YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde YO8TK » Dum Ian 16, 2011 9:24 am

In urma negocierilor tuburile si soclurile s-au vandut la pretul de 250 euro.
Utilizatorului , succes in definitivarea si punerea in functiune a finalului.
Va multumesc de atentie.HI!!

Cu stima Silviu

YO8TK
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Cine o fi fraierul?

Mesajde n3gg » Dum Ian 16, 2011 7:56 pm

:lol: :lol: :lol:
Lasa si noua adresa sau un tel la cumparator ca sa stim unde se pot vinde cu peste 10 mil= 2 socluri din textolit si 2 GU-uri.
Eu stiu pe cineva care a cumparat de la dl Cornel Olteanu un soclu nou(ceramica) cu 1 mil iar tubul tot cu 1 mil.
Cu 10 mil cat a dat el(fraierul ala de cumparator) pe lampile alea imi comandam un liniar la YO9CEX-DIDI/Fetesti.
Imi punea si finali de la el,si socluri si restul,inclusiv cutia,manopera.
Va scriu asta domnilor ca sa stiti ca mai sunt si radioamatori corecti,cinstiti si nu numai speculanti care sa vanda la suprapret.
Sper ca nu o sa imi reprosati despre faptul ca incerc sa institui comunismul si mercuriale ci preturi corecte pentru ceea ce vindem/cumparam.
Fireste din tranzactii de regula prostul este cel ce cumpara(fara sa se informeze).
Succes!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde yo2dno » Dum Ian 16, 2011 10:03 pm

Cardiacule,

Ce inseamna "preturi corecte" in cazul nostru ? CIne le stabileste si cind ? Sa zicem ca ai doi vinzatori, unul care a primit niste tuburi gratis, altul care le-a cumparat si acum vrea sa le vinda ? Exista un pret corect, acelasi pentru amindoi ? Cel care a dat 2 miloane pe tub, sa zicem, nu va dori sa le dea cu un milion, cel care le-a capatat gratis se bucura sa ia un milion pe bucata. Care e pretul corect ? Cine il stabileste incit sa nu mai existe comentarii de felul celor pe care le faci tu ? Exista o lista, nu de mercuriale, de preturi corecte ? Daca am de vinzare o statie pe care am primit-o cadou, e corect sa cer un pret mic pe ea sau e cazul sa-i intreb si pe ceilalti care au aceeasi marfa de vinzare, dar care au dat bani pe ea si nu vor sa o dea in pierdere mare ? Am inteles, propui niste preturi corecte. Cum facem, practic ? Ce propui ?

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde YO8TK » Dum Ian 16, 2011 11:11 pm

Cacardiacule,

Iti place sa jignesti in stanga si-n dreapta.Lipsa de respect.Daca ai avea o identitate radioamatoriceasca ai fi credibil.Dar se pare ca nu ai asa ceva.
Daca tot esti la curent cu preturile la tot ce misca in domeniu de ce nu faci o lista cu preturi.Sa ne ghidam dupa lista ta.Asa se intampla cand ne lipseste un cioban .Ne ratacim.
Hai pa.

Scuze pentru cei care au indicativ radio.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Re: YO8Tango Kaka si fraierii

Mesajde n3gg » Lun Ian 17, 2011 6:48 am

yo2dno scrie:Cardiacule,

Ce inseamna "preturi corecte" in cazul nostru ? CIne le stabileste si cind ? Exista o lista, nu de mercuriale, de preturi corecte ? Am inteles, propui niste preturi corecte. Cum facem, practic ? Ce propui ?


Domnul meu este vorba nu de mercurial(desi acelea isi aveau un rost bun in societatea pe care unii au trait-o).
Este vorba de bun simt!
Adica de niste limite ale acestuia.
Cum poti sa pretinzi ca radioamator suma de 250 euro pentru 2 tuburi si 2 socluri din textolit,cand pretul corect al acestora este cel mult jumatate din 250.
Si mai este vorba de bun simt in limbajul celor care sunt ofensati si nu au cum sa isi exprime indignarea ca sunt vizati de atitudinea noastra a unora.
Domniile lor sunt majoritatea vanzatori,adica smecheri.
Prostanacul de cumparator cum credeti ca s-ar manifesta daca ar afla dupa cumparare ca acelasi produs il putea cumpara la jumatate de pret?
De aici si utilitatea forumului.
Lui Yo8 Tango Kaka ma abtin sa-i raspund/este mai greu sa folosesc un limbaj adecvat acestuia.
99!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde yo2dno » Lun Ian 17, 2011 5:04 pm

Cardiacule,

Eu totusi cred ca nu poti impune cuiva un pret. Piata dicteaza. Daca un smecher, cum spui, isi gaseste fraierul (din ce in ce mai greu in ziua de azi, datorita informarii facile), isi va vinde marfa la pretul lui, iar ala e pentru amindoi pretul corect. Daca nu, va trebui sa scada spretul sau sa ramina cu marfa nevinduta. Alta socoteala cinstita nu vad. Sigur, demersul tau nu e absurd, exista niste limite de bun-simt. Numai ca nu e nimeni indreptatit sa ii arate obrazul unuia care, din diferite motive, poate justificate, poate nu, cere un pret mai mare decit cel obisnuit. Foarte bine daca gaseste cumparator.
In acelasi fel, absurd, am putea reprosa unui cumparator ca nu vrea sa cumpere o marfa pusa in vinzare la un pret acceptabil. De ce nu iei, ba, lampa, uite cit e de ieftina ?!? Cam asa suna ce spui tu, intors pe dos.
73 de yo2dno !

P.S. Pacat ca nu ai indicativ. E un fel de blazon, pina la urma...

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde YO8TK » Lun Ian 17, 2011 5:18 pm

Pana la urma pe mine ma poti ijura Cardiacule,(urat nume ti-ai ales),probabil vei ceda de inima rea,ca nu poti sa vinzi si tu cu preturi mari.Intrebarea este ,ai ce vinde?
Ma deranjeaza totusi ca te-ai luat de cumparator.Nici macar nu stii despre cine e vorba.
Si totusi ce ai cu indicativul meu?
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde n3gg » Lun Ian 17, 2011 8:52 pm

YO8TK scrie:Cacardiacule,

Daca ai avea o identitate radioamatoriceasca ai fi credibil.Dar se pare ca nu ai asa ceva.
Daca tot esti la curent cu preturile la tot ce misca in domeniu de ce nu faci o lista cu preturi.Sa ne ghidam dupa lista ta.Asa se intampla cand ne lipseste un cioban .Ne ratacim.
Hai pa.

Daca ai pretentia sa fii respectat,RESPECTA!
Daca as avea,sau as semna cu indicativ m-ai respecta altfel?

hai pa! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde YO4BKM » Mar Ian 18, 2011 11:16 am

Ce inseamna "suprapret"? Asta ca sa se scrie la obiect si sa se inteleaga corect.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

lz2tt
Mesaje: 8
Membru din: Mie Dec 22, 2010 10:37 pm
Contact:

Ce inseamna suprapret?

Mesajde lz2tt » Mar Ian 18, 2011 3:49 pm

Suprapret poate sa insemne pret nesimtit adica prea mare fata de un pret normal corect vizavi de o vechitura fara utilitate-vanduta.
La fel de bine suprapret este termenul care il defineste pe un vanzator intr-o comunitate,ca un individ care dubleaza sau tripleaza pretul numai ca sa aibe un castig mai mare,sa jecmaneasca pe cumparator.
Si acest lucru se face in cunostinta de cauza si in bataia de joc a cumparatorilor.
Sunt multe de vorbit si vizavi de spiritul radioamatoricesc cand postezi un pret mare langa ceva de o valoare mica.
De admirat putinii cei care pun preturi normale fata ceea ce vand,cei ce doneaza la cluburi piese,reviste sau scule vechi ce nu le mai folosesc.
Puteti dezvolta ideea sau sa o contestati,fireste.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori