Discutii libere.....

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo9rij » Sâm Noi 22, 2014 8:30 am

Draga Pit, vad ca ai inteles in final ca am dreptate, desi nu as fi dorit acest lucru! Chestia pe care vad ca nu o intelegi este ca eu, (si nu numai eu) doresc calitate, iar domnia ta se multumeste doar cu carpeli! ARR va ramane in continuare o organizatie care dezvolta radiomatorismul in Romania! 73!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo3fhm » Sâm Noi 22, 2014 9:55 am

Mai intai, salutare tuturor.
Fara a fi intr-o tabara sau alta, in ceea ce priveste afirmatia de mai jos, declar deschis ca sunt 100% de acord:
YO3JW scrie:Trebuie inteles un lucru. FRR este in realitate o federatie sportiva. Ea trebuie sa respecte legea sportului.

Si mai vreau sa precizez cateva lucruri.
Referitor la istoria FRR, cum a fost, ce a fost, care i-au fost conducatorii si ce hramuri au purtat fiecare (turnatori la "secu" sau nu, "baieti" bine intentionati sau nu), ei bine, cred ca e cazul sa se cam incheie un capitol.
Sunt fiul lui Florica, YO3RH, unul dintre "rechinii batrani" care au trecut prin epoca pionieratului in radioamatorismul romanesc si care i-a cunoscut atat pe inaintasii sai (vezi Liviu Macoveanu, Craiu George, Ionel Pantea si multi altii - fara o ordine anume) cat si pe urmasii sai. Din toate "structurile" care s-au ocupat de activitatea radioamatorilor din Romania. Cand zic "structuri", inteleg atat organizatiile clasice (AVSAP, FRR, radiocluburi) cat si cele informative - sau cum sunt mai recent numite, "servicii". Pentru ca asa a fost de cand haul, activitatea asta va ramane monitorizata si de serviciile informative, chiar daca la suprafata e mai putin vizibil in momentul de fata.

Mai mult de-atat, tatal meu a operat /MM de la bordul navelor de pescuit oceanic (timp de 20 ani), in special de pe Polar 3. Am avut ocazia sa cunosc oameni diversi, si radioamatori batrani care nu mai exista (Dumnezeu sa-i odihneasca! ) cat si membri ai serviciilor de informatii (da, asa numitii "securisti"). Pe masura ce am avansat in varsta, am retinut o groaza de informatii din discutiile cu dumnealor. YO3APG a avut si dumnealui contributia sa la completarea acestor informatii.

Din motivele de mai sus, cand citesc tot circul generat de ani incoace pe tema FRR-ului, ma bufneste rasul de multe ori. E un circ de prost-gust, care ar trebui incheiat aici, cat de curand, si sa se treaca la ceva cu adevarat constructiv. Pentru ca tinerii care vin dupa noi, trebuie sa inteleaga faptul ca ce a fost, nu va mai fi.
YO3JW scrie:Este posibil ca incepand din 2015 participarea la CN sa fie restrictiva la cei care sunt legitimati in structurile sportive si sunt in baza de date a FRR. Printre noi sunt oameni care pot da o mana de ajutor si ei trebuie sa fie dispusi sa participe.
Pe domnul Pit, il cunosc de cand eram pusti. Am tot respectul pentru dumnealui, fara a ma baga in circoteca pro si contra FRR. Dar totusi, sunt curios, nu cumva ceea ce ati afirmat, s-ar numi "discriminare" ? In cazul asta, mi-e teama ca nu vor fi multi dispusi sa participe.

Cu deosebita stima,
Cezar Vener, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo5er » Sâm Noi 22, 2014 10:22 am

YO3JW am inteles, multumesc de raspuns. Daca FRR e ca un copil ce l-ati vazut crescand de mic si acum cand e mare incercati sa intrati in viata lui, atunci eu zic ca merita constientizat (FRR-ul) ca nu numai de sportivi trebuie sa aibe grija ci de toata ograda lui. O comunicare mai buna cu radioamatorii din tara nu strica, s-a mai cerut asta aici pe forum. Cu concursurile n-are rost sa mai povestim. US merge treaba super ok iar la UUS cred ca s-au prins si baietii ca nu mai tine cu prosteala. Banuiesc ca de aia stau atata sa arbitreze internationalul UUS, ca sa fie rezultatele corecte . :P Cum incerc eu sa ma pregatesc din timp pentru concursul organizat de noi (cu softul de triat loguri) sper sa faca si FRR la fel in felul ei si sa ne surprinda placut.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde n2yo » Sâm Noi 22, 2014 11:12 am

Pentru ca tot ca discutia in contradictoriu a devenit futila si graviteaza la nesfarsit in jurul acelorasi tematici, vin si eu cu un comentariu, si imi pare rau ca nu a intervenit nimeni pana acum ca sa clarifice care este marul real al discordiei. Au trecut aproape 25 de ani si cred ca FRR a ramas printre putinele organizatii din Romania care nu s-au reformat inca in spiritul si la cerintele activitatii pe care o reprezinta. Biroul federal s-a transformat in Consiliu de administratie, radiocluburile judetene in nu-stiu-ce fel de cluburi departamentale, au aparut cateva cluburi "de drept privat" si cam atat, dar acestea nu sunt schimbari de substanta. Dintr-o inertie si o lipsa totala de interes de care suntem cu totii vinovati, nu doar conducerea actuala, radioamatorismul continua sa fie considerat un "sport", organziatia nationala care coordoneaza radioamatorismul este o "federatie sportiva", iar radioamatorii sunt reprezentati numai prin cluburile la care sunt inscrisi, exact ca la fotbal, box, sau gimnastica aerobica. Nu este aici locul si momentul sa mai dezbatem ce-o fi radioamatorismul, sport sau hobby. Sper ca este clar pentru toata lumea ca FRR este in anul 2014 o "structura sportiva" numai dintr-o decizie care s-a luat in 1967, cand nu exista o mai buna alternativa ca forma de organizare. In ultimii 25 de ani FRR a continuat si continua sa se complaca in acest mod nenatural de asociere, refuzand in permanenta o reforma profunda, care ar fi sprijinit si dezvoltat radioamatorismul, dar ar fi fost si in avantajul societatii care putea beneficia de ajutorul serviciilor noastre. Printre argumentele pe care reprezentantii asociatiilor afiliate le-au avut atunci cand au decis sa nu schimbe nimic la Adunararile generale se numara jumatatile de norma pe care sefii de cluburi le mai primeau, sediile in care radioamatorii se mai intalneau saptamanal la o sueta, primele pe care campionii le primeau uneori pentru rezultate bune in concursuri si altele similare. Iata in ce stare a ajuns FRR dupa atatia ani de condamnabila pasivitate, priviti cati membri are, ce concursuri organizeaza, cati radioamatori mai sunt interesati sa participe in competiile acesteia, cata greutate are Federatia in reprezentarea interesului radioamatorilor la nivel national, sau ce influenta mai are FRR pe langa autoritatea de radiocomunicatii. Aici nu este vorba despre presedinti sau vicepresedinti incapabili sau comisii de specialitate care nu-si fac datoria, ci adevarata cauza este forma de organizare, lipsa reprezentarii directe a membrilor si a responsabilitatii conducerii pentru ceea ce face, lipsa preocuparii pentru adevaratele nevoi ale radioamatorilor. Deschideti 2-3 procese verbale ale CA si cititi cam ce se discuta acolo, apoi navigati printre articolele de la Radioamator.ro, pe forum si la Mica publicitate ca se vedeti cu ce se ocupa in realitate radioamatorii YO. Contrastul va fi izbitor. Nu stiu ce modificari de statut urmeaza sa se opereze, dar singurele care pot revigora Federatia si radioamatorismul YO in ansamblu sunt: migratia de sub tutela ANST, extirparea definitiei organizatiei drept "structură sportivă de interes naţional", reprezentativitatea directa a membrilor radioamatori si alte cateva. Daca insa in continuare radioamatorii YO se vor complace sa compare "mondialul IARU" cu CM de fotbal, titlul de Maestru al sportului in legaturi DX cu cel obinut pentru performate la tenis de camp si nu li se va parea absurd sa participe la cantonamente, cursuri de perfectionare pentru antrenori si arbitri, sa aiba viza medicala la zi si sa ia parte la teste antidoping inainte de CQ WW DX, atunci sa nu ne asteptam la vreo schimbare in bine si sa ne intoarcem la aceleasi dezbateri cu vicepresedintele, fraudele eliminate prin arbitrarea electronica, si altele la moda in ultima perioada.

73s de Ciprian YO3FWC

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo9rij » Sâm Noi 22, 2014 1:55 pm

Dr OM Ciprian te rog sa primesti consideratia mea, pentru modul constructiv in care ai punctat "marul discordiei"! 100% deacord! In completare, desi nu este chiar necesar, as spune ca societatile de radioamatori care au aparut ulterior anilor '90, sa datorat tocmai acestor refuzuri si lacune de reformare a FRR. Gresit spus cum tot trambiteaza unii pe aici, ca acestea au aparut pentru a desfiinta FRR! Nu ma deranjeaza cu nimic sa realizez actiuni in sprijinul radioamatorismului sub tutela FRR, dar voi refuza sa o fac pentru X sau Y care confunda FRR cu propria lui ograda! Faptul ca FRR, in ciuda statutului invechit si a lipsei de reforma, sa pricopsit si cu niste nulitati la conducere, asta este curat ghinion! Ma uitam astazi la adunarea de la Buzau, unde radioamatori care nu doresc sa fie sportivi, au primit vrand, nevrand "carnetul de membru al FRR"! Un fel de "dragoste cu forta"! O prostie la fel cu multe altele cu care ne-a obisnuit vicele x! Este un alt semn cum ca FRR este intr-o criza profunda, generata de lipsa de viziune si orgolii la varf! Acestea trebuie sa dispara! O spun responsabil, si anume ca ARR, nu va penaliza ci din contra va ajuta la completarea paletei de activitati ale radioamatorilor in YO, pana cand, natural, cancerul va fi eliminat! Sa avem parte de radioamatorism asa cum l-am primit de la inaintasii nostrii! 73! de YO9RIJ Petrica

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO8SSB » Sâm Noi 22, 2014 6:31 pm

Felicitari Ciprian!!!
Dl. Presedinte, acum trebuie sa faca lumina!
Nu mai are alta varianta!

YO8SSB

YO9JAR
Mesaje: 36
Membru din: Mie Iun 30, 2010 7:56 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO9JAR » Dum Noi 23, 2014 7:13 am

Avănd în vedere:
Certificatul şi Autorizaţia de RadioAmator,eliberate de ANCOM pentru indicativul YO9JAR,dar şi Amateur's Code, scris de Paul M. Segal, W9EEA, in 1928 (vezi adaptarea la: http://www.arrl.org/amateur-code), SUNT AMATOR,RadioAmator şi în consecinţă am refuzat şi voi refuza orice modificare a statului meu de radioamator care nu este conforma cu cele de mai sus.
NU sunt interesat de federatia sportivă naţională a cluburilor de radioamatori din România.
NU DORESC SA FAC PARTE DIN EA, NU MA PRIVESC ACŢIUNILE EI, NU DORESC SĂ O REFORMEZ,SĂ GENERALIZEZ, NU ÎMI PASĂ SI NU MĂ CARACTERIZEAZĂ.
YO9JAR,radioAmator
Ultima oară modificat Dum Noi 23, 2014 9:49 am de către YO9JAR, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO4BKM » Dum Noi 23, 2014 7:26 am

D-l Presedinte&Co nu va face lumina! Si iata de ce, a spus-o Eminescu, se gaseste la
http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/imparat.php
............................................
Spuneţi-mi ce-i dreptatea? - Cei tari se îngrădiră
Cu-averea şi mărirea în cercul lor de legi;
Prin bunuri ce furară, în veci vezi cum conspiră
Contra celor ce dânşii la lucru-i osândiră
Şi le subjugă munca vieţii lor întregi.
............................................
Minciuni şi fraze-i totul ce statele susţine,
Nu-i ordinea firească ce ei a fi susţin;
Averea să le aperi, mărirea ş-a lor bine,
Ei braţul tău înarmă ca să loveşti în tine,
Şi pe voi contra voastră la luptă ei vă mân'.
.................................................
De lege n-au nevoie - virtutea e uşoară
Când ai ce-ţi trebuieşte... Iar legi sunt pentru voi,
Vouă vă pune lege, pedepse vă măsoară
Când mâna v-o întindeţi la bunuri zâmbitoare,
Căci nu-i iertat nici braţul teribilei nevoi.
....................................

72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo3gh » Dum Noi 23, 2014 10:21 pm

Cata dreptate are Ciprian, o radiografie trista.
De vina suntem noi, prea multi stam deoparte si putini se implica sa faca ceva pentru radioamatorismul din YO. Rezultate se vad la individual sau comunitati mici, la cateva cluburi cu oameni inimosi, .., sigur o sa fie si la nivel global YO. Sa fim optimisti . asa-i romanul mereu cu sperante ..... 73 de YO3GH

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO4SI » Dum Noi 23, 2014 11:42 pm

Campionatele de US si UUS nu sunt SPORT. In sport conditiile participantilor sunt egale. Verificate de arbitri si supravegheate de spectatori. Telegrafia sala (HST) si Vanatoarea de vulpi au elemente de sport adevarat. FRR -ul sa se focalizeze pe acestea, sa acorde titluri de campion, dar sa aibe grija si de marea masa a radioamatorilor pasionati de radio si propagare. Daca s-ar explica la ANST ca un kilometru = 1 punct, cred ca acestia ar intelege foarte repede situatia.
Inaintea etapei a doua a CN US din aceasta toamna, am avut placerea sa ma viziteze D-nul Margarit YO9HG. I-am relatat ca imi face mare placere sa particip in concursuri, dar ca nu doresc sa fiu inregimentat. Vreau sa fiu liber. Am o varsta, am fel de fel de afectiuni. Daca in timpul "concursului" imi va cadea capul pe tastatura si voi pleca la inaintasii nostri, familia va putea sa ceara socoteala federatiei ca m-a pus sa ma suprasolicit ? Vreau sa ma suprasolicit pe cont propriu !
Imi place sa particip. Si este necesar sa participam cat mai multi pentru ca punctele se obtin schimband controale intre noi. Nu jucam "la perete' !
L-am intalnit pe Margarit in etapa a doua din 13 octombrie. Mi-a spus ca a comunicat la federatie discutia noastra. Se poate verifica pe inregistrarea facuta de YO8RQP, caruia-i multumesc. Se mai poate observa ceva pe aceasta inregistrare. Desi eu eram cu finalul, 700 watti, semnalul meu era mai slab ca al altor concurenti. Antena mea este o caricatura de antena, dar imi face placere sa particip. Sunt multe de spus. Ma opresc aici. Ascultati va rog inregistrarea din 13 octombrie: viewtopic.php?f=18&t=1502


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori