Taxa anuala pentru domenii ".ro"

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Taxa anuala pentru domenii ".ro"

Mesajde yo3ggx » Joi Dec 05, 2013 6:14 pm

Acolo scrie:
"Motivul care stă la baza propunerii legislative este acela că prin introducerea taxei pe perioadă determinată (anuală), RoTLD va beneficia de informaţii actualizate în ceea ce priveşte domeniile active, domeniile folosite şi cele nefolosite"
Hmmm... mai sa fie....:-)
Daca ar fi asa, atunci ar trebui sa se faca doar reinoire fara taxa, ca la autorizatiile noastre.
Ma tem ca motivul este cu totul altul si atunci ma astept sa fie un cost substantial, asemanator cu cel pentru domeniile (.com).

Dan YO3GGX

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Taxa anuala pentru domenii ".ro"

Mesajde n2yo » Joi Dec 05, 2013 11:13 pm

Eu cred ca vor fi o serie de detinatori de domenii care vor argumenta ca achizitia a fost determinata de promisiunea vanzatorului ca se face o singura plata, nu exista taxe anuale si domeniul este alocat pe viata. In acest caz daca se decide sa existe o taxa anuala de reinnoire, aceasta trebuie platita de catre vanzator, pentru respectarea promisiunii facute la incheierea tranzactiei. A se vedea si acest screenshot.

73s de Ciprian N2YO
Fişiere ataşate
domainro.gif
domainro.gif (78.05 KiB) Vizualizat de 8415 ori

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Taxa anuala pentru domenii ".ro"

Mesajde yo2loj » Vin Dec 06, 2013 8:47 am

Tipic romaneste. Hai sa luam hotarari care se aplica retroactiv... Ce conteaza ce am promis, atata timp cat ne iese banul.
Iar acum intrebarea buna: Ce le pasa lor care domenii sunt active sau nu? Sau poate cineva a dorit domeniul emil_bobu.ro si era luat?
Legat de vanzator: unicul vanzator al domeniilor in YO este ROTLD (fostul ICI). Restul care au inregistrat domenii nu le-au vandut ci doar au mediat vanzarea de la ROTLD la utilizatorul final.

Si aici exista o solutie interesanta: Domenii de gen *.go.ro sau *.tm.ro si altele nu sunt afectate. DIn punct de vedere al TLD utilzatorii sunt subdomenii, fiind vorba de fapt in exemplele date doar de domeniile go.ro si tm.ro. Asa ca se vor alege in acest caz cu 2 taxe anuale, chiar daca sunt inregistrati 1 milion de utilizatori in subdomeniul respectiv.
Pentru doritori: detin domeniul hamnet.ro, cine doreste poate primi gratis un subdomeniu de genul <indicativ>.hamnet.ro :lol:

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Taxa anuala pentru domenii ".ro"

Mesajde YO9HSW » Vin Dec 06, 2013 10:37 am

In legatura cu motivatia juriului pentru introducerea taxei, imi permit sa citez din rubric FAQ
de pe site-ul official ROTLD:

Ce se întamplă cu un nume de domeniu .ro care nu este folosit?
A nu folosi un nume de domeniu .ro înseamna a nu exista aplicații (pagina web, adrese de e-mail), însa acest lucru nu este de competența ROTLD, registrul neavând în atribuții monitorizarea aplicațiilor create pe baza înregistrării unui nume de domeniu .ro. Odată înregistrat (plătit) un nume de domeniu .ro, fiecare deținator face ce crede de cuviința cu dreptul de folosință dobândit pentru acel nume de domeniu.

:)

Pe de alta parte "Contractul de inregistrare" nu prevede termenul pentru care este valabila
inregistrarea (ART. 4), in vreme ce la art. 5 gasim, printre altele:

5. MODIFICARI ALE INTELEGERII (CONTRACTULUI). Sunteti de acord ca in perioada acestui (Intelegere) Contract noi putem:
(1) revizui termenii si conditiile acestui (Intelegere) Contract; si
(2) schimba serviciile furnizate in cadrul acestui (Intelegere) Contract.

:)

Regulile de inregistrare spun:

16. Incetarea inregistrarii: numele de domenii, active sau inactive, pot fi sterse din baza de date whois.rotld.ro daca: a) cel ce a inregistrat domeniul cere stergerea sa; in acest caz, cel ce a inregistrat domeniul va trimite o cerere conform procedurii de stergere descrise la www.rotld.ro, prin care solicita stergerea numelui de domeniu; b) cand inregistrarea/rezervarea numelui de domeniu nu a fost complet platita; c) in urma unei hotarari judecatoresti sau a unei decizii venite din partea unor organizatii guvernamentale sau administrative cu autoritate, precum si in cazurile mentionate la art. 34.


In concluzie fie ca vrem sau nu, introducerea fumaritului nu poate fi oprita. Reglementarile ROTLD spun clar ca regulile sale primeaza in cazul in care inregistrarea s-a facut prin intermediul unui tert.

vy 73 de George

yo5cay
Mesaje: 10
Membru din: Dum Oct 03, 2010 9:47 am
Contact:

Re: Taxa anuala pentru domenii ".ro"

Mesajde yo5cay » Vin Dec 06, 2013 2:21 pm

yo3ggx scrie:Acolo scrie:
"Motivul care stă la baza propunerii legislative este acela că prin introducerea taxei pe perioadă determinată (anuală), RoTLD va beneficia de informaţii actualizate în ceea ce priveşte domeniile active, domeniile folosite şi cele nefolosite"
Hmmm... mai sa fie....:-)
Daca ar fi asa, atunci ar trebui sa se faca doar reinoire fara taxa, ca la autorizatiile noastre.
Ma tem ca motivul este cu totul altul si atunci ma astept sa fie un cost substantial, asemanator cu cel pentru domeniile (.com).

Dan YO3GGX


Daca costul va fi substantial atunci mai bine trec pe un domeniu .com sau altul,
banii ies din tara, si atunci ce s-a rezolvat cu taxa ?

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Taxa anuala pentru domenii ".ro"

Mesajde yo2loj » Vin Dec 06, 2013 6:05 pm

Un domeniu .com inregistrat la Dyn.com costa 37.45 USD (mai exact 15$ domeniul si 22.45 serviciile DNS) pe an, include servicii DNS de inalta disponibilitate pe serverele lor si ofera si doua conturi dyndns dinamice full (care nu expira si se actualizeaza fara probleme cu script-uri).

Sunt curios ce va oferi onor institutiile romanesti de banii aia.
Probabil nimic in buna traditie mioritica.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Taxa anuala pentru domenii ".ro"

Mesajde yo3hjv » Lun Dec 09, 2013 11:45 am

Eu platesc pentru domeniu .com, anual, aproximativ 10 USD iar pentru un .org, cam 7 USD anual.
Ce vor ei sa faca nu are nicio legatura cu ceea ce pretind ca ofera in schimb, pur si simplu, s-a epuizat valul de inregistrari de domenii .ro, veniturile au scazut si nu mai au cu ce sa isi innoiasca parcul auto.
Pe un domeniu .eur, se platesc in jur de 40 Eur anual.
Ce motiv as avea sa platesc 50 pe unul .ro? :P
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo5cay
Mesaje: 10
Membru din: Dum Oct 03, 2010 9:47 am
Contact:

Re: Taxa anuala pentru domenii ".ro"

Mesajde yo5cay » Lun Dec 09, 2013 12:27 pm

yo3hjv scrie:Eu platesc pentru domeniu .com, anual, aproximativ 10 USD iar pentru un .org, cam 7 USD anual.
Ce vor ei sa faca nu are nicio legatura cu ceea ce pretind ca ofera in schimb, pur si simplu, s-a epuizat valul de inregistrari de domenii .ro, veniturile au scazut si nu mai au cu ce sa isi innoiasca parcul auto.
Pe un domeniu .eur, se platesc in jur de 40 Eur anual.
Ce motiv as avea sa platesc 50 pe unul .ro? :P


Ce sa mai zic, MONOPOLY :)
Tot ce vad pe dincolo copiaza si aici, ca la cate domenii sunt inregistrate .ro x 1leu de la fiecare, se aduna o suma frumusica, si mai ales daca se da lege sa se plateasca ii si mai bine.
Ca pana la urma nu toti te dau in judecata, si per total ii bine. :x

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Taxa anuala pentru domenii ".ro"

Mesajde YO6EX » Lun Dec 09, 2013 1:28 pm

Ce oferă statul RO deţinătorilor de .ro??? Nimic...
Asta este tot o taxă pe fumărit!
Cred ca câştigul scontat va fi mărunt. Migraţia va fi majoră.
Constatăm că şi actualul guvern este tot o adunătură de taxagii. Poate chiar mai rău decât cel precedent. :mrgreen:

Există posibilităţi pentru saituri gratuite destul de bune... jimdo.com, ucoz.com, weebly.com şi multe altele. Să nu mai vorbim de bloguri.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Taxa anuala pentru domenii ".ro"

Mesajde yo9rij » Lun Dec 09, 2013 7:45 pm

Au fost cerute lamuriri pe marginea acestui subiect: http://economie.hotnews.ro/stiri-teleco ... tiilor.htm, iar din data de 5 decembrie, s-a "rezolvat o problema mai veche a radioamatorilor":

Ministerul admite ca s-a facut "o eroare umana" si spune ca va publica si alte versiuni pe masura ce isi va insusi observatiile formulate in procesul de dezbatere publica. Cu toate acestea, versiunea anterioara a proiectului de HG nu se mai afla pe site:
"In prezent, propunerea de hotarare privind înregistrarea numelor de domenii .ro afla in dezbatere publica, Ministerul pentru Societatea Informationala (MSI) urmand sa organizeze o intalnire cu societatea civila pe aceasta tema, ca parte a procesului de consultare pentru elaborarea formei finale documentului.
Prima versiune de lucru a propunerii de hotarare privind înregistrarea numelor de domenii .ro a fost publicata pe site-ul http://www.msinf.ro pe data de 4 decembrie 2013. A doua versiune de lucru a propunerii a fost publicata joi, 5 decembrie 2013, ca urmare a identificarii unei erori umane in prima versiune. Pe masura ce ministerul isi va insusi observatiile formulate in procesul de dezbatere publica, pe site-ul http://www.msinf.ro, vor fi publicate versiunile noi ale propunerii de hotarare si, totodata, propunerile primite de la utilizatori".


73! de YO9RIJ


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori