Anunturi sau nesimtire...?

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO9CHO » Lun Noi 19, 2012 8:51 am

Treaba se rezolva simplu.Se afiseaza public numai primul anunt, si daca se da clik pe el, apare anuntul si un "butonash" care zice: alte anunturi "Alte ale aceluias utilizator".Cine este curios, apasa, cine nu...trece mai departe.In felul acesta dispare plictisitoarea discutie de mai sus. :lol:
Rugati-l pe Ciprian.Cred ca poate rezolva.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO2EA » Lun Noi 19, 2012 12:46 pm

YO9CHO:
Se afiseaza public numai primul anunt, si daca se da clik pe el, apare anuntul si un "butonash" care zice: alte anunturi "Alte ale aceluias utilizator"


Felicitari! Cea mai buna idee de pina acum si cea mai simpla rezolvare. Sa vedem ce zice Ciprian, cat efort ar presupune implementarea acestei proceduri.
Poate asa reusim sa scapam de fier vechi pe prima pagina :!:
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde n2yo » Lun Noi 19, 2012 4:18 pm

Ce inseamna (din punct de vedere tehnic) "acelasi utilizator"?

73s de Ciprian N2YO

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO2EA » Lun Noi 19, 2012 4:50 pm

Un utilizator (radioamator sau nu) care posteaza in aceiasi zi mai multe anunturi. Primul anunt apare in pagina principala, iar celalalte se pot deschide (doar) de cei interesati apasind pe "butonash".
O idee buna ar fi ca primul anunt sa contina titlurile celorlalte anunturi. Cine e interesat, citeste mai departe, cine nu, nu e afectat deloc.
Cred ca asta a vrut sa transmita YO9CHO.
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde n2yo » Lun Noi 19, 2012 5:46 pm

Eu intrebasem ce intelegeti prin "acelasi utilizator" in sensul in care din punct de vedere tehnic sistemul percepe ca este vorba despre acelasi utilizator. Cei care comit un numar mare de anunturi in scopul de a ocupa pozitii de top in pagina intai vor fi primii care vor avea grija sa nu mai fie "acelasi utilizator" la publicarea unui nou anunt. Multumesc pentru sugestie, oricum.

73s de Ciprian N2YO

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO2EA » Lun Noi 19, 2012 8:22 pm

...vor fi primii care vor avea grija sa nu mai fie "acelasi utilizator" la publicarea unui nou anunt


Din cate am inteles, doar membrii inregistrati (radioamatori sau nu) pot posta anunturi. Cum vor face acest lucru, vor ruga alt membru inregistrat sa le posteze anunturile? La 10 anunturi, 10 "complici"? :)

73 de YO2LZA
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO9CHO » Lun Noi 19, 2012 8:36 pm

Salut Ciprian.
Prin "utilizator" inteleg: nume, adresa de e-mail, telefon, parola de logare.Aplicata functie OR si la identificare multipla, trecut automat in "mai mult despre". La un moment dat se va plictisi sa tot schimbe una din informatiile de mai sus.
Sau, delogare automata dupa prima postare cu posibilitate de relogare, valabil numai pentru rubrica de anunturi.
73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde n2yo » Lun Noi 19, 2012 9:03 pm

Eu nu as conta pe "plictiseala" utilizatorilor. Exista o lupta nevazuta pe care o duc cu unii utilizatori rau intentionati si care nu se plictisesc niciodata. Pentru postarea unui anunt nu este necesara autentificarea si nu exista in plan implementarea unui asemenea sistem la Mica publicitate. Autentificarea nu ar rezolva problema enuntata.

73s de Ciprian N2YO

yo9gly
Mesaje: 83
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:17 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo9gly » Lun Noi 19, 2012 10:48 pm

yo2dno scrie:@9gly: Sarcasmul tau vrea sa acrediteze ideea ca n-ai inteles nici macar titlul threadului. Nu cred ca e asa. Nu e vorba de restrictii absurde, steaguri, ip romnesc, etc, ci de o reglare de bun-simt, cum spuneam in titlu. Cum ti-ar pica daca dupa un anunt de-al tau as veni eu cu zece de-ale mele, in care sa dau spre vinzare cite o lampa, potentiometru sau placuta cu catele electronic ? Anuntul tau ar ajunge imediat pe pagina a doua si daca se va mai gasi unul ca mine chiar pe pagina a 3-a. Adica va fi ingropat, nu-l vor mai vedea decit cei care au rabdare sa mearga inapoi citeva pagini. Crezi ca solicitarea de a pune intr-un singur anunt mai multe obiecte date la vinzare e exagerata ? Iti place sa vezi zece poze cu cite un condensator de acum 30 de ani, de sus pina jos, in pagina, puse de acelasi vinzator ? Mie nu, mi se pare o nesimtire.


Ai dreptate!
O solutia rapida ar fi sa le vinzi pe componente :)
S-ar duce ala cu lampa si potentiometrul 10 pagini in urma si in sfirsit, am fi primii!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo2dno » Lun Noi 19, 2012 11:13 pm

@9gly: Inca odata, nu cred ca n-ai inteles. Si totusi militezi pentru labartarea cite unui user cu multianunturi monocomponenta. Eu nu pun anunturi, asa ca pledoaria mea nu e pro-domo. Tu ?

P.S. N-ai vrea mai bine sa schimbam un control prin 80 m ?


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori