Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde yo3fhm » Mar Aug 16, 2016 12:56 am

YO5PQQ scrie:Mulțumesc încă o dată pentru ajutor și disponibilitate atunci, dar sunt irelevante în chestiunea de față.
Salut,
Privind "chestiunea", ai dreptate. Dar lasand-o la o parte, n-am inteles motivul pentru care a trebuit sa mi te adresezi atat de oficial. Dupa argumentatia pe care ai adus-o in raspunsul pe care l-ai postat, se vede ca nu esti chiar tributar unor dogme de gandire sau de comportament, ceea ce e imbucurator si in acelasi timp, explica alegerea pe care a facut-o Ciprian in ceea ce te priveste, ca moderator. Ti-am reamintit de intentia ta de a vizita YO3, pentru a-ti spune de fapt "Hello, aici nu e Parlamentul! Ne cunoastem, suntem Hams; si-atunci, incotro ?!".
YO5PQQ scrie:1. Eu ți-am editat mesajul în calitate de moderator la mica publicitate.

Daca ai fi trimis un mail explicativ dupa cel trimis automat de sistem (si care este foarte sec), discutiile de aici n-ar mai fi avut loc. In general, urasc sa cooperez cu robotii.
YO5PQQ scrie:Nu trebuie să dau explicații pentru acțiunile mele, decât proprietarului site-ului

Asta e o optica defectuoasa si neproductiva. Nu sunt strain de rolul de "moderator" si stiu ce presupune. Nu uita ca nu esti un pusti care administreaza servere de gaming, crezandu-se Dumnezeul serverului. Doar astia aveau astfel de optici si exprimari. Aici discuti cu radioamatori, iar multi dintre cei pe care nu-i cunosti, sunt in viata de zi cu zi profesionisti in diverse domenii (conexe sau nu radioamatorismului). Consider ca in afara de "executarea" unor "infractori ordinari", cu restul colegilor radioamatori ar cam trebui sa ai (aveti) explicatii decente. Altfel, nu ati face altceva decat sa sporiti amaraciunea unora, care vor spune clar: "Pentru unii muma, pentru altii - ciuma". Vor da din umeri, se vor resemna si ... vor pleca. Asta se cheama prejudiciu de imagine, iar in unele locuri, se poate numi si "management defectuos". Ar fi pacat, pentru ca in loc sa ii adunati, n-ati face altceva decat sa-i ajutati sa se dezbine si mai mult decat sunt in momentul actual !
Asadar, ar trebui sa va reconsiderati pozitia si sa filtrati mai bine ideea de "a nu da explicatii". E greu sa dai explicatii, asta o stiu din proprie experienta. Si atunci cand ti se cer in mod direct dar si atunci cand esti in fata unui auditoriu format dintr-o majoritate care chiar e interesata de ceea ce expui.
YO5PQQ scrie:Eu sunt de părere că te-ai aprins prea tare la adresa mea, lucru pe care oarecum îl pun pe seama unui impuls și a contextului nefiresc despre care discutăm pe lângă această carte - mai exact a mesajelor pe care trebuie că le-ai primit. Eu nu am nimic cu tine și dacă ți-am greșit cu ceva, îmi cer scuze.
Evident ca m-am aprins, mai ales datorita acelui E-mail sec, fara explicatiile pe care spuneai mai sus ca nu esti obligat sa le dai. Daca ar fi existat cateva randuri in care sa motivezi decizia, ar fi fost mult mai clar. Asa, m-am uitat siderat la continutul mesajului si ma intrebam cine vrea sa se joace de-a logica caragieleana (vezi sceneta "Caldura mare", hi!). Pe de alta parte, ai intuit destul de corect motivul "aprinderii" si apreciez ca ai avut taria de caracter de a-ti expune punctul de vedere. Accept scuzele tale si in acest context, imi exprim regretul de a fi fost atat de incisiv cu tine. Dupa cum vezi, cred ca totul se datoreaza lipsei de comunicare bidirectionala.
YO5PQQ scrie:dacă tu vinzi un obiect la piață și eu mă pun lângă tine și dau același obiect pe gratis tuturor, eu nu văd unde e problema. Deci nu înțeleg punctul de vedere al petentului.
Pai... Q.E.D.!
YO5PQQ scrie:Repet, asta e părerea mea, în acest moment. Părere pe care vă asigur că sunt capabil s-o ignor la nevoie, atunci când accesez interfața de moderare.
Dom'le, ma-nebunesti cu chestia asta, "interfata de moderare". Cum sa ignori ceva ce este evident? Nici judecatorii nu fac asta! Exista atatea proceduri, dar acestea nu pot cuprinde toate situatiile judecate, astfel incat intotdeauna e nevoie de interpretare. De aia avem ratiune, pentru a putea interpreta. Nu e OK sa ramai inchistat doar pe aria delimitata de proceduri si stii bine ce vreau sa spun.

Una peste alta, vorba lunga -saracia omului. E clar ca daca ar fi existat o explicatie cat de mica, totul s-ar fi redus la un banal schimb de mailuri si eventual o repostare. E bine cand totul se termina cu bine ...

Si apropos de ce scriam in primul paragraf...(fara legatura cu discutia dintre noi, dar ca un corolar de imagine)... Am observat ca pe timpul caldurilor verii, de fiecare data cand trec prin zona Palatului Parlamentului, mai concret - intersectia dintre Calea 13 Septembrie si Pta. Francofoniei, ei bine... razbate din toate partile un miros pestilential de hazna desfundata...
Chestiunea poate fi verificata de oricine doreste si e valabila de ani buni de zile! Oare de ce ?! :lol:
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde n2yo » Mar Aug 16, 2016 7:19 am

Cred ca dezbaterea pe acest subiect poate fi rezumata in cateva scurte paragrafe. Sorin a actionat corect, intrucat anunturile cu donatii sunt in general permise la rubrica Diverse. Cezar are si el dreptate, caci o donatie nu este altceva decat o vanzare cu pretul zero.
Ramane de stabilit cum este cel mai bine pe viitor sa fie incadrate astfel de anunturi. Parerea mea este ca donatiile pot sta la Vanzari din simplul motiv ca cei care citesc aceasta rubrica sunt interesati de achizitii. Un articol oferit gratis nu este cu nimic diferit fata de unul oferit pe bani. Daca cineva vinde un tub GU-50 cu 5 lei si pune anuntul la Vanzari, iar altcineva cateva minute mai tarziu ofera gratis un asemenea tub, mie mi se pare firesc ca anuntul sa apara tot la Vanzari, potentialul cumparator putand astfel compara cele doua oferte.
Sigur, exista o limita dincolo de care un anunt nu mai poate sta la Vanzari pe baza criteriului de gratuitate. Exemplu: "Am lansat o pagina web de care se pot descarca gratuit programe de radioamatori" sau "Un site nou pe teme de antene. Accesul este gratuit". Deci ramane de clarificat - ce este o donatie?
Comentariile dv pe aceasta teme sunt binevenite, caci vor ajuta la mai buna funtionalitate a sectiunii de mica publicitate. Moderatorii au intreaga libertate sa clasifice anunturile pe baza criteriilor in prealabil stabilite, iar acest lucru este facut in interesul tuturor utilizatorilor.

73s de Ciprian N2YO

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde YO5PQQ » Mar Aug 16, 2016 7:37 am

Iată care este punctul de vedere al Dlui Marian (ocazia@yahoo.com), ca vânzător al cărţii respective:

Nu am drept la replica pe forum si sunt nevoit sa postez aici:
-prin bunavointa si efort financiar propriu am cumparat in stare avansata de degradare, scanat color, reconditionat impecabil si pus GRATUIT la dispozitie inca din 5 Mai 2016 pe elforum.ro varianta PDF online a cartii MELE dar si pe site-ul BAZAR PICTROM
-daca aveam acces la forum radioamator.ro puneam si acolo un PDF online
-nu exista nici un program derulat de Politehnica Bucuresti privind fondul de carte amintit de YO3FHM
-Politehinca Bucuresti nu are un PDF cu culegerea, invocat de YO3FHM, iar daca are, probabil este preluat din mediul online, adica este tot al meu,
-PDF-ul pus la dispozitie de YOFHM este proprietatea mea, nu al lui, nu al Politehnici.
In concluzie sunt proprietarul copiei scanate a cartii MELE si daca nu as fi promovat PDF-ul online multi electronisti, radioamataori, aia cu capra vecinului, nu ar fi stiut de ea.
Da, sunt vinovat de normalitate si bunavointa, dar inevitabil mi-a adus aminte de expresia "facerea de bine... " restul il stiti.


Din nou nu înţeleg unde este problema. Domnia sa publică online gratis un pdf al acestei cărţi, dar acum nu este de-acord ca, probabil, o copie a acelui pdf să fie disponibilă pe alt site / mirror. Totodată, el încearcă să vândă obiectul în sine - cartea - şi consideră că acel pdf disponibil online într-o locaţie "neagreată" de el îi strică vânzarea.
Cu tot respectul cred că sunt două lucruri complet diferite - cartea ca obiect în sine şi pdf-ul.
Un lucru am învăţat pe propria piele: să ai un album de muzică mp3 pe un stick, probabil piratat, e una, dar să ai albumul original, eventual semnat de artist e cu totul altceva.
73.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde yo3fhm » Mar Aug 16, 2016 8:28 am

Salut Ciprian & Sorin !
O sa fiu scurt, ca plec:
Marian scrie:Nu am drept la replica pe forum si sunt nevoit sa postez aici:
-nu exista nici un program derulat de Politehnica Bucuresti privind fondul de carte amintit de YO3FHM
-Politehinca Bucuresti nu are un PDF cu culegerea, invocat de YO3FHM, iar daca are, probabil este preluat din mediul online, adica este tot al meu,

Faptul ca domnul Marian face niste afirmatii atat de precise, ne-ar face sa credem ca e si foarte bine documentat. Ha ha. Din pacate pentru dansul, nu are idee despre campania mentionata de mine, ptr ca nu este o campanie lansata cu surle si trambite. La noul sediu al bibliotecii tehnice a UPB (jos in Rectorat) exista o varianta electronica a acestui volum, in afara de volumul fizic in sine.

Pe de alta parte, in afara de indarjitii colectionari care incearca sa-si valorifice marfurile pe diverse tarabe online fara specific hamradio, mai exista si oameni (rari) care fara sa vrea sa iasa in evidenta, incearca sa ajute. Ma refer, de exemplu, la cel de la care am preluat varianta scanata a acestei carti. Si ar mai fi si altii, de exemplu unii dintre vechii profesori din facultate, unii de mult pensionari, la fel ca si autorii acestei carti.

In cadrul facultatii, s-a stabilit pastrarea unei colectii paralele de carte tehnica, pentru ca nu toate se regasesc in cadrul Bibliotecii din rectorat. O parte dintre studenti voluntariaza pe zona acestui proiect de recuperare si prezervare a fondului de carte tehnica si au facut o treaba excelenta, sprijinind Biblioteca UPB.

As veni cu mai multe amanunte referitoare la toate acestea, dar nu doresc sa-i ofer domnului Marian mai multe explicatii. Fara sa mai lungesc povestea, punctul meu de vedere vad ca a corespuns cu cel al moderatorului si al ownerului acestui site. Cand trei oameni iti spun sa te duci la culcare, cam aia e bine sa faci...

Marian scrie:-PDF-ul pus la dispozitie de YOFHM este proprietatea mea, nu al lui, nu al Politehnici. In concluzie sunt proprietarul copiei scanate a cartii MELE [...]

Mda. Dl. Marian a uitat sa mai adauge un "i". Ei, sa nu fim rai, se mai intampla si la case mai mari. Unii ar spune ca de obicei, e vinovat editorul de text. Hi.
Nu il impiedica nimeni sa se considere proprietar, dar o copie scanata ramane o scopie scanata. Continutul acesteia e proprietatea autorilor. Da, e liber s-o vanda, la fel cum si noi suntem liberi s-o promovam gratuit. La fel cum exista distributii Linux gratuite si altele impachetate de diverse firme precum RedHat, SuSe, etc.

Sorin, daca doresti, poti sa-i trimiti dlui Marian cele scrise mai sus, ca sa nu spuna ca n-a fost informat. Drept la replica, a avut din cate vad :mrgreen:

In ceea ce ma priveste, nu doresc sa mai continui sa bat apa in piua pe subiectul asta, Ciprian a observat (ca noi toti de altfel) ca lucrurile se pot derula foarte corect si concret.

Multumindu-va pentru intelegere si colaborare, cat si celorlalti colegi pentru sustinerea oferita, imi exprim deplina disponibilitate in vederea promovarii literaturii tehnice vechi.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Culegere de probleme de tuburi electronice (1959)

Mesajde YO3AOE » Vin Aug 19, 2016 8:06 am

Prea mult "zgomot" pentru mai nimic!.Solutia simpla si clara este infiintarea unei rubrici de donatii,nimic mai mult...73!,Nelu


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori