HAARP - o primejdie globala

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO3AOE » Mar Ian 03, 2023 5:09 pm

Nu imi este cunoscut/familiar termenul "varuiala" utilizat referitor la niste fenomene geologice curente,dar din liceu-cine l-a urmat-la materia Gelogie se invata (aici termenul este utilizat la timpul trecut) despre structura planetei cu placile tectonice si miscarea lor continua la suprafata magmei pe/in care plutesc,tot pe Internet prin Google se pot gasi aceste informatii pentru cei interesati...

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde yo3luo » Mar Ian 03, 2023 8:49 pm

Intradevar, era extrem de complicat sa-si inchipuie cineva ca am putut scrie eronat cuvintul ''varianta''!

dar v-ati legat de asta in lipsa oricarei dovezi ca incalzirea globala ar fi produsa de frecarea placilor tectonice! sigur, cu ceva bunavointa, pe site-urile conspirationiste se gasesc argumente pentru orice!

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO3AOE » Mie Ian 04, 2023 10:36 am

Atita vreme cit curba incalzirii globale se suprapune aproape perfect-cu un mic decalaj temporal inerent datorat inertiei termice mari a masei colosale de roca continentala-cu curba intensificarii activitatii seismice globale,ce alte dovezi ar mai trebui?,sau-cu alte cuvinte-ce dovezi ar mai fi necesare cind avem o evidenta clara?.Nu contest ca si activitatile industriale umane au si ele o mica contributie,dar raportul de marime este de 99% la 1%,deci aportul uman este insignifiant...

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde yo3luo » Mie Ian 04, 2023 1:48 pm

Cum ce dovezi? recunoasterea publica a acestei teorii! lucrari publicate de cercetatori consacrati, unde sa se afirme clar acesta varianta, premii Nobel si mai ales recunoasterea publica!
Pentru ca ar putea fi si invers, adica seismicitatea crescuta sa fie un efect al cresterii temperaturii!

Puneti totusi niste linkuri spre surse credibile, vad ca evitati sa o faceti!

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO3AOE » Mie Ian 04, 2023 4:39 pm

Eu nu am spus/scris si/sau pretins niciodata si nici o clipa ca aceasta este o teorie oficiala,este doar o teorie a mea proprie si personala-hi!,bazata pe studierea cu mare atentie a unor date (FAPTE!) statistice oficiale/publice cautate si gasite pe Internet prin Google.Mi-a venit aceasta idee-de a cauta,gasi si interpreta aceste date-relativ recent,doar de vreun an-doi,in momentul cind am constatat ca in virtutea acestei premize-fenomenul incalzirii globale datorate primordial activitatii-in special industriale-umane-eu consider ca fiind cvasi-total gresite!-au inceput sa se propuna niste contra-masuri absurde si chiar ridicole,incepind de la desfiintarea marilor producatori de bioxid de carbon-vezi termocentralele, siderurgia,metalurgia,etc. si ajungindu-se pina la reducerea drastica spre desfiintarea totala a consumului de carne-in special de vita-fiindca-vezi Doamne!-flatulentele acestora provoaca cresterea suplimentara a nivelului de gaz metan atmosferic-ride lumea!-,el fiind deja destul de mult crescut datorita incalzirii globale,deci se presupune declansarea unui cerc vicios.Pe linga cele deja descoperite, deci cunoscute si exploatate intensiv,in substratul planetei mai exista inca multe alte "pungi" de hidrocarburi (petrol si gaze) inca ne-descoperite sau care-in special din cauza marii adincimi-nu pot fi in mod fezabil/rentabil accesate si exploatate,in care-tot datorita intensificarii activitatii seismice-apar fisuri mai mici sau mai mari,care permit continutului sa razbata spre/catre suprafata si sa se disipe pe/in sol-petrolul-vezi mlastinile petrolifere si in atmosfera-vezi flacarile "vesnice" din multe zone ale lumii,care au devenit atractii turistice-hi!. Problema in ansamblul ei este extrem de complexa si tine in special de geologie si tectonica,dar nu este nevoie sa fii geolog ca sa observi niste coincidente ne-intimplatoare si niste relatii cauza-efect evidente...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde n2yo » Mie Ian 04, 2023 7:23 pm

Interesant subiectul cu incalzirea globala, dar haideti sa ne intoarcem la discutii pe teme radio/radioamatoricesti.

73 de Ciprian N2YO

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO3AOE » Mie Ian 04, 2023 10:24 pm

Atit de disputata problema a H.A.A.R.P.-ul-ui,in afara punctului de tangenta prin utilizarea comuna a domeniului undelor radio,era de domeniul radioamatorismului,intreb si eu...

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde yo3gh » Joi Ian 05, 2023 3:34 pm

E un subiect pe acest site la “Alte discutii “ deschis din 2013 parca , vedeti arhiva ;)
Fişiere ataşate
B79AD382-E357-4A22-909F-BD2619C57233.png

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde yo8rxp » Joi Ian 05, 2023 8:18 pm

La multi ani tuturor !
Am cumparat niste divizoare digitale PE4312 50Ω, HaRP ⟨™⟩ de curand. Daca eram la curent despre marea primejdie Haarp, poate nu le mai cumparam si imi faceam si un coif din folie de aluminiu pentru paza impotriva duhurilor rele din zona radio.
Nu cumva niste fiinte extraterestre plictisite de sfera lor Dyson au venit pe pamant ca sa perturbe evolutia incredibila a fiintei umane ? Sau poate ca perturbarea solara vine de la Nibiru sau experimentele CERN ?
Sfatul meu e sa revenim cu picioarele pe pamant si sa nu mancam tot ce zboara pe cer.
Chiar am epuizat stocul de discutii din sfera HF ?
Va salut respectuos ,Gabriel !

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO3AOE » Vin Ian 06, 2023 1:00 am

Intrebarea mea referitoare la subiectul H.A.A.R.P. versus teoria cu explicatia reala a fenomenului incalzirii globale era pur retorica,in sensul ca nici subiectul H.A.A.R.P. nu prea are tangenta cu radioamatorismul,chiar daca a fost deschis mai demult si acum a fost resuscitat-hi!...


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori