YR-BNP

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3hjv

Re: YR-BNP

Mesajde yo3hjv » Dum Feb 09, 2014 12:31 am

Balizele de acest tip sunt localizate folosind informatia achizitionata de un sistem Doppler. La prima trecere, baliza care nu transmite in semnal pozitia dintr-un receptor GPS este pozitionata in locatia reala dar si in cea "in oglinda". Abia la a doua trecere a unui satelit, pozitia este determinata exact.
Cam asta s-a intamplat... Nimic nefiresc, doar o stire care "pica" bine din punct de vedere politic.
Este normala prealertarea pentru a scurta timpii necesari interventiei.
Unele opinii sunt in sensul ca viata unui om este nepretuita si ca merita o interventie chiar si in astfel de situatii, neclare.
Din cate se poate citi pe site-urile dedicate, COSPAS-SARSAT are doua componente: una de interventie si alta de dispecerizare.
Cea de interventie nu necesita "abonament" si reprezinta raspunsul institutional la o situatie de urgenta semnalizata de dispeceratele SARSAT. A doua reprezinta monitorizarea unei balize (contra-cost) si alertarea via SARSAT a institutiilor din zona localizata. Asta ar fi contra-cost.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo4hgx

Mesajde yo4hgx » Dum Feb 09, 2014 6:27 am

O baliza de tip EPIRB nu poate fi monitorizata si nici nu este activata de releul hidrostatic, cum la fel de bine nici un ministru nu poate scoate o tara din sistemul sarsat. Pe de alta parte sistemul in discutie este departe de a fi perfect, si nu datorita tehnologiei ci mai degraba spiritului comerciant al tarilor ce dicteaza tratatele si legislatia internationala in acest sens. As putea oferi o sumedenie de argumente in acest sens dar nu vreau sa deviez de la subiectul principal.

Incompetenta autoritatilor in cazul de fata este prea evidenta pentru a mai fi discutata. Ma gandesc insa la afirmatiile conform carora unul sau mai multi radioamatori ar fi putut determina pozitia balizei si respectiv a epavei aeronavei in stilul vanatorii de vulpi. Asa sa fie? Teoretic poate insa practic, cati dintre cei ce poseda echipament specific ar fi capabili sa intervina intr-o astfel de situatie? Nu ma refer la disponibilitate si dorinta de a ajuta ci concret, la varsta, conditia fizica, experienta, etc. necesare unei cautari prin munti, prin nameti... Nu de alta dar vorba ceea, aveti grija ce va doriti caci s-ar putea sa se indeplineasca.

YO4RYU

Mesajde YO4RYU » Dum Feb 09, 2014 10:10 am

Buna dimineața!
Ptr. YO4HGX: nu prea înțeleg ce vrei sa spui....EPIRB-ul la maritim e activat în 2 moduri: manual sau automat de către HRU (hidrostatic release unit) care acționează la maximum 4 m sub nivelul apei și eliberează unitatea din cutia de protecție, după care aceasta se ridica la suprafață și începe sa transmită. Sistemul funcționează foarte bine și e implementat în lumea întreagă, numai ca și autoritățile locale care dețin nave trebuie sa fie interesate în acest sistem.
Știu ca ești navigator, (am avut împreuna un QSO din MM în 2011) și ar trebui sa știi aceste lucruri.
Nu voi mai reveni pe acest subiect, cu scuze pentru ceilalți, va doresc numai bine!
73! de Ginel-YO4RYU.

yo4hgx

Mesajde yo4hgx » Lun Feb 10, 2014 1:14 am

Salut Ginel,

Releul hidrostatic doar elibereaza mecanic baliza din locasul ei, activarea propriu-zisa a emisiei se realizeaza altfel. Nu cred insa ca are rost sa insistam asupra acestui aspect, total neconcludent pentru subiectul principal al acestui topic. Am intervenit doar pentru a atrage atentia ca wikipedia si ce se mai gaseste pe net sunt surse de informatii insuficiente pentru a da verdicte in cazuri ca cel de fata. 73 si sa ne reauzim cu bine de pe mare!

Înapoi la “Alte discutii”