YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde yo2dno » Mar Ian 18, 2011 11:31 pm

To tyty:

Bine ar fi daca nu ti-ar fi rusine sa semnezi cu indicativul. Am sta de vorba ca niste indivizi onesti...

Omule, sa inteleg ca dezaprobi si vinzarea statiilor defunctilor radioamatori, nu ? Zi ca da, te rog, ca tocmai a dat cineva un anunt in sensul asta si tare mi-ar prinde niste scule moca, ca de la Crucea Rosie...

tyty
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 18, 2011 9:33 pm
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde tyty » Mar Ian 18, 2011 11:43 pm

V-am notat indicativul si v-am trecut pe lista. Da personal am rugat familia ca in cazul in care patesc ceva tot ce tine de elctronica, radio, calculatoare- sa fie donate! Chiar nu glumesc, sfatul meu era sa le dea la cunoscuti, dar promit sa va am si pe dumneavoastra in vedere.
Oricum discutia era usor alta adica se referea la cei care vind bunuri primite de la cluburi pentru folosinta nu pentru comert. Oricum e ciudat ca uni au primit cu camionul, vind de ani de zile si nu le mai termina iar altii se chinuie sa-si construiasca un trx qrp.
Gata, noapte buna ca mai am putin si plec la gara.

YO6OMD
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:24 am
Contact:

Re: YO8TK si tuburi@socluri la suprapret

Mesajde YO6OMD » Joi Ian 20, 2011 5:40 am

de tyty » Mar Ian 18, 2011 10:43 pm
De un parexemplu nu este corect sa se vinda pe bani grei echipamente militare care au fost primite gratis prin radiocluburi!


Daca clubul doreste prin aceasta vanzare sa-si finanteze unele activitati sau sa achizitioneze echipamente noi, trebuie impiedicat, de ce sa se gospodareasca, trebuie sa astepte " indicatii pretioase " de la partid, ca asa-i corect, tovarasi!

Si nici cel care are in " colectia proprie " zeci de aparate nu ma poate convinge ca le detine in mod cinstit. S-a observat si din tribune acest lucru si de ceva timp echipamentele casate in armata, interne, sts, etc sint distruse spre a nu mai ajunge pe mina bisnitarilor.


"In spritul tezelor din octombrie (noiembrie?) echipamentele radio nu trebuie sa cada in mana imperialistilor, trebuie distruse pana la ultimul."

Asa se pierde o valoare, din cauza unora care gandesc si acum "ca lumina vine de la rasarit" ,
in loc de o analiza clara si lucida.
Daca toate echipamentele distruse apareau pe piata, atunci cererea era mult mai mica decat oferta si toata lumea era multumita.
Sa distrugi cu ciocanul sute de tuburi de emisie noi-noute, de la GU-50 la GU81 si metalo-ceramice, sute de statii radio, unele in cutii, nefolosite, cum se poate califica asta?
Nu mai discutam aspectul asta, dar echipamentele militare au folosit intotdeauna cele mai bune componente posibile, iar prin recuperarea si reutilizarea lor se puteau obtine multe economii si realiza construirea unor aparate de calitate.

Multi vad, putini cunosc, dar pe langa statii aduse din import( principal din URSS) unele modele au fost construite in tara, iar istoria lor abia incepe sa fie scrisa.
Iar colectionarii de aparatura militara din occident, abia recent au descoperit echipamentele " Pactului de la Varsovia" si sunt interesati de ele.
De ce sa se cunoasca in cercul colectionarilor de aparatura militara ca si Romania producea si produce echipamente militare, sa ajunga sa fie cautate, ca raritati sau comparabile ca performante cu cele rusesti sau americane, sa fie prezentate cu mandrie alaturi de celelalte exponate, mai bine punem ciocanul pe ele.

Wrong choise!

Daca echipamentele au fost primite din partea unui club, pentru a-l sprijini pe respectivul, corect este ca atuncea cind nu mai are nevoie sa le dea si el tot gratis mai departe sau sa le inapoieze clubului sau federatiei


Cu Wrong choise (alegere gresita) ai dreptate, nu cunosti termenii in care au fost primite echipamentele din partea clubului.
Daca au fost donate din partea clubului, iar primitorul putea dispune dupa plac de echipamente?
De ce sa fie obligat sa le dea gratis sau sa le returneze daca au fost donate?
Ramane la latitudinea posesorului daca doreste sa le doneze sau sa le vanda.
Daca au fost doar imprumutate de club pentru folosinta, da, atunci trebuie returnate.
Insa intelegerea este intre club si persoana respectiva, are statut de contract.

Suprapret poate sa insemne pret nesimtit adica prea mare fata de un pret normal corect vizavi de o vechitura fara utilitate-vanduta.


Suprapret inseamna ca oferta la un produs este mica si cererea uriasa si produsul se vinde la cel mai mare pret posibil oferit.

La fel de bine suprapret este termenul care il defineste pe un vanzator intr-o comunitate,ca un individ care dubleaza sau tripleaza pretul numai ca sa aibe un castig mai mare,sa jecmaneasca pe cumparator.
Si acest lucru se face in cunostinta de cauza si in bataia de joc a cumparatorilor.


Parca altfel sunt descrise lucrurile in cartile de marketing, sau doar este " o vanatoare de vrajitoare" , pardon , infieram cu mandrie proletara dusmanul de clasa!

Sunt 20 de ani de cand "am ajuns" in sistemul asta capitalist si inca nu se cunosc lucrurile astea elementare.
Cererea creaza oferta si nu invers, daca un produs este cautat, este produs si vandut.
Nimeni nu ramane cu marfa pe stoc, asta inseamna faliment sau bani cheltuiti degeaba.
Cumparatorul este rege, are la dispozitie mijloace de informare pentru a cauta si obtine cel mai bun raport pret/produs si a realiza in cunostiinta de cauza achizitia produsului.
Valoare produsului este data de cumparator ( adica ramane la aprecierea lui sa considere pretul cerut ca este mare si nu face achizitia sau acceptabil si plateste).

Asa ca nu mai sariti in sus ca cineva vinde un lucru cu un pret care pare mare, dar pentru altcineva este acceptabil.
Piata regleaza asta prin legea cererii si ofertei, daca nimeni nu cumpara, vanzatorul este obligat sa scada pretul daca vrea sa vanda marfa.
Din cauza unor mentalitati invechite , se sare la beregata vanzatorului si se ignora cel mai important lucru, instruirea cumparatorului.
Daca cumparatorul nu deschide ochii, nu se informeaza in prealabil, vanzatorul este de vina, nu?
Se cunoaste de mult timp dar nu se vrea a se intelege, Domnia si prostia se platesc!

PS. Sunt multe de discutat despre vanzari si preturi, o informare detaliata se gaseste aici:
http://www.academiadeafaceri.ro/ , pentru cei care vor sa foloseasca cartile pentru a studia informatia cuprinsa, nu pentru a face cornete de seminte.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori