Dragos Ghinea - nu recomand

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Dragos Ghinea - nu recomand

Mesajde yo3fff » Vin Ian 27, 2023 1:22 pm

Buna ziua,

Am sunat pe dl. Dragos Ghinea pentru anuntul asta:
https://www.radioamator.ro/mp/read.php?m=197215&a=1

Am vorbit frumos, am argumantat ca pretul cerut (249RON) este prea mare. Pe Aliexpress produsul se compara cu 97.31RON (pret astazi 27.01.2023:
https://www.aliexpress.com/i/1005004819319963.html

Am oferit 100RON.
Dupa care vine partea "interesanta"...
M-am trezit admonestat cu "nu iti este rusina sa ma suni sa imi spui ca este nu stiu cat pe Aliexpress...ca eu platesc TVA, etc."...mai avea un pic sa ma injura. Norocul meu ca sunt calm din fire si i-am multumit cu inchiderea telefonului.

Daca asa stie dumnealui sa vorbeasca sau sa negocieze cu un potential client, atunci eu unul nu o sa-i fi client niciodata. Nici voua nu va recomand sa aveti de-a face cu un asemena comportament.

Mult succes la cumparaturi!

Avatar utilizator
yo4tl
Mesaje: 30
Membru din: Lun Dec 01, 2014 8:29 am
Contact:

Re: Dragos Ghinea - nu recomand

Mesajde yo4tl » Vin Ian 27, 2023 4:59 pm

Buna seara ,
Si eu am avut discutii nepricipiale cu persoana , cu ani in urma , de atunci evit. TVA-ul este introdus in pretul de achizitie pe AliExpress si alte magazine online :lol: .

Avatar utilizator
yo3fwl
Mesaje: 39
Membru din: Dum Apr 03, 2011 2:47 pm
Contact:

Re: Dragos Ghinea - nu recomand

Mesajde yo3fwl » Vin Ian 27, 2023 8:33 pm

Salut,
Eu am luat cateva jucarii de la el si nu am avut probleme.
L-am sunat si ne-am intalnit exact la ora stabilita.
Daca-mi convine un pret sun sa cumpar, daca nu ma orientez in alta parte.
Oricine de aici are dreptul sa-si aleaga preturile, dovada gunoaiele care se vand la pret de aur pe mica publicitate. Fiecare troaca are cumparatorul ei pana la urma, ii o chestiune de timp.
Deci eu sunt un client multumit de tranzactiile cu el.

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: Dragos Ghinea - nu recomand

Mesajde yo8rxp » Vin Ian 27, 2023 9:23 pm

Stii ca conform GDPR publicarea in clar a numelui eventual CNP este interzisa fara un acord de prelucrare a datelor personale ?
Poveste : am gasit in Bacau o firma care sa imi rebobineze traful de HT cu 3KV in sarcina la 1A, cu pretul de 1400 lei. Am negociat la sange cu directorul tehnic pentru TVA cata vreme nu am scop pecuniar, omul a inteles si versus concurenta firma de trafo toroid din X judet care imi cere aprox 4700 lei, aceasta firma imi cere doar 1600 lei cu tot cu reproducerea tolelor de ferosiliciu la ei in uzina. Eu zic ca un trafo absolut nou la pretul de 1600 lei la 3.6 KVA este absolut rezon, insa apropos de de GDPR ... !
Cum ar fi fost daca din cauza unor neintelegeri balacaream in mod clar acea firma ?
Eu zic ca printul Harry greseste cand balacareste public tot ce a lins in DOS, eu zic ca problemele personale de achizitii bune sau proaste fac parte din viata noastra.
Sper sa nu balacaresc aici firmele de instalatori CT sau de zidari / tencuiori cu care am avut probleme de am invatat singur cum se pune faianta. Cum ziceam , hai sa pastram Radioamator.ro pentru discutii tehnice, documentatii, dx si propagare, nicidecum sa-l transformam in metoda de refulare a problemelor care inerent apar in viata noastra !
73 si cele bune , Gabriel

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Dragos Ghinea - nu recomand

Mesajde yo3fff » Vin Ian 27, 2023 10:35 pm

Salut Gabriel,

Departe de mine intentia de "balacareala"! Daca mai citesti odata mesajul meu, remarcam ca persoana in cauza a vorbit urat deci...balacareala?
Ma rog, fara a intra in polemica, vreau totusi sa iti aduc in atentie ca acest forum are sectiune de "bazar" (vanzari, cumparari, etc.). Daca mergi pe sectiunea vazari, la fiecare anunt ai o optiune scrisa cu litere colorare in ROSU care zice "Aveti de comentat o tranzactie?".
Daca apesi pe acel link o sa te duca la sectiunea forum unde poti sa povestesti ce nu ti-a placut sau ce ti-a placut la o tranzactie...sau posibila tranzactie. Asa ca unde este problema ta? Acest forum nu se transforma in altceva ci are o asemenea sectiune/optiune.
Totusi, daca mesajul meu nu se incadreaza in topic, rog administratorul forumului sa intervina.

Multumesc.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Dragos Ghinea - nu recomand

Mesajde yo3gh » Sâm Ian 28, 2023 5:35 pm

Stai linistit Cristi , ai facut bine ca faci awareness ptr hams. Eu insa fac cum a zis 3fwl, daca pretul e ok ma angajez in discutie, chestia cu negociatul nu merge mereu, fiecare vanzator are calculele lui.
Legat de GDPR: datele respectivului sunt pe site , dansul le-a pus deci si-a dat acordul … si nu au fost folosite in alt scop. GDPR se aplica in general filmelor care au contract cu date confidentiale ale altora ca sa nu le foloseasca fara acordul persoanei , aici Cristi nu e firma dar nu are nici contract cu respectivul ptr confidentialitate. Datele sunt pe site-ul acesta , repet, au devenit publice cu acordul respectivului. Nici adminii acestui site nu cred ca au acord de confidentialitate cu noi , noi am pus “la liber” datele noastre aici , le vad toti ;) Se putea discuta despre GDPR daca Cristi publica aici alte date: cazierul respectivului, dosar medical , alte date despre familie pe care le-ar fi aflat din corespondenta cu el si le-ar fi publicat aici ;)
Numai bine
Dan


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori