Tepari nedenuntati

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde YO9CHO » Mar Dec 07, 2010 8:11 pm

Vad ca orice rubrica legata de "tranzactii" incorecte, devine rapid plictisitoare...prin repetare.
Ma repet si eu la finalul postarii pe aceeasi teme.
Preturile in societatea actuala, care admite acest lucru prin legile sale de piata, SUNT FIXATE de vanzator.
Aceasta societate se bazeaza pe CERERE si OFERTA. Adica , daca de exemplu, pe piata nu exista un anumit produs (sa zicem transceiver-ul XF2540), vanzatorul poate pune un pret de 10000 de lei noi.
Cumparatorul, daca nu are ce face cu banii si mai este si pofticios(in general ii place sa se laude la tot cartieru cu ce are el si nu are restul-sau poate este excesiv pasionat, ceea ce nu este exclus), "musca" si il achizitioneaza.
In aceasta situatie, atat vanzatorul care il luase de la firma cu 5000 de lei , cat si cumparatorul care l-a cumparat cu 10000, sunt multumiti. Daca intre timp , cumparatorul afla pretul initial, nu ii ramane decat sa isi spuna: "ops! Se pare ca m-am grabit, poate daca mai asteptam, luam si eu direct de la firma producatoare .Aceasta situatie eu nu o numesc TEAPA.
Cumparatorul este neinformat.Adica este lipsit de "maturitate" comerciala.
De obicei preturile sunt mari atunci cand numarul de potentiali clienti este mic.Cum orice VANZATOR are interesul sa ruleze banii, el va cobora pretul cu timpul din lipsa de cumparatori.
Deci, piata SE REGLEAZA.
CUMPARATORUL trebuie numai sa astepte momentul pe care el il considera potrivit si sa nu isi piarda timpul "tipand" prin forum-uri.
NU CUMPERI, PRODUSUL STA PE RAFTUL VANZATORULUI DEVALORIZANDU-SE.DACA VANZATORULUI II CONVINE, LASA-L IN PACE, SE VA TREZI POATE.NIMENI NU TE OBLIGA SA DAI CAT NU FACE DIN PUNCTUL TAU DE VEDERE.
TEPAR este cel care asa cum spunea cineva aici in forum , trimite "caramizi" in pachet.Sigur ca acum ar trebui sapat in notiunea de "caramida" :lol:
Asta ar fi alta discutie si nu doresc sa plictisesc.

Pentru "cardiacul" si eventualii aderenti la ideile postate: Nu sunt YO2, sunt YO9.Nu am facut si nu fac acest gen de tranzactii , pentru ca nu m-a interesat acest aspect. Daca asi deschide un magazin de profil, fiti convins ca va avea preturile mele, dupa un studiu de piata anticipat. In nici un caz, nu voi vinde numai echipamente hamradio, pentru simplul motiv ca s-ar intra intr-un faliment asigurat.Cati potentiali clienti exista?
In nici un caz nu voi vinde in pierdere, avand in vedere ca scopul unei afaceri este sa fi pe plus , nu pe minus.
Daca voi fi Bill Gates, voi face cadou cate un transceiver in valoare de 10000 de lei noi fiecarui radioamator (sa facem un calcul: 7979 de indicative in baza de date*10000=79.790.000lei noi), asta fiind o bagatela financiara.
Nu voi sunt Bill Gates niciodata(din pacate pentru mine :lol: ) si sunt convins ca asta nu ar oprii dupa aia carcotashi sa cleveteasca - este in natura umana.
Nu doresc decat, sa atrag atentia ca astfel de postari sunt lipsite de logica. Acest forum , nu este justitia romana sau politia de proximitate.Se "plange" prea mult si inutil.
Viata nu este usoara si nici tot ce ne dorim nu putem sa avem, asa ca raman la principiul enuntat mai sus printre randuri, INVATATI SA ALEGETI DUPA CARE SA CULEGETI.
Cu 73!

bogdan
Mesaje: 16
Membru din: Vin Aug 20, 2010 7:39 pm
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde bogdan » Mar Dec 07, 2010 8:55 pm

Foarte corect!

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde YO9CHO » Joi Dec 09, 2010 8:32 am

Nea' cardiacu' nost' de toate zilele, nici o noutate?
Sanatate!

cardiaco-yo2xxx
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 07, 2010 11:36 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde cardiaco-yo2xxx » Joi Dec 09, 2010 11:01 am

Pai ce sa mai zica.... la ce comentarii am postat aici (mai mult dumneata) !!
Probabil mi-a ascultat sfatul si acum citeste hartia de pe monitor :D sa-i intre in cap ca oricine in ţara asta are dreptul sa ceara cat vrea pe un produs!Dar problema lui nu era numai asta; ii placea sa se ia si aiurea de altii....

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde n3gg » Joi Dec 09, 2010 11:03 am

Ce noutate sa am pentru unii dintre voi?
Mai aveti si tupeul de a da lectii despre comert...
Nu ati auzit de bun simt ci numai de profit.
Pentru cei ce stiu ce este aia radioamatorism las un singur exemplu pe http://www.radioamator.ro/mp/read.php?m=27434&a=1
O sa vedeti cum 6 metri de teava de aluniniu este 600 euro adica in jur de 27 mil
O vinde Urda Geoorge yo5ovm.

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde yo3hjv » Joi Dec 09, 2010 3:17 pm

Cumva in acord cu ce a spus si Florentin, as imparti lumea asta in doua:
-Cei care se tepuiesc
-Cei care tepuiesc.

Primii sunt cei care, de regula, la o luna sau doua, vand ce au cumparat. Fie pentru ca nu sunt radioamatori si au incercat marea cu degetul, fie ca, din entuziasm au dat 1000 EUR pe un echipament care credeau ca le este indispensabil sau ca face TOT samd.
Normal ca apoi le vand la 60% din cat au dat, sa isi recupereze gaura!
A doua categorie este cea care lezeaza! Este cel care tirmite caramizi sau chei. Ori cel care iti spune ca "e in stare optica foarte buna" de parca facem legaturi radio cu oglinzi, ochelari sau telescoape.
De multe ori, primii sunt incepatori in ale radioamatorismului si banii respectivi vin pe sursa de cadou. Achizitia se face impulsiv, fara o sondare a parametrilor si o apreciere a adecvarii si necesitatii.
Ceilalti, sunt pusi pe tras teapa si stiu foarte bine ce fac.
Am vazut ca in aceeasi categorie se includ si magazinele.
Aici, deja se schimba placa! Nu de alta, dar, un magazin, cu firma la poarta, are alte obligatii in comparatie cu un "intreprinzator"!
Bunaoara, magazinul are de platit felurite taxe si impozite. Magazinul are obligatia de a acorda o garantie (ceea ce presupune stoc) si, foarte important, are obligatia de a vinde marfa conforma si care nu este contrafacuta!
Putini stiu ca un produs pe care scrie "Adidas", ca sa nu zic Yaesu, poate sa fie vandut si fara sa fie facut sub "egida" si marca respectiva.
Acum cativa ani, impreuna cu un amic am vrut sa facem niste portabile personalizate. Evident, China urma sa le produca iar noi sa le branduim.
Producatorul chinez a trimis un catalog din care noi sa ne alegem statia pe care el avea capacitatea sa o produca. Stupoare! Era plin de replici Yaesu! Nu, nu scria pe ele Yaesu. Nu scria nimic, inscriptionarea urmand sa o decidem noi.
Puteam sa scriem pe ea si "Electroaparataj" sau sa ne scriem indicativele.
Chinezul a fost de acord sa scrie si Yaesu, redandu-i numele "de botez" cu care a inzestrat-o proiectantul. Dar, a mai scris chinezul, "e treaba voastra cum va descurcati cu vanzarea lor, eu nu va dau acte de provenienta si nici factura".
Cum piata nu ar fi absorbit o portabila BimBim model VX5, am abandonat ideea (desi pretul era in jur de 25 USD per bucata!!!). Nu stiam atunci ca puteam sa importam o bucata Yaesu si sa vindem inca 10 cu acelasi nume!
Revenim dupa aceasta scurta divagatie, direct cu o concluzie:
Se vand multe pe piata noastra si a tarilor vecine. Nu toate insa provin pe canalul oficial al distribuitorului!
De regula, canalele de distributie merg mana in mana cu service-ul asigurat si, cine are ochi sa vada, poate identifica aceste canale dupa aceste indicii.
Nu pot sa va spun cine cum face pentru ca nu e locul si momentul dar pot sa trag un semnal de alarma fata de situatia in care, o masa de cumparatori needucati (comercial vorbind) pot sa impiedice sau sa ingreuneze aparitia unei piete corecte! Consecinta este aceea ca, fara aceasta piata corecta, tot cumparatorul va pierde pe termen lung, mai mult decat cei cativa euro pe care ii salveaza la o singura achizitie.
Oricum, pretul unui magazin este dictat in consistenta sa de canalul de distributie si de riscul pe care si-l asuma sau nu; ca magazin pot sa vand Yaesu facut pe vapor (sau kenwood) si sa risc niste amenzi exorbitante si confiscarea marfurilor pentru faptul ca sunt contrafacute, dar multumind astfel "radioamatorii-care-vor-preturi-radioamatoricesti"
Si, o alta concluzie, "pretul radioamatoricesc" este o utopie. Nu exista decat pretul pe care este dispus sa il plateasca cineva pe ceea ce doreste sa detina! Sunt o multime de exemple care arata ca nemultumitii sunt nemultumiti si cand primesc gratis :P
Tine si de educatia de consumator. Pentru asta nu se lupta nimeni?
Asa, la final, o mica "aroganta":
Sa se dea dom'le o lege, ceva, care sa stabileasca mercurialul! Si, sa dea doar cate una sa ajunga la toti, ca e averea intregului popor si toti au furat de la acelasi mare stapan, statul. Ori, cei care fac specula (aici mai e de lucrat la definitie) sa fie biciuiti in Piata Revolutiei, dom'le! Si sa faca o regula ca, daca cineva se uita la un surubel dintr-un sertar, pe loc sa plateasca pretul cerut pentru tot sertarul! Ce zic eu, pentru tot dulapul! Ba chiar sa dea o stipendie ceva pe viata pentru cel care vinde! Dixit.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde YO8SKY » Joi Dec 09, 2010 10:10 pm

cardiacu scrie:Ce noutate sa am pentru unii dintre voi?
Mai aveti si tupeul de a da lectii despre comert...
Nu ati auzit de bun simt ci numai de profit.
Pentru cei ce stiu ce este aia radioamatorism las un singur exemplu pe http://www.radioamator.ro/mp/read.php?m=27434&a=1
O sa vedeti cum 6 metri de teava de aluniniu este 600 euro adica in jur de 27 mil
O vinde Urda Geoorge yo5ovm.


Cred ca n-ai citit cu atentie... e vorba totusi de un pilon de 18m pana la proba contrarie... deh, lipseste poza.

yo2xxx
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 24, 2010 8:55 pm
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde yo2xxx » Vin Dec 10, 2010 11:37 am

Domnilor Urda Gheorghe yo5ovm putea la fel de bine ca pentru tevile alea telescopice sa ceara nu 600 de euro ci 1000 euro.
Prost este cine cumpara nu cine cere,adica vanzatorul.
Eu ca radioamator de banii aia de 600 de euro mi-as cumpara o antena directiva multiband pentru unde scurte nu as arunca banii pe niste tevi,prezentate drept pilon :lol: :lol: :lol:
Este adevarat ca vanzarea in cazul asta nu se poate considera teapa,neexistand vreo pacaleala ci poate numai nesimtire.
Obraz gros sa ai,cumperi pe nimik si revinzi la pret mare ca prosti s-ar gasi.
Asta este tactica unor domni.

yo9hrb
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 21, 2010 8:46 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde yo9hrb » Vin Dec 10, 2010 7:47 pm

cardiacu scrie:....las un singur exemplu pe http://www.radioamator.ro/mp/read.php?m=27434&a=1
O sa vedeti cum 6 metri de teava de aluniniu este 600 euro adica in jur de 27 mil
O vinde Urda Geoorge yo5ovm.

Nu vreau sa iau apararea vanzatorului, dar este vorba de 3 sectiuni de 3m, plus una de 1,8m (genul grinda cu zabrele). Plus inca 9m de teava de aluminiu (6m+3m). Plus un sistem de scripeti ca sa poti cobora sectiunea de aluminiu. Deci o chestie de 19,8m. Acum vreo 4 ani, un amic de-al meu a platit un stalp de beton (cumparat de la Electrica) infima suma de 6000 de lei. De ce a dat atat? pentru ca avea nevoie de el. Asa si cei "6metri de teava de aluminiu", probabil isi vor gasi un stapan care are nevoie de asa ceva. Daca nu, nu.
O zi buna.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde YO9CHO » Sâm Dec 11, 2010 1:43 pm

Intrebarea este:Dar pe cine intereseaza?Daca il intereseara , sa cumpere,daca nu,nu.Cumplit de plictisior sa dai sfatuti....poate, stiu eu?Si totusi, poate niste cartofi prajiti poate rezolva situatia asta cumplita!Este totusi un pilon!Sa fim seriosi, cate nu se pot face cu un pilon?!Deasteptarea, asta este un subiect ardent.Pilonul absolut necesar radiomatorului adevarat.Oameni buni, ganditi-va cate DX-uri poate aduce, daca nu, va recomad un geniu al DX-ului, ca sa intelegeti o data pentru totdeauna cum se fac DX-uri chiar si fara "turn", dar parca e mai bine cu "turn": http://www.trilulilu.ro/dxfmromania/21818762f79d5c
Asta daca aveti rabdare sa urmariti, in rest...TACERE.
73!
P.S.Mai avem de invatat de la tanara generatie Domnilor! ;)


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori