Video clip superb despre radioamatori in WW II

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Video clip superb despre radioamatori in WW II

Mesajde 4x1ad » Sâm Mar 30, 2013 10:50 pm

Delectati-va cu acest video clip. L-am primit de la un bun prieten, m-a incantat si sper sa placa si altora. Vechi, alb-negru, dar niciodata obsolete. A fost un material excelent pentru campanii de promovare a radioamatorismului.
Apropo, explicatiile de montare ale emitatorului (facut initial pentru ham radio) mi se par mai clare decat unele manuale de astazi.
Puteti vedea si cum arata un beam cu 2 elemente pe 14MHz din perioada premergatoare WW II.
Receptoarele-tandem sunt vestitele BC-312 din care au existat cateva si in Romania la radioamatori prin anii '60-'70, in general capturi de la bombardierele americane doborate pe Valea Prahovei. Erau atat de solid construite ca au rezistat caderilor sau aterizarilor fortate.

Si cum zicea bunicu': "ehehei, pe vremea mea....".

73 si vizionare placuta,
Morel
4X1AD
Ex.YO4BE

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=Jps ... =endscreen
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Video clip superb despre radioamatori in WW II

Mesajde YO6PMX » Dum Mar 31, 2013 10:08 am

Excelent filmul, de altfel si la nivel radio s-a purtat un razboi, de data aceasta protagonistii fiind halicrafters si Telefunken. Greu de zis care au fost mai buni, strict tehnologic vorbind. Dupa toti acesti ani, va propun un filmulet cu tehnologie ruseasca apreciata in mod deosebit de nemti:

http://www.youtube.com/watch?v=0axg_q87hJ0

O zi buna!
Marcel

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Video clip superb despre radioamatori in WW II

Mesajde yo3gh » Dum Mar 31, 2013 10:54 am

Super film Morel ! Multumim ...
Am fost in posesia unui receptor de trafic profesional Hallicrafters SX130, super sensibil ! Acum este in posesia altui yo3 si cred ca este incantat
Am vazut cu placere in film in prima parte, intr-un QSO , un mike Astatic D104 . Cu unul identic lucrez acum , este cu cristal si favorizeaza inaltele .... sunt innebunit dupa forma lui retro cromata :)
Numai bine, Dan YO3GH .

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Video clip superb despre radioamatori in WW II

Mesajde yo5ajr » Dum Mar 31, 2013 11:18 am

Clipul prezentat de Morel reprezinta aportul radioamatorilor in comunicatiile din IIWW, in acele vremuri si dupa, aportul radioamatorilor a fost recunoscut, domnea inca acel "ham spirit" autentic, formau o mare familie sudata, aveau locul lor in societate, nu aveau ce cauta intre ei mentalitati de marlan. Da Marcel, aproape in fie care tara exista si radioamatori nostalgici, unii in domeniul militar altii doar cu radioamatorismul pur. In simpozioane din Austria sau Germania, Franta recunosti de la distanta, sunt mai in varsta, umbla in grupuri si in general imracati in cachi. Sunt si ei parte integranta al radioamatorismului. Referitor la clipul prezentat cu R140 - se pare ca si la noi in YO au fost cateva statii R161 mult superioare R140, care cu mici modificari, si domesticiri in scopurile noastre erau statii extrem de nimerite in marile conteste ca IARU. Nu trebuia da cat 6 bucati, ele date in custodie la cele mai bune cluburi din tara si aveam posibilitate ca echipele selectate sa ocupe ori ce locatie. Intreband pe presedintele YO3IRC despre R161, mi a spus ceva de genul ca au fost toate sparte. Pacat. Aveau si un set de antene performante, sa nu mai spun de acel cort special pliabil si depliabil carat separat de o alta masina.Vezi aici o demonstratie: http://www.youtube.com/watch?v=16-M2Kzwkyc

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Video clip superb despre radioamatori in WW II

Mesajde yo3ggx » Mie Apr 03, 2013 10:04 am

Ca sa ramanem in zona retro, iata si un colectionar adevarat.

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Dan YO3GGX

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Video clip superb despre radioamatori in WW II

Mesajde yo8cln » Mie Apr 03, 2013 10:09 am

Am o problema cu firefox-ul ! Dupa un update nu mai ruleaza nimic ce-i legat de video. Ma puteti ajuta ? Mny tnx, 73! de yo8cln

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Video clip superb despre radioamatori in WW II

Mesajde yo5ajr » Mie Apr 03, 2013 10:29 am

E splendid. Arma de langa usa de intrare oare ce marca are?....hi.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Video clip superb despre radioamatori in WW II

Mesajde 4x1ad » Mie Apr 03, 2013 4:06 pm

Nu m-as supara daca m-ar uita cineva o saptamana incuiat in shack-ul lui Mr.Hallicrafters.
Minunat clip, TNX pentru postare, YO3GGX.

73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Video clip superb despre radioamatori in WW II

Mesajde yo3ggx » Mie Apr 03, 2013 5:29 pm

4x1ad scrie:Nu m-as supara daca m-ar uita cineva o saptamana incuiat in shack-ul lui Mr.Hallicrafters.
Minunat clip, TNX pentru postare, YO3GGX.

73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE

Buna Morel,

Nu este meritul meu. Un anonim a postat link-ul in fereastra de chat a WebSDR-ului din Bucuresti.
L-am postat pentru ca mi s-a parut interesant. Mi-a placut si muzica de fundal care se potriveste perfect cu vremurile reprezentate de acele bijuterii.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Video clip superb despre radioamatori in WW II

Mesajde YO8SKY » Mie Apr 03, 2013 5:46 pm

yo8cln scrie:Am o problema cu firefox-ul ! Dupa un update nu mai ruleaza nimic ce-i legat de video. Ma puteti ajuta ? Mny tnx, 73! de yo8cln


Poate fi o problema de genul http://support.mozilla.org/en-US/kb/fla ... eo-firefox
Aveti rezolvarile in link. In principiu e de la Adobe Flash sau de la Real Player.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori