yo5pdw si sursa la 250 euro

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: yo5pdw si sursa la 250 euro

Mesajde yo2dno » Vin Dec 31, 2010 11:52 am

to yo2hjv:

Da, am muscat-o de data asta. N-am interpretat cum trebuie emoticoanele, hi.
Eu folosesc o sursa modificata de mine, dar e o sursa AT veche, zdravana, pe care am incarcat-o cu 33A si tine fara probleme. Chinezismele le fac pentru curenti mai mici, maxim 15A.
La multi ani tuturor, indiferent de pret, hi !

YO5BTZ
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 08, 2011 9:23 pm
Contact:

Re: yo5pdw si sursa la 250 euro

Mesajde YO5BTZ » Mar Feb 08, 2011 10:52 pm

To yo3hjv,
Ii multumesc lui YO2DNO.
Draga YO3HJV, sa stii ca m-am conformat si am micsorat pretul unei surse 13,8Vcc obtinute prin modificarea unei surse de PC de la 180 la 170LEI. Te rog sa ma crezi ca 67% reprezinta munca patriotica si doar 33% din manopera este remunerata. Ca sa te convingi incearca sa modifici d-ta una sau roaga-l pe un prieten inginer electronist s-o modifice in asa fel incat sa obtina parametrii comparabili cu ai unei surse modificate de mine. 73 si la reauzire!

YO8RZE
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:25 am
Contact:

Re: yo5pdw si sursa la 250 euro

Mesajde YO8RZE » Mie Feb 09, 2011 9:12 am

Exista la vanzare pe piata de la noi surse in comutatie (protecţii incluse, foarte silenţioase) reglabile intre 10-15V care duc lejer 25A la un pret de aproximativ 120RON !! Personal folosesc o astfel de sursa de mai bine de 1 an si sunt extrem de multumit. Si nu sunt singurul.... ;)

YO5BTZ
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 08, 2011 9:23 pm
Contact:

Re: yo5pdw si sursa la 250 euro

Mesajde YO5BTZ » Mie Feb 09, 2011 5:08 pm

Catre YO8RZE,
Fii amabil si spune-mi cum se numeste acea sursa si cine o fabrica. YO5BTZ

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: yo5pdw si sursa la 250 euro

Mesajde yo2dno » Mie Feb 09, 2011 5:51 pm

To yo5pdw

Uite aici linkul catre sursa. E buna si nu face galagie radio...

http://www.tehnoelectric.ro/home.html?p ... ory_id=156

Poti sa o comanzi online.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: yo5pdw si sursa la 250 euro

Mesajde YO4BKM » Mie Feb 09, 2011 9:07 pm

Vad ca sunt mai multi interesati. Pentru cine doreste sa se foloseasca de recomandari bazate pe experienta, eu folosesc sursa AV-825M de la LCCOM, este cam scumpa dar este foarte buna, silentioasa, max 27A, 4-16V, 2 instrumente si a suportat bine caldurile din vara trecuta cand am folosit-o in cateva concursuri lungi. Am avut o singura problema, intrerupatorul de retea nu mai bascula (defect mecanic), o avarie de cativa lei, mai ales ca nu are sigilii si am preferat s-o repar eu chiar in garantie. Succes!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: yo5pdw si sursa la 250 euro

Mesajde yo4hgx » Joi Feb 10, 2011 2:20 am

Sursele in comutatie ieftine, mai ales cele de PC modificate, baga cuie in HF, in special in benzile inferioare (cel putin cele pe care le'am probat eu). Daca se lucreaza mai mult CB, 10-15m, VHF/UHF merg, daca nu, trebuie sapat mai adanc prin buzunar pentru o sursa in comutatie cu filtrare ca lumea si oscilator variabil sau cea mai sfanta, o sursa clasica lineara.

yo9fdx
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:38 am
Contact:

Re: yo5pdw si sursa la 250 euro

Mesajde yo9fdx » Joi Feb 10, 2011 8:45 am

Eu as recomanda sursa ALINCO DM330MVE.
Am in dotare o asemenea sursa de mai bine de 4 ani si nu am avut probleme , in conditiile in care o folosesc , in medie cam 9 ore pe zi.

YO8RZE
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:25 am
Contact:

Re: yo5pdw si sursa la 250 euro

Mesajde YO8RZE » Joi Feb 10, 2011 8:47 am

Sursa de care fac vorbire in postul de mai sus se poate achizitiona de la : http://www.mivarom.ro/catalog/product_i ... ts_id=4262
Tot acolo se gasesc specificatiile tehnice.
@YO5BTZ - Domnule David, dupa cum se observa din specificatii, sursa este produsa de firma Mean Well care nu mai are nevoie de nici o prezentare.
Pretul este cu TVA inclus si este pe stoc. Referitor la link-ul postat de yo2dno, sursa nu se afla pe stoc (se poate verifica dând click pe poza respectiva) si pretul nu include TVA.
Toti radioamatorii carora le-am recomandat acea sursa sunt foarte multumiti.
Din proprie experienta va spun ca sursa nu baga cuie sau alte tampenii (poate baga dar nu pica in benzile de radioamatori, nu am verificat). Am recomandat aceasta sursa cu care ma impac foarte bine (si nu numai eu), pentru a putea beneficia si alti colegi radioamatori de beneficiile unui aparat super bun si destul de acceptabil ca preţ.

yo5pdw
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 18, 2011 11:49 am
Contact:

Re: yo5pdw si sursa la 250 euro

Mesajde yo5pdw » Sâm Mar 12, 2011 7:58 am

Desteptilor uitati-va la linkurile de mai jos ca sa vedeti preturile din Europa .La domnul care i-am vandut cablu trebuia sa mi-l trimita inapoi daca nu i-a convenit,cablul a fost nou dar nu l-am pus sub plapuma ca sa-i fie de cald si sa nu se oxideze.Oricum la pretul l-a care i l-am dat astept oricand sa-l trimita inapoi.Si inca ceva...decat sa comentati prostii mai bine puneti mana si munciti ca sa va permiteti sa va cumparati ceea ce va trebuie fara a mai comenta orice ca...at.Am vandut atatea scule si echipamente in conditii de functionare si estetica ireprosabile si nu am avut nici o vorba cu nimeni.Faptul ca eu am cerut un pret pe un aparat nu este treaba nimanui.Cine crede de cuviinta ca este bun cumpara cine nu cauta in alta parte(poate va gasi ceva nou si de gratis).Pa.73!
http://www.radioworld.co.uk/catalog/ps1 ... rrency=EUR
http://www.hamradio.co.uk/acatalog/print_503.html

........a...am uitat ceva de fapt pretul d5 420 era in lire nu in euro...HI


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori