F.R.R. si afaceri necurate

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
yo6qcd
Mesaje: 18
Membru din: Mie Aug 25, 2010 6:18 am
Contact:

Re: F.R.R. si afaceri necurate

Mesajde yo6qcd » Vin Ian 21, 2011 11:59 am

Inteleg ca Federatia sa ajute un radioamator fara posibilitati financiare sau un elev sponsorizandu-l cu un receptor sau emitator dupa autorizare.
Dar sa dai unui singur individ bogat,cu mii de euro/luna venituri cum este yo8rcw nu un aparat ci toate aparatura de la un radioclub mi se pare strigator la cer.
Prin asta Federatia nu a ajutat nici un radioamator ci a contribuit la prosperitatea unor lacomi,strangatori de aparatura pe care bineinteles o revand.
Aici nu mai este vorba de sport si pasiune ci numai de afaceri.
Vedem forumul este plin de anunturi de tehnica militara si vedem si cine o vand.
Aceia sunt anonimii periculosi domnilor care si pun acolo preturile nesimtite langa un mail sau cel mult un telefon.
Radioclubul din povestea de la Calarasi nu este unicat in povestea asta,eu stiu peste 10 Radiocluburi carora li s-au luat sculele cu care erau sponsorizati,numai prin dispozitii date de Federatie.
Explicabil si de ce se desfiinteaza cluburile daca analizam cine le conduce si ce afaceri fac in numele radioamatorilor.
Va intreb domnule Stefan Leca si pe inca cativa,ce faceti domnilor cu atatea aparate,echipamente si scule militare adunate din tara?
Le folositi pe toate odata?
Nu mai aveti o limita?
73 de Liviu, radio YO5QCD

yo2xxx
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 24, 2010 8:55 pm
Contact:

Re: F.R.R. si afaceri necurate

Mesajde yo2xxx » Vin Ian 21, 2011 3:37 pm

Credeam ca exista transparenta in activitatea Federatiei noastre privind vanzarile si cumpararile pe care le intermediaza,dar nu este asa.
M-am uitat pe site-ul ei cu mare atentie si nu am gasit nicaieri rubrica de aparatura sau piese disponibilizate.
E clar ca se vrea sa fie date pe sub mana unora cu bani si trecere.
Deranjeaza nene sa afli ca bogatasii cu salarii de peste 2000 euro sunt ajutati sa primeasca aparatura valorand la fel mai multe mii de euro.
S-a format o clica specializata in asa ceva si nu e frumos pentru imaginea noastra.
Am cetit si am vorbit cu radioamatori despre asta despre bogatasii care se ocupa cu trafic de aparatura prin Federatie sau indivizi predispusi de a pune botu la atentii mici de prin cluburi si impresia generala a fost aceea de HUOOOOOOOOOOO!
Cum este domnilor posibil ca unuia ca yo8rcw sa i se dea toata aparatura de la cluburi,aparatura militara provenind de la STS ce calitate are acesta si in ce scopuri a adunat atata din toata tara?
Raspundeti dvs. pentru ca cei din Federatie sau cei ce au instrainat-o se pare ca au avut motive serioasa sa nu raspunda.
Care ar fi motivul?

yo8rcw
Mesaje: 65
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:18 pm
Contact:

Re: F.R.R. si afaceri necurate

Mesajde yo8rcw » Vin Ian 21, 2011 4:02 pm

pentru yo2xxx! eucred ca ai mari probleme cu capu.. Mircea yo8raa spunea, Fane nu te pune cu prostu ca are mintea odihnita??
yo2xxx scrie:Cum este domnilor posibil ca unuia ca yo8rcw sa i se dea toata aparatura de la cluburi,aparatura militara provenind de la STS ce calitate are acesta si in ce scopuri a adunat atata din toata tara?

Cum poti crede aberatia ca mi s-a dat mie toata aparatura de la cluburi din tara??NU INTELEGI CA SINGURELE ECHIPAMENTE AU FOST CELE DE LA CALARASI??

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: F.R.R. si afaceri necurate

Mesajde yo2dno » Vin Ian 21, 2011 4:48 pm

Remus,

Nu am tangenta cu donatiile sau vinzarile de aparaturas militara, asa ca nu ma bag in tema, am de intrebat doar asta, legat de ce spuneai mai devreme:

Am trei statii portabile (handy) si tot cam atitea fixe-mobile. Nu le foloesc pe toate deodata. Ce trebuie sa fac ? E musai sa le vind si sa imi pastrez doar doua statii, una de scurte si una de ultrascurte sau le pot pastra pe toate, dar cu teama de a fi sanctionat pentru abuzul asta de un comitet al poporului ? Care e limita de care vorbesti ?

Cum zic, nu ma bag in disputa privind cine ce a primit si cu cit a vindut. Ma minunez insa de atitudinea asta comunistoida, gen "da, doamna, cite una, sa ajunga la toata lumea". Cine si cu ce drept poate statua cite statii poate detine un radioamator ?

yo2ua
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 29, 2010 12:57 pm
Contact:

Re: F.R.R. si afaceri necurate

Mesajde yo2ua » Vin Ian 21, 2011 7:11 pm

Credeam ca nenea cardiacu vine dupa postul meu cu o sustinere dar........
Problema a inceput sa fie dea dreptul ciudata. Sa furat se fura si se va fura atit cit lumea va exista. In Turcia daca te prindea ...atentie ,,prindea" i-ti taia mana. Dar fara dovezi clare si nu doar presupuneri riscai sa iti taie limba. Asa ca macar de acuma in colo sa vegheati la bunurile care va apartin si sa puneti responsabili pentru bunurile cluburilor.
Acest topic se va lungii la nesfarsit, nimeni nu va recunoaste vreo data ca a furat asa ca, se poate incheia topicul.
Pentru mine e clar:
Cine a luat aparatura de la club fara acordul Adunarii Generale in cazul asociatiei trebuie sa o aduca inapoi! Daca cineva i-a dat-o ca sa se scape de ea ... e un fals. In cazul asociatiei orice decizie se supune la vot de catre Consiliul director. La acesta chestiune trebuie sa voteze de catre membri! Daca nu au fost anuntati in sedinta de acesta decizie totul este ilegal. Mai mult se interpreteaza ca cineva care nu avea nici o treba cu clubul sa fii donat lucrurile de acolo. Ar putea fii incadrat la furt calificat. Daca aveti dovezi declansati procedura la tribunal daca nu ....las-o asa.
Pentru ca atmosfera sa se destinda propun totusi o intrebare:
Exista cineva care la un pret radioamatoricesc sa imi vinda un condensator variabil.....?

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Re: F.R.R. si afaceri necurate

Mesajde n3gg » Vin Ian 21, 2011 7:23 pm

yo2mjm scrie:Cine a luat aparatura de la club fara acordul Adunarii Generale in cazul asociatiei trebuie sa o aduca inapoi! Daca cineva i-a dat-o ca sa se scape de ea ... e un fals. In cazul asociatiei orice decizie se supune la vot de catre Consiliul director. La acesta chestiune trebuie sa voteze de catre membri! Daca nu au fost anuntati in sedinta de acesta decizie totul este ilegal. Mai mult se interpreteaza ca cineva care nu avea nici o treba cu clubul sa fii donat lucrurile de acolo. Ar putea fii incadrat la furt calificat. Daca aveti dovezi declansati procedura la tribunal daca nu ....las-o asa.
Pentru ca atmosfera sa se destinda propun totusi o intrebare:
Exista cineva care la un pret radioamatoricesc sa imi vinda un condensator variabil.....?


Da,asa este Gabi!
Sa duca aparatura inapoi de unde a luat-o.
Nu vedeti ca si el, Fane spune ca nu a avut dacat acordul Federatiei?
Cine sa faca dovada proprietatii?Fane nu are nici un act pentru ce are in magazie,nimic in afara unui acord dat la telefon de Ciobanita ati vazut.
Si baietii din Calarasi spun ca nu au stiut nimic,ati citit cum s-au trezit cu camerele goale.
Ce responsabil credeti ca ar da moca la altii ce au primit din sponsorizari sau casari, fara acordul membrilor?
????????????????????
Totul pute cum scrie amicu Remus iar vinovatii tac, specific romanesc.

Gabi,daca cauti un variabil de calitate si ieftin uite la yo5bxk,om serios aici http://www.radioamator.ro/mp/read.php?m=28157&a=1

yo8rcw
Mesaje: 65
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:18 pm
Contact:

Re: F.R.R. si afaceri necurate

Mesajde yo8rcw » Vin Ian 21, 2011 7:54 pm

Salve!
Mai fratilor voi stiti ince timp traiti??
Cardiacule cine crezi ca da pe un complet de la STS 5000 eur
yo2xxx scrie:S-a format o clica specializata in asa ceva si nu e frumos pentru imaginea noastra.
o in strainatate??
XXX cum ai tupeul sa scrii imaginea noastracand nu te recomanzi...cei fara identitate nu au imagine....
Remus scrie:Inteleg ca Federatia sa ajute un radioamator fara posibilitati financiare sau un elev sponsorizandu-l cu un receptor sau emitator dupa autorizare.

in ce tara federatia doneaza scule doar pentru ca ai autorizatie?? NU EXISTA!!!
Remus scrie:Prin asta Federatia nu a ajutat nici un radioamator ci a contribuit la prosperitatea unor lacomi,strangatori de aparatura pe care bineinteles o revand.

Esti sigur ca toti care colecteaza aparatura sant niste lacomi???? de ce nu colectionari??
Si esti sigur ca o revand ca sa faca bani??
Eu am cumparat zeci de scule m-am jucat cu ele, le-am admirat, le-am folosit...ce nu am voie sa le vand??
AAA.. ca sant uni care din motive neobiective nu au reusit in viata lor sa adune bani sa-si ia o scula nu da dreptulla nimeni sa-i acuze pe cei care au reusit!!
Remus scrie:Vedem forumul este plin de anunturi de tehnica militara si vedem si cine o vand

cunosc cel putin 5 amici care vand tehnica militara pe vanzari.yo si nu au nimic comun cu radioamatorismul!

Cardiacule:
-
yo2dno scrie:Ti-ai facut Fane club,si ai dat sub diverse forme aparatura luata de la unii la altii si nu ai vreo remuscare

- am luat sau am dat, hotarastete
-
cardiacu scrie:Vrei sa apari mare sponsor al unor radioamatori din zona ta, dar in realitate de altii,din alte zone ti-ai cam batut joc

-am sponsorizat simpo de la Campulung Muscel... e in zona mea??
cardiacu scrie:Chiar si completele alea STS de 1kw s-au dat cu sume de peste 5000 euro pe meleaguri straine.

-cine crezica e prost sa dea 5000 euro pe un complet de asta?? tu stii ce valoare au 5000 eu?? ai avut vreodata?? :lol:
Dragi amici , eu stiu ca invidia, lasitatea, rautatea, si multe alte negativisme sant bagajul anonimilor! SI MEREU SE CAUTA VINA LA CE NU AU FACUT ALTI NU LA CE NU AU FACUT EI!
De exemplu la Targu Ocna, erau trei radioamatori yo8baw, yo8cjt, yo8ric cand am aparut eu in zona! Chiar atunci a aparut si Geo yo8rgc! Astia eram radioamatori si la revolutie am pierdut spatiul! Ani de zile am mutat clubul in diverse locuri iar incepand din 1994 EU PERSONAL am inchiriat parterul unui bloc si am amenajat un club fain!!Acum sant in TG OCNA peste 20 radioamatori AS DORI CINE L-A VIZITAT SA POSTEZE PE FORUM IMPRESIILE - SOLIDARITATE!
Am platit timp de 16 ani 600$ pe luna din buzunarul propriu!!!!! Asta am facut pentru radioamatorism cardiacule!!! Asa sant lingaii.. am mai intanlit unul care mergea la Cornel Petreanu in fiecare sfarsit de saptamana ca pe urma sa-l barfeasca...
Pentru ca asa sant cei lasi si...
Referitor la echipament.. Sant uimit cum de nimeni nu a postat un anunt sa ma sustina... ex yo3apj a cumparat de la mine FT990 cu 1300$ in 1994 si eu dadusem pe el exact 2000, stie Costel Popescu care m-a ajutat sa-l cumpar si mi l-a si trimis in yo!
Apoi yo6awr, yo8raa, yo8bcf, yo8att... si multi altii care au cumparat echipamente de la mine....
ASTEPTAM SA POSTEZE DOUA VORBE AICI PE FORUM!
Sa vada cardiacu, remus yo2xxx ca Fane asta nu e chiar asa de speriat radioamatori!!! DAR AIA ADEVARATI!!
73

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: F.R.R. si afaceri necurate

Mesajde YO8TK » Vin Ian 21, 2011 8:13 pm

Si eu am cumparat de la Fane un final MLA 2500 si un rotor azimut elevatie.
Initial am fost suspicios in calitatea aparatelor.
Finalul l-am ridicat personal de la Fane fara proba.
Totul a fost OK.
Rotorul la adus Fane la Campulung Mold.pers la vreme de seara tarziu.
Am ramas uimit de surpriza pe care m-ia facut-o.
Nu discut de preturi.Vorba aia ,vazut, placut ,cumparat.Bineinteles dupa ceva negocieri.
Preturi de bun simt.
Nu vreau sa-l laud dar totul a fost OK.
In sfarsit vreau sa spun ca in perioada de cand l-am cunoscut pe Fane si pana acum m-am mai contrat cu el pe diverse teme comerciale legate de echipamente,dar.....nici in halul de a ne spurca prin benzi sau pe diverse pagini de net.Fiecare cu personalitatea lui.
Daca am avut de reprosat ceva a fost asupra tranzactiei nu a omului.Asa ca jignirile la persoana nu sint bunein lumea noastra radioamatoriceasca..Mai ales ca sintem din ce in ce mai putini,ca nr de radioamatori.Sa auzim de bine.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo4dft
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:10 am
Contact:

Re: F.R.R. si afaceri necurate

Mesajde yo4dft » Vin Ian 21, 2011 8:25 pm

Preluarea echipamentelor de la STS s-a facut in perioada in care colegii de la Constanta ma rugasera sa incerc sa ma ocup de radioclub si sa il mentin in viata. Imi aduc aminte ca am primit telefon de la STS si m-am dus sa iau echipamentele, norocul a fost ca aveam un Ford Aerostar si am avut cu ce sa le car. Cand a venit vorba de acte, mi-au spus ca actele se fac cu FRR, noi avand doar dreptul de folosinta al echipamentelor, drept acordat de FRR. Acum, sa nu inteleaga cineva ca iau apararea conducerii FRR, personal consider ca tacerea adoptata in povestea asta ca si in cea cu fraudarea in concursuri este fuga de raspundere, neprofesionalism si lipsa de respect pentru radioamatori.
Despre Fane cel mult pus la zid si executat din toate directiile, nu il cunosc personal, a cumparat de la mine mai multe maruntisuri si mi s-a parut un tip OK si parolist. In plus, nu imi aduc aminte sa fi vazut printre cele scoase la vanzare de Fane si parti sau componente din completul de la STS.
Ar mai fi ceva, dar cred ca este total neesential pentru unii: cunosc pe cineva care a avut mari probleme cu inima dar semneaza cu indicativul si numele real; in plus foarte putini stiu ca acest om are probleme cardiace. Este chiar asa greu sa ne asumam atitudinile ?

Cristian - YO4DFT

P.S. Si chiar ar mai fi ceva, a fost o stire in seara aceasta pe Antena 3 despre un tanar radioamator. Nu credeti ca ar fi mai potrivit sa lasam pe fiecare sa vanda ce vrea si la ce pret vrea si sa vedem ce stire a fost ?

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: F.R.R. si afaceri necurate

Mesajde YO8DHD » Vin Ian 21, 2011 8:43 pm

In primul rand declar pe propria-mi raspundere ca nu-l cunosc personal pe Fane. Dar va pun o intrebare celor din Calarasi. Voi ati avut vreodata acte pe ceea ce spuneti ca v-a luat Fane. Va intreb deoarece la vremea respectiva in judetul Botosani s-au predat de catre STS doua EKD 12 cred defecte si niste teleimprimatoare. Persoana de contact a fost o radioamatoare. Ea a luat legatra cu responsabilii radiocluburilor din judet. YO8FR la vremea respectiva sef la radioclubul CS Botosani nu a dorit asa ca acele receptoare au ajuns unul la Palatul Copiilor Botosani si unul la Radioclubul Onix pe care il conduceam. Dupa desfiintarea clubului si cesionarea indicativului, receptorul a plecat la radioclubul nou infiintat. TOTUL FARA ACTE. Actele de preluare au fost intre FRR si conducerea STS. Din punctul meu de vedere cred ca va certati pe ceva ce nu ati avut. Este la fel daca un vecin parcheaza cu acordul sotiei/socrilor masina lui cu acte in curtea dvs inseamna ca e a dvs?
Problemele acestea (intrebari pentru FRR) eu cred ca le puteti pregati pentru aprilie cand va fi din cate stiu eu o adunare generala. Poate atunci veti primi raspunsul.
Cu stima pentru toti cei cu/fara indicativ YO8DHD
P.S. Cand N2YO a deschis acest forum am crezut ca pe el se vor dezbate regulamentele concursurilor interne sau modalitati prin care noi radioamatorii sa putem accesa bani de la consiliile locale/judetene-adica lucruri utile pentru dezvoltarea acestui hobby minunat. Din pacate aici s-a ajuns la un fel de bletocareala in care unii isi spala rufele in public. Din pacate istoria mai veche ne aminteste ca asa a inceput decaderea forumului de pe site-ul lui YO4AUL. Sper din tot sufletul ca aici sa nu se repete istoria. Decat asa mai bine se scoate forumul si ramane in continuare acel site care ne informeaza despre activitatea din Yo si n numai.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori