Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde yo3fhm » Lun Aug 15, 2016 12:48 pm

Nota:
Am postat de 3 ori de aseara incoace acest anunt, la sectiunea de mica publicitate.
Pentru ca cineva care vinde aceasi carte cu 150 lei, a fost deranjat de aparitia ofertei noastre GRATUITE pentru toti radioamatorii, anuntul a disparut de tot atatea ori. Ba culmea, am primit si un mesaj glumetz, conform caruia "Postarea (anuntul) a fost inactivat deoarece a fost incadrata intr-o categorie generala (vanzari/cumparari/diverse) gresita. "
Consider aceasta atitudine ofensatorie si incorecta din partea oricui s-ar fi ocupat de astfel de glume. Asta, pentru ca pune sub semnul intrebarii impartialitatea site-ului. Daca cineva vinde, aceasi tranzactie poate fi postata si cu 0.1 lei sau gratis. Ca atare, repostez anuntul si pe forum, pentru a fi vizibil de catre toti radioamatorii, in folosul lor.
Subliniez in mod clar ca daca va disparea si de aceasta data, voi publica in toate mediile si pe toate adresele de mail detinute, sicanele "discrete" primite pe E-mail, cu text integral si insotit de header.


Prin campania "Restitutio ad integrum" derulata la nivel universitar si in cadrul ETTI, Radioclubul Facultatii de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei va pune la dispozitie, gratuit, din colectia proprie volumul:

CULEGERE DE PROBLEME DE TUBURI ELECTRONICE
Editia 1959
Autori: M. Berladschi, R. Piringer


Aveti mai jos aspectul primei pagini, asa cum a fost scanat in cadrul facultatii:

Imagine

NOTA:
Radioclubul YO3KXL depune un efort constant in vederea restituirii cartilor tehnice vechi, pentru a le pune la dispozitia radioamatorilor.
Vom reveni cu loturi dispuse pe categorii tematice. Pana atunci, puteti consulta sectiunea "Biblioteca Tehnica" existenta pe site-ul radioclubului (http://yo3kxl.netxpert.ro).
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde YO5PQQ » Lun Aug 15, 2016 1:22 pm

Vă rog să analizați cu atenție formularea următoare și să o luați ca 100% valabilă: anunțul vi s-a inactivat deoarece l-ați pus la vânzări, iar la ultima publicare v-a fost mutat de către un moderator la Diverse, pe motivul că nu reprezintă o Vânzare (după cum se poate vedea și în mesajul de atenționare primit de pe urma inactivării mesajului); ci o cedare gratuită.

Niciun moderator nu a avut nimic de reproșat anunțului Dvs. până în acest moment, înafară de încadrarea la o clasă greșită. Se putea foarte bine șterge și ultima oară anunțul, deoarece ați perseverat în greșeală, dar a fost editat și reîncadrat tocmai pe motivul de a nu se face confuzie cu șicana dvs. cu cealaltă persoană.

Niciun moderator al acestui site nu are legătură cu șicanele la care faceți referire.

S-a primit o plângere și din partea unei alte persoane, pe motiv de încălcare a dreptului de proprietate. Această plângere urmează să fie analizată de N2YO în calitate de proprietar al acestui site.

Sper că mi-am făcut înțeles punctul de vedere. 73 de YO5PQQ Sorin.


PS:

Dexonline scrie: VÍNDE, vând, vb. III. Tranz. 1. A ceda unui cumpărător dreptul de proprietate asupra unui bun, în schimbul unei sume de bani. ◊ .... (Refl. pas.) Cum (sau cu cât) se vinde? = ce preț are? cu cât se plătește? ♦ A scoate un bun la licitație (pentru neplata datoriilor). ♦ A oferi spre vânzare; a face comerț. ♦ Refl. pas. (Despre mărfuri) A găsi cumpărători, a avea căutare. [Prez. ind. și: (reg.) vânz] – Lat. vendere.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde YO9HSW » Lun Aug 15, 2016 1:59 pm

@YO5PQQ

Perfecta observatia, sperand ca sunteti unul dintre moderatori, astept aceasi vigilenta si fata de anunturile lui @taseh. Normal doar tuburile de emisie trebuie sa apara pe pagina principala. Ca OM's probabil ca stiti ce este cu adevarat un tub de emisie si astept ca tuburi gen G-807 sau PL500 sa le gasim la categoria dedicata special.

@Cezar, walk on !

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde yo8rqp » Lun Aug 15, 2016 2:28 pm

George, YO9HSW:Primul meu PA a fost cu două bucăți PL500.Cu el am făcut primele QSO-uri. A mers perfect.Nu asta este adevărata problemă a forumului de vânzări - cumpărări.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde YO9HSW » Lun Aug 15, 2016 2:42 pm

Ok, Daniel. Presupun ca nu ai avut nevoie de zecile de anunturi repetate de ani de zile cu care ne intoxica taseh sau marian pentru a procura doua bucati PL500. In caz contrar, ghinion ! Le ofeream eu gratis asa cum (ti-) am oferit si alte componente diferitilor utilizatori. Incearca sa cumperi un tub de la taseh si mai vorbim. 73!

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde yo8rqp » Lun Aug 15, 2016 2:55 pm

Aici ai perfectă dreptate. 73!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde yo3fhm » Lun Aug 15, 2016 8:31 pm

YO5PQQ scrie:Vă rog să analizați [...] vi s-a inactivat [...] l-ați pus [...] v-a fost mutat [...]

Salut draga Sorin,
Imi amintesc ca in urma cu 1-2 ani, postai un anunt pe undeva (nu mai stiu unde, aici sau in alta parte), cum ca erai la un pas de a veni in Bucuresti (parca cu ceva treburi de serviciu) si ca ai fi dorit sa gasesti cativa colegi care sa te asiste la testarea unei antene pe care intentionai sa o aduci pe vremea respectiva...
Nu inteleg cum de ai uitat ca am "schimbat un control" atat prin mail cat si la telefon (cred ca inca il mai am in agenda). Pentru teste, iti recomandasem chiar parculetul Grozavesti, aflat chiar in fata sediului lui YO3KXL (Facultatea de Electronica si Telecomunicatii - Leu).

M-am gandit sa-ti reamintesc eu acestea, fiind suprins de rigurozitatea adresarii la persoana a III-a. Ca sa nu mai discut de mistocareala (pentru ca "ironie" nu o pot numi) lipsita de tact din finalul justificarii pe care ai postat-o (dar pe care nimeni nu ti-a solicitat-o!) putin mai sus. Sau poate ca tu oi fi unul dintre moderatori ?! Hmm? Spune-ne si noua, sa nu cumva sa ni se afecteze parametrii S...
Regret faptul ca traiesti in mod gresit cu impresia ca esti printre putinii utilizatori ai Dex-ului !
YO5PQQ scrie:pe motivul că nu reprezintă o Vânzare (după cum se poate vedea și în mesajul de atenționare primit de pe urma inactivării mesajului); ci o cedare gratuită.

"Draga prietene" Sorin, multumesc pentru idee. Voi avea grija ca de acum inainte, toate "vanzarile" de acest gen, sa le adaug un pret modic: 0.001 lei.
In ceea ce priveste mesajul de atentionare, iata ce am primit pe mail.
NOTA:
Voi fi civilizat si in headerul de mai jos, nu voi trece originea si domeniul de la care a venit acest E-mail. Ca sa citez un clasic in viata: "Sper că mi-am făcut înțeles punctul de vedere." :mrgreen:


Received: by 10.107.7.167 with SMTP id g39csp1245668ioi;
Sun, 14 Aug 2016 23:29:18 -0700 (PDT)
X-Received: by 10.28.153.202 with SMTP id b193mr13851178wme.62.1471242558042;
Sun, 14 Aug 2016 23:29:18 -0700 (PDT)
Received: from mail-wm0-f41.google.com (mail-wm0-f41.google.com. [74.125.82.41])
by mx.google.com with ESMTPS id n64si4060147wmn.41.2016.08.14.23.29.17
X-Original-Authentication-Results: mx.google.com; spf=pass (google.com: best guess record for domain of apache@-------.com designates 192.......... as permitted sender) smtp.mailfrom=apache@------.com
From: noreply@...................
Message-Id: <20160815062915.4D84B1A803D8@..........com>
Date: Mon, 15 Aug 2016 02:29:15 -0400 (EDT)
_________________________________________________________
Atentionare / AVERTISMENT
Salut Radioclub YO3KXL (ETTI)!
Postarea (anuntul) cu ID: V-94672,
a fost inactivat deoarece a fost incadrata intr-o categorie generala (vanzari/cumparari/diverse) gresita. Daca doresti sa o reinscrii ai la dispozitie 12 ore.
Pentru informatii/nelamuriri scrieti la adresa moderatori-mp@radioamator.ro

_________________________________________________________

Asadar, Sorine, unde se poate vedea în mesajul de atenționare primit ca nu reprezintă o Vânzare ?? Cine a stabilit asta? E-mail-ul primit nu are un ID vizibil (ei bine, in headere e altceva, dar dupa cum am spus, imi rezerv dreptul de a fi discret, totusi). Pai daca a fost "un moderator", atunci moderatorul acela sa faca bine si sa fie civilizat, sa trimita un E-mail cu ID si sa spuna clar ca el a moderat, ca a facut, ca a dres. Nu asa, hopa-trosc! - de parca ar fi un robotel acolo, care a hotarat dupa vreun algoritm prost implementat, ca anuntul nu se incadreaza la Vanzari...
YO5PQQ scrie:Niciun moderator nu a avut nimic de reproșat anunțului Dvs. până în acest moment
Ei aș! Da' de acum inainte, cum ramane ?!
YO5PQQ scrie:Niciun moderator al acestui site nu are legătură cu șicanele la care faceți referire.
Mai sa fie! Da' de ce intervii tu pentru a lua apararea moderatorilor acestui site? Au creat vreun sindicat al moderatorilor si te-au votat lider? De unde stii ca nu sunt si eu moderator? Dar macar ai idee la care sectiune sunt? Hmm?
YO5PQQ scrie:S-a primit o plângere și din partea unei alte persoane
Aaaa, inteleg. Esti bine informat! OK! Felicitari...
YO5PQQ scrie: pe motiv de încălcare a dreptului de proprietate.
Deja simt cum ma trec fiorii, mai ceva decat la primul QSO din 1985. Brrr...
Stimabile, ne poti spune si noua, la care drept de proprietate se face referire?
Pentru ca stiu foarte bine de la cine a venit acea oracaiala (plansul e nobil) si de asemenea, datorita faptului ca petrec destul de mult timp in facultatea asta, ii cunosc pe autori si le cunosc si punctul de vedere.

Nu-l cunosc pe al celor care si-au pierdut vremea transformand o lucrare din 1959 in ceva pe care incearca sa scoata bani, mai ales pe spinarea radioamatorilor, dar spre diferenta de oracaielile vizand "dreptul de proprietate", nu am spus nimic la capitolul asta (deocamdata). Eu le propun celor care au facut agitatie, sa introduca o atenuare de -100dB si sa-si vada de treaba. Repet, nesansa lor consta in faptul ca chiar ii cunosc pe autori si desi nu au de comentat nimic pentru distribuirea gratuita a lucrarii dumnealor catre radioamatori, nu ar fi incantati sa vada ca aceasta e scoasa la "mezat" in maniera in care o arata anunturile postate si pe Okazii, si in alte zone.

Cred ca si eu m-am facut clar, intr-un final.
Cel mai civilizat ar fi ca fiecare sa-si vada de patratica lui, nu sa se preocupe, ca multi dintre romani, de ce se petrece in curtea vecinului.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde yo3fhm » Lun Aug 15, 2016 8:32 pm

YO9HSW scrie:@Cezar, walk on !

Salut si multumim! Bineinteles ca asa vom face.
Pentru ca ham-spirit-ul sa traiasca !
:P
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde YO5PQQ » Lun Aug 15, 2016 9:22 pm

Cezar,
Mulțumesc încă o dată pentru ajutor și disponibilitate atunci, dar sunt irelevante în chestiunea de față.
1. Eu ți-am editat mesajul în calitate de moderator la mica publicitate.
2. Mesajul tău a fost editat prin platforma de moderare de care moderatorii de la mică publicitate dispun. Este un instrument software la care s-a lucrat mult și cu suflet și este de mare ajutor. Deci este departe de a fi "un algoritm prost implementat". Că nu e perfect, asta e altă poveste.
Această platformă de moderare are în dreptul fiecărui mesaj un dropbox cu diferite motive și încălcări ale regulamentului. Atunci când alegi unul - cel care caracterizează "contravenția" - se generează un mesaj automat care pleacă spre cel care a greșit, mesaj de genul celui primit de tine. Eu nu pot edita acest mesaj. Emailul a venit 101% de la radioamator.ro.
3. Anunțul tău a fost inactivat o dată, trimițându-ți-se acel mail care spune clar că ai greșit clasa de publicare (adică ai ales greșit între vânzări, cumpărări, diverse). Există posibilitatea de a modifica manual un anunț și de a-l reîncadra, dar în această situație utilizatorul nu învață nimic și apare un reflex de obișnuință potrivit căruia "cineva face mereu curat, deci nu-mi bat capul".
4. Repet, la a doua abatere am ales să editez anunțul prin reîncadrare la diverse. Anunțul tău consider că nu este o Vânzare pentru că obiectul se dă gratis. Te rog să consulți rubrica Diverse și să observi că astfel de anunțuri acolo se regăsesc. Am avut o problemă cu descrierea acțiunii de vânzare invocate, de aceea am intervenit și pentru rigurozitate și clarificare am făcut apel la acea definiție. Te asigur că nu doresc să fac "mișto" de tine.
Admit că 15% am sperat atunci când am inactivat mesajul tău că o să renunți la repostare și să consideri deschiderea unui topic la Comentarii referitoare la tranzacții, unde să aduci în discuție vânzarea cărții respective și punearea ei la dispoziție, în mod gratuit. Sunt de părere, în calitate de moderator, că asta ar fi fost acțiunea perfectă. E bine că măcar acum ai făcut acest topic, pentru clarificări.
5. Știu că alți moderatori nu au avut probleme cu anunțul tău pentru că de-obicei acțiunile mai sensibile se discută pe un subforum dedicat. Mie îmi place să cântăresc exact ceea ce scriu și mă exprim în cunoștință de cauză. Nu există la acest moment discuții deschise de moderatori despre anunțul tău.
6.Sunt informat referitor la emailul primit de toți moderatorii, inclusiv de către N2YO - email ce conține o plângere referitoare la acțiunea ta - pentru că implicit mi-a venit și mie acest email.
7. Nu e vorba de sindicat și nici de purtători de cuvânt. Am dorit doar să te asigur că nu avem legătură cu șicanele la care te-ai referit. Ce dovadă mai bună să-ți aduc decât argumentul că anunțul tău este acolo, publicat și vizibil, spre deosebire de diferite alte intervenții de la mica publicitate, referitoare la această carte, care nu sunt vizibile?

Te rog să recitești cele scrise de mine și te asigur că singurul meu scop a fost și este păstrarea ordinii și rigurozității în secțiunile de mică publicitate. Nu trebuie să dau explicații pentru acțiunile mele, decât proprietarului site-ului, dar în cazul de față am ales să mă justific - și deja am dat poate prea multe informații, exclusiv pentru a fi perfect înțeles. Eu sunt de părere că te-ai aprins prea tare la adresa mea, lucru pe care oarecum îl pun pe seama unui impuls și a contextului nefiresc despre care discutăm pe lângă această carte - mai exact a mesajelor pe care trebuie că le-ai primit. Eu nu am nimic cu tine și dacă ți-am greșit cu ceva, îmi cer scuze.

În nume personal,, comentând puțin cazul cărții de față doresc să îmi exprim următoarea părere proprie, fără a avea legătură cu activitatea mea de moderare.
Am intrat pe site-ul radioclubului vostru și am văzut acolo destule cărți puse la dispoziție tuturor, cu titlu gratuit. E un lucru bun, atâta vreme cât e legal. Dar asta nu e treaba mea.
Constat că faci publică o carte, pe care o aduci în atenția radioamatorilor și prin mesajul de la mica publicitate. Încă nu înțeleg cum cineva care "restaurează" acea carte (că e fizic acel obiect sau e altul, nu contează) poate să pretindă că are dreptul unic de a dispune de acea carte. Adică dacă tu vinzi un obiect la piață și eu mă pun lângă tine și dau același obiect pe gratis tuturor, eu nu văd unde e problema. Deci nu înțeleg punctul de vedere al petentului.
Repet, asta e părerea mea, în acest moment. Părere pe care vă asigur că sunt capabil s-o ignor la nevoie, atunci când accesez interfața de moderare.
O seară plăcută în continuare, cu cât mai puține neînțelegeri.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde yo3gh » Lun Aug 15, 2016 10:00 pm

Buna seara.
@5pqq : Nu cred ca anunturile prin care se ofera ceva gratuit e bine sa apara la "diverse".
Ca sa se evite acest lucru o sa apara preturi de 1 lei, 10 bani , 1 ban sau 5000 buc la leu ca la piata :))) .... sa fie "acoperita" cerinta din DEX ( tare asta cu DEX-ul ).... logica ideea lui Cezar ;)
Numai bine,
Dan


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori