REGULAMENT SI INDICATIVE FOLOSITE DE STRAINI!

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO9IRF

Re: REGULAMENT SI INDICATIVE FOLOSITE DE STRAINI!

Mesajde YO9IRF » Mar Sep 03, 2013 2:15 pm

Niciunul din raspunsuri nu este complet, chiar daca Ungaria a adoptat recomandarile respective ale CEPT nu toate autorizatiile sunt neaparat echivalente CEPT, de exemplu in Romania autorizatia individuala de clasa III-a R nu este. Conform regulamentului (articolele 42-43-44), sunt 3 cazuri:

1. statie dintr-o tara care a adoptat recomandarile CEPT mentionate de dvs. si are autorizatie echivalenta CEPT > lucreaza cu YO/indicativ/P sau /M fara sa notifice pe nimeni

2. statie dintr-o tara cu care avem conventie de reciprocitate > lucreaza cu YO/indicativ/P sau /M dupa ce a notificat directia teritoriala ANCOM

3. restul (fie ca nu avem conventie cu tara respectiva, fie e o tara care a adoptat recomandarile CEPT dar autorizatia respectiva nu e echivalenta CEPT) > fac cerere cu cel putin 30 zile inainte la directia teritoriala ANCOM si ataseaza autorizatia din tara de origine, obtinand un indicativ YO.

Ungaria a adoptat recomandarile CEPT insa tehnic operatorii din Ungaria trebuie sa se asigure ca autorizatia de club e echivalenta CEPT; sunt aproape sigur ca este, ar fi ridicol sa se elibereze autorizatii de club fara "toate zorzoanele". Responsabilul de club trebuie sa fie bineinteles prezent, iar toti radioamatorii care opereaza statia vor trebui sa aiba si ei autorizatii echivalente CEPT.

YO8DHD

Mesajde YO8DHD » Mar Sep 03, 2013 2:50 pm

Din pacate in regulament e specificat despre titular adica persoana juridica pe numele caruia s-a emis autorizatia. Responsabilul e cu totul altceva.

yo8cln

Mesajde yo8cln » Mar Sep 03, 2013 2:59 pm

Nu era mai bine sa se dea un raspuns clar: pot lucra cei din HA din locatia amintita sau nu ? Ori poate vine ala t10vb si lucreza fara nicio aprobare, HI ! 73! de yo8cln.
Apropo... vai de mama...

yo5ajr

Mesajde yo5ajr » Mar Sep 03, 2013 9:59 pm

Vedeti? Viata demonstreaza cate lacune sant in reglementari la care chiar a fost consultat FRR in acea vreme. Pai... ganditi-va daca faceti parte sa zicem de un club faimos si cunoscut si va ganditi sa plecati intr-o tara din aceas "club" din care face parte si tara Dvs. in cazul de fata Europa Unita si nu doriti sa va sclipiti cu indicativele personale, vreti sa sclipeasca indicativul clubul din care faceti parte si o respectati prin propagarea indicativului (legal) Ce reglement tampit are puterea morala sa impiedice? Ar fi halucinant si degradant. Uneori cautam noduri pe papura fara inima fara bunul simt, ascunzandu-ne dupa fel de fel de interpretari tip "Gica contra" al legilor nu indeajuns corelate cu realitatea dar totusi permisiva. Multumesc de postarile pragmatice in legatura cu acest caz real, m-a amuzat mult Gheorghe - YO8CLN.
O stire amuzanta din vecini. In HA toate piloanele mai inalte de 6m necesita aprobari. Colegii de acolo au descoperit ca legea nu reglementeaza inaltimea unui pilon pentru un steag. Au inceput sa inalte piloni de antene mai inalte de 6m cocotand pe varf un steag....hi. Si sunt in regula.
73 de yo5ajr Miki

yo5ajr

Mesajde yo5ajr » Mie Sep 04, 2013 5:53 am

Cu avizul MRASZ (omologul FRR) colegii din Debretin mi au furnizat urmatoarele stiri. Avand in vedere problemele ridicate de coordonatorul activitatii YOFF privind folosirea indicativului de club in Romania au fost consltate NMHH (Autoritatea Nationala de Media si Comunicatii) si VFGH (omologul nostru ANCOM) in subordinea acestuia. Semnatari ai actelor de colaborare in media si comunicatii cu tarile membre europene - au comunicat ca folosirea indicativelor de club autorizate CEPT pe teritoriul altui stat membru in UE nu ridica aspecte de interdictie in conformitate cu adoptarea recomandarii CEPT T/R 61-0, adoptata si de Romania.
Intre timp Vladmir lucreaza nestingherit cu acel indicativ "UNKNOW" din Transnistria...hi.
Chestiunea incepe sa aseamana cu nebunia politica a maidanezilor.
73 de yo5 ajr Miki1

YO3JW

Mesajde YO3JW » Mie Sep 04, 2013 9:36 am

De la "Gica contra" cum a specificat prietenul meu....
Daca pe autorizatia de club cu care vor sosi cei din HA este tiparit ca are privilegiile CEPT atunci ma las pagubas de a mai incerca sa conving pe onorabili domni despre ceea ce este legal sau nu.
Daca insa pe acea autorizatie de club de la HA0KDA nu este specificat acest lucru, atunci nu pot folosi indicativul de club in YO.

Asa cum am mai prezentat mai inainte pe autorizatiile de club eliberate in YO nu este trecut ca acestea sunt valabile CEPT. Normal ar fi ca si in HA acest principiu sa fie valabil...
Mi se pare ciudat ca noi cautam raspunsurile la legislatia din YO la colegi de dincolo de hotar !!!
Iar unele lucruri se decid pe baza unor documente scrise, nu pe vorbe!
Asa sa va ajute propagarea
Pit YO3JW
PS pe autorizatie trebuie conform T/R 61-01 sa se regaseasca minim urmatoarele
The minimum requirements for a "CEPT radio amateur licence'' will be:
i) indication that the document is a CEPT amateur licence;
ii) a declaration according to which the holder is authorised to utilise an amateur radio station in accordance with this Recommendation in countries where the latter applies;
iii) the name and address of the holder;
iv) the call sign;
v) the validity;
vi) the issuing authority.

yo8cln

Mesajde yo8cln » Mie Sep 04, 2013 9:43 am

Eu sint Gica dar nu sint contra! Daca eu am autorizatie CEPT, nu pot opera orice statie de club,
indiferent unde se afla (Ungaria, Spania, Italia...) ? 73! de yo8cln

YO3JW

Mesajde YO3JW » Mie Sep 04, 2013 9:52 am

Ghita
Ceea ce ai scris in ultimul mesaj este cu totul altceva.
Fiind posesor al unei autorizatii poti opera o statie de club(in conditiile prevazute de Regulament, atunci cand nu esti in lista operatorilor autorizati la clubul respectiv). Nu stiu cum este in alte tari!
Discutia se poarta daca o statie de club din sistemul CEPT poate folosi indicativul de club in alta tara decat cea care a elaliberat autorizatia!

yo8cln

Mesajde yo8cln » Mie Sep 04, 2013 2:51 pm

OK ! Eu am inteles despre ce este vorba! Dar, iata ca, cu aceste probleme (activitate indicativ club HA in YO si T.. ala) am pasat problema cu activitatea frr si cu intrebarile puse. Poate ar trebuii sa pun pariu pe ceva suma mare ca cineva din ca al frr va raspunde la intrebarile noastre ! Scuze pt. ca scriu cu litere mici "ca" si "frr" dar, din pacate asa i-i consider eu. 73 ! de yo8cln

Înapoi la “Alte discutii”