Receptie terestra pentru emisiuni digitale

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Receptie terestra pentru emisiuni digitale

Mesajde yo4fng » Dum Iun 22, 2014 1:05 pm

Am auzit la radio o stire care mi-a dat de gandit. Care ne va aduce prejudicii imense. Romania se va alinia unor cerinte Euiropeene si va trece in scurt timp la un nou sistem de receptie a emisiunilor digitale - receptia terestra. Emisiunile vor fi pentru noi programe de radio si TV. Sunt societati care fac presiuni pentru introducerea acestui nou mod de receptie. Am vazut lucrul acesta in Anglia si Grecia si nu mi-a venit sa cred.
Adica pe scurt, terasele si acoperisurile cladirilor se vor umple din nou cu antene. Puzderie de antene pe cladiri si de aici toate dezavantajele care vor decurge.
Fişiere ataşate
DSCN2566.JPG
Londra-octombrie-2013
DSCN2566.JPG (1.95 MiB) Vizualizat de 5473 ori

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Receptie terestra pentru emisiuni digitale

Mesajde yo5pjb » Dum Iun 22, 2014 1:41 pm

Se inlocuiesc transmisiunile TV analogice cu cele digitale si eventual vom putea receptiona posturi de radio folosind TV-ul. 88-108Mhz ramane asa cum este pentru ca acolo inca nu exista nici o tendinta clara.
Puzderie de antene ? Eu chiar as vrea, radioamatorii ar avea de castigat din treaba asta. Ca radioamator iei initiativa si te ocupi de antena colectiva pentru receptia DVB-T de pe scara si de aici e clar care-s avantajele.
Ce sper eu e sa nu fie facute transmisiile astea cu cap si sa mearga receptia indoor.
DVB-T2 suporta echivalentul repetoarelor noastre si am vazut cateva simulari facute pentru Cluj-Napoca, unde daca bine-mi aduc aminte, cu 3 emitatoare de putere mica (pana in 100W) puse strategic poti acoperi lejer tot orasul si cu un procent foarte mare de acoperire indoor.

Sorin

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Receptie terestra pentru emisiuni digitale

Mesajde yo2loj » Dum Iun 22, 2014 1:48 pm

Toata Europa a trecut deja la DVB-T. Romania avea termenul initial de trecere pe DVB-T prin 2012. Doar ca s-a taraganat prin amanarea si anularea licitatiilor si acum avem un mic ultimatum de la CE. DVB-T exista deja in Bucuresti (3 multiplexuri) si Sibiu (2 mpx) de vre-o 2-3 ani si nu deranjeaza pe nimeni. Parca a existat la un moment dat si in Galati daca nu ma insel.
Am avut ocazia sa folosesc serviciile DVB-T prin DL, si acolo mergea bine cu o mica antena de 15cm, ce a venit impreuna cu tunerul .

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Receptie terestra pentru emisiuni digitale

Mesajde YO9CHO » Dum Iun 22, 2014 1:53 pm

Adica pe scurt, terasele si acoperisurile cladirilor se vor umple din nou cu antene. Puzderie de antene pe cladiri si de aici toate dezavantajele care vor decurge.


Care ne va aduce prejudicii imense.

Care ar fi prejudiciile imense? Cui ar fi aduse?

Avantajele digitizarii sunt absolut evidente: Spectru ingust, calitate maxima a imaginii (calitate CD sau mai buna).

Nu inteleg de ce credeti ca numarul antenelor va creste exagerat? Se vor digitizeaza actualele programe care sunt transmise si pe cablu.Deci, daca lumea are cablu, nu are nevoie de antena iar daca doreste receptie terestra si se afla in apropierea retranslatorului se poate folosi antena de camera, daca nu, vechea antena UIF, cu sau fara amplificator. Personal ma indoiesc de cresterea numarului de antene.

In Franta, la trecerea in digital , s-au schimbat echipamentele de receptie sau, s-au cumparat decodoare.
Numarul antenelor terestre ramanand acelasi, acolo unde nu exista televiziune prin cablu sau ADSL.Eu foloseam antena indoor su ADSL-TV (pe terestru fiind nationalele, TV5 si localul numai).

In NZ s-a trecut anul acesta la digital. Aici fiecare casa are antena terestra si satelit (nu exista CATV sau ADSL-TV) si evident au cumparat decodoare sau aparate noi. Pe satelit se receptioneaza toate programele terestre de asemeni.Personal folosesc satelit-ul in freeview mode si SopCast-ul via ADSL
Astfel ca nu inteleg frica dvs. :roll: :?:
P.S. Eu m-as bucura daca or sa treaca la DBV-T si nu ramane decat o promisiune ...ca multe altele de-a lungul timpului in YO :(
Ultima oară modificat Dum Iun 22, 2014 2:04 pm de către YO9CHO, modificat de 3 ori în total.

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Receptie terestra pentru emisiuni digitale

Mesajde yo3jx » Dum Iun 22, 2014 1:59 pm

Antena de DVB-T inuz la mine consta dintr-un betisor de 11 cm legat la capatul unui coaxial subtire si alb intins 2m in lungul unei ancore pe terasa blocului. Cineva neavizat nu il vede dar e motiv legal pentru acces pe terasa, unde de fapt am de intretinut alte antene. Cand parabolice de sateliti iestemporar din uz din cauza norilor masivi de furtuna, DVB-tzica asigura vesela 10 - 12 programe HDTV. :lol:

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: Receptie terestra pentru emisiuni digitale

Mesajde yo4fng » Dum Iun 22, 2014 2:13 pm

Teoretic toate par bune si la locul lor. Practic, insa, nu e chiar asa. Radioamatorii din Anglia mi-au spus despre problemele intampinate. In primul rand, societatile in cauza, au pregatit si pus in practica o legislatie care le permite montarea de antene pe acoperisul cladirilor. Montarea sau mentinerea unor antene de radioamatori sau de alt scop, printre aceste antene a devenit un lucru aproape imposibil. Exista tot felul de comisii si echipe de experti, care supervizeaza functionarea aceste antene si care sunt greu de convins sa accepte si antene de radioamatori pe acoperisuri.La emisie in VFH/UHF. au aparut interefernte, blocaje si reclamatii. Daca se folosesc si puteri mai mari e usor de dedus unde se va ajunge. Asa ca nu prea vad un avantaj din derularea acestui mod de receptie.
Ultima oară modificat Dum Iun 22, 2014 2:19 pm de către yo4fng, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Receptie terestra pentru emisiuni digitale

Mesajde YO9CHO » Dum Iun 22, 2014 2:19 pm

La emisie in VFH/UHF. au aparut interefernte, blocaje si reclamatii. Daca se folosesc si puteri mai mari e usor de dedus unde se va ajunge.


Acum nu aveti interferente de la posturile terestre? In digital, se folosesc puteri mult mai mici ca in analogic...
Referitor la situatia din Anglia si cea din YO , cred ca sunt mari diferente in ceea ce priveste legislatia antenelor, cel putin deocamdata.
P.S. Recitind postul dvs, cred ca am inteles ideea. Vorbiti de puteri mari ale radioamatorilo la emisie!
Pai trebuie ca se creeaza aceleasi "belele" vecinilor ca si pana acum.Eu , aici in NZ, am emis de curiozitate langa antena indoor pe care o am si in 2m si in 70cm (8W la 1m de antena)si nu am sesizat nici o degradare.

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: Receptie terestra pentru emisiuni digitale

Mesajde yo4fng » Dum Iun 22, 2014 2:28 pm

Dumneavoastra ati emis langa o antena indoor si nu au fost probleme. Cu ce putere ati emis ?? 8W ati spus. Perfect! Eu sunt o statie EME si in medie folosesc baterii de cate 4 antene si cam 1,5K out. Asta ca sa nu va spun de finalul de 3,5K la care ma uit cu jind si sper sa fie functional pe la sfarsitul anului.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Receptie terestra pentru emisiuni digitale

Mesajde YO9CHO » Dum Iun 22, 2014 2:47 pm

Eu sunt o statie EME si in medie folosesc baterii de cate 4 antene si cam 1,5K out. Asta ca sa nu va spun de finalul de 3,5K la care ma uit cu jind si sper sa fie functional pe la sfarsitul anului.


Acum am inteles cui va aduce prejudicii imense...m-ati speriat :lol:
Intrebarea este: cati au astfel de puteri? :o
Solutia este simpla.Locatie departe de mizeria electromagnetica a unui oras. (casa mea de vara - e la tara :idea: )
Succes!

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Receptie terestra pentru emisiuni digitale

Mesajde yo3ggx » Dum Iun 22, 2014 2:58 pm

Este o gluma.

La nivelul dezvoltarii cablului TV si a receptiei directe din satelit din Romania, de aceste receptii digitale terestre vor fi interesati numai cei care vor sa bifeze ca au raspuns unor cerinte europene si eventual cei care au tunere TV digitale montate pe masini.

Cine ar fi interesat sa receptioneze gratuit cateva programe cu o instalatie care probabil l-ar costa cat abonamentul la cablu sau satelit pe cativa ani?

Dan YO3GGX
P.S. Asta daca proiectul, ca si pana acum. nu va muri inainte de a incepe implementarea lui.
Ultima oară modificat Dum Iun 22, 2014 3:09 pm de către yo3ggx, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori