Indicativ nationalist

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde YO5VAE » Vin Sep 06, 2013 8:13 pm

Sunt de acord cu YO8RQP.
Pe langa asta, e un forum pe care se discuta. Ar trebui sa limitam discutiile doar la propagare si electronica?

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde yo9rij » Vin Sep 06, 2013 8:29 pm

Buna seara
Asa cum am spus si la inceputul acestei dezbateri pe tema indicativului din regiunea separatista, A.R.R. a expediat deja raportul privind semnalarea acestei emisiuni pirat in calitate de membru neoficial al IARU MRS REG1 (http://www.iarums-r1.org/iarums/news2013/news1305.pdf). Coordonatorul IARU a recomandat prudenta. IARU intocmeste scrisori tehnice si semnaleaza semnalele perturbatoare catre autoritatile de pe teritoriul caruia au fost semnalate emisiuni pirat sau perturbatoare in benzile de radioamator. IARU MRS REG 1 face si localizarea emisiunilor cat si inregistrarea acestora intr-o baza de date.
YO8RQP, prin cele spuse mai sus, pot spune ca sunt totusi oameni carora le pasa de ceea ce se intampla!
Cu respect!
73! YO9RIJ Petrica

yo9gly
Mesaje: 83
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:17 pm
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde yo9gly » Vin Sep 06, 2013 10:10 pm

n2yo scrie:Ca masura preventiva, trebuie stiut ca nu vor fi tolerate dezbaterile pe teme sovine, nationaliste, rasiste - valabil pentru cei care doresc sa devieze discutiile in acea directie. De asemenea, desi acceptabile, dezbaterile politice ar trebui purtate pe alte forumuri decat cel de la Radioamator.ro.

73s de Ciprian N2YO



Deci sunt bune si masurile preventive pe teme sovine, nationaliste, rasiste.
Treptat, treptat s-o ajunge si la alea ale bunului simt.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde YO4SI » Sâm Sep 07, 2013 2:33 pm

Cuvantul etnie imi da fiori pe sira spinarii. Si daca rememorez istoria secolului XX mi se ridica parul maciuca in cap. "Care e OM, e OM" . Asa spunea tatal meu. Am crescut in cel mai multietnic cartier al Constantei. "Piata Chliei", daca ati auzit de ea. Tatari, turci, armeni, tigani, greci, lipoveni, macedoneni, evrei, nemti, maghiari, polonezi, ucrainieni, italieni. Tiganii turci dominau. Copii fiind, ne jucam toti impreuna, si existau si conflicte. Dar niciodata pe motive etnice.
Cu respect, ma adresez domnului profesor Tavi Oproescu YO4BKM, daca e posibil, sa revina la organizarea "CUPEI MINORITATILOR" din decembrie. Imi aminteste de perioada cand o etnie, pentru care am un mare respect, era nevoita sa poarte in piept un anume semn. .
Va salut, si nu uitati: Care e OM, e OM care nu, nu ! Mircea = yo4si.
Ultima oară modificat Sâm Sep 07, 2013 10:01 pm de către YO4SI, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde YO4BKM » Sâm Sep 07, 2013 3:34 pm

@YO4SI, dragă Mircea, nici nu mă gândesc să abandonez Cupa Minorităţilor, nici cea din decembrie a.c., nici cele viitoare. Nu ştiu ca cineva să fi anunţat vreo anulare privind această cupă.
Şi, pentru că mâine dimineaţă voi pleca într-o staţiune pentru tratament, unde voi fi lipsit (în mod voluntar) de internet, voi anunţa chiar acum pe preşedintele şi secretarul clubului brăilean să actualizeze regulamentul postat pe forumurile noastre. Mulţumesc pentru informare! 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde yo3gh » Sâm Sep 07, 2013 4:13 pm

Nu am nimic cu nicio etnie dar ce am vazut ca au facut ungurii microbisti in Bucuresti ieri ii descalifica , rusine .... nu au nici un respect fata de Romania ( ref scandarile la adresa Romaniei ) , atmosfera in Centrul Vechi de toata jena , toti romanii care erau pe acolo erau jigniti in cel mai josnic mod de turistii unguri ( stiu ungureste si inteleg , mama s-a nascut in Sighisoara :) ).
Dar sa nu amestecam atitudinea acestor unguri inculti cu iz de nomazi la adresa Romaniei si sa ne vedem de pasiunea noastra , sa fim OMs ! Sa fim pasnici si prietenosi cu orice etnie !
Ultima oară modificat Sâm Sep 07, 2013 11:34 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde YO4SI » Sâm Sep 07, 2013 9:57 pm

@YO4BKM, draga Tavi, ma refeream la controlul transmis, cu abrevierea alfanumerica a etniei. In loc sa ne uneasca, am sentimentul ca ne separa. De ce sa aiba tiganii 01 ? Ca nu au tzara ? Cum nu au ? Tara fiecaruia este acolo unde este rezident. Regret ca nu am reusit sa ma fac inteles din prima. Va doresc odihna placuta !

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde yo3cen » Dum Sep 08, 2013 12:17 am

wiki: "Secuii (popular săcui, în maghiară Székelyek) sunt un grup etnic maghiar din România, de limbă maghiară și de origine necunoscută care cultural ține de maghiarimea din județele Covasna, Harghita și în arealul central și sud-estic al județului Mureș."

Chiar trebuie sa-i bagam in sema pe cei care tiparesc niste insemne colorate, numai de ei intelese, in dreapta sus pe un QSL?
Cred ca trebuie sa le bagam in seama pe cele 1000 ...sa le invatam folosirea unui microfon sau manipulator YO (romanesc) daca vor sa devina radioamatoare.

Poate astfel invata si ca Gheroghe Doja, secui fiind, a fost tras pe roata de unguri si poate isi amintesc ca secuii au luptat alaturi de Mihai Viteazul, la Selimbar, impotriva ungurilor si astfel Mihai Viteazul a infaptuit prima Mare Unire, la Alba Iulia.

Sa nu fiu inteles gresit - nu am facut nici un comentariu politic/nationalist acum ci doar radioamatorism: am analizat grafica si aspectul unui QSL tiparit de statia de radioamator YO1000LEANY si m-am gandit cum putem atrage mai multe lean_i ca sa devina radioamatoare YO.
Ultima oară modificat Dum Sep 08, 2013 12:48 am de către Anonymous, modificat de 3 ori în total.


yo3br
Mesaje: 17
Membru din: Mar Iul 27, 2010 8:29 pm
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde yo3br » Dum Sep 08, 2013 8:02 am

are QSL deosebit de frumos , o grafica deosebita , chiar exotica ! ce pacat ca nu am reusit sa il lucrez ! mai ales ca i a crescut valoarea datorita 'atentiei' pe care i ati acordat o !!!!!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori