Petitie adresata lui N2YO

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
MARIAN
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 25, 2017 4:12 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde MARIAN » Joi Mar 30, 2017 7:32 am

Va salut domnilor radioamatori,

Aveti posibilitatea sa bifati casuta "numai de la radioamatori" si veti constata ca anunturile vor fi foarte aerisite si posibil singurul cu anunturi "multiple si poate pentru unii inutile" sunt ale colegului vostru YO3ARG, dar .... dracusorul curiozitatii va indeamna sa vizualizati toate anunturile inclusiv de la ne-radioamatori, bisnitari, speculanti, etc.
Pe unii dintre dumneavoasta va deranjeaza, de fapt, ca anunturile multiple si inutile sunt ale ... ne-radioamatorilor.
Unii dintre dumneavoastra nu inteleg ca acest site este proprietate privata si atentie, se autointretine din reclama platita catre radioamator.ro, asta insemnand ca Mica publicitate sa aiba cat mai multe anunturi, cat mai multe vizualizari/clickuri, cat mai mult trafic.
Ce inseamna spirit HAM ? daca tot este spirit, nu inseamna oare si un pic de toleranta ? in fond cu ce sunt domniile voastre afectate ? v-a bagat cineva mana in buzunar ? NU !
De ce sunt anunturi multiple ? pentru ca orice vanzator, radioamator sau nu, doreste ca anuntul sau sa fie pe prima pagina cat mai mult timp, adica vizualizat, asta inseamnand mai multi posibili cumparatori.
Daca Dnl. N2YO nu introducea regula repetarii anunturilor la 7 zile, numarul de anunturi multiple si inutile era de sapte ori mai mare.

Recomandari,

-daca dispare linkul de la prima pagina (vanzari), atunci nu o sa mai fie asa mare agitatie, sa ramana doar o pagina care sa contina doar categoriile
-anunturile cu componente similare sa fie grupate intr-un singur anunt (mai greu de realizat pentru ca nu toti citesc regulamentul)
-mai multe poze intr-un anunt, maxim patru, chiar daca de rezolutie mai mica,
-eliminarea timpului de 10 minute pentru postarea unui nou anunt (daca am 3 anunuri de publicat, pierd 20-22 minute)
-foarte important, posibilitatea de reactualizare a anuntului (la fel ca pe olx) dupa o perioada, sa zicem 10 zile, in acest fel nu mai este necesar publicare altui anunt similar la fiecare 10 zile,
-OBLIGATORIU un pret real pentru fiecare obiect vandut, chiar daca in anunt se specifica ca este posibil si un schimb,
-posibilitatea publicarii in textul anuntului si a link-urilor care sa fie si active (link cu poze sau pagini web)
-in dreptul fiecarui anunt sa existe posbilitatea de raportare a unui abuz (munca moderatorului poate fi mai usoara si sunt convins ca domniile voastre vor fi foarte vigilente)

Toate recomandarile de mai sus vor reduce numarul de vizitatori, timpul petrecut pe site, trafic mai mic, prin urmare si reclama pe site nu va mai fi la fel de bine platita.

Multumesc Dlui N2YO pentru permisunea logarii pe forum dar si pentru existenta acestui site, fara de care, multe chestii le-as fi vandut mai greu.
Intotdeauna multumesc celor care cumpara de la mine, o fac si pe aceasta cale.


Marian,
Bazar Pictrom

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde n2yo » Joi Mar 30, 2017 7:50 am

Pentru MARIAN67: Multumesc pentru comentarii si sugestii, le voi lua in calcul.

Valabil pentru toti ne-radioamatorii care au primit acces temporar la Forum pentru postari legate de mica publicitate: asa cum bine a observat YO4BKM, Forumul este dedicat in exclusivitate radioamatorilor, acestia autentificandu-se pe baza indicativului de apel. In acest fel, cei care posteaza nu o fac niciodata anonim, pentru ca pentru toate indicativele YO sunt cunoscute numele reale, si deseori adresele de resedinta, de email chiar si pozele.

Din acest motiv, pentru a se alinia la aceleasi standarde, ne-radioamatorilor autentificati pe acest forum, li se solicita la urmatoarea postare sa introduca urmatoarele informatii despre dansii: numele si prenumele, precum si adresa (localitatea este suficienta).

73s de Ciprian N2YO

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO5PQQ » Joi Mar 30, 2017 7:59 am

MARIAN67 scrie:Daca Dnl. N2YO nu introducea regula repetarii anunturilor la 7 zile, numarul de anunturi multiple si inutile era de sapte ori mai mare.


... o să fiţi surprins, dar şi cu regula celor 7 zile, există utilizatori care doresc publicarea aceluiaşi anunţ chiar de două ori pe zi.

MARIAN67 scrie:-in dreptul fiecarui anunt sa existe posbilitatea de raportare a unui abuz (munca moderatorului poate fi mai usoara si sunt convins ca domniile voastre vor fi foarte vigilente)


... nu îmi doresc aşa ceva. vor apărea justiţiarii şi PBMV-urile (persoane de bine mereu de veghe), plus QRM-ul acestor mesaje.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO4BKM » Joi Mar 30, 2017 8:24 am

Iată ce pericol se întrevede: ca neradioamtorii care au cu totul alt spirit decât al hexalogului lui Segal să-și impună legea la noi. Sunt multe saituri pentru radioamatori în lume, dar nicăieri nu am văzut o astfel de avalanșă. Mai că ne plâng de milă prin lamentări ca cele din ultima postare
MARIAN67 scrie:veti constata ca anunturile vor fi foarte aerisite

Foarte bine, abia se va respira un aer mai curat. Dar ni se citesc chiar și gândurile
MARIAN67 scrie: .... dracusorul curiozitatii va indeamna sa vizualizati toate anunturile inclusiv de la ne-radioamatori, bisnitari, speculanti, etc.
sau ni se imprimă ce să gândim. Tpic comercianului modern. Iată ce înseamnă să ai bani în loc de HAM spirit, înțeles de comercianți în spiritul lor. Care vin cu replica suverană pentru ei
MARIAN67 scrie: in fond cu ce sunt domniile voastre afectate ? v-a bagat cineva mana in buzunar ? NU !
Nu ne-au băgat mâna în buzunar, dar intră cu bocancii în sufletul nostru transformând un hobby într-o afacere comercială pentru care fac orice ca să scoată maximum de profit.
MARIAN67 scrie:De ce sunt anunturi multiple ? pentru ca orice vanzator, radioamator sau nu, doreste ca anuntul sau sa fie pe prima pagina cat mai mult timp, adica vizualizat, asta inseamnand mai multi posibili cumparatori.
Daca Dnl. N2YO nu introducea regula repetarii anunturilor la 7 zile, numarul de anunturi multiple si inutile era de sapte ori mai mare.
De când sunt radioamatorii oameni de afaceri pe tărâmul lor? În ce statute sau norme interne sau internaționale este arătat acest lucru? Iată cum un comerciant cu regulile sale ne vede sau ne impune și nouă regula profitului prin expresia orice vanzator, radioamator sau nu
Nu am înțeles legătura dintre publicitatea de vânzare și reclama plătită către radioamator.ro. Am pus și eu în două rânduri un transciever la vânzare pe radioamator.ro și nu am observat nimic din care să rezulte că a trebuit să plătesc ceva. Să plătească numai neradioamatorii? Să fie vorba de plata serviciilor internet pe care o face oricine care îl accesează? Și acest lucru revine cu insistență
MARIAN67 scrie:Toate recomandarile de mai sus vor reduce numarul de vizitatori, timpul petrecut pe site, trafic mai mic, prin urmare si reclama pe site nu va mai fi la fel de bine platita.
Deci ni se cere să participăm cu toate forțele la un trafic comercial maxim, după regula comercială „investiția și profitul”. Să crească timpul petrecut pe saitul comercial, care nu are nicio legătură cu hobby-ul nostru. Este adevărat că avem nevoie de piese sau echipamente, dar știm să le căutăm, ca persoane instruite ce suntem, fără să suportăm o invadare exagerată a mediului nostru. Căutăm, dacă este cazul, chiar și pe zecile de pagini unde se deplasează anunțul prin nerepetarea lui, se vede după data publicării dacă este recent sau vechi.
Aceasta ete părerea unui radioamator care din cele mai vechi timpuri ale activității sale de acum peste o jumătate de secol, chiar dinainte de autorizare, s-a aprovizionat și din talciocul de la marginea orașului, am știut de fiecare dată cum să găsesc ce căutam fără să mi se vâre insistent sub ochi. Pentru cine pune pe primul plan comerțul există saituri comerciale, unde negustorii pot face legea lor, este dreptul lor. Și la care avem și noi acces în măsura în care ne interesează.

P.S. Am văzut între timp și celelalte postări. TNX N2YO! GL & 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
MARIAN
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 25, 2017 4:12 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde MARIAN » Joi Mar 30, 2017 9:04 am

@YO4BKM
Nu am timp sa discut in contradictoriu si neconstructiv cu nimeni, dar ati inteles gresit ce am scris, mai mult dvs. instigati pe alti radioamatori la o atitudine de separare, ca sa nu spun ura/dezgust fata de vanzatorii ne-radioamatori.
Oare radioamatorii petitionari reprezinta 1% din numarul total de radioamatori ?
Repet, aveti posibilitatea sa bifati casuta "numai de la radioamatori", dar nu vreti, iar rostul petitiei este fara sens, rauvoitoare.
Am cateva anunturi la Mica publicitate si respect regulamentul impus de administrator. Public pentru ca mi se permite.

Propun in modul cel mai serios ca la Mica publicitate sa aiba acces doar radioamatorii, prin urmare semnez si eu petitia dvs.

@N2YO, Mi-am actualizat in profil cerintele dvs.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo2dno » Joi Mar 30, 2017 11:13 am

Vezi, Marian, ai si bagat una defecta. Eliminarea timpului intre doua anunturi, ca daca ai trei anunturi etc... Pai de ce sa pui trei anunturi succesive, de ce nu pui tot ce ai de vindut intr-un singur anunt ? Nici Taseh n-ar fi deranjant daca ar pune un anunt pe saptamina in care s-ar afla o lista cu toate ciurucurile pe care vrea sa le comercializeze. Un singur anunt care cuprinde si statiile si lampile si rezistentele si butoanele de potentiometre, de ce un anunt separat pentru fiecare obiect ? Daca concentrezi totul intr-un anunt, n-ai sa-i mai impingi pe ceilalti pe pagina a doua si n-ar mai fi nici o suparare. Insistenta, datul din coate, bagatul in fata, nesimtirea e problema, nu prezenta vinzatorului.

Avatar utilizator
MARIAN
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 25, 2017 4:12 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde MARIAN » Joi Mar 30, 2017 11:55 am

De mult timp am asa:
-un anunt cu toate tuburile,
-un anunt cu toate soclurie,
-anunturi separate cu aparatura de masura osciloscop/generator
-un anunt cu variabile in vid,
-2-3 anunturi cu microampermetre,
Nu le pot pune pe toate intr-un singur anunt pentru ca ar fi un ghiveci, nu pot pune decat o poza intr-un anunt, nu mi-ar permite softul un numar prea mare de carcatere.
Nu ma intereseaza ce face Taseh, ionut1971, Cornelius, sau alt vanzator.

yo2dno scrie: Un singur anunt care cuprinde si statiile si lampile si rezistentele si butoanele de potentiometre, de ce un anunt separat pentru fiecare obiect ? Daca concentrezi totul intr-un anunt, n-ai sa-i mai impingi pe ceilalti pe pagina a doua si n-ar mai fi nici o suparare. Insistenta, datul din coate, bagatul in fata, nesimtirea e problema, nu prezenta vinzatorului.


Intreaba-l pe YO3ARG de ce nu face la fel.
Nu imping pe nimeni nicaieri, imi public anunturile dimineata si dupa aia imi vad de ale mele
Daca am maxim 10 anunturi sunt nesimtit ?
Repet, activati-va casuta "numai de la radioamatori" si nu veti mai fi deranjati.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo3fhm » Joi Mar 30, 2017 1:42 pm

MARIAN67 scrie:Intreaba-l pe YO3ARG de ce nu face la fel.

Ia te uita, cat tupeu per capita de Marian!
YO3ARG este radioamator. De aia ! E suficient ? Dumneata nu esti. Si ca sa fie clar, chiar daca nu scrie in mod evident in reguli sau in comentariile (super-civilizate) postate de proprietar (N2YO), genul dumitale este doar... tolerat (pe site-ul lui). Pe alte site-uri ar fi fost *eliminat*.
MARIAN67 scrie:Repet, activati-va casuta "numai de la radioamatori" si nu veti mai fi deranjati.
Vedeti, dragi colegi? Vedeti cat tupeu ?
Li s-a dat un drept, li s-a intins un deget si acum apuca toata mana - ca deh, s-a democratizat site-ul, acum, au si ei drepturi, nu ?
Amintiti-va poza aia haioasa care a devenit virala in iarna asta pe mediile de socializare: V-ati dorit zapada ca-n povesti? Ei, acum deszapeziti ca-n basme !!!

Doamne! Cu "infractori" de genul asta, as termina ce a inceput Ceausescu (Bucurestiul - oras port la Dunare) si as construi apoi canalul Dunare - Marea Baltica, ruland fibra optica cu mosorul in spinare, asa, ca sa fim "ontopic" si pentru indeplinirea redemption-ului.

Ciprian, om fain, dar asta se intampla cand le dai prea multe drepturi bisnitarilor.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
MARIAN
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 25, 2017 4:12 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde MARIAN » Joi Mar 30, 2017 1:57 pm

Concluzia este clara, mai ales daca este spusa de un fost sau actual lucrator/ofiter in
Ministerul de Interne, va deranjeaza ne-radioamatorii si nu anunturile multiple, inutile, cu vechituri.
Repet, public anunturi pentru ca imi permite regulamentul si nu eu am deschis aceasta discutie.

yo3fhm scrie:Doamne! Cu "infractori" de genul asta, as termina ce a inceput Ceausescu (Bucurestiul - oras port la Dunare) si as construi apoi canalul Dunare - Marea Baltica, ruland fibra optica cu mosorul in spinare, asa, ca sa fim "ontopic" si pentru indeplinirea redemption-ului.

Ciprian, om fain, dar asta se intampla cand le dai prea multe drepturi bisnitarilor.


Am o osingura intrebare pentru YO3FHM, de ce ma numeste infractor ?

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO9HSW » Joi Mar 30, 2017 2:21 pm

Domnu' Marian, daca tot aveti un site personal, organizat ca un mic magazin online, nu puteti pune doar un singur anunt care sa puncteze catre acesta? Cine e curios va urma link-ul. Veti scapa de oprobiul public, veti avea si dvs. trafic si veti face si bani din publicitate, poate mai multi decat Ciprian. Vedeti, numai beneficii!
In subsidiar, am o intrebare tangentiala, ati participat/vizitat vreodata un targ/talcioc de radioamatori?


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator