ER1UVL cu Wouxun package

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo9gly
Mesaje: 83
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:17 pm
Contact:

Re: ER1UVL cu Wouxun package

Mesajde yo9gly » Mar Feb 12, 2013 12:03 am

ER1UVL scrie:
Acum avem O P...LĂ.


Daca comunismul tinea cit de inca un Cernobil aveati poate mai multe ...

ER1YAH
Mesaje: 31
Membru din: Lun Sep 12, 2011 1:35 am
Contact:

Re: ER1UVL cu Wouxun package

Mesajde ER1YAH » Mar Sep 10, 2013 8:10 pm

yo5ovm scrie:Salut Vitalie,
am sa incerc sa-ti raspund,nu stiu daca voi fi inteles,atata timp cat tu doar crezi ca scrii romaneste!
Da,o faci,dar prin a gandii ruseste.
Faptul ca scrii cu litere latine nu inseamna neaparat ca scrii romaneste!
Eu am fost si raman contrariat de un apect,si anume,noi,aici in Ardeal,am fost sub stapanire straina,cat Habsburgica cat Ungara cat Austro-ungara peste 350 de ani!
Cu toate astea,nu ne-am pocit limba,nu scriem romaneste dar gandind ungureste,ba as putea spune contrariul,se vorbeste o limba Romana foarte frumoasa in ARDEAL !
Pe cand voi acolo,in mai putin de 50 de ani ati uitat tot ! Dar TOT ! Nu am gasit unul in Basarabia sau in Moldova de peste Prut sa vorbeasca limba romana macar asa cum o face Moldoveanul de dincoace de Prut.Pana si cei din televiziune de la voi sau din Chisinau,chiar daca folosesc in 99% din caz limba romaneasca,accentul este tot rusesc!

Poate mă explici pe mine un radioamator basarabean la ce te refereai? Eu doar scriu românește.



Salutare dragă YO5OVM!

Am citit atent tot ceea ce mi-ai scris în forum.

Nu am de ce să mă supăr deloc! Ai perfectă dreptate în cele exprimate de tine. Este foarte regretabil că moldovenii(basarabenii) au amestecat limba română cu expresii rusești, engleze, ukrainești). E drept acest fapt, și la moldoveni se face senzație că vorbim moldovnește, dar nu este deloc așa. Avem accent moldovenesc al limbii române așa cum ardelenii, muntenii, dobrogenii au accentul lor.

În 201 ani de la anexarea Basarabiei(Moldova de Est), a fost un proces activ de deznaționalizare a poporului. E drept asta și mulți recunosc. A adus imperiul țarist șefi, preoți ruși, cultură rusească. Nimeni nu a făcut referendum pe teritoriul Țării Moldovei privitor la aderarea către Imperiul Țarist.
Ceea ce a fost în 1812 e act de cumpărare-vânzare.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori