am permis sa dau in vileag o teapa, nu ma intimidez si cine a avut ochi sa vada si minte sa inteleaga, a inteles, ceilalti...sa fiti sanatosi.
Ultima oară modificat Sâm Iul 26, 2014 5:02 pm de către YO2LPO, modificat 1 dată în total.

YO2LPO
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 16, 2014 11:56 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO2LPO » Sâm Iul 26, 2014 4:59 pm

Si ca sa va dau un exemplu de om de cuvant si mare caracter, il rog sa nu se supere ca ii pomenesc numele, va povestesc "o tranzactie" facuta intre Sorin Nimara (yo7ckq) si un alt radioamator: un radioamator a comandat niste toruri de la AMIDON la 7ckq, acesta i-a trimis graficele cu toate datele despre toruri si un colet cu cele comandate, ambalate si etichetate cum se cuvine. La destinatie, clientul a constatat ca la transport torurile s-au spart, dar nu din vina lui Sorin ci din vina curierului. L-a sunat pe acesta si a mai facut o comanda. 7ckq...i-a mai expediat o data comandata...pentru care NU I-A MAI CERUT NIMIC IN PLUS....chiar daca nu era vina lui. ACESTA ESTE UN OM DE MARE CARACTER SI EDUCATIE!!! Cuvantul si gestul sau au o valoarea mai mare decat orice chitanta sau garantie. Si eu am comandat de la el si a fost de mare caracter: punctual si corect, oferindu-mi toate informatiile necesare, ba chiar scheme cu torurile comandate. Deci, oameni buni, exista si OAMENI de mare prestanta....dar, din pacate, exista si TEPARI! Scuze Sorine inca o data ca te-am pomenit, dar trebuie aratati si oamenii de valoare.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo2loj » Sâm Iul 26, 2014 5:49 pm

@YO9HSW: RIB = Radio Interface Box, este denumirea oficiala data de Motorola cutiutei lor de programare.

@YO2LPO: Poate exista un motiv pentru care RIB-ul original este facut cu 7 tranzistoare si un operational, si acela mai deosebit, adica CA3140. Poate pentru ca un MAX232 nu este potrivit? Nu cred ca aia de la Motorola isi cresc de vre-o 2 ori costul de productie numai ca sa se afle in treaba.
http://www.batlabs.com/images/rib.gif
Si legat de costuri, RIB-ul "original" costa in jur de 120$ de la chinez, si in jur de 230$ de la Motorola.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo3ggx » Sâm Iul 26, 2014 6:21 pm

YO2LPO scrie:Deci imi trebuia un montaj sigur pentru a vedea ce anume nu e functional la mine (interfata, sau statia).

Si atunci cum ati tras concluzia ca este interfata si nu statia?
Inteleg ca mai aveati o interfata care nu functiona nici ea.
Imi scapa ceva?
Problema a inceput din momentul in care l-am sunat sa ii explic ca nu sunt multumit de ceea ce am primit deoarece e urat realizata si nu am nici o informatie cu configuratia pinilor

Daca stiati interfata, la ce va trebuia configuratia pinilor? Si pana la urma care e problema? Ca este urat realizata (lucru subiectiv) sau ca nu functioneaza?

"tiganii de acest gen.

Aveti grija ca unii cu mult mai importanti decat dumneavoastra au fost dati in judecata pentru asemenea afirmatii. Sper ca aveti suficienti bani pentru avocati.

Atunci sa nu te simti batjocorit ca ai cumparat un produs de care nu esti multumit, de la un individ de pe net care daca vrei sa il trimiti inapoi, chiar daca platesti din nou taxe postale, sa refuze sa iti spuna cine e si unde sa il trimiti? Mai ales ca mai nou ma suna, nu vrea sa spuna cum il cheama si ma ameninta ca imi face plangere la politie ca am scris intamplarea pe net si ca vezi Doamne il ameninta oamenii pe internet.

Pai cam are dreptate. SI nu numai el a fost amenintat.

iar altii se baga in dialoguri aiurea doar sa isi vada postate ineptiile pe undeva.

Cam multi "unii" astia. Nu vi se pare? Cand mai multi iti spun ca esti in stare de ebrietate te duci si te culci. ( E o vorba, specific asta ca sa inteleaga si cei care o iau cuvant cu cuvant)
Nu v-ati gandit si la varianta ca poate pe nimeni nu intereseaza punctul de vedere al cuiva care ataca acolo unde adversarul nu se poate apara? Cine imi ofera mie garantia ca dumneavoastra, un necunoscut al forumului care s-a abonoat exclusivg pentru a arunca invective, aveti dreptate si nu el? Dupa limbajul folosit si atitudinea pe care ati avut-o (v-ati simtit in continuu incoltit si cu musca pe caciula) parca as crede mai mult varianta celuilalt.

Chiar daca unii s-au inflamat pe aici si au facut zid fata de tepari

Chiar asa sa fie? Cati au facut zid in fata dumneavoastra, om cinstit si plin de calitati, un model in societate si pentru toti tinerii care doresc sa devina "Radioamatori" adevarati.... si pentru copiii pe care presupun ca ii aveti, deoarece, nu, sunteti un intelept batran, nu un tanar optuz ca mine.
...si cine a avut ochi sa vada si minte sa inteleaga, a inteles, ceilalti...sa fiti sanatosi.


Bine zis. Pentru prima data sunt de acord cu dumneavoastra. Cine a avut ochi sa vada a vazut si a inteles.

Succes la cumparaturi (de la romani).

Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo3ggx » Sâm Iul 26, 2014 6:36 pm

YO2LPO scrie: Scuze Sorine inca o data ca te-am pomenit, dar trebuie aratati si oamenii de valoare.

Ati bagat in mijlocul acestei discutii, care se poarta conform spuselor dumneavoastra sub coada calului, un OM caruia din cate observ nu i-ati cerut permisiunea sa-i folositi numele in contextul dat.
Disperarea e fara margini. Incercarile de justificare a atitudinii pe care ati avut-o sunt din ce in ce mai jalnice. Astept cu interes episodul urmator.
Sa o tineti tot asa. Veti avea parte de din ce in ce mai multi multi colegi, dar nu si de prieteni. Poate ca ar trebui sa va luati si o statie de CB, daca nu aveti deja una. Acolo veti avea libertate totala de exprimare, asa cum vad ca va place.

Neavand gradul dumneavoastra de cultura, am un vocabular ceva mai limitat, asa ca imi este greu sa va raspund folosind aceleasi cuvinte. Prin urmare, voi fi mai greu de inteles in ceea ce vreau sa spun. Am rabdare. Stati linistit, nu ma las pana nu intelegeti TOT ce am vrut sa va spun. Totul e sa va scoateti ochelarii care va impiedica sa priviti imprejur si va obliga sa mergeti numai cu capul inainte.

Dan YO3GGX

YO2LPO
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 16, 2014 11:56 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO2LPO » Sâm Iul 26, 2014 7:00 pm

yo3ggx: Te simti cumva ne bagat in seama? Nu observi ca ti-am spus ce aveam de spus si gata? Nu observi ca esti singurul "guraliv" de pe aici? Fiecare dintre ceilalti radioamatori si-au spus parerea si gata. Doar tu esti cel care te cam legi de coada mea. Ai vreo problema personala cu mine sau care e scopul bagarii in seama atat de succesive? Nu se agita atat de mult teparul la cat te agiti tu. Sau cumva tu esti cel cu dubla identitate? Pe fata esti yo3ggx si pentru "comert" te dai drept Cornelius? Alta explicatie nu gasesc pentru gonoreea pe care o ai.

YO2LPO
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 16, 2014 11:56 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO2LPO » Sâm Iul 26, 2014 7:05 pm

yo2loj: Atasez link-urile unde am gasit interfetele pentru Motorola la preturile scrise mai sus:
1. http://www.ebay.com/itm/Universal-Progr ... 53e32c7217
2. http://www.ebay.com/itm/Radio-Interface ... 417f688e5d
La care bineinteles se mai adauga cativa dolari transportul. Dar pana la 1000ron cat mi-a spus TEPARUL (pentru ca nu si-a dezvaluit identitatea pentru a-i putea spune pe nume) e cale foarte lunga.

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo3jx » Sâm Iul 26, 2014 7:22 pm

Acesta este un RIB original Motorola pentru conectare seriala COM la computer si conectori pentru diverse tipuri de statii la programare. Multe programe Motorola ruleaza cu SO 16 biti (am probat cu Win 98SE) Un vechi si intelept proverb amerindian spune ca inainte de orice incercare de programare cu RIB e bine sa se fumeze pipa pacii pentru asigurarea succesului. 73, Dan-Liviu, YO3JX
Fişiere ataşate
100_9925.JPG
RIB Motorola
100_9925.JPG (1.94 MiB) Vizualizat de 6020 ori

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo3jx » Sâm Iul 26, 2014 7:56 pm

Scuze pentru rezolutia foto, stiam ca se efectueaza automat o reducere asa ca la rubrica "schimburi". Bine ar fi daca genul acesta de accesorii cum ar fi RIB-ul sa fie in dotarea radiocluburilor, ele fiind utilizate destul de rar nu merita o dotare individuala. La mine a ajuns din intamplare acest RIB de la un fost coleg de job, neinteresat de radio. 73, Dan-Liviu YO3IMN.

YO2LPO
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 16, 2014 11:56 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO2LPO » Sâm Iul 26, 2014 8:00 pm

yo3jx: Acela nu e un RLN4008? Am cautat in YO sa cumpar unul, dar nu am gasit decat pe ebay.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori