Indicativ nationalist

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Indicativ nationalist

Mesajde YO6EX » Vin Sep 06, 2013 8:24 am

Am primit de la prietenul Marius Dancila ON4RU/YO3CD urmatorul E-mail cu titlul respectiv.

-----------------------
Buna seara !

Spre marea mea surpriza (neplacuta) am descoperit ca in perioada 1-31 iulie 2013 a fost activat de catre Sport Club Radioclub din Miercurea Ciuc indicativul YO1000LEANY !
Rog a privi cu atentie pagina de pe QRZ.COM : steagul (contestat) secuiesc este afisat pe QSL, textul insotitor pe situl QRZ.COM este doar in maghiara si totul imi pare o provocare nationalist-iredentista a celor din Miercurea Ciuc.
LEANY = in traducere (din maghiara) = fete.

Oare a fost cu capul pe umeri cel ce a aprobat un astfel de indicativ special ????

Nu am putut sa deschid pe Forum radioamator.ro acest subiect, nefind un abonat.
Poate reusiti Dvs sa faceti ceva.

Este cu adevarat regretabil !

Toate cele bune,

Marius ON4RU/OQ3R
------------------------------

Am facut si eu o mica investigatie si am aflat ca adevaratul proprietar al indicativului YO1000LEANY este:
Rakosi Seiwarth Zoltan YO6PZZ, alias YO6SZ, YP6Z, alias HA6SZ.

Se vede clar ca folosirea acestui indicativ a avut un scop cu totul in afara radioamatorismului.
In tara nu a stiut mai nimeni despre aceasta activitate.
Doar 6,5% din vizitatorii de la QRZ.com/db/YO1000LEANY sunt din Romania!

Eu ma intreb de unde au gasit ei o mie de fete secuiesti, cand la ultimul recensamant s-au declarat secui putin peste 400 de cetateni!
.
De pe QRZ.com:

{Az Ezer Székely Leány Napja a székely népviselet, néptánc és népzene évente megszervezett hagyományőrző találkozója, amelyre rendszerint július első vasárnapján kerül sor Csíkszeredában. Az évről évre megrendezett találkozó lehetőséget teremt a székely népviselet és népművészet értékeinek bemutatására, megőrzésére, népszerűsítésére. Az 1931-es első rendezvény után néhány évig még sikerült megszervezni a találkozókat, majd 1990-ben elevenítették fel újra, megőrizve eredeti hagyományápoló szerepét. Az esemény seregszemlével kezdődik, Csíkszereda főterén felvonulnak a székely falvak népviseletbe öltözött leányai és legényei,Csíkszeredából együtt vonulnak ki a csíksomlyói nyeregbe Csík különböző vidékeiről és a Székelyföld távolabbi tájairól sajátos népviseletükben érkező, néptáncukat, népzenéjüket és népdalaikat magukkal hozó hagyományőrző csoportok.}
.
Fişiere ataşate
1000_leany_vegleges.jpg
1000_leany_vegleges.jpg (81.43 KiB) Vizualizat de 6640 ori
Ultima oară modificat Vin Sep 06, 2013 10:04 am de către YO6EX, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde YO4BKM » Vin Sep 06, 2013 9:39 am

S-a ajuns aici exploatând găurile tot mai largi din organizarea noastră ca radioamatori.
Dacă FRR, aşa cum se autointitulează în art. 4 din statut:
"Art.4 Federaţia Română de Radioamatorism este singura autorizată să organizeze şi să controleze activitatea de radioamatorism din România"
ar fi avut în cadrul saitului său o rubrică de genul "Indicative noi autorizate de ANCOM" actualizată cel puţin săptămânal sau imediat ce apar modificări, întru desăvârşirea organizării şi controlării, am fi aflat din vreme atât noi, ca simpli radioamatori, dar şi FRR ca autoritate de control ce se pretinde. FRR trebuie să dea o explicaţie despre cum a acţionat concret conform acestui art. 4.
Dar, ca să fie posibil acest lucru, ar mai trebui adăugat un lung şir de "dacă...".
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde yo2msb » Vin Sep 06, 2013 10:12 am

Aceasta intamplare venita la doar cateva zile dupa o alta "intamplare" numita t10vb (cu litere mici - HI) poate le va lumina gandurile precum lampa lui Ilici acelor colegi care, ancorati doar in istoria transnistriei, ignora complet situatia geopolitica a zonei si perceptia internationala a zonei in cauza. Da domnilor, putem lucra ce vrem si cand vrem, doar ca cele doua evenimente sunt prea aproape in timp si spatiu, si poate si in mintile celor care traseaza granite pe hartile politice ale lumii. Nu suntem noi, cei care luam atitudine, aceia care amesteca politica cu radioamatorismul. Ci tocmai cei care incearca prin tot felul de activari provocatoare sa ne tulbure linistea QSO-urilor introducand in ecuatie sarpele politicii. Dar cine sa inteleaga asta?...
crocodil de munte

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde yo8cln » Vin Sep 06, 2013 10:23 am

Despre ce fel de autoritate vorbiti ? FRR nu are in acest moment un indicativ propriu care sa figureze pe listele ANCOM ! Ce sa mai vorbim de revista, site, arbitraje, clasamente ...
Vorba aia...."vai de mama..." 73! de yo8cln

yo8cgr
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:59 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde yo8cgr » Vin Sep 06, 2013 11:34 am

Nu toti ungurii sunt la fel. Printre ei sunt si sufletisti, de buna credinta. Dar majoritatea se duc in turma dupa un berbec. Greseala a fost si este a noastra. Le-am dat prea multe, ca fiind nationalitate conlocuitoare. De vina este conducerea noastra. Daca traiesti in romania, trebuie sa respecti legile statului roman. Cine nu respecta, nu are decat sa plece unde vede cu ochii, dupa berbecul lor. Indiferent ca legile sunt bune sau rele, ele trebuiesc respectate. Tare as dori sa vad, daca mai traia raposatul, daca mai scoteau ei nasul. Vor, nu vor, sa stea in cochilia lor.
Ma refer strict la cei ce incearca cu mana goala fierul rosu. Sa aiba mare grija, ca s-ar putea arde. Vad ca si la TV pe romtelecom, multe programe sunt in maghiara, desi nu sunt abonat la programul maghiar. Stiu ca engleza este de circulatie internationala, nu maghiara. Dar se pare ca vor sa se inpuna si pe aceasta cale. Rog sa-mi fie scuzata divagatia, dar sunt roman moldovean din neam de razesi si daca cedez in fata cuiva merg la judecata lui STEFAN.

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde yo8rqp » Vin Sep 06, 2013 4:39 pm

Eu am avut nenumarate qso-uri cu radioamatori unguri,buni radioamatori.Chiar zilele trecute cineva imi spunea pe 40m "god bless romanian people",e vorba de o statie din HA7.
Ultima oară modificat Vin Sep 06, 2013 4:58 pm de către yo8rqp, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde n2yo » Vin Sep 06, 2013 4:43 pm

Ca masura preventiva, trebuie stiut ca nu vor fi tolerate dezbaterile pe teme sovine, nationaliste, rasiste - valabil pentru cei care doresc sa devieze discutiile in acea directie. De asemenea, desi acceptabile, dezbaterile politice ar trebui purtate pe alte forumuri decat cel de la Radioamator.ro.

73s de Ciprian N2YO

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde yo8rqp » Vin Sep 06, 2013 5:14 pm

Te salut Ciprian.Temele rasiste si sovine ,sunt una,cele nationaliste reprezinta cu totul altceva.Mi-am modificat postul anterior ,pt a ma identifica cu acest forum,in respectarea cu strictete a regulilor.Ciprian,ce intelegi prin "mesaje nationaliste"?Cum ar fi trebuit sa reactionam noi,radioamatorii YO ,fata de un indicastiv pirat din Transnistria?

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde n2yo » Vin Sep 06, 2013 5:52 pm

Pentru YO8RQP: Ar trebui sa aveti o atitudine civica si atunci cand constatati o ilegalitate, incalcarea unei legi, sa sesizati institutiile competente. In cazul de fata un indicativ pirat auzit in trafic in Republica Moldiova ar trebui raportat autoritatii radio din Romania si probabil celei din Republica Moldova, sau poate si la IARU. Nu cunosc procedura, imi cer scuze daca exista un alt mecanism. Ce am incercat sa spun este ca ar fi bine sa se evite comentariile care incrmineaza grupuri de aceeasi etnie, nationalitate, rasa. De pilda formularea "Nu toti ungurii sunt la fel. Printre ei sunt si sufletisti, de buna credinta" induce concluzia pe care o pot trage cititorii ca in cea mai mare parte ungurii nu sunt sufletisti si nu sunt de buna credinta. Forumul de la Radioamator.ro nu are nevoie de asemenea dezbateri. Sunt convins ca in spatiul web exista pagini web care primesc cu generozitate comentarii de genul celui exemplificat. Inainte ca discutiile sa ia amploare pe acest forum, am crezut de cuviinta sa lansez acest avertisment.

73s de Ciprian N2YO

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Indicativ nationalist

Mesajde yo8rqp » Vin Sep 06, 2013 7:24 pm

Formularea la a doua plural ma obliga sa ma conformez.
Dl.Ciprian:Reactia referitoare la t10vb mi s-a parut normala din partea unor radioamatori YO satui sa vada ca nimeni nu le apara interesele.Ce se intampla in zilele noastre cu imaginea Romaniei,cum este ea terfelita pe toate canalele media,cum se musca din tot ce inseamna romanesc ,dvs.nu stiti...Ce se simte in state este mult distorsionat.Lasati-ne sa ne exprimam pur ROMANESTE pe un forum pe care-l patronati si va garantez ca veti avea toata recunostinta si gratitudinea celor care marsaluiesc pe aici.Frustrarea radioamatorilor YO pare sa sparga orice reguli:un FRR care nu-i mai reprezinta,disensiuni la tot pasul,nostalgia unui YO3APG,inegalabil.Supapa de siguranta o reprezinta acest forum si acest site.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori