Discutii libere.....

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO8SSB » Joi Noi 20, 2014 6:47 pm

Pentru conducerea F.R.R, in special pentru Dl. Presedinte,

F.R.R , sistemele in general sunt " organisme" egoiste care au pretentia de a primii inainte sa ofere. E bine sa te concentrezi pe rezultate si performanta si abia mai apoi, in baza acestora, sa revendici , PRETUIRE, RECUNOASTERE SI RESPECT din partea membrilor. Totodata, sistemele functionale nu depind unilateral de vreun om. E drept ca un lider remarcabil, vizionar si carismatic poate muta muntii si poate trage dupa sine un intreg detasament entuziast de oameni ce pot propulsa FRR -ul spre top. Dar majoritatea federatiilor prospera odata cu noi echipe si traiesc mai mult decat amintirea celor care le-au infiintat ori condus vreme indelungata. E obligatoriu sa fii un profesionist valoros pentru a fi dezirabil si a creste mereu. Dar nu-i suficient. Calitatea umana determina unghiul ascensiunii.
Odata ce ai fost acceptat intr-o echipa, tine minte cateva lucruri importante: bunurile federatiei nu-ti apartin tie si n-ai nici drept de uzufruct pentru motive personale. Stiu ca am mostenit de la generatiile parintilor nostri obiceiul de a telefona de la birou rudelor din provincie si de a folosi copiatorul din secretariat pentru multiplicarea..... si indosarierea paginilor importante!!! Dar majoritatea acestor gesturi sunt socotite abateri de la etica. Ai grija sa folosesti in scop personal doar ceea ce iti apartine si vegheaza ca oamenii din jurul tau sa capate aceeasi diferenta fata de ceea ce apartine federatiei!
In clipa in care nu te mai regasesti in valorile federatiei, in felul in care aceasta performeaza , ai libertatea de a pleca.
In varful federatiei ajung in general oameni valorosi profesional. Cei care au deficit de caracter si valoare umana fie nu vor rezista vreme indelungata, fie sunt mai chinuiti de propriile fisuri de caracter.Cei care sunt cu adevarat jucatori de echipa vor sti sa te adopte , sa te creasca si pe aceia trebuie sa-i socotesti modele de urmat.
In speranta unui raspuns din partea dl. Presedinte.....

73 si numai bine!
YO8SSB

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO3JW » Joi Noi 20, 2014 7:46 pm

Cu regret observ ca prietenul meu Petrica face referiri generale:
"iar daca va fi cazul o voi face punctual cu nume si prenume/indicativ! Pit ramane un tendentios incercan sa asmuta impotriva mea, doar doar scapa neobservat!"
Asa cum am mai aratat inainte, ii multumesc pentru atentionare! Am stat multe minute si cautam greseala. Bine ca a zis unde e "buba"!
Ca urmare greseala a fost indreptata si sper ca toata lumea este multumita!
Nu m-am eschivat sau sa caut alti vinovati. Am rezolvat!
Cat priveste asmutirea altora contra prietenului meu Petrica este o impresie gresita. Eu ma folosesc de afirmatiile lui fara prea multe comentarii.
Fiind conducator cu toate drepturile la ARR cred ca are prea mult timp liber, astfel ca sa verifice ceea ce se intampla si la altii si in acest fel sa ne invete cum ar trebui sa lucreze acestia.
YO8SSB, adevarat graiesti prietene. Sper sa nu fie ceva cu "copy & paste" de undeva. Acestea sunt valabile si pentru Dl. Presedinte, pentru mine sau chiar si pentru tine sau pentru oricare dintre cei care citesc pe aici! Valabile pentru orice forma de organizare.....

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO8SSB » Joi Noi 20, 2014 8:50 pm

Salutare Pit,

Nu este un copy-paste, am avut un bun profesor si tot timpul ne-a tinut aceasta lectie : cum sa fii un " team-player" .
Personal nu am cu nimeni nimic, dar mi-ar placea sa primesc un raspuns pertinent din partea dl. Presedinte. Chiar nu mai vreau sa intru in polemici sterile cu nimeni.
Sigur nu o sa apara dl.Presedinte sa se declare " comunicator" defectuos si n-am cunoscut pe nimeni din echipa lui sa afirme " eu nu sunt un bun jucator de echipa". Pentru a face parte dintr-o echipa , este cu adevarat cea mai solicitanta dintre misiuni si cea mai rara dintre virtutile colegilor nostrii care sunt in fruntea FRR.
Mi-ar placea ca cei din conducerea FRR, SA RESPECTE PROMISIUNILE FACUTE!!! Nimic nu afecteaza reputatia ( de fapt reputatia in general) cum o face o asteptare neimplinita!
Nu conteaza daca e vorba despre lucruri mici sau importante. Sa implinesti la timp un angajament sau o promisiune este cel mai de seama dintre detaliile ce iti definesc reputatia.
Am sa trag oblonul peste viata privata si nu doresc dialoguri pe teme de familie sau preocupari individuale.
Mereu daca am scris cate ceva, am fost atacat in mod direct si personal.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo9rij » Joi Noi 20, 2014 10:59 pm

Pit, sigur nu este treaba domniei tale cat timp liber am si nici faptul daca vorbeam sau nu, in numele ARR! Nu mai incerca sa discreditezi ARR-ul cu trimiteri false si presupuneri tendentioase! Cand o sa ma semnez la finalul postarii cu functia detinuta la ARR, atunci va insemna ca vorbesc in numele acestei organizatii, care apropos, zilele acestea, participa la GAUDEAMUS cu o expozitie, si unde vorbeste participantilor despre ceea ce inseamna radioamatorismul. Asa ca te rog sa nu mai amesteci lucrurile! Dar ce sa ceri?! Poate ar fi bine sa cer sa ne vorbesti despre faptul ca FRR nu mai are SG de vreo trei saptamani? Sau despre rezultatul procesului in litigiu cu domnul Dragulescu, despre care conducerea FRR, a pus batista pe tambal si a uitat iar sa isi informeze membrii? Sau dumneata stiai, dar ai considerat ca nu e necesar ca "boborul" sa stie? Hi! Eu zic sa mai avem rabdare!...73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo8cln » Vin Noi 21, 2014 8:05 am

Ai dreptate Lucian (yo8ssb) ! Eu ma voi abtine sa mai comentez pe aici ! La fel voi face si cu orice sustinere a activitatii legate de frr , fie ca se desfasoara pe plan national sau local . Te rog sa-mi trimiti ultimele poze facute in Calimani , mai ales cele legate de repetor. 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO6EX » Vin Noi 21, 2014 8:29 am

@ YO8CLN,
Atât timp cât salariaţii FRR sunt plătiţi de la bugetul de stat, adică din taxele şi impozitele plătite de noi, avem dreptul să discutam despre (in)activitatea lor în FRR.
Iar atitudinea miliţienească a unor postaci nu mă miră de loc.

73

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO8SSB » Vin Noi 21, 2014 8:49 am

Pentru YO8CLN- in cursul zilei de maine o sa postez pe blog -ul meu personal toate fotografiile din Calimani. Azi ajung la d-voastra si vb in detaliu!

73 de YO8SSB!

P.S Mi-ar placea ca si cei din conducerea F.R.R sa fie mai deschisi fata de noi, chiar sa nu faci nimic???? am inteles nu sunt bani, dar comunicarea nu-i pe bani si nici nu primesc factura daca spun ceva!

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo5er » Vin Noi 21, 2014 6:52 pm

Intreb si eu ca prostul, care-i pozitia lui YO3JW in FRR? Vad ca se implica cu diplome si alte cele - felicitari cu ocazia asta, dar atat. Totusi e o sustinere incredibila :) chiar in cele mai grele momente cand FRR e la pamant :) Numai simpatizant sau ??? :lol: Adica e o chestie sa-ti pui toti radioamatorii din tara in cap pentru ca ti partea unei institutii mediocre. Is singuru plictisit ce-si pune intrebari de astea? :mrgreen:

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo9rij » Sâm Noi 22, 2014 12:23 am

Draga Septy, nici macar atat!!, pentru Pit, care prin activitatea sa incalca o decizie a CA al FRR prin care se stipuleaza ca TOATE diplomele eliberate in numele FRR, primesc numar de ordine si sunt datate/semnate cel putin de catre seful comisiei de diplome, QSL-uri si clasificari sportive!!. Ori acest lucru nu il face Pit, astfel incat saboteaza credibilitatea FRR inca de la inceputuri. Asa ca nu te mai intreba! Nu se merita! Asa cum spunea Ghita, nu ma mai consum! Sau asta asteapta diletantii? Sa ii lasam in pace ca ei sa pozeze in marii salvatori ai radioamatorismului YO, cand ei prin nepricepere sunt nesemnificativi pentru radioamatorii YO? 73!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO3JW » Sâm Noi 22, 2014 4:51 am

Dragul meu Septy
Poate vom avea ocazia ca vreodata sa ne intalnim. Sau poate chiar am avut aceasta ocazie. Nu stiu!
Eu unul nu te pot contrazice, nu de alta, dar nu este frumos!
Ma intrebi de ce tin cu federatia !
Daca tin bine minte am mai scris ca organizatia numita: Federatia Romana de Radioamatorism o cunosc de tare multa vreme. Am devenit radioamator cu ea! Asta era prin 1960. Tare demult...
Pana in momentul modificarii statutului toti radioamatorii YO erau implicit si membrii ai FRR.
Adevarat este ca nici nu putea sa existe alta !
Am activat, am colaborat, am fost membru in CA, am contribuit cu ceva la ceea ce s-a creat.
Poate cineva isi va aduce aminte peste ani !
La un moment dat am dorit chiar sa fiu presedinte. La balotaj a castigat altcineva. Cand am fost intrebat de ce doresc, am zis simplu: sa-l controlez pe YO3APG. Alti au promis altele. Nu s-a facut nimic din promisiuni. Acum nu mai doresc sa fiu in conducerea FRR ! Dar tin cu FRR!
Unii au realizari, alti au profitat de pe urma federatiei. Unii se simt frustrati, alti au alte idei care poate nu se pupa cu cele ale federatie. Insa acesta este una din formele organizatorice existente, mai cu seama pe linie de sport.
Dar ma doare "rau" cand vad cum se incearca sa se muste din aceasta federatie. Si se face intentionat ! Sistematic ! Fiecare postare mai aduce cate o picatura de "venin" ! Ca se face in nume personal, de cele mai multe ori, dar in spate este tot organizatia lor!
Chesti ca "saboteaza credibilitatea FRR inca de la inceputuri" si multe altele nu au alt scop decat sa faca pe cei care nu cunosc realitatea sa creada ca FRR este o cloaca de neajutorati ! Si iata ca a venit salvatorul !
Orice postare a lui vine si incearca sa adauge ceva denigrator fara justificari. Doar, doar, ca picatura chinezeasca va cladi ceva. Nimeni nu-l obliga sa faca parte din FRR daca nu doreste. A organizat o grupare disidenta, sa aiba grije de ea.
Orice actiune ajuta radioamatorismul din YO. Dar acest lucru nu se face numai de acea organizatie. Mai sunt si altele prin aceasta tara cu rezultate bune!
Prietenul meu Petrica a amintit ca Dl Dragulescu a dat in judecata federatia. Nu a mentionat si de ce! Care sunt rezultatele pe perioada cat a fost SG ?
In timpul in care dansul a fost SG o serie de actiuni incepute de YO3APG nu au fost continuate si astfel Gaudeamus, Muzeul Militar au fost preluate de altii. Si nu numai....
Ma bucur ca sunt in stare sa tina traditia si sa prezinte activitatile radioamatorilor. Ma doare numai faptul ca nu mentioneaza cine a fost la inceput! Toate astea au aparut asa, deodata, din nimic?
Pentru activitatile noastre, ale radioamatorilor, orice prilej de prezentare este bine venita. Ca se face sub steagul A, B, C sau Z nu conteaza. E bine ca se face. Rau este atunci cand unii incearca sa fie mai " realizatori " decat ceilalti si incearca sa-i indrume pe altii cum ar trebui rezolvate lucrurile.
Poate sunt un idealist !
Dar scopul nostru este dat de definitia din "Regulamentul de radiocomunicatii pentru serviciului de amator din Romania". Idem de cele 10 "porunci"!
Din pacate atunci cand s-a trecut la noua organizare a federatiei s-au facut unele greseli care se regasesc in Statut. Am inteles ca se lucreaza la o noua varianta de Statut. Poate va devenii publica si atunci, sper, ca vor fi binevenite comentariile.
Sunt de acord ca sunt multe lucruri care par distorsionate. Nu pot uita comentariile de la Campionatul National de UUS 2014.
Mai este o saptamana si ele vor fi omologate in CA al FRR.
Am inteles ca nu sunt contestatii. Dar cate discutii au fost!
Trebuie inteles un lucru. FRR este in realitate o federatie sportiva. Ea trebuie sa respecte legea sportului.
De curiozitate incercati sa o intelegeti si sa vedeti de ce unele lucruri nu se pot face altfel.
Este posibil ca incepand din 2015 participarea la CN sa fie restrictiva la cei care sunt legitimati in
structurile sportive si sunt in baza de date a FRR.
Printre noi sunt oameni care pot da o mana de ajutor si ei trebuie sa fie dispusi sa participe. Nu intotdeauna li se vor face "statui". Uneori vor fi probleme. Dar sa se incerce sa se treaca peste ele.
Am vazut ca la Bistrita s-a facut un pas inainte cu un program care verifica fisierele ce sosesc la concursurile UUS. Un lucru bun. Daca acelas program merge la concursul FM, dece nu ar merge si la celelate?
Tavi, YO4BKM are dreptate. Marea majoritate dupa un concurs, folosind un anume program, cred ca este suficient sa trimiti repede, repede logul la organizator!
Cred ca asa cum a arat si Tavi este necesar ca sa se inteleaga ce trebuie sa contina acel log.
Poate este necesar sa se puna un model in regulament astfel ca si cel care manuieste calculatorul cu dexteritate, dar si altul care are minime cunostinte in domeniu, sa le inteleaga.
Un amic hatru a zis la un moment dat ca toata galceava se datoreaza unor interese financiare !
Asa o fi ??
Ar fi multe inca de comentat, dar imi este frica ca fiecare cuvant va fi rastalmacit si pana urma tot eu voi fi de vina!
Asa ca atunci cand am ocazia voi contribui cu cat pot la desfasurarea activitatii in FRR. Va invit si pe voi sa incercati.
Propagarea sa fie cu voi!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori