Vanzari postate de Ion (1234iancu)

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO8RGL
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:51 am
Contact:

Vanzari postate de Ion (1234iancu)

Mesajde YO8RGL » Mar Dec 10, 2019 9:41 am

PERSOANA CU ACESTE ANUNTURI NU ESTE DE INCREDERE!!!!!!!!
# V-137577 - Receptor
# V-137576 - Receptor pt EKD EZ 100
# V-137571 - Amplificator cu lampi RF. 500w
# V-137568 - Statie radio Yaesu Dual HF-UHF
# V-137566 - Catometru L1-3
SOLICITA PLATA IN CONT, FARA NICIO GARANTIE !!!!!!!

Redau convorbirea in legatura cu # V-137577 - Receptor si un generator
Dan
Plata în cont
6 dec, 08:17Raspunsul tau
OK, nu e nicio problema,, dar ce garantie am ca voi primi ceva???!!!
Te referi la plata in cont a transportului?
Ma intereseaza generatorul SG 1041 /URM 191 SIGNAL GENERATOR
Nu mi-ai spus daca la receptor ai antena directiva!
Trimis de la telefon 6 dec, 08:36Dan
Căutați înaltă parte. Nu vand iluzii

yo3ict
Mesaje: 191
Membru din: Joi Iul 28, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Vanzari postate de Ion (1234iancu)

Mesajde yo3ict » Joi Dec 12, 2019 7:48 am

Tranzactia nici macar nu a inceput dar dumneata iti permiti sa strigi in gura mare ca x sau y nu este de incredere?

Stimate domn, ce garantie vrei dumneata la plata in cont, in conditiile in care vanzatorul este persoana fizica? Se pot da tepe la fel de usor si la plata in cont si la plata ramburs.
YO3ICT Balloon Program - Ajuta-ne sa tinem proiectul in viata! http://yo3ict.uus.ro

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: Vanzari postate de Ion (1234iancu)

Mesajde yo8rac » Joi Dec 12, 2019 5:15 pm

Am o nedumerire!
La 2 dintre anunturi pozele sunt copiate de pe net. La celelalte nu am verificat.
E normal?

# V-137577 - Receptor - poza preluata de pe:
http://www.ve6aqo.com/hunter.htm

#V-137571 - Amplificator cu lampi RF. 500w daca se face salvare de imagine de pe link-ul de mai jos se obtinee aceeasi poza
https://picclick.de/Titan-500-KW-Linear ... 34017.html

73!
73 de YO8RAC (Codrut) !

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Vanzari postate de Ion (1234iancu)

Mesajde yo3gh » Joi Dec 12, 2019 10:50 pm

Cel mai bine daca cumparati de la cei pe care nu ii cunoasteti , nu platiti in avans si folositi transportator cu verificarea pachetului la livrare , nu poata romana ramburs , daca e ok ce e in pachet platiti, daca nu retur la vanzator ;)

Avatar utilizator
yo9gr
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 09, 2018 7:11 am
Contact:

Re: Vanzari postate de Ion (1234iancu)

Mesajde yo9gr » Vin Dec 13, 2019 7:05 am

Un vanzator cu toate datele de identificare nu naste dubii in ceea ce priveste buna sa credinta ! Probabil asta s-a si dorit atunci cand s-a introdus aceasta forma de autentificare pe site.
Din pacate vad destui vanzatori cu pseudonime si cu adrese de e-mail care nu se regasesc prin alte locuri si fara a posta un numar de telefon ...
Nu mai vorbim de "imagini reale" ale produselor puse la vanzare care se regasesc si pe la altii !!! Ar trebui sa se stie ca sunt site-uri care scotocesc prin tot internetul dupa imagini si returneaza instantaneu rezultatul gen http://www.tineye.com , fara sa mai vorbim de optiunea de cautare a imaginilor de la Google https://www.google.ro/imghp?hl=ro
Personal nu dau atentie unor astfel de anunturi, indiferent de continut sau oricat de avantajoasa ar fi oferta !
73 ! Alex

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Vanzari postate de Ion (1234iancu)

Mesajde yo2msb » Vin Dec 13, 2019 3:16 pm

Oare au migrat țepele de pe eBay până și pe site-ul ăsta? Că acolo e iureș maxim și poate că aceia dintre noi care au rămas fără bani (eu știu 3 cazuri) ar trebui să ne povestească aici ce-au pățit ca să nu mai ajungă și alții în aceiași situație.
La subiect acum:
Ia să recapitulăm ce cunoaștem până în prezent: vânzător necunoscut până acum, brusc vinde o grămadă de echipamente la prețuri tentante, persoana nu cunoaște prea multe despre ce vinde, fără număr de telefon afișat sau altă coordonată certă de care să te poți lega într-o eventuală plângere la Poliție dacă tranzacția iese prost, poze luate de pe net... nu prea sună bine. Cine știe, poate că omul chiar e de bună credință, însă felul în care și-a conceput anunțurile e un fel de a-și da singur cu dreptu-n stângul.
Întrebare: a cumpărat cineva de la el și a fost OK? Dacă da, ne agităm degeaba. Dacă nu, un ochi vigilent nu strică resurselor FSN (prietenii știu ce-i aia...)
crocodil de munte

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Vanzari postate de Ion (1234iancu)

Mesajde yo3luo » Vin Dec 13, 2019 5:48 pm

Cred ca este o eroare maxima afirmatia dv. despre ebay! cite ''tepe'' ati luat dv., cite dispute ati deschis si la cite nu v-ati recuperat banii???
probabil v-ati gindit la un site de-al nostru, unde chiar e multa lume pacalita!

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Vanzari postate de Ion (1234iancu)

Mesajde yo2msb » Vin Dec 13, 2019 8:15 pm

Cred că postarea dumitale este o eroare maximă, nu afirmația mea. Sau să înțeleg cumva că lucrezi pentru eBay, că le protejezi interesele și noi nu știm? Repet cu riscul să plictisesc lumea: SE TRAG ȚEPE LA GREU PE EBAY. Nah, poate cu litere mari se citește mai ușor. În ultimii ani știu 3 cazuri de radioamatori români care au pierdut sute de euro la tranzacții pe eBay, într-un caz chiar cca. 2.000 euro. Într-unul dintre cazuri m-am ocupat personal de disputa cu eBay doar pentru că mai știu niște limbi străine. Eu însumi eram să o pățesc de DOUĂ ori, norocul a fost că eram prevenit de ceea ce știam deja și am oprit totul la timp. Nu e nici o problemă dacă dumneata habar n-ai de toate pățaniile astea și nu știi că există mecanisme perverse ale unor infractori de pe eBay prin care se poate ajunge la o țeapă, dar tocmai ăsta a fost rostul parțial al postării mele anterioare, să atragă atenția că se întâmplă. Dacă ești profund interesat să afli, găsești relativ ușor numărul meu de telefon pe aici și îți povestesc totul en-detail.
Prin urmare, mai ușurel cu țambalul pe scări că atoateștiutor e numai unul și nu citește pe forumul ăsta. :lol:
crocodil de munte

YO8RHQ
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 28, 2011 8:28 pm
Contact:

Re: Vanzari postate de Ion (1234iancu)

Mesajde YO8RHQ » Vin Dec 13, 2019 8:17 pm

Las ca mi-am furat-o eu pe olx cu un atenuator Rohde care s-a dovedit ca era intrerupt. Bineinteles ca am verificat doar continutul pachetului (nu si functionarea), corespundea...Vinzatorul nici nu a vrut sa raspunda cind l-am sunat, i-am dat mesaj si mi-a blocat numarul :oops: . Un baiat de prin sectorul 2, cica fost radioamator,... :lol:

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Vanzari postate de Ion (1234iancu)

Mesajde yo3luo » Vin Dec 13, 2019 9:46 pm

pt. dl.care ataca cu atita inversunare ebayul!
nu lucrez acolo, lasati-le naibii de conspiratii! iar ca sa va credem, puneti un print screen ca sa vedem cite achizitii aveti pe ebay si cite dispute deschise si pierdute! altfel e doar conspiratita!

eventual poate mai avem colegi care au facut cumparaturi pe ebay si ne pot impartasi din experienta lor!


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori