Romania vs Rumania (Roumania)

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3vz
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 27, 2010 8:57 pm
Contact:

Romania vs Rumania (Roumania)

Mesajde yo3vz » Mar Iun 17, 2014 2:52 pm

Aud, in trafic, radioamatori romani care folosesc ROMANIA (pronuntia in engleza) insa aud si destul de multi, tot radioamatori romani care folosesc RUMANIA.
Am observat, deasemenea, ca foarte multi radioamatori straini folosesc ROMANIA - asa cum se scrie - pentru a defini litera R.
Fiind un vector de promovare a tarii, cel putin a numelui ei, nu credeti ca ar trebui sa ne punem de acord in privinta asta?
Eu cred ca este gresit sa folosim RUMANIA pentru ca, fie este arhaic, fie incepem pronuntia in franceza si o terminam in engleza. Cautand, nu prea profund, pe net, nu m-am lamurit complet si acesta este motivul pentru care am postat aici.


YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Romania vs Rumania (Roumania)

Mesajde YO3JW » Mie Iun 18, 2014 11:42 am

La vremea cand am invatat la scoala profesorul de engleza avea o pronuntie apropiata de Rumania.
Daca ascultati cu antentie sonorul de la dictionarul dat de YO9CHO veti vedea ca pare o nuanta de o/u. ceea ce nu este nici ROmania curata ca in limba romana.
Oricum Roumania in franceza suna altfel....
Am sa incerc sa tin cont de respectiva pronuntare
Poate ca ar fi bine sa zicem si Bucuresti in loc de Bucharest!!!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Romania vs Rumania (Roumania)

Mesajde YO6EX » Mie Iun 18, 2014 12:08 pm

YO3JW scrie:Poate ca ar fi bine sa zicem si Bucuresti in loc de Bucharest!!!


Bucharest (aproximativ: Biuc(a-ă)rest), este deformarea de la Bucureşti...

La fel şi cu Romania Rumania etc...

Oricum, în ultimii ani, cu sprijinul direct al autorităţilor de la Bucureşti (Bucharest), denumirea de Român, România, în urechile celor din west, este echivalent cu ţigan, ţara ţiganilor!

In România totul se fură. Inclusiv denumirea poporului şi a ţării!!!
(Cu sprijinul mai mult sau mai puţin interesat al unor puteri vestice...)

Pentru interesaţi:
În limba ţigănească, rom, roma, romale = om sau suflet (în funcţie de dialect).
Romanes = limba oamenilor.

Ţigan derivat al originalului Cingar (Zingar în italiana), (Zigeuner în Germana), (Cygani în maghiară), etc...

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Romania vs Rumania (Roumania)

Mesajde YO9CHO » Mie Iun 18, 2014 12:50 pm

Personal, nu m-a deranjat de loc.Am fost pana acum in toate continentele cu exceptia zonei NORTH POLE si SOUTH POLE (in South, unul din proprietarii firmei unde lucrez a fost in vizita la McMurdo station-interesant-eu ca "papagalul", numai pana in Queenstown....Imagine).


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Este frumos, nimeni nu m-a deranjat, toti au auzit de Nadia, Hagi, Ceausescu cand vorbesc de Romania. Ciudat ,dar ei ne reprezinta pana si in Insula Samoa unde am fost acu 2 luni.... :lol: :lol: :lol:

De ROMI , numai in Europa s-a auzit. Ca o nationalitate conlocuitoare. Aia e, si, pasiunile lor , sunt ale lor si din cand in cand din pacate , ale noastre.............

Recomand citirea: http://www.descopera.ro/cultura/9091109 ... in-anii-40 ............mai relaxam capetele infierbantate...

Foarte realista, trista si actuala, descriere noastra ca popor....

Succes la toti!
Ultima oară modificat Mie Iun 18, 2014 1:59 pm de către YO9CHO, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Romania vs Rumania (Roumania)

Mesajde YO9CHO » Mie Iun 18, 2014 1:09 pm

In 2010, postam urmatoarele:

Re: transceivere home made
Mesajde YO9CHO » Sâm Iul 10, 2010 9:23 am

Fara a impieta eforturile echipei LIXCO, eu cred ca "Transceiverul national YO" nu era altceva decat adaptarea la componentele de bastina YO a transceiver-ului ATLAS din SUA.
Are cineva alta parere?
Cu stima si 73!


Din pacate...nimeni din echipa de atunci nu a dat un raspuns. (ref: http://www.radioamator.ro/forum/viewtopic.php?f=22&t=53 )
YO3JX, sau YO3NP, aveti un raspuns? :shock:

P.S. Cred ca poate avea legatura cu postarea mea anterioara..............referitor la ce fel de oameni suntem... :shock:

P.S.:
Re: transceivere home made
Mesajde YO9CHO » Dum Iul 11, 2010 11:10 am

A412 propus in YO, a dat posibilitatea unei intregi generatii sa apara in "eter", dovada fiind numarul mare de multiplicari si modificari.O generatie care a acumulat cunostinte tehnice din experiment.Acesta a fost un mare castig!
Este adevarat ca in momentul de fata, de multe ori, este mai simplu un "sacrificiu" financiar in achizitionarea unui transceiver industrial.Se castiga timp.Din pacate, pentru multi, ramane o "cutie neagra" , disparand astfel imaginea "surubarului" , radioamatorul curios sa inteleaga fenomenele fizice specifice functionarii.Se creeaza astfel o noua generatie de "constructori de antene", ceea ce nu este rau dar, complexitatea notiunii de radioamator se dilueaza.
Admir pe toti cei ce au reusit "cu propriile posibilitati" sa isi construiasca sa regleze si sa exploateze rezultatele muncii lor.


RAMANEM O NATIE DE...PLAGIATORI?

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1066
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Romania vs Rumania (Roumania)

Mesajde YO4BKM » Mie Iun 18, 2014 2:40 pm

YO9CHO, regret ca nu sunt intru totul de acord cu finalul, desi pot spune ca avem si noi plagiatorii nostri, dar au si multe alte natii. Poate ca la noi sunt in masura mai mare. Eu cunosc cateva exemple aflate de mine direct de la sursa.
Cati mai isi aduc aminte de emblema cu care a aparut Dacia pe piata la sfarsitul deceniului 7 al secolului trecut, o emblema cu un vultur pe un fundal muntos? Din pacate, cei responsabili cu marcile din Romania nu au inregistrat-o la un birou international, o firma franceza de confectii a aflat acest lucru, a inregistrat-o si a folosit-o la produsele sale. Pe atunci lucram la UAP, uzina de Autoturisme din Pitesti.
Un filon prolific pentru strainatate a fost imbecilitatea cu care in anii 1970-1990 se frana iesirea in publicatii din strainatate a creatiei stiintifice originale. Functiona atunci o lege care interzicea publicarea in afara de noutati in domeniu, lucrarea trebuia sa fi aparut mai intai in Romania. Posed si acum doua manuscrise ale mele din 1976 pe care este pusa rezolutia ca "lucrarea ... nu contine noutati...". Pentru ca publicatiile straine sa nu se considere jignite ca publica materiale la mana a doua, multi le publicau in Romania in reviste obscure, greu de depistat din strainatate, dar urmarite si valorificate de vanatorii de informatii si, cand obtineai in final dreptul de a trimite lucrarea in afara (dupa o birocratie de multe luni, chiar ani, care se solda si cu adaugarea de paraziti in lista de autori) aveai surpriza sa ti se refuze publicarea pe motiv ca asa ceva aparuse deja in vreo revista straina, sub alt nume.
Toate natiile au falitii lor, de ce sa nu avem si noi? 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Romania vs Rumania (Roumania)

Mesajde yo3gfh » Mie Iun 18, 2014 2:45 pm

@YO9CHO

Sincer, nu sunt competent sa spun daca A-412 a fost sau nu copiat, dar nu m'as hazarda sa zic ca ramanem o natie de plagiatori... E un pic cam dur :-)

Americanii, de pilda, nu au avut nici o problema in a'l "importa" pe von Braun si echipa lui, cu tot cu ideile din cap :-) Chiar le'au curatat un pic trecutul, pentru ca respectivii cam fusesera membri SS. Au zburat in spatiu cu ocazia asta, dar nu se grabesc sa se laude cu cei care au stat la baza programului.

In acelasi registru, rusii au copiat/furat la greu tehnica germana dupa razboi (au mutat fabrici intregi). Tehnica radio, tehnica foto. Au mai luat si de pe la englezi, ca erau aliati.

Marconi s'a umplut de glorie si apare ca un semizeu, dar toata inspiratia lui ar fi fost zero barat fara munca predecesorilor, care nu s'au acoperit de la fel de multa glorie. Sa nu mai zic de Apple sau Microsoft, care se lauda cu ferestre pentru ca Xerox au fost mai "fraieri" si nu au fost interesati de sisteme de operare.

Si uite ca nici unii nici altii nu au imagine de plagiatori. Mai zice lumea cate ceva, dar mai mult in gluma :-)

Citind articolul despre lucrarea d'nei Benedict, pot sa zic ca descrierile dansei sunt pertinente si actuale, intr'adevar. Asta nu inseamna ca, brusc, trebuie sa ne simtim prost. Nici falsa mandrie nationala, dar nici sa ne punem cenusa in cap. Adesea, altii par mai buni decat noi nu pentru ca sunt, ci pentru ca stiu sa'si faca o imagine mai buna sau pentru ca, pur si simplu, au avut mai mult noroc. Noi stam mai rau la capitolul imagine nu pentru ca suntem prosti, rai sau hoti, ci pentru ca prea des *credem* ca suntem asa, si tipam in gura mare. Si mai rau este ca, dintre cei cativa care ne reprezinta ca natiune, foarte multi sunt pe bune prosti, rai si hoti...

Asta e parerea mea - nu am vrut sa incing spiritele in vreun fel , si scuze de offtopic :-)
EDIT: sper sa nu apara de doua ori, vad ca nu a mers la prima incercare.

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Romania vs Rumania (Roumania)

Mesajde yo3jx » Mie Iun 18, 2014 2:53 pm

@ Florentin YO9CHO. Proiectul denumit de Paulian Nicoara Lixandru YO3NP (fost YO3BEJ) a fost comentat si mai demult, si cu ocazia unui site dedicat de un prieten din Targu Magurele, si nici acum nu exista nici un impediment de a-l discuta. Am respectat o intelegere cu Lix prin care promitea sa vina cu un material amplu despre subiect, as putea spune ca e putin probabil sa mai avem ceva nou din partea dumnealui. As fi preferat sa deschid un nou topic in care sa scriu eu, fara consultare cu ceilalti, mai multi sau mai putini, ce au lucrat de la inceputuri pana in prezent la dezvoltarea si sub aspectul autodaotarilor la uneltele folositoare telecomunicatiilor de radio faza amatori. Transceiverul de HF nu a fost in nici un caz o copie cu componente romanesti a altor aparate, cel invocat a fost o surpriza pe piata mondiala socand prin putere in antena de 100W la dimensiuni incredibil de mici si fiind alimentat la o singura tensiune de curent continuu de 12V (13,8V). Pe atunci nu era nimic, nu era net, nu erau reviste straine cu scheme cu exceptia celor sovietice sau germane dar nu pe piata, erau doar QSO-uri si ceva prietenii legate de HAM-i "de afara" care au ajutat cu ce informatii au avut si ei. Pot dezvalui ca G3PLX un entuziast al primelor incercari de comunicatii digitale, pe atunci RTTY, a fost de mare ajutor. Trebuie sa ne amintim ca in acel context era imposibil de a clona ceva. Am mai scris, a fost un concurs de imprejurari favorabile si o idee pe care am impus-o intre prietenii tineri ce eram atunci, anume DOCUMENTATIA extrem de intuitiva, cu detalii de executie a bobinelor, cu DESENE la partea mecanica, scala rotativa fiind de inspiratie ATLAS dar gradarea UNICA pentru toate benzile nu o vom gasi la ei, proiectul de asamblare apartinindu-mi in exclusivitate, designul frontal simetric si proiectarea butoanelor (la cel de MAIN strecurandu-se o greseala rezultand un buton mult prea proieminent!) au fost ingrediente de succes. La scema electronica amplificatorul de RF bidirectional a fost inspirat ca idee de la ATLAS 201 dar observati deosebiri majore, nicidecum punte de 4 tranzistoare ci doar ideea de bidirectional a fost folosita, oricum nu era o noutate, amplificatorul de medie frecventa e deosebit de simplu si performant fiind de fapt cheia sensibilitatii globale, ideea lui Lix fiind cuplajul cu divizor capacitiv intre etaje. A mai fost ceva. Un rudiment capitalist de neconceput si periculos pe atunci, comanda de seturi de cablaje "pe piata neagra" si difuzarea lor pretutindeni. Au fost atunci primele 100 seturi de placi comandate, din pacate Lix nu a acceptat contributie baneasca de la ceilalti si in consecinta a fost singurul beneficiar al plusvalorii dar si al notorietatii. Noi ceilalti, pana in ziua de azi am ramas voluntari spre binele comunitatii de radioamatori si nici acest voluntariat nu mai este dorit. Dar sa fim sanatosi, cine doreste sa stie cum a fost si cum se intrevede, mai citim si ne mai dumirim. Florentin, astept sa fii mandru ca esti de origine romana sau cum crezi tu ca e mai bine pentru tine. Dan YO3JX.

yo3vz
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 27, 2010 8:57 pm
Contact:

Re: Romania vs Rumania (Roumania)

Mesajde yo3vz » Mie Iun 18, 2014 3:46 pm

Ok, am inteles ca trebuie sa zicem ROMANIA daca vorbim engleza, ROUMANIE daca vorbim franceza etc. Nu putem pronunta RUMANIA dupa ce am zis "greetings from"! Mai bine spunem in romana!
Credeam ca o sa apara cineva care sa justifice de ce pronunta RUMANIA!
Multumesc pentru raspunsuri!
Hai ROMANIA!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori