Nesimtiti?

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Nesimtiti?

Mesajde YO9CHO » Lun Dec 20, 2010 9:13 pm

Draga YO2XXX, daca urmezi sfatul de a merge si tu la culcare , mai este o sansa, ti se poate odihni trunchil cerebral.Zau ca iti poate face bine.
In rest s-auzim de bine!
73!

cardiaco-yo2xxx
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 07, 2010 11:36 am
Contact:

Re: Nesimtiti?

Mesajde cardiaco-yo2xxx » Mar Dec 21, 2010 9:24 am

Mare dreptate ai Nea caisa!!!
Iar au aparut fosilele astea comuniste care se plang de faptul ca cine vinde marfa nu imparte banii cu ei.....HUOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO :evil: :twisted: :evil:

YO9FPU
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 21, 2010 10:37 am
Contact:

Re: Nesimtiti?

Mesajde YO9FPU » Mar Dec 21, 2010 11:02 am

Hai sa vedem:
- Cine vinde cu preturi nesimtite nu-i va pasa de acest topic, are obrazul mult prea gros. Mai mult, va jigni pe orine indrazneste sa-i dea masca jos. El sta la panda precum hotul dintr-un loc retras pana vine cineva singur (adica neinformat de pretul real) , care trebuie neaparat sa treaca pe acolo (are nevoie de acel lucru) si care are banii disponibili.
- El nu este radioamator, nu este afacerist, este bisnitar. Nu merita nici macar respectul de a fi contrat si citat in forumuri. Mult mai bine ar fi sa promovati motivat pe cei care sunt "adevarati".
- Ce putem face? In primul rand sa cautam la cei mai avizati sfaturi competente si sa dam sfaturi acolo unde ne pricepem, iar daca cunoastem o posibilitate de cumparare mai avantajoasa sa o postam langa oferta de vanzare a speculantului. Nu sunt asa de multe forumuri. De asemenea daca avem lucrul respectiv si ne putem dispensa de el sa postam: "donez" sau " vorbeste si cu mine" - daca am o oferta sensibil mai buna. AScest lucru in mod cert va atrage furia speculantului care va reactiona violent si/sau va interveni ca aceste posturi sa nu fie acceptate sau sterse. In acest mod se vor "cerne" siteurile de radioamatori de cele de jecmanitori.

NeaCaisa
Mesaje: 8
Membru din: Lun Dec 20, 2010 7:17 pm
Contact:

Re: Nesimtiti?

Mesajde NeaCaisa » Mar Dec 21, 2010 1:26 pm

In loc sa va plangeti de unii care cer prea multi bani mai bine va informati si ii lasati cu marfa pe taraba...dar sunteti atat de penibili si invidiosi incat va intereseaza doar ca acele personaje sa nu vanda nimic....chiar nu conteaza pentru voi ce preturi au sau care e pretul pietei, sau care e pretul de nou.

VA DAU UN SFAT, BAI VAICAROSILOR PENIBILI: CUMPARATI PRODUSE IEFTINE DE DINCOLO SI VINDETI-LE LA ACEEASI BANI SAU MAI IEFTIN, PE ACEST SITE, PENTRU A "SPARGE" PIATA SI A-I OBLIGA PE BISNITARI SA RAMANA CU MARFA!!
...si asta e parerea unuia care nu vinde si nu cupara aici!

...dar nu vreti nici chiar asa...va intereseaza doar sa moara capra vecinului, nu sa aveti voi una mai frumoasa si mai ieftina!Gandire de comunisti obositi....

FACETI CEVA, nu doar comentati ca niste ipocriti....vindeti voi articole ieftine si totul se rezolva!
INVIDIOSILOR!

Radioamatori??Mi-e rusine si sa ma gandesc ca apartineti unei astfel de comunitati....PENIBILILOR!
Va supara economia de piata cum il suparau capitalistii pe Ceausescu: fara sa priceapa nimic!

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Re: Nesimtiti?

Mesajde n3gg » Mar Dec 21, 2010 4:20 pm

@Iulian corect si cinstit punctul dvs de vedere!
Trebuie luata atitudine fata de nesimtitii care isi bat joc de pretul real si fac bisnita.
Este adevarat ca ei nu sunt radioamatori nu au de a face cu acest sport.
Ei au de facut vanzari.
Sau cumparari si revanzari la alt pret mult mai mare fata de unul cinstit.
@nea caisa nu-i mai trage cu atitudinea asta anticomunista a ta.
Comunismul a promovat mai multe valori decat societatea capitalista actuala.
In privinta noastra a radioamatorilor atunci s-au format constructorii de transceivere sau aparatura de radioamatori.
Atunci nu existau bisnitarii astia care sa ne zapaceasca cu preturi puse pe vechituri aduse din occident ca astazi
Si mai putem dezbate pe tema asta,daca doresti mult.
Normal daca vrei sa avem o dezbatere in termeni respectuosi.
Iar la restul le spun sa termine cu frazele astea ca exista libertate si altele
Exista libertatea unor nesimtiti de a umili o comunitate cu preturile lor de bisnitari.
Vedeti alte site-uri ca sa faceti comparatie.
Cu cei enumerati la primul post de Remus.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Nesimtiti?

Mesajde yo2dno » Mar Dec 21, 2010 5:32 pm

Iulian (si nu numai !)

Ce inseamna "bisnitar" in ziua de azi ? Eu sint tare nedumerit. Dupa parerea mea, bisnitarii erau speculantii de pe vremea regimului trecut, care vindeau la suprapret (termenul era valabil tot atunci, cind preturile erau fixe si comertul monopol de stat) marfa care nu se gasea in magazine, marfa de care faceau rost "pe sub mîna" si pe care clientul o cumpara pentru ca altfel nu avea de unde. Dar acum ? Ce sens mai are termenul "bisnitar", cind comertul e liber, marfa se gaseste, har domnului, iar pretul si-l face fiecare vinzator cum vrea. Mai mult, sa vezi minune, nimeni nu te obliga sa cumperi de la un "bisnitar" ceva, esti liber sa cauti in alta parte. Tare mi-e teama ca sistemul comunist a lasat urme adinci. La 21 de ani de la schimbare inca infieram "bisnitarii" !!!

P.S. N-am nimic de vinzare, sa nu se inteleaga ca trag vreo spuza pe turta mea !

Avatar utilizator
yo6qcd
Mesaje: 18
Membru din: Mie Aug 25, 2010 6:18 am
Contact:

Re: Nesimtiti?

Mesajde yo6qcd » Mar Dec 21, 2010 11:14 pm

yo2dno
Da domnule bisnitarii pot fi si cei pe care i-am enumerat eu cu vanzarile la primul post.
Adica cei ce au facut din radio o afacere.
Cumpara si revand/astia sunt.
Daca ar face asta la un pret corect de bun simt am intelege,dar nu este asa de multe ori vedem preturi nesimtite la scule sau componente care nu merita de departe banii astia.
Cu siguranta multi dintre noi am cunoscut pe pielea noastra ce inseamna a fi fraierit.
Si uite ca mai sunt radioamatori care sa ia atitudine.
Unii o fac contra dar se pare ca exista si indivizi care-i favorizeaza pe nesimtiti.
Nu dau cu presupusul daca si ei fac parte din aceasta categorie.
Se pune o intrebare CARE PE CARE?
Si Pana Cand?
73 de Liviu, radio YO5QCD

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Nesimtiti?

Mesajde yo2dno » Mie Dec 22, 2010 12:02 am

Remus,


Cei despre care vorbesti sint comercianti, nu bisnitari. Bisnitari ar fi doar daca nu am putea cumpara statii sau componente decit prin intermediul lor, iar ei ar pune un adaos comercial exagerat, stiind ca nu avem incotro. Asta nu e valabil, putem sa cumparam ce vrem si de la ce furnizor vrem. Dupa logica voastra toti cei care cumpara ceva la un pret si vind mai scump sint bisnitari. Nu e asa, sint comercianti. Faptul ca exista comercianti si in domeniul radio nu e ceva iesit din comun. Nu vad de ce s-a format impreisa ca echipamentele radio sint de competenta Crucii Rosii, adica trebuie date cadou sau vindute la preturi simbolice. Vezi ca nici singele nu se doneaza pe gratis, de ce s-ar face acte de caritate cu statiile ? Cit priveste fraiereala, pentru asta trebuie sa existe elemntul principal: fraierul. Cine nu deschide ochii, deschide punga, zice o vorba. Evident, nu vorbim aici despre tepe, scule care nu corespund descrierii din anunt, caramizi trinise cotra ramburs, etc. Alea-s infractiuni. Intre cel care cere si cel care da, prostul nu e cel care cere. Repet, ca sa existe fraiereala, e musai sa existe fraierul !

excel
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 21, 2010 8:23 am
Contact:

Re: Nesimtiti?

Mesajde excel » Mie Dec 22, 2010 8:14 pm

Cardiacule ? Remusica ? Au aparut "noutati" la publicitate. Ceva de comentat la "sinteza zilei" ?

yo8rcw
Mesaje: 65
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:18 pm
Contact:

Re: Nesimtiti?

Mesajde yo8rcw » Sâm Dec 25, 2010 5:44 pm

Salutari si sarbatori fericite!!
Hai sa fim mai buni si sa fim mai realisti!! Toti ne injuram, toti ne acuzam in loc sa privim si partea buna!! Eu am intanlit radioamatorii nostri si in tara si inalte tari si ma mira cum de putem fi asa de..... deosebiti!! Mereu vedem numai partea negativa!!! De ce nu incercam sa ne gandim ca poate omul mai greseste, ca poate nu mereu o face intentionat.. mereu punem la zid si tragem fara remuscari!! Eu am adus in yo peste 80 transceivere si sute de kg de alte echipamente, mai multe le-am disponibilizat ca nu era sa le tin la naftalina! Radioamatori de clasa yo6awr, yo8bcf, yo8att, yo8rgc, yo3apj, yo2amu, yo4cwi, yo4ccd, yo8bhg, yo7bbe, etc... au achizitionat scule de la mine si NICIODATA nu au postat coment favorabil. Au fost si rateuri de la Eugen yo8.. am cumparat lucruri de 3000 lei si ditr-o eroare am omis sa-i platesc 40 lei in loc sa-mi scrie un mail ma improasca cu noroi pe forum!! Ene Mihai mi-a adus ceva si datorita unor nepotriviri abia peste ..lung... timp si-a primit bani dar nu a sarit pe Forum!! De ce, e vorba de calitate!! De calitatea de OM! Hai sa fim mai buni in anul care vine si in toti ani, daca sant restante hai sa le rezolvam amiabil si frumos sa avem un site fara anonimi, cu oameni adevarati asa cum ne pretindem noi radioamatori!! Hai sa fim elita de altadata!! Incercam sau...
Sarbatori fericite incaodata!! Fane yo8rcw


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori