yo5pdw si sursa la 250 euro

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo2mhj

Re: yo5pdw si sursa la 250 euro

Mesajde yo2mhj » Sâm Mar 12, 2011 12:59 pm

Domnule nu ma intereseaza afacerile dumneatale,sa fii sanatos,dar ma doare cand minti cu nerusinare.
Cablul ala mi la-ti vandut mie si imi pare rau ca am mai spus la niste prieteni cele patite.Nu ma intereseaza sa fac publice micile mizerii ale vietii,dar sa stiti ca e singura "teapa' care am luat-o de cand cumpar de pe internet in YO si inca de la un ardelean.
Daca era asa cum afirmati dumneavoastra "CABLUL NOU" nu trebuia tinut sub perina ca nu oxideze sau sa nu se deterioreze,trebuia sa fie NOU.
Sau vreti sa spuneti cumva ca POSTA ROMANA are conditii de transport asa de jalnice si s-a deteriorat pe drum...?
S-a stiti ca am mai cumparat de la alte persoane cablu coaxial care mi s-a vandut ca nou si nou a fost.
De exemplu ,YO4AW ,mi-a vandut o rola de RG 213 care mi-a mentionat ca este nou ,dar l-a folosit doar la o simpla testare...si asa a fost,impecabil.
Eu consider acea intamplare ca regretabila dar incheiata asa ca va rog sa nu o mai pomeniti daca nu spuneti adevarul.

yo5pdw

Mesajde yo5pdw » Mie Mar 23, 2011 1:18 pm

PENTRU YO2MHJ si pentru alti carcotasi(apropo de sursa PS-125).Un cablu nou inseamna rola(100m) sigilata cu eticheta s.a.m.d.Prin simpla lui taiere cablul nu mai este perfect nou.La mine a stat afara si un timp scurt(cateva zile) l-am folosit chiar la alimentarea unei antene direct dintr-un transceiver(100W).Cu siguranta ca nu a mai aratat ca si nou.Cablul a fost taiat dintr-o rola de 100m acesta fiind nou nout,primit din Bucuresti tot de la un amic radioamator pe rola,sigilat samd.Am cumparat in timp chiar mai multe role(100m fiecare) de la dumnealui.Una din ele am vandut-o asa cum a fost,iar alta dupa ce am intins tot cablul de pe ea pana in spatele gradinii distanta aprox.de 80-90m,am facut cateva legaturi cu acel cablu,l-a plouat si s-a murdarit deoarece in gradina se mai cultiva si legume(HI!).In fine l-am vandut(pe bucati) dupa ce l-am strans,l-am spalat si l-am curatat.Toata treaba a durat cateva zile.L-am vandut ca si nou deoarece asa am considerat eu.Au fost mai multi radioamatori la care le-am vandut cablu din aceeasi rola dar se pare ca numai YO2MHJ a avut obiectii,interesant.Probabil bucata care i-am dat-o dansului s-a nimerit cea mai urata.Vreau sa spun ca nu l-am tinut ani de zile sa se coaca si sa bag in el kilowati de aceea l-am considerat ca si nou.Asemenea unui echipament care l-ai cumparat nou din magazin,sigilat si dupa cateva zile l-ai vandut.Cum putea fi catalogat decat ca fiind nou chiar daca l-am folosit cateva zile.In fine anunturile postate pe site sunt facute de catre persoane fizice care nu se afla sub nici o forma de incadrare juridica(vreau sa spun ca nu sunt firme).Deci daca o persoana o sa posteze un anunt si o sa spuna ca vinde ceva si acel ceva este nou asta nu inseamna ca este perfect nou,repet nou cu adevarat este prodsul cumparat din magazin(chiar si online) la care se da factura,bon si garantie.Ca urmare intotdeauna va exista un asa zis usor risc care face diferenta practic de pret si de calitate intre un produs nou care se vinde la rubrica anunturi de la radioamator.ro si un produs nou oarecare de pe un site aferent unui magazin online.Ce ma deranjeaza cel mai mult este ca unii ajung chiar sa te jigneasca cu toate ca nu au nici o tangenta cu una din rubricile de la radioamator.ro sau cu problema in cauza.Cablul nou si ieftin se gaseste si la mivarom,un colac de 100m rg58 costa in jur de 30 lei.Oricum eu i-am dat banii inapoi lui yo2mhj pt asa zisul cablu "nou"fara a avea pretentia de a i-l cere inapoi dar cu rugamintea de a-l dona unei persoane nevoiase(de ex.care aduna cupru pt a-l vinde la "fier vechi")in acest fel facand un bine si lui yo2mhj si persoanei nevoiase care cu siguranta va gasi o intrebuintare mai buna sumei de bani luata ca si contravaloare pe cablul lui yo2mhj si asta ca nu cumva datorita utilizarii acestui cablu sa se intample DOAMNE FERESTE ceva rau cu echipamentul(R1300) extraordinar de scump si de performant al lui YO2MHJ vezi linkul urmator http://www.radioamator.ro/call-book/yoc ... x=0&y=0.Si inca ceva,la viata mea am cumparat si am vandut echipamente,accesorii,antene si noi si vechi din magazine si de pe radioamator.ro dar nu am avut nici o vorba cu nimeni.Daca ceva nu mi-a placut l-am trimis inapoi sau invers dar repet nu am avut nici o vorba cu nimeni si mai ales cu mascarici care besesc(dau vanturi) toata ziua si nu stiu cu ce sa-si umple timpul lor liber in exces.Dar traiesc cu speranta ca odata si odata tot raul din ei se va intoarce impotriva lor si nu vor mai avea atat de mult timp liber pt a-si exprima parerile lor de rahat despre modul de prezentare,vanzare si de viata a altor persoane.Nu este bine ca sa judeci pe altul"NU JUDECATI CA SA NU FITI JUDECATI" in primul rand pt ca este un pacat si in al doile rand pt ca din cateva cuvinte scrise pe net nu poti sa-ti faci o parere despre un om.Iata mai jos cateva din echipamentele pe care le-am vandut de-a lungul anilor:TS-130S,TS -50,TS-480SAT,TS-2000,TS-830,TS-870S,TS-930S,IC-706MKIIG,IC-746,IC-746PRO,IC-7400,IC-756,IC-756PRO,FT-100,FT-101E,FT-747GX,FT-757GXII,FT-840,FT-857,FT-897,FT-890,FRG-7700,FT-707,surse alinco,ps-125,qj-1868,mivarom,tunere automate LDG Z-100,AT-200,MFJ-uri de toate tipurile,TEN-TEC,antene asay 25avt,dipoli 160-80-40 cu trapuri,cablu RG 213(3 role a 100m fiecare) si multe altele care nu mi le aduc aminte momentan...si nu am avut cu nimeni nici o vorba.Si toate acestea din dorinta arzatoare care face din noi o pasiune si anume aceea de a vedea cum "merge" un transceiver,o sursa sau o antena si in majoritatea cazurilor le-am vandut cu sume mai mici decat cele cu care le-am cumparat.Cine a facut asemeni mie stie mai bine despre ce vorbesc(vezi YO2CNH).Oricum eu i-am inapoiat banii lui yo2mhj si sper ca in viitor sa nu mai scrie aiureli si daca vrea ceva cu adevarat nou si bun sa-si cumpere din magazinele de specialitate.Daca as fi stiut cata gura face pentru 100lei care oricum i-am trimis inapoi nu i-as fi dat cablul nici de gratis si mai bine as fi luat cativa mici si cateva beri si m-as fi simtit bine impreuna cu cativa amici decat sa-mi fac atatia nervi.Cat despre pretul sursei nu pot sa va spun decat atat fara nici o intentie de a jigni pe cineva(faptul ca ceri un anumit pret pe un echipament nu cred ca inseamna o jignire la adresa comunitatii de radioamatori),nu-i prost cine cere......cine daImi cer scuze daca am suparat sau jignit pe cineva,va salut pe toti si va doresc sincer multa,multa sanatate si numai bine.73!P.S. Am vrut sa mai scriu dar m-am plictisit.

yo2mhj

Mesajde yo2mhj » Joi Mar 24, 2011 2:35 am

As fii vrut ,prin acest post,doar sa imi cer scuze domnului Daniel-astazi am primit banii de la dumnealui si in curand o sa-i returnez rola de cablu.
Dar remarc cu regret ca domnia sa este foarte suparat pe mine pentru niste lucruri pe care nu le-am afirmat .
Ma repet nu ma intereseaza afacerile dumneavoastra-si vis-a-vis de sursa mi se pare un pret corect cel cerut de dumneavoastra avand in vedere preturile din USA si din Europa(desii personal as fii canalizat suma de 415 USD + transport sau 500 EURO intr-o antena sau intr-un pilon).
Observ ca faceti cel putin o afirmatie contradictorie ,citez: Un cablu nou inseamna rola(100m) sigilata cu eticheta s.a.m.d.Prin simpla lui taiere cablul nu mai este perfect nou.La mine a stat afara si un timp scurt(cateva zile) l-am folosit chiar la alimentarea unei antene direct dintr-un transceiver(100W).Cu siguranta ca nu a mai aratat ca si nou.Cablul a fost taiat dintr-o rola de 100m acesta fiind nou nout,primit din Bucuresti tot de la un amic radioamator pe rola,sigilat samd.Am cumparat in timp chiar mai multe role(100m fiecare) de la dumnealui.Una din ele am vandut-o asa cum a fost,iar alta dupa ce am intins tot cablul de pe ea pana in spatele gradinii distanta aprox.de 80-90m,am facut cateva legaturi cu acel cablu,l-a plouat si s-a murdarit deoarece in gradina se mai cultiva si legume(HI!).In fine l-am vandut(pe bucati) dupa ce l-am strans,l-am spalat si l-am curatat.Toata treaba a durat cateva zile.L-am vandut ca si nou deoarece asa am considerat eu.Au fost mai multi radioamatori la care le-am vandut cablu din aceeasi rola dar se pare ca numai YO2MHJ a avut obiectii,interesant.Probabil bucata care i-am dat-o dansului s-a nimerit cea mai urata -inchei citatul.
Tocmai la "noutatea" asta ma refer eu-cum puteti sa vindeti ca "nou" un cablu pe care l-ati folosit si a stat in noroaie si apa?????????
Si apropo ,ce importanta are ce echipamente folosesc eu?Daca imi face placere pot folosii si echipamentele care au facut razboiul al doilea,e problema mea.Din pacate nu am asa ceva desii mi-ar face o reala placere .
Foto la care faceti referire era din vremuri mult mai frumoase-au trecut cam 16 ani de atunci.
Iar activitatea mea radioamatoriceasca o las la apreceriea celor care ma cunosc...
Cu aceasta consider aceasta poveste regretabila ca incheiata ,va doresc sanatate si sa auzim de bine.
73!
Viorel Georgescu,
YO2MHJ
YO DX CLUB 399

YO9CHO

Mesajde YO9CHO » Joi Mar 24, 2011 1:00 pm

Intervin pentru ca am observat ca in tara este ieften RG58 si m-ar interesa si pe mine sa achizitionez 100m.
Inteleg din ce spune YO5PDW, ca la o firma numita "mivarom" rola de 100m ar costa 30 de lei.
Citez din mesajul domnului YO5PDW: "Cablul nou si ieftin se gaseste si la mivarom,un colac de 100m rg58 costa in jur de 30 lei." Bun pret!
Sunt insa nelamurit, citez tot pe YO5PDW: "Una din ele am vandut-o asa cum a fost,iar alta dupa ce am intins tot cablul de pe ea pana in spatele gradinii distanta aprox.de 80-90m,am facut cateva legaturi cu acel cablu,l-a plouat si s-a murdarit deoarece in gradina se mai cultiva si legume(HI!).In fine l-am vandut(pe bucati) dupa ce l-am strans,l-am spalat si l-am curatat.Toata treaba a durat cateva zile.L-am vandut ca si nou deoarece asa am considerat eu.Au fost mai multi radioamatori la care le-am vandut cablu din aceeasi rola dar se pare ca numai YO2MHJ a avut obiectii,interesant.Probabil bucata care i-am dat-o dansului s-a nimerit cea mai urata."

Deci....sa inteleg ca acel cablu nou care mai avea 80-90m a fost taiat in mai multe bucati si una din ele a nimerit la YO2MHJ?? Cati metri? 10-20-30?Au fost bucati egale?
Sa inteleg de asemeni ca , citez din YO5PDW: ".Daca as fi stiut cata gura face pentru 100lei care oricum i-am trimis inapoi nu i-as fi dat cablul nici de gratis si mai bine as fi luat cativa mici si cateva beri si m-as fi simtit bine impreuna cu cativa amici decat sa-mi fac atatia nervi."
In acest caz , aveti dreptate domnule YO5PDW si va citez din nou: "nu-i prost cine cere......cine da"
Pentru YO5PDW, va citez din nou: "Ce ma deranjeaza cel mai mult este ca unii ajung chiar sa te jigneasca cu toate ca nu au nici o tangenta cu una din rubricile de la radioamator.ro sau cu problema in cauza." Aici iar va dau "perfecta dreptate"!
Pentru YO2MHJ: Alta data va rog sa nu mai jigniti vanzatorii cinstiti! ;) In acelasi timp sincere 73 de la mine YO2MHJ si cat mai multe DX-uri!

YO7CEG

Cablul coaxial RG58 - pret

Mesajde YO7CEG » Lun Mar 28, 2011 5:42 pm

Salut ! ...referitor la preturi...de orice fel...nici nu sti pe cine sa mai crezi. Dealtfel, radioamator francez stabilit in RO - si cu indicativ romanesc - fara cetatenie romana - spune cu orice ocazie ca tot in RO totul este...foarte scump...si blameaza tot ce se poate, inclusiv tara de adoptie, care i-a oferit indicativul mult dorit - altfel, cred ca de neobtinut in Franta. Eu cred ca este...consiliat necorespunzator ...de cineva apropiat...insa el stationeaza de ani foarte buni...in RO. Concluzia va apartine ! Introducerea aceasta ...este pt. Dvs. draga Florentin F / YO9CHO, deorece nu cred ca Dvs. aveti aceste privilegii in F...deci revenind la preturi, un pret bun este de 1.5 RON / ml - RG58 - cu spuma - foam . Nou, din magazin, poate mai mult , dar nu depaseste 2 RON, pret de vanzare, adica aproximativ 0.5 Euro... Este bine asa ?

yo8rqp

Mesajde yo8rqp » Lun Mar 28, 2011 5:54 pm

Domnul meu,Florentin nu mai traieste de mult timp in Franta.Este in ZL.Sa stiti ca aparentele inseala.El are un umor fin pe care eu il gust din plin.Si sa stiti ca este foarte atasat de YO si de ceea ce reprezinta Romania acum.V-o spun cu mana pe inima.Eu cred ca indicativul il putea obtine cu usurinta si in tara care l-a adoptat.

YO7CEG

Call sign

Mesajde YO7CEG » Lun Mar 28, 2011 9:38 pm

Salut pe domnul meu si multumesc pt. info . ..este bine si-n ZL daca nu se cutremura pamantul , oricum, cel mai bun pamant este cel de acasa, singurul care tine de cald !!! Altfel, avem si alt radioamator roman din localitatea noastra - ( a mea ) - chiar si acolo - stabilit de multi ani, deci RO au ajuns chiar si-n aceste parti ale Terrei. Dr om, as vrea sa stiu daca Dvs. drept cetatean European - RO - adica cu cetatenie romana, vei obtine indicativ radio in Franta - F. Poate ne informati...despre rezultat , pentru ca observ ca sunteti documentat. Eu...ma gandesc...ca am gresit doar...continentul !

YO9CHO

Mesajde YO9CHO » Mar Mar 29, 2011 12:22 am

Draga Marian,
Sincer nu am inteles foarte bine comentariul domniei tale.Am sa incerc sa raspund pe rand.
1.100m=30Lei se gaseste la o firma...Ok. de vandut s-a vandut un tronson care a costat 100 Lei.Cat de lung?20-30m? Eram curios.Cu 100 de lei cumperi 300m de la acea firma, nu?Si nici nu iti mai faci atatia "nervi".Orcum exista un castig!Experienta in negociere.
Chestia asta m-a distrat teribil cum de altfel ma distreaza teribil toate "aprinderile" acestea legate de vanzari-cumparari.
2.Referitor la radioamatorul acela francez din YO.Este normal, din pacate sa ii "miroasa" situatia, preturile fiind asemanatoare cu cele din Franta dar salariile la pamant.Il inteleg.Si am exemple concrete pe care nu doresc sa le comentez.
3.Referitor la indicative, treaba in Franta este la fel de simpla ca si in Romania, fiind aceeasi legislatie.Exista doua posibilitati:
-Dai examen, cu sau fara telegrafie inclusa si iei indicativ.
-Prezinti certificat eliberat de autorizatia tutelara din Romania si iei indicativ.
Nu iti imagina ca in alte tari este altfel.Ca o completare, in ZL este aceeasi situatie.
Constat ca esti intrigat de F/YO9CHO.Raspunsul este simplu,interesul meu in a obtine un indicativ francez a fost foarte scazut, avand in vedere lipsa de timp.Am preferat sa aleg profesionalismul in electronica in locul amatorismului(amatorism evident in sensul bun al cuvantului), acesta din urma fiind un mod placut de a petrece timpul liber.Pentru petrecerea timpului liber consider ca exista si alte metode, pe care te asigur , le-am folosit din plin.
In acelasi timp, am incercat sa fiu aproape de pasiunea din adolescenta,care m-a propulsat mai tarziu in viata reala si sa fiu in contact cu evolutia din YO, ceea ce mi se pare firesc, deoarece sunt nascut in Romania si dupa aceea am devenit emigrant, ce, inca se simte bine in "pielea lui".
Ca o experienta de emigratie pot sa iti confirm ca in, NZ de exemplu, nimeni nu iti interzice sa iti spui parerea intr-un forum , pretextand ca forumul este al celor nascuti si care au "mancat salam cu soia" in NZ.Pe acest forum, la un momendat mi s-a atras atentia ca nu trebuie sa am pareri daca sunt "afara".Interesant, nu?Ar fi multe de spus vis-a-vis de intoleranta.
Vezi ce simpla este viata?
Multumesc lui YO8RQP pentru aprecieri.
73!

yo5pjb

Mesajde yo5pjb » Joi Iun 23, 2011 4:01 pm

Buna tuturor.
Simt nevoie sa adaug un scurt comentariu la acest topic care a denaturat rau de tot, iar o opinie in plus zic ca nu strica chiar daca ma trezesc si eu dupa 3 luni sa adaug urmatoarele:

Legat de yo5pdw nu am nimic de comentat, saptamana trecuta am achizitionat un antena tuner LDG in stare buna, functional, la un pret rezonabil, asadar nu am ce sa-i reprosez, pot doar sa-i multumesc.

Ma amuz legat de povestea acelei surse "mega-scumpe". Din cate vad eu pe net o sursa noua este 450$ (in state) la care nu mai punem la socoteala transportul in .ro . Dumnealui o vindea cu 250E care ar veni vreo 360$ (si aici transportul clar este infim comparativ cu cel din state in .ro). Nu stiu ce aveti de comentat sincer...

Acum sa ne legam de cablu: 25m de RG213 la 100ron, deci 4ron/metru.
Eu astept de vreo luna sa-mi vina un cablu nou din Germania tot RG213 la un pret aproape egal (noroc ca nu platesc transportul.. de aia si astept o luna dupa cativa metrii de cablu).
Stiti cu cat se gaseste cablul ala in Romania ? Din cate am observat unii au inceput sa compare RG213 cu RG58 :lol:

E si normal ca preturile aici sa fie ceva mai mari, daca nu va convine exista ebay, acolo sigur le gasiti mai ieftin, dar pana prinzi o licitatie la un pret bun astepti 2 luni si apoi te trezesti o ca ala nu vrea sa trimita in .ro (americanii in mod special)

Mult noroc si mai putini nervi.

Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”