Stoienica Sorin - YO9HVP

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde yo3hjv » Mar Iul 10, 2018 12:36 pm

Salut!
As dori sa aflu ce feedback aveti la tranzactiile efectuate cu dl. Stoienica Sorin, YO9HVP in calitate de vanzator.

Multumesc,
Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde YO9HVP » Mar Iul 10, 2018 9:41 pm

Dacă tot nu se inghesuie nimeni să vă lămurească îndrăznesc eu sa spun cateva lucruri frumoase despre mine.

1. Ma cheamă Sto[e]nică nu Sto[ie]nică
2. Cereți colegilor informații ca și cum ar exista ceva foarte rău in calitate de compărator și eu nu-mi amintesc să fi finalizat vreo tranzacție radioamatoricească cu dumneavoastră, ceea ce mă face să vă cer să detaliați motivele acestei inițiative.
3. E baiat bun, parol! Nu e un vanzător profesionist, că altfel nu vindea rezistente fara terminale pe aceasta platforma ci rachete pentru misiunile NASA cu contract de atribuire directă! Deci calitatea ca și vanzător e discutabilă, dar nici pretenții nu cred ca ar trebui să existe...
4. Recunosc că nu sunt perfect. Dar dacă ați dat o căutare după nume sau indicativ și nu s-a întors nici un rezultat negativ, deși eu vănd marunțisuri de multă vreme, consider că e mai mult decat ok acest 9HVP...
5. Altă întrebare ?!

Cu respect și nemărginita stima!
Stoenică Sorin - 9HVP

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Stoenica Sorin - YO9HVP

Mesajde yo3hjv » Mie Iul 11, 2018 7:39 am

Aaa, ce bine! Buna dimineata!

Imi cer scuze pentru greseala din nume. Involuntara.
In intrebare nu este nimic rau ci doar incercam sa aflu de la comunitate care este experienta altora cu dvs. in calitate de vanzator.
Nu am gasit la o cautare pe internet decat nemultumiti, e adevarat din 2012. https://forum.softpedia.com/topic/652491-neseriozitate-romaneasca-yo9hvp/

Am postat intrebarea ca urmare a experientei mele personale cu dvs in incercarea de a achizitiona un produs.
Intrebarea viza calitatea dvs. de vanzator si nu va amintiti sa fi finalizat vreo tranzactie pentru ca, ghiciti, nu s-a finalizat :-)
V-am contactat pentru achizitia unei placi pentru analizorul de antena bazat pe SM32F746.
Dupa ce ati verificat disponibilitatea, m-ati anuntat ca puteti sa mi-l trimiteti. Nu ati reusit in perioada cat eram in Bucuresti si v-am rugat sa il expediati cu preluare dintr-un sediu Fan Curier.
Mi-ati promis ca il expediati dar nu s-a intamplat acest lucru.
V-am tot sunat la telefon dar nu imi raspundeti.
Ulterior acestei experiente, am incercat sa aflu si eu ce parere au alti colegi radioamatori despre tranzactiile cu dvs ca sa stiu daca mai incerc sa va contactez sau imi iau gandul.

Ati cerut detalii, aveti detaliile.

O zi buna, 73 de YO3HJV.

PS: La telefon, de fiecare data m-am recomandat cu nume, prenume si indicativ.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde YO9HVP » Mie Iul 11, 2018 11:50 am

Buna dimineata,

Scuze acceptate cu privire la greseala numelui, nu ma supar deoarece mi se intampla des... Oricum nimeni nu se inghesuie cu plocon si ca atare nu se merita sa-mi fac sange rau degeaba :))
Cu privire la acel nemultumit... Exista printre noi si idioti! Desi problema a fost rezolvata relativ repede, tinand seama si de acel context, idiotul in cauza nu s-a sinchisit sa prezinte si partea buna a lucrurilor... Noi sa fim sanatosi... Exista sute de colegi care pot vorbi de bine despre mine versus parerea unui cretin care nu stie cu exactitate care este rolul lui pe Terra...
Cu privire la situatia cauzei in fapt(incerc un protocol de comunicare cunoscut bine de dvs. :) ) , am fost sunat de un coleg care m-a ghidat catre acest topic si ca atare am raspuns dorintelor dvs. in perfecta cunostinta de cauza...
In ultima saptamana nu am expediat decat vreo 2-3 colete deoarece timpul mi-a fost limitat, nu traiesc din aceste activitati si ca atare nu ma concentrez asupra lor decat in limita timpului disponibil... Cine poate pricepe asta e ok, cine nu poate pricepe e la fel de ok(pentru mine)! Intentia de a expedia a generat raspunsuri din partea mea si nu promisiuni, dar cum de la intentie pana la actiune e distanta mare...
Ceea ce v-am spus ca incerc sa fac nu avea valoare contractuala si ca atare nu ma obliga sa... nimic :)!
Asa cum mai bine de 5-6 colegi asteapta de la mine o serie de maruntisuri, puteati sa fiti implicit al 7-lea... Unii au dat un e-mail, altii au primit raspuns telefonic, unii nici macar nu au revenit, asteptand coletul sau un semn din partea mea, niciunul din ei insa nu au intrat pe forum sa ceara informatii, doar dvs. ... Ce-ar fi ca pe fiecare zi sa apara astfel de topicuri care nu au nici un fel de motiv sa apara pe acest forum ? Cum ar fi ca majoritatea colegilor sa intrebe pe majoritatea colegilor despre majoritatea colegilor ?
Cum ar suna o intrebarea din parte unui coleg cu privire la orice, exemplu aleator: Ce parere aveti despre firma XX.. sau firma LC.., stiti voi, firma aia despre care toti colegii spun ca au preturi mari, trimit comenzile la timp, le ambaleaza cum trebuie, iti zambesc operatorii la telefon ?
Urate intrebari publice...! La fel de urata mi s-a parut si mie intrebarea despre mine! Faptul de a pune link-ul de mai sus mi se pare deja altceva si astept atat scuze cat si stergerea totala a acestui topic!
Si nu, nu va mai pot expedia nimic, nu am timp!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde yo3hjv » Mie Iul 11, 2018 2:07 pm

Multumesc pentru lamuriri, cred ca e util sa ramana acest topic, chiar cu riscul de a fi "al doilea cretin", cum plastic va exprimati.
Nu a fost nimic ofensator in intrebare, cum nici intentia mea nu era astfel. Repet, a fost o intrebare absolut neutra si am primit suficiente raspunsuri sa imi fac o parere.
Pe de alta parte, nu mi-ati spus la telefon, cand am discutat despre expediere ca urmeaza sa aiba loc la o data ulterioara nedefinita ci stabilisem ca livrarea sa aiba loc pana la finele saptamanii.
Era atat de simplu daca ati fi raspuns la unul din numeroasele apeluri telefonice adresate in decurs de cateva zile la varii ore.
O intrebare cu privire la bonitatea cuiva care utilizeaza rubrica de Mica publicitate este intotdeauna binevenita iar raspunsul din partea celui cu privire la care exista intrebari este chiar cel mai potrivit.
Linkul respectiv este "returnat" de internetul la care m-ati trimis chiar dumneavoastra la punctul 4 al primului raspuns si am precizat chiar ca e posibil sa fie o intamplare, trecand destul timp de atunci.
Cat priveste ceilalti colegi... cine stie?
Mult succes va doresc!
73
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde yo3fhm » Mie Iul 11, 2018 2:55 pm

YO9HVP scrie: Cine poate pricepe asta e ok, cine nu poate pricepe e la fel de ok(pentru mine)!
[...]
Ceea ce v-am spus ca incerc sa fac nu avea valoare contractuala si ca atare nu ma obliga sa... nimic :)!
Asa cum mai bine de 5-6 colegi asteapta de la mine o serie de maruntisuri, puteati sa fiti implicit al 7-lea...
Pai, din ce vad eu aici ca pledoarie, situatia e clara... e aproape Q.E.D. !
Cu alte cuvinte, voi comandati, eu fac ce ma taie pe mine hemoglobina !
Frumoasa atitudine !
YO9HVP scrie:Unii au dat un e-mail, altii au primit raspuns telefonic, unii nici macar nu au revenit, asteptand coletul sau un semn din partea mea, niciunul din ei insa nu au intrat pe forum sa ceara informatii, doar dvs.
Foarte rau ca exista prea putini colegi care procedeaza la fel ! Daca ar face-o, probabil ca s-ar reduce incidenta cazurilor de aparitie a "tepelor"... si ar creste seriozitatea tranzactiilor incheiate !
YO9HVP scrie:... Ce-ar fi ca pe fiecare zi sa apara astfel de topicuri care nu au nici un fel de motiv sa apara pe acest forum ? [...] Cum ar suna o intrebarea din parte unui coleg cu privire la orice, exemplu aleator: Ce parere aveti despre firma XX..
Ar fi exact ca in oricare tara civilizata. Feedback-urile de pe QRZ.com si topicurile aferente despre tepari, sunt foarte graitoare in acest sens. M-as bucura sa existe o atitudine constanta din partea colegilor care sa aiba curajul de a pune astfel de intrebari incomode, pentru a stabili foarte clar profilul unui vanzator - indiferent daca e persoana privata sau companie. O astfel de atitudine din partea cumparatorilor ar scoate la iveala sutele de cazuri de tepe trase de diversi, oferindu-le o lectie si reducandu-le astfel prezenta.
YO9HVP scrie:Urate intrebari publice...! La fel de urata mi s-a parut si mie intrebarea despre mine! Faptul de a pune link-ul de mai sus mi se pare deja altceva si astept atat scuze cat si stergerea totala a acestui topic!
Urate ? Nicidecum! Sunt foarte...practice. Si incomode, e adevarat. Dar e o diferenta! Nu cred ca veti primi vreo scuza, pentru ca nu vad motivul pentru care Adrian ar trebui s-o faca. Si nici din partea mea, pentru ca voi reveni mai pe seara pentru a aduce ceva noutati legate de produsele dvs. si astfel, sa raspund curiosilor care se vor intreba "oare ce naiba se implica YO3FHM in toata povestea asta ? " ... Ei bine, am un motiv bine determinat, dar voi posta mai tarziu.

Si nicidecum nu as achiesa ca acest topic sa fie sters. Dimpotriva, ar trebui facut "sticky". La fel cum a ramas si cel de pe Softpedia, pe care il cunosc de mult si care e atat de vechi! Din pacate, prea putini colegi se sinchisesc sa caute informatii pe Internet, altfel ar sti unde ar trebui sa comande diverse si mai ales, ce anume...
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde yo5ajr » Mie Iul 11, 2018 3:49 pm

YO3HJV are deplina dreptate. Fara jigniri sau ofensari gratuite - acest lucru este uzual si pe uriasul "Ebay". Ce e rau in asta?. In anii trecuti asta m-a salvat de un tepar chinez din Anglia. 73 de Miki

yo9ibc
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde yo9ibc » Mie Iul 11, 2018 4:36 pm

Un raspuns scurt:
Acest YO9HVP, dupa cum puteti constata din exprimarile de mai sus, nu are caracter.
NU recomand !!

YO8RCA
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 25, 2011 2:53 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde YO8RCA » Mie Iul 11, 2018 5:06 pm

Buna ziua,
am trimis o comanda la YO9HVP pt niste rezistente si condensatori.In mare parte le-am primit,dar a ramas sa-mi trimita un rest de condensatori.Dupa mai multe telefoane n-am obtinut nici un rezultat si suparat fiind i-am scris un mail:

Buna,
fiti sigur ca no sa mai insist niciodata,daca vreti va fac si publicitate.
Vreau doar datoria,n-are importanta cit e.(condensatorii)
YO8RCA

Stiti ce mi-a raspuns?

Nu stiu cu exactitate ce anume trebuie pentru a va vindeca rautatea... Fara comentarii! Aveti chitanta in atasament...
Daca sunteti instare sa amenintati ca-mi puteti face rau(publicitate) pentru cativa lei, ganditi ca aceasta este de fapt valoarea dvs...
Sa va fie rusine!
On Thursday, October 12, 2017, 11:44:07 AM GMT+3, Vasile Popa <yo8rca@yahoo.com> wrote:

I-am raspuns frumos,dar ce mi-a scris acest radioamator dupa imi este penibil sa public,o voi face daca e necesar (am toata corespondenta cu el salvata).
Acesta este radioamatorul YO9HVP.

Cu stima,
Vasile YO8RCA

yo9ibc
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde yo9ibc » Mie Iul 11, 2018 5:12 pm

Puneti aici raspunsurile, ca sa stie lumea cu cine are de-a face.....


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori