Tepari nedenuntati

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo2xxx
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 24, 2010 8:55 pm
Contact:

Tepari nedenuntati

Mesajde yo2xxx » Sâm Dec 04, 2010 9:35 pm

Cei mai periculosi tepari sunt cei ce isi vand sculele fara de filtre la pretu de fabrica si apoi vand la fraeri filtrele separat cu 3 milioane bucata.
Ma uitai pe site si vazui cati vand filtre.
Alti vand antenele luate de la lccom dupa ce vazura ca nu merg asa performant cum scrie pe site la lccom
Lucru draq sa cumperi 40 metri de sarma de cupru la 5 milioane de la lccom si sa o vinzi la altu cu aproape acelasi pret
stai si te miri si cate reductoare de invartit antena se mai pot vinde second hand sau cate scule noi aduse de afara
de ce le vand este o mare enigma sunt noi si nefolosite se spune prin anunturi
Alti mai smecheri isi lauda marfa cu alte poze sau te trimit sa vezi date si preturi colosale de pe alte siteuri ca sa te lamureasca ca pretul lor este mare ca pe site unde te trimit
Negotu asta e tare periculos daca cumperi fara sa te interesezi ce cumperi cum arata si cum merge lucrul respectiv
e motivu principalpentru care cei ce cumpara striga aoleu hotii cand ei sunt in mare parte vinovati
Ca sa scriu la obiect cel mai tare ma nemultumeste de cei care nu pun pretu si scriu ca e negociabil ca si cand am fi la targ
Alti nu lasa telefonu sau adresa unde sa poti sa vorbesti cu ei nu scriu care e numele lor adevarat si se ascund asa de cei ce putem sa ii stim.
Astia sunt tare periculosi si uitati ca sunt liberi vand ce vor.
Sunt tepari nedenuntati care numa radioamatorism nu fac
Poate incepem sa scriem si despre ei ca aicea vad numa 2-3 ne fac deliciul ca sa ii comentam.

73,s

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde yo9fmp » Sâm Dec 04, 2010 11:20 pm

Pentru mine o experienta curioasa a fost sa primesc colete pe care nu le asteptam,nu le comandasem.
Trist a fost si faptul ca nu aveam cum sa contactez telefonic pe expeditor,acesta nelasand un nr scris pe colet in acest scop.
Am aflat ca aceasta este o teapa.
La baza sta lipsa de informare intre cumparator si vanzator dar si bașcalia facuta de niste smecheri.
Ca sa nu iti poti vinde marfa,acesti tepuitori adevarati te pun sa ti-o expediezi singur la capat de tara de unde nu o ridica nimeni.
Fireste tu achiti transportul sau si magazinajul.
Eu,unul am refuzat sa vand unor indivizi care nu vroiau sa lase un nr de telefon sau care erau indoielnici.
Am invatat de la yo3br-edy ca vanzatorul poate sa ceara plata in avans in cont bancar,dupa care se poate trimite marfa.
Este un procedeu sigur care se poarta si la vanzarile on-line ale unor firme.
Tot el poate cere si informatii despre cumparator,eventual copii fax de pe documente de identitate ale acestuia.

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde n3gg » Dum Dec 05, 2010 9:22 am

De acord cu cele scrise.
Dar ce spuneti de preturile astronomice puse pe siteuri de catre firme ca Matra sau a lui yo9bgr.
Preturile mari de firma fata de cele din afara nu sunt oare tepe care ne sunt trase?
Este adevarat ca nu suntem obligati sa cumparam dar ca pe multi ma deranjeaza si pe mine cei ce vand industrial sau cumpara sa revanda apoi prin forumul nostru.
Ei nu au magazin si nu platesc taxe la stat cum ar trebui dar vand orice,oricat si al orcine.
Un exemplu este Ugarcea care cumpara din Ungaria la preturi mici si le vinde la preturi mari la noi pe forum.Este un tepar inca nedenuntat.
Altii cumpara de pe E-bay vechituri din Occident la preturi pe nimic si ni le revand la preturi romanesti mari,ca doar este criza si trebuie sa creasca si la noi preturile.
Le citesti anunturile de vanzari la unii si scriu ca echipamentul este nou si ca vand pentru un up-date.
Cine sa-i creada,eu unul sigur nu-i cred.
Citesti lejer in spatele anunturilor lor ca de fapt sunt niste indivizi care nu au de a face cu radioamatorismul mai ales ca nu-i auzi vreodata prin trafic sau isi ascund indicativele.
Astia sunt domnilor teparii nedenuntati.
Iar noi suntem pentru ei intocmai ca cei din zicala:Cainii latra ursul trece!
Cand avem timp si pentru ursii astia?

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde YO9HSW » Dum Dec 05, 2010 7:22 pm

cardiacu scrie:Un exemplu este Ugarcea care cumpara din Ungaria la preturi mici si le vinde la preturi mari la noi pe forum.Este un tepar inca nedenuntat.


Nu stii ce vorbesti, ugarcea este, fara sa ascunda vreodata asta, YO5OVM. Este o diferenta fata de pseudonimul cardiacu' ... A adus in tara, de la Anico, din Ungaria, destule echipamente si am auzit de un singur caz in care cumparatorul nu a fost multumit. Mie mi-a remis factura de la Anico fara ca eu sa-i cer asta si fara sa-i platesc mai mult decat in cazul in care as fi tras o fuga in HA sa-mi iau echipamentul. Arunci cu noroi intr-un om pe care nu il cunosti.

cardiacu scrie:Altii cumpara de pe E-bay vechituri din Occident la preturi pe nimic si ni le revand la preturi romanesti mari,ca doar este criza si trebuie sa creasca si la noi preturile.


Urmaresc de cativa ani piata echipamentelor hamradio sh de pe ebay. Pot spuna ca nu exista RTX la pret de nimic. Chiar si pretul unui TS-830 nu a coborat sub 300 Euro.

Referitor la cele doua firme, Matra nu are la vanzare in acest moment vreun RTX de amatori, CB-urile nu ma intereseaza, iar YO9BGR are pe YO-Magazin doar un FT-450 care este anuntat la un pret mai ieftin cu 10 Eu decat la Wimo in .de Si atunci unde este specula?

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde n3gg » Dum Dec 05, 2010 8:24 pm

George,inainte de a ma contrazice te rog sa te informezi.
http://www.matra-systems.ro/price.php?id=16 aici gasesti statii profesionale :lol:
un TK 760 SH la 9 mil sau un Rexon la 11mil
Un Wouxun dualband facut in China pe care baietii il dau pe forum cu 4 mil la Matra este dublu,iar un Wouxun kg669 fm vhf,pe care unii il vand nou la vreo 2-3 mil acolo il gasesti la vreo 7 mil :shock: :shock: :shock:
bune aparate au si radio fm si lanterna :lol: :lol:
Nu mai vorbesc de analizoarele de antene care te lasa masca intre 15 si 25 mil,sau de un filtru duplexor http://www.matra-systems.ro/price.php?id=19 la numai 9 mil :shock: .
Daca la Matra Systems preturile sunt asa sa nu te uiti pe http://www.yomagazin.ro te vei speria
Un liniar pleaca de la 3300 la 5500 euroi :shock:
Daca vrei sa visezi urat uite aici http://www.yomagazin.ro/subcat_109_1_hf ... eivers.htm sa vezi preturi de transceivere sau pe http://www.yomagazin.ro/subcat_110_1_hf-amplifiers.htm de liniare de ce nu pe http://www.yomagazin.ro/subcat_111_1_hf-receivers.htm sa vezi cum un receptor este intre 400 si vreo 4000 euroi :shock: :shock: :shock:
Nu am timp sa iti fac o selectie si de domnul Urda Gheorghe=yo5ovm dar stiu ca si-a lichidat firma prin 2005 http://www.firmepenet.ro/Urda-Gheorghe- ... 16976.html si s-a apucat sa aduca in tara echipamente din afara.
Bineinteles ca nu le aduce prin firma cine ar indrazni sa faca asa ceva sa se ocupe de importul si vanzarea legala de echipamente radio in minunata noastra tara?
Si normal ca nu le aduce pentru un castig de 10 euro
Daca pe dl Matra il inteleg datorita taxelor si impozitelor mari pe care in Romania le plateste o firma pe yo5ovm asta nu il inteleg.
Spui ca este reprezentant Anico?
ok.dar ar fi bine sa fie legal si sa isi vanda marfa in magazin sau pe site-ul si nu aici(vezi Regulament vanzari radioamator.ro)
Nu inteleg nici pe cei ca tine George care iau apararea cui nu merita.
Chiar atat de fantastice sunt sculele alea facute pe vapor sau aduse din China vandute de Anico sau smecherii astia? :lol: :lol:
Si am lasat la final ce credeti?
http://www.lccom.ro/index.php?cPath=31_43
Cele mai fantastice preturi din tara.
M-am convins si de calitatea a ce se vinde acolo,multi vrand sa scape de ele le pun in vanzare pe forum.
Bineinteles ca le dau la pret mult scazut altfel nu le-ar vinde.
Uite un exemplu luat repede http://www.radioamator.ro/mp/read.php?m=27327&a=1 Cristi vrea sa fie si el fericit de sarbatori si isi vinde sculele luate de la lccom.
Si va mai dau cateva zeci de exemple.

yo9hrb
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 21, 2010 8:46 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde yo9hrb » Dum Dec 05, 2010 10:03 pm

Sincer, si pe mine ma deranjeaza cei care nu anunta un pret pentru marfa lor. Am avut oaresce experiente neplacute (nu am luat teapa, totusi). De exemplu, cautam la un moment dat un receptor USP (pentru completarea colectiei proprii, nu din colectia proprie ;) ). Am gasit un anunt "nepretuit" si am sunat. Cu aceasta ocazie am aflat ca acel receptor costa 500 de lei, nu pentru ca era un receptor deosebit, ci pentru ca ar fi apartinut lui Iosif Paolazzo. Stiu cine a fost dl. Paolazzo, dar nu stiu cum ar fi influentat performantele receptorului. Si nici macar nu stiu cum ar fi demonstrat respectivul ca acel USP a apartinut, intr-adevar, d-lui Paolazzo. Daca stiam cat costa, faceam economie de un apel.
Cat despre YO9BGR, George, plateste impozite si taxe. De aceea costa cat costa "jucarelele" pe care le comercializeaza. Trebuie sa traiasca si statul (sau anumiti reprezentanti), nu?

YO8RZE
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:25 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde YO8RZE » Lun Dec 06, 2010 10:06 am

cardiacu scrie:Uite un exemplu luat repede http://www.radioamator.ro/mp/read.php?m=27327&a=1 Cristi vrea sa fie si el fericit de sarbatori si isi vinde sculele luate de la lccom.

Nu vreau sa intru in polemică cu dumneata dar iţi recomand sa stai in banca dumitalesi să-ţi vezi de treabă! Ce te interesează pe dumneata ce fac eu??? Ai vreo problemă?
@admin
D-le Ciprian, sunt conştient ca nu doriţi sa interziceţi accesul pe forum al acelor care nu işi declină identitatea dar nici macar sancţiuni administrative nu se pot impune celor care abereaza si bat campii aici??

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde yo8rqp » Lun Dec 06, 2010 10:09 am

Pt cardiacu:care este problema ca YO8RZE vinde o scula luata de la LCCOM?Omul doreste altceva si ramane la latitudinea sa ce face cu echipamentul sau.Dupa parerea mea ,sunteti intr-o perpetua confuzie si un imens fals(creat de inchipuiri proprii).A improsca cu noroi in tot ce misca pe site explica si o frustrare proprie.Este pacat,pt ca ,banuiesc, sunteti radioamator cu state vechi.Acest forum ,sectiunea pe care scriem acum,a devenit deliciul receptorilor de azi,viitorilor utilizatori de frecventa,de maine.Atractive pt ei ar trebui sa fie alte subiecte de interes general,nu prostii de bodega rezumate la barfa de prost gust...

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde n3gg » Lun Dec 06, 2010 11:58 am

Am vrut sa arat ca el,Cristi este unul dintre cei multi care isi vand sculele cumparate de la lccom si atat.
Cititi bine textul in care am postat!
Nu am nimic cu el ci am luat la nimereala un vanzator care a avut scule de la lccom si care le vinde.
Asa ca daca l-am jignit imi cer scuze!
M-a deranjat numarul mare de radioamatori care isi vand sculele cumparate la preturi mari de la lccom.
Atat!

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Tepari nedenuntati

Mesajde YO9HSW » Lun Dec 06, 2010 1:46 pm

cardiacu scrie:George,inainte de a ma contrazice te rog sa te informezi.
http://www.matra-systems.ro/price.php?id=16 aici gasesti statii profesionale :lol:
un TK 760 SH la 9 mil sau un Rexon la 11mil
Un Wouxun dualband facut in China pe care baietii il dau pe forum cu 4 mil la Matra este dublu,iar un Wouxun kg669 fm vhf,pe care unii il vand nou la vreo 2-3 mil acolo il gasesti la vreo 7 mil :shock: :shock: :shock:
bune aparate au si radio fm si lanterna :lol: :lol:


Din punctul meu de vedere si, probabil, al multor alti radioamatori, respectivele statii sunt o gluma buna pentru activitatea hamradio. Are cumva TK760SH moduri de lucru ca LSB, USB? Are vreo mufa unde se conecteaza manipulatorul pentru emisiuni CW? Are filtre de 2,4-2,1-1,8-0,5 kHZ ? NU !
Este o banala statie FM buna pentru taximetristi sau tractoristi. Mie ca radioamator imi este total nefolositoare, ca si orice Wouxun, iar Matra o poate vinde la ce pret doreste de cuvinta.

Hai sa vedem ce este si cu Orion II...
Pe site-ul firmei producatoare, http://radio.tentec.com, este cotat la pretul de $4295.
Presupun ca transportul te mai costa in jur de $200-300. Ajung la un total de ~ $4500. Fiind un produs din afara UE, la intrarea in .ro vei plati repejor un TVA calculat la $4500 * 24% = $1080 si
ajungi la un total de $5580 ~= 4208 Euro. Deci YO9BGR castiga fabuloasa suma de ~700 Euro din care va plati comisioane bancare pentru plati internationale, chirii, energie electrica, taxe de sanatate si asigurari sociale, iar la sfarsit inca 16% impozit pe profit. Oricat m-as stradui nu vad teapa pe care o da YO9BGR.

73's George


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori