YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde YO4BKM » Mar Ian 18, 2011 8:28 pm

Ce inseamna pret normal? De unde se poate afla ca pretul se dubleaza sau tripleaza? Ce inseamna pret mare? Ce inseamna valoare mica? Cine este competent sa dea un verdict obiectiv, legal valabil? Iar daca verdictul este subiectiv, inseamna ca pot fi mai multe, cati subiecti sunt implicati si nimeni nu poate ingradi dreptul nimanui la opinie. Iar frustarile personale trebuie consumate personal, nu public.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde YO4BKM » Mar Ian 18, 2011 8:29 pm

Ce inseamna pret normal? De unde se poate afla ca pretul se dubleaza sau tripleaza? Ce inseamna pret mare? Ce inseamna valoare mica? Cine este competent sa dea un verdict obiectiv, legal valabil? Iar daca verdictul este subiectiv, inseamna ca pot fi mai multe, cati subiecti sunt implicati si nimeni nu poate ingradi dreptul nimanui la opinie. Iar frustarile personale trebuie consumate personal, nu public.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

tyty
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 18, 2011 9:33 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde tyty » Mar Ian 18, 2011 9:43 pm

De un parexemplu nu este corect sa se vinda pe bani grei echipamente militare care au fost primite gratis prin radiocluburi! Sau si mai rau, speriate de prin unitatile militare. Nu ma va lamuri nimeni ca cel care are sute de tuburi de vinzare le-a mostenit din familie sau le-a cumparat. Si nici cel care are in " colectia proprie " zeci de aparate nu ma poate convinge ca le detine in mod cinstit. S-a observat si din tribune acest lucru si de ceva timp echipamentele casate in armata, interne, sts, etc sint distruse spre a nu mai ajunge pe mina bisnitarilor.

Succesuri, tyty

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde yo2dno » Mar Ian 18, 2011 10:22 pm

tyty,

Cum adica nu este corect sa se vinda echipamentele militare...etc ? Cum ar fi corect, sa se doneze ? Are cineva un echipament, militar sau civil, treaba lui de unde si cum l-a procurat (daca stii ca e ilegal n-ai decit sa il reclami) si vrea sa il vinda. Nu e corect ? De ce ? Ce ar trebui sa faca cu el ? Sa-l dea pe degeaba, sa il distruga sau sa il depoziteze in pod ? Nu inteleg care e varianta corecta, poate o explici aici. Ce inseamna "bani grei" ? Cine poate hotari cit sa ceara proprietarul pe marfa lui ? Cumparatorul ? Privitorii de pe margine ? Daca sutele de tuburi pe care zici ca le are cineva ar fi fost mostenire de familie ar avea voie sa le vinda, daca le-a primit din alta parte decit de la familie nu ? Iar cel ce are o colectie de aparate militare le-o fi furat si acum se da de gol afisindu-le spre vinzare ? Repet, daca ai informatii despre necinstiti din astia, da-i pe goarna, nu mai sta, sa scapam tara de chiaburi !
Repet, nu am nimic de vinzare, nici nu detin vreun echipament militar. La ora asta mi se pare o extravaganta sa te mai folosesti de hardughiile alea. Am avut acum 20 de ani un 10RT12, cumparat de la un radioamator care l-a primit de la radioclub. Nici o clipa nu mi-a trecut prin cap sa-i reprosez ca mi-a vindut o chestie primita gratis. Era marfa lui si putea sa faca ce vrea cu ea. Nu mi-as umple casa cu ditamai utilajele, cind e mult mai elegant sa ai pe masa o scula proaspata, mica si atotstiutoare, asa ca nu pot fi banuit de "pro domo". Mi se pare numai incredibil cum incearca unii sa dicteze in casa altuia, sa-i hotarasca ce sa faca si ce nu cu marfa lui si ce pret are voie sa ceara pe ea. Poti sa spui: multumesc, nu-mi pot permite sa dau atit pe statia pe care o vinzi. Sau: multumesc, am gasit o scula similara la un pret mai convenabil. Nu poti reprosa cuiva pretul cerut. Il poti ignora. Nu-i poti dicta.

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde YO8STB » Mar Ian 18, 2011 10:49 pm

Il cunosc pe Silviu de f multi ani,cred ca de vreo 20 si poate mai mult. Nu ii tin partea nici lui si nici cardiacului pe care nu il cunosc (uneori anonimatul asta are si partea buna dar si partea rea) dar ma minunez de ce angoase,frustrari,si alte sentimente tulburi apar pe acest forum mai nou.
Unii il acuza ca e prieten cu nu stiu cine,ca a facut nu stiu ce...nu este problema mea sa il disculp in orice fel anume.
Celalalt interlocutor de pe forum care sufera de inima , sau celalalt care e "no windows" sunt cei care arunca cu piatra, dar numai Unul e cel fara de pacate...
Cert este ca deraiem de pe linia normalitatii , si suntem intr-un tren care in nici un caz nu are o destinatie buna.Imi pare rau ca lipseste curajul de a spune in fata "Ce Vreau" si "Cine Sunt".
Daca eu cer acum pe un adaptor de la BNC la mufa de GP300 100 dolari pentru ca asa consider eu ca face sunt mai multe posibilitati : ori pentru mine valoreaza foarte mult sentimental ca l-am adus personal din China, ori sunt nebun de tot,ori un tepar "nesimtit" ori ... (si ramane la latitudinea fiecarui cititor sa creada ce vrea el).
Mai este o vorba : Nu-i prost ala care cere ,ci ala care da.
Daca Silviu sau oricare vrea sa fie vanzator la suprapret,este problema lui,se va afla si cu asta ramane inchis subiectul,in schimb daca el ar publica ca vinde tuburile si acasa la cumparator ar ajunge 2 obiecte tot ceramice dar numite caramizi - atunci ar fi cu adevarat o problema.
Succes in vanatoarea de vrajitoare si in aprinderea rugului inchizitiei radioamatoricesti!
Sa arda speculantii ,profitorii ,trisorii de concursuri,vanzatorii de caramizi si de obiecte noi-noute doar probate un pic cu ambalajul original si manual inclus!!!
PS Anuntul cu vanzarea adaptorului ramane valabil.Numai pentru cunoscatori si colectionari !

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde yo2dno » Mar Ian 18, 2011 11:02 pm

To yo8stb:

Acum o sa ai parte de injuraci care iti vor reprosa pretul adaptorului. Uite cum trebuie procedat, fara sa-i scoti omului ochii ca cere un pret incorect pe el: pun mufe BNC la GP300, cu 30 lei, nu mai e nevoie de adaptor...hi... !

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde YO4BKM » Mar Ian 18, 2011 11:17 pm

Om fi noi amatori in tehnica radio, pentru ca tot ne spunem radioamatori, dar cand suntem amatori in materie de drept si ne transformam in judecatori sau procurori sarim prea tare peste cal. De ce? Pentru ca in drept functioneaza un principiu: proprietatea atrage dreptul. In virtutea acestui principiu respectat ferm de orice instanta nimeni, nici macar ilustrii anonimi, nu trebuie, de exemplu, sa poarte asupra lor bonul cu care a cumparat haina cu care iese pe strada sau orice alt bun detinut, simpla detinere il indreptateste sa-l folosesca fara alte dovezi si sa faca ce doreste cu el. Cand exista insa temeiuri juridice ca cineva se foloseste fraudulos de acest drept, atunci intervin alte proceduri de drept care sunt aplicate de profesionisti si nu de amatori. Amatorul ar putea fi eventual tras la raspundere pentru uzurparea calitatii de procuror sau pentru calomnie, depinde cat este dispusa victima sa actioneze in astfel de cazuri.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde YO8STB » Mar Ian 18, 2011 11:21 pm

yo2dno scrie:To yo8stb:

pun mufe BNC la GP300, cu 30 lei, nu mai e nevoie de adaptor...hi... !

Ma bucur ca s-a inteles mesajul, uneori anumite "sentimente" transcend bunul simt si pertinenta corecta.
Sunt radioamator de vreo 15 ani , nu mai stiu exact, atunci credeam in naivitatea mea ca "tagma" radioamatorilor e ceva aparte, care ne diferentiaza intr-un mod pozitiv de ceilalti, ca suntem dornici de comunicare... Si acum cred la fel , tot in naivitatea mea dar un bec rosu de emisie imi spune ca SWR-ul creste si reflectatele cresc,tot cresc. Feedback-ul se transforma din pozitiv in negativ si incet ,incet uitam ceea ce suntem sau ceea ce vrem sa fim.
Observ o ura mocnita,stinsa care sade in sufletul nostru de radioAMATORI si care unora nu le da pace.Selectia se va face intotdeauna natural,ca e de la Dumnezeu sau Darwin poate nu vom sti niciodata.
Asta fiind spuse , poate vom lasa ca fiecare sa disceana pentru el,iar daca vrem sa ajutam,sa o facem intr-un mod corect,incisiv dar la subiect.
Salutari sau 73' de la mine pentru neradioamatori(ce se pretind sau nu) si cei cu acte.

tyty
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 18, 2011 9:33 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde tyty » Mar Ian 18, 2011 11:22 pm

Wrong choise!

Daca echipamentele au fost primite din partea unui club, pentru a-l sprijini pe respectivul, corect este ca atuncea cind nu mai are nevoie sa le dea si el tot gratis mai departe sau sa le inapoieze clubului sau federatiei! Altfel este ca si cum ai vinde hainele mortului in loc sa le dai de pomana! Sau poate unii chiar o fac, cine stie?
Pina la urma daca se vind in miezul zilei telefoane furate de ce nu s-ar vinde si lampi ?

Apropont, daca mufa respectiva are valoare sentimentala, nu o vinzi ci o pui in odaia a buna, acoperita cu un mileu linga tabloul cu rapirea din serai. Din pacate citeva zile nu o sa mai fiu pe linga un calculator asa ca voi savura din imaginatie comentariile dv.

tyty
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 18, 2011 9:33 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde tyty » Mar Ian 18, 2011 11:27 pm

" simpla detinere il indreptateste sa-l folosesca fara alte dovezi si sa faca ce doreste cu el "

Desigur sau mai ales atunci cind respectivul bun are un anumit regim si nu s-a gasit niciodata de vinzare in magazin.

Oricum discutia nu se referea la aspectul legal ci la cel moral.

Din partea mea n-avu decit sa vinda si sediul MAPN le urez succes si recomand celor care vor sa cumpere cite ceva sa-si faca un cont pe ebay si unul la paypal ca nu e greu si nu ustura!


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori