Se vinde cu volan, cric si roata de rezerva !

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Se vinde cu volan, cric si roata de rezerva !

Mesajde yo2dno » Sâm Iul 08, 2017 11:28 pm

Nu inteleg anunturile in care se subliniaza ca transceiverul "se vinde" (nu il vind eu, posesorul, se vinde el, singur) impreuna cu microfonul, cablul de alimentare si alte accesorii care apartin, in mod normal, aparatului pus in vinzare. Exista si varianta "dau statia, dar nu dau microfonul, manualul si cablul de alimentare" ?

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Se vinde cu volan, cric si roata de rezerva !

Mesajde yo3fhm » Dum Iul 09, 2017 8:45 am

yo2dno scrie:Exista si varianta "dau statia, dar nu dau microfonul, manualul si cablul de alimentare" ?
Desigur! Si exista multe situatii de acest gen, le veti observa cu siguranta daca veti privi zonele de mica publicitate din exterior. De altfel, am avut ocazia de a cumpara in aceasta situatie si chiar am vandut un transceiver la care nu mai aveam sursa de alimentare si nici cablul. Am precizat asta ca sa fie foarte clare conditiile tranzactiei. Pentru test, am imprumutat alt cablu...

Manualul? Nu e obligatoriu. Cele mai multe se gasesc pe Internet. Cand cumperi un laptop sau o imprimanta laser color (la valori comparabile), nu primesti manual tiparit pe hartie, ci pe CD. Cred ca chestia cu manualul si cutia a devenit o procedura anacronica, cu rol exclusiv de imagine (mareste artificial nivelul de incredere in vanzator si in aparatul prezentat ca si cand ar fi fost extrem de bine intretinut de proprietar). Aiurea... am avut ocazia sa vad trx-uri jegoase rau, care mi-au fost aduse pentru depanare sau punere la punct. Proprietarii celor care au fost ulterior vandute, mi-au cerut in mod clar si adaugarea unei operatiuni de toaletare completa. Cu exceptia celor care fusesera zgariate sau afectate iremedabil pe carcasa/panoul frontal, toate celelalte au aratat ulterior aproape noi. Si au fost vandute ca atare. Nu vreau sa spun ca nu ar fi meritat banii, pentru ca oricum dupa ce au plecat de aici, nici unul n-a avut vreun neajuns, dar in mod clar aspectul neingrijit le-ar fi scazut pretul, chiar daca in rest ar fi functionat ireprosabil.

Microfonul? Si asta e un accesoriu discutabil. Desigur ca fara microfonul original, un transceiver isi pierde putin din valoare. Dar nu mult. MIC-ul e un accesoriu important, dar nu esential. Am intalnit smecheri care au inlocuit capsulele din microfoanele originale, asa ca vinderea la pachet "complet", incluzand si microfonul, e o chestiune foarte relativa daca nu stii cu ce ai de-a face. De asemenea, adaugarea microfonului are si rol de marketing, imbunatateste ideea de seriozitate a proprietarului. Vezi, Doamne, daca pune la bataie accesoriile standard incluse in pret, are sanse mai mari de a incheia tranzactia.

Sursa de alimentare e foarte importanta si ea, dar nu intra in pret, decat daca asa vrea vanzatorul.
Asadar, trx-ul e singurul aparat care e important sa functioneze corect si sa fie bine intretinut.

Cat despre exprimarea impersonala ("se vinde") - iarasi, e o chestiune relativa. Am vandut transceivere pentru altii, fie radioamatori sau nu (dar care le-au adus in tara). Unele au avut defecte, dar dupa vanzare, nimeni n-a avut vreun motiv pentru a-mi reprosa ceva, intrucat niciodata nu mi-am batut joc, efectuand depanari superficiale. Asadar, "se vinde" era justificat, pentru ca da - eu l-am vandut, dar aparatul apartinea altcuiva.

De asemenea, exprimarea impersonala poate fi datorata unei obisnuinte de exprimare, sau unui motiv ascuns - pe care cumparatorul ar trebui sa fie suficient de abil pentru a-l descoperi; cu toate acestea, nu e intotdeauna posibil. De exemplu, am cumparat pentru tata un trx TS-450S/AT, care la nici 2 saptamani dupa aceea, a prezentat un defect pe care n-am avut cum sa-l rezolv decat prin inlocuirea placii cu DDS-uri (unul dintre cele doua era defect si nu gasisem cip separat pentru schimb). La testarea initiala, nu observasem nimic suspect...
Intr-o astfel de situatie, nu poti fi ajutat nici de nivelul tehnic si nici de abilitatile de a intelege tehnicile de inginerie sociala . In orice tranzactie acestea conteaza, ptr. ca e clar ca vanzatorul va incerca sa-si scoata parleala in orice imprejurari. Dar stim cu totii proverbul ca "nu-i nebun cel care cere, ci ala care da!" - asadar, trebuie procedat cu atentie. TS590 nu "se va vinde" cu 4200 lei, aproape sigur, dar nimeni nu are dreptul de a-i interzice omului sa se exprime dupa cum considera de cuviinta!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Se vinde cu volan, cric si roata de rezerva !

Mesajde yo2dno » Dum Iul 09, 2017 12:43 pm

Multumesc de raspuns si argumentatie. Nu e vorba de vreo interdictie, ci de mirarea fata de unele exprimari nefiresti, artificiale, ciudate. Despre sursa de alimentare nu am pomenit, transceiverele alimentate la 12 v (13,8) nu "vin" intotdeauna cu sursele proprii. Dar microfonul si cablul de alimentare, ca sa lasam deoparte manualul, sint cam incluse natural in pachet. Sigur, exista exceptii, cum ai spus, in care carcasa microfonului e cea originala, dar in interior s-au operat modificari, ori vinzatorul nu mai are microfonul original si da statia cu unul similar, functional, dar nu cu cel original, dar astea sint exceptii si abia ele ar trebui specificate in anunturi, nu firescul, normalul. Adica: "vind statie cu microfonul schimbat" merge, "vind statie cu microfon original, buton la VFO si potentiometre si mufa pt. antena intreaga" e un anunt cu informatii superflue. Sigur, e dreptul fiecaruia sa se exprime cum vrea, dar au si altii dreptul sa fie nedumeriti, hi...

P.S. Imi amintesc de un anunt din anii '90, care zicea: Vind televizor Grundig Supercolor, filme, fotbal, telenovele - de parca TV-ul lui era prevazut din fabrica cu astfel de programe.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori