Impresii de calatorie

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO2MMO
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 03, 2012 2:59 pm
Contact:

Impresii de calatorie

Mesajde YO2MMO » Lun Dec 02, 2013 8:41 pm

De “Ziua Naţionala”, un exemplu de ospitalitate

Umbla vorba prin targ cum ca, o “delegatie” de radioamatori ( am folosit ghilimelele pentru ca nu a fost nimic organizat, pur si simplu s-a intimplat ca, un grup radioamatori, membri ai aceluiasi club, prieteni intre ei si prieteni cu un membru al clubului “gazda”) sa se afle simultan intr-un mare oras din vestul tarisoarei, fiecare cu treburile lui prin zona. Intr-un moment de “ratacire”, dupa ce fiecare dintre ei trei si-a rezolvat treburile pentru care se afla in urbea respectiva, unul dintre ei propune ca, intreg grupul, sa faca o vizita la unul dintre cluburile radioamatoricesti care fiinteaza in viitoarea capitala de regiune ( iar vom fi provincie, de data asta provincia unei provincii, HI). Propunerea a fost adoptata in unanimitate si, cunoscind faptul ca era zi de club anuntata ca atare pe site-ul web, s-a procedat la apelarea prietenului comun, membru marcant al acelei organizatii, pentru a anunta intentia de vizitare, in scopuri absolut prietenesti si radioamatoricesti a susnumitului club. Dupa ce prietenul comun este informat telefonic despre intentia “delegatiei” de a vizita radioclubul local, acesta se declara incintat de idée si le comunica vizitatorilor ca ii va anunta pe membrii clubului gazda, prezenti in acel moment la sediu, despre vizita. Zis si facut! “Delegatia” noastra purcede la drum spre sediul clubului “gazda” si, dupa mici peripetii specifice unui strain intr-un oras ceva mai mare, reuseste (ea, delegatia, hi) sa ajunga la sediul cu pricina. Odata ajunsi, isi fac cunoscuta identitatea si bunele intentii. Au fost “luati in evidenta” de catre gazde, dupa care, timp de mai bine de 30 de minute, cit a tinut rabdarea vizitatorilor, “delegatii” nostri au facut parte din mobilierul incaperii respective ( altfel nu se poate explica impasibilitatea “gazdelor”, care si-au continuat absolut nestingheriti discutiile despre traficul din viitoarea capitala de regiune si despre alte probleme “radioamatoricesti” de genul unde au mai aparut sau au mai disparut scuaruri, etc., ignorind complet prezentele straine din incinta). Vizita s-a incheiat abrupt, asa cum, de altfel, a si inceput. Asa cum spuneam si in titlu, iata un exemplu despre renumita ospitalitate romaneasca, sau, daca vreti, din YO! Promitem sa raspundem cu aceeasi ospitalitate unei eventuale contra-vizite. La multi ani, Romania!
P.S. 1. Asa cum reiese din textul de mai sus, prietenul comun la care faceam referire nu a fost prezent la aceasta “intilnire”, din motive obiective.
2. Textul de mai sus este un pamflet, si trebuie tratat ca atare. Orice asemanare cu persoane sau fapte reale, este pur intimplatoare. Totusi, aveti grija ce va doriti, caci vi se poate intimpla!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Impresii de calatorie

Mesajde n2yo » Lun Dec 02, 2013 9:00 pm

Interesanta relatare, dar noi cititorii am fi savurat-o mai bine daca respectivele persoane si radioclubul "local" ar fi fost identificate. Pamfletul in forma in care a fost scris este acceptabil atunci cand personajele implicate sunt evident cunoscute de intreaga comunitate si nu au nevoie sa fie numite si prezentate in mod expres. Satirizarea "ospitalitatii" este doar pe jumatate reusita in acest caz. De altfel am observat in multe alte comentarii sau discutii publice identificarea unor persoane ca "cineva din districtul 4" sau "un radioamator foarte cunoscut" care demonstreaza ca cel care relateaza cunoaste cu precizie persoana in discutie, dar ii protejeaza dintr-un motiv sau altul identitatea, sau nu are curajul sa faca dezvaluiri, ceea ce pe noi, cititorii care nu stim prea multe detalii, ne lasa rece.

73s de Ciprian N2YO

YO2MMO
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 03, 2012 2:59 pm
Contact:

Re: Impresii de calatorie

Mesajde YO2MMO » Lun Dec 02, 2013 9:32 pm

Draga domnule Ciprian, N2YO,
Incep prin a va raspunde ca sunt deosebit de onorat de a fi primit un feed-back de la dvs., avind in vedere distanta remarcabila care ne desparte, dar, in acelasi timp, tinind seama de facilitatile care ne sunt oferite de hobby-ul nostru comun, distanta poate fi usor surmontata (ceea ce s-a si intimplat, prin QSO-urile pe care le-am avut). Referitor la postarea mea anterioara, asa cum am si precizat la P.S, este o "pura fictiune" (hi). Sa lasam eventualele postari lamuritoare sa clarifice situatia, penibila, de altfel.
73 de Dan, YO2MMO!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori