Discutii libere.....

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo5ajr » Vin Feb 20, 2015 10:06 am

Toate dar absolut toate Adunarile Generale al FRR in decursul anilor s-au desfasurat sub presiunea crizei de timp. "Pleca trenu - pleca microbuzu - pleaca soacra etc". Raman probleme ne rezolvate si apoi uitate, exilate iar azi constatam ca problemele "uitate" au ajuns la "masa critica" si ne rezolvarile in continuare ajung la "colaps" ce a ce poate duce chiar la dizolvarea FRR in ultima instanta. Lucrarile AG al FRR se pot optimiza pragmatic daca participantii evita balacariile fara rost, certurile si atacurile tendentioase. Nu e un secret ca in colaborare cu radiocluburile din mai multe judete in mod voluntar si cu buna credinta se contureaza un material "devastator si concret" fata de mentalitatea CA al FRR, fata de greselile tendentioasa, fata de chiar decaderea din legitimitate ca reprezentant al radioamatorismului din Romania de catre FRR. Pentru un scop general se cuvine reparatii temeinice, pragmatice dar cu sinceritate si inima nu prin certuri ieftine. Multi, foarte multi radioamatori "tacuti" simt ca "asa nu mai merge" - dati glas gandurilor pentru ca AG al FRR chiar daca sufera de "criza de timp" este ocazia unica, pentru ca FRR nu vrea si evita deschiderea urechilor ne avand nici-o fereastra de comunicare in jalnicul site propriu. Daca FRR constientiaza ca insusi prin structura atat de slabita nu mai are legitimitate ca "reprezentativ YO" in structura afiliata IARU dar nici in "conventia incheiata cu IGSU" (cluburile afiliate nu acopera in intregime teritoriul Romaniei) Teritoriu unde numarul "lupilor singuratici" e in crestere. Trebuie sa constientizeze necesitatea de colaborare cu noile structuri de radioamatorism, ONG - uri etc. - de aici si obligativitatea morala al FRR sa invita cate un reprezentant de la noile structuri la AG din luna Martie daca doreste o colaborare la nivel national.
In rest propagare cool! 73 de yo5ajr Miki
Ultima oară modificat Vin Feb 20, 2015 11:35 am de către yo5ajr, modificat 1 dată în total.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo5ajr » Vin Feb 20, 2015 11:33 am

Din postarea anterioara am sters denumirea "noilor organizatii" de radioamatorism iar pentru cei care se gandesc ca sunt un fel de "cal troian" la FRR precizez ca radioamatorismul am inceput in anii 56 -57 iar nu eu am gasit FRR - ul, mai degraba FRR a gasit pe mine aici. Prin urmare sunt loial FRR dar nu si persoanelor care nu respecta trecutul radioamatorismului Roman si nu sunt membru in nici-o alta organizatie (nici macar "acoperit") doar ca ma dor dezbinarile. Poate sunt un naiv si demodat ca ma gandesc cu inima (pre cum a spus nu demult un prieten radioamator) dar asta sunt si nu ma pot schimba dar "cand vreu sa fluier.....apoi fluier". 73 tuturor care nu pot sau nu vor sa ma inteleaga.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO3JW » Vin Feb 20, 2015 11:55 am

"Fiind un act oficial , ma asteptam la o limba romana mai corecta ! Dar intrebarea este alta : cum si unde vor dezbate membrii structurilor afiliate problemele pe care le vor citi in acele documente ? 73 ! de yo8cln"
Poate eu nu inteleg, dar activitatea celor care sunt membrii intr-o structura sportiva(a se intelege clubul din care face parte!) se desfasoara in cadrul respectiv si nu in cadrul FRR. Din cate inteleg eu FRR ofera cadrul organizatoric pentru diferitele activitati desfasurate.
Deci dezbaterile ar trebui sa fie organizate in cluburile afiliate la FRR, adica in propria ograda.
Asa cum specifica si Miki adunarile generale se caracterizeaza prin multa vorbarie inutila si pe langa problemele "dureroase".
Cred ca prin cele comunicate se poate ajunge la o folosire mai rationala a timpului disponibil.
Cred ca discutiile la liber in care un reprezentant se plange ca nu stiu cine nu i-l ajuta sau ca i-l deranjeaza, nu sunt de nivel de adunare generala ! Am asistat la numeroase astfel de interpelari si care nu ajuta cu nimic !
Sper ca AG din 2015 sa fie axata pe treburi de organizare si nu de "conflicte"

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo5ajr » Vin Feb 20, 2015 1:47 pm

Tnx Pit. Insa din "organizari dezorganizate" se nasc conflictele. Ori cum conflicte au fost, sant si vor fi pana la "apocalipsa" ca doar omul este "coroana naturii"....hi. Efectul dezbinarilor voite sau in urma "dezorganizarii organizate" in totdeauna duc la conflicte. Daca criticile pe bune si intemeiate insa nu ajung la cei alesi de catre chiar nemultumitii atunci chestiunea devine greu de vindecat sau imposibil. Multi m-au criticat ca pozitia mea este prea din inima si nu din ratiune. Raspund acestora ca si cel mai mare rusine si pacat savarsit de rasa umana de ex. Holocaustul a luat nastere din ratiuni blestemate si nu din inimi. 73 de Miki

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo8cln » Vin Feb 20, 2015 3:59 pm

Te salut Pit !
Nu spui nimic despre continutul mesajului ( limba romana folosita) ! Sugerezi ca cele specificate sa fie discutate in "sedinte" la sediile cluburilor afiliate ? In epoca in care copii de la gradinita i-si dau intilnire pe retele de socializare , noi trebuie sa incercam sa facem sedinte ? Nu se poate ca un site care se adreseaza ham radio sa nu aiba si un forum. Eu va sugerez sa va evaluati activitatea ( frr), fara sa luati in seama comentariile mele ! Asta pina pe 17 aprilile dupa care i-mi rezerv dreptul de a implica autoritatile in aceasta activitatte ! 73 ! de yo8cln.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo5ajr » Vin Feb 20, 2015 4:36 pm

Nu merge Ghita! Cred ca Pit e la SRR dupa cum stiu. FRR vrea sa ne transforme pre cum cele 3 maimute (sa nu vedem - sa nu vorbim si sa nu auzim) Reteaza ori ce initiativa, discutii, intelegere, consecvent, tertipuri de camuflare a incompetentelor dupa paragrafe demult perimate, prafuite si chiar blestemate. Intr-un singur cuvant -nesimtire. Bruma de colegialitate, camaraderie si ham spirit ( sau Duh dar asta suna ca dracu) Refuza cu obstinenta ori ce, chiar si o hotarare de justitie. Nu le mai inteleg de ce au luat-o razna. Vorbesc asa si multi cred ca fac parte dintr-o organizatie "terorista" de radioamatori care au ca unic scop in viata desfintarea FRR - eu care sunt loial FRR dar nu si persoanelor increzute intr-o putere imaginara. Am tras ponoasele destul in comunism pentru ideile mele (chiar de la inceputurile lui) acum nu mai am anii tineretii petrecuta in umbra secerii si ciocanul. Chiar nu ne pasa ce ramane din FRR? Constat un fel de "miserupism" si intre noi si nu inteleg ca chiar daca constituie noi organisme unde pot activa liber asta nu inseamna sa arata dintii spre FRR si nici viceversa, ne intelegand ca se pot coopera in pace pentru ca puterea sta in unitate. Noroc cu Ciprian care intretine "Radioamator.ro" de unde pot afla ce mai fac unii pentru si in radioamatorism. Cum percepem noi pe radioamatori din alte tari asa suntem si noi perceputi ca YO iar eu m-am saturat sa ma rusinez ca si cand de parca eu am fost partas cand niste conationali candva au mancate lebedele austriecilor la lacurile Wells.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO6EX » Vin Feb 20, 2015 6:56 pm

Tot se apropie şedinţa FRR...
citiţi acest articol scris de YO3CCC la data de 01.04.2012 (ziua păcălelilor?)... Hi... :o

http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=810

73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo8cln » Vin Feb 20, 2015 8:45 pm

La un moment dat am fost si eu chemat sa particip la o sedinta a frr . Ma felicit ca am refuzat . La momentul respectiv au fost oameni dati afara din sala ! Nu conteaza contextul pt. care au fost dati afara. Tot in acea perioada un antrenor deosebit in domeniul radio a fost scos din curtea unui club sportiv din bu de un anume ... Gabor ?... numai pt. ca era din SV. Daca OM Pit ti se par lucruri normale, eu tind sa ma retrag si sa desfiintez tot ce am facut pina acum. Si totusi frr are purtator de cuvint sau totul este Mitrut ? 73 ! de yo8cln.
PS. : Mi-a parvenit o diploma de merit din partea frr. Am sa o inapoiez cit mai curind pt. ca nu pot primi o diploma de la o institutie care nu sustine radioamatorismul.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO3JW » Sâm Feb 21, 2015 11:43 am

"Te salut Pit !
Nu spui nimic despre continutul mesajului ( limba romana folosita) ! Sugerezi ca cele specificate sa fie discutate in "sedinte" la sediile cluburilor afiliate ? In epoca in care copii de la gradinita i-si dau intilnire pe retele de socializare , noi trebuie sa incercam sa facem sedinte ?"

Salut

Poate sti ca mai am barba.
Cand cineva nu mai avea vreun argument se lega de ea!

O "sedinta", asa cum si tu specifici, se poate organiza la "orice locatie". Un sediul fizic, la o pensiune sau chiar pe internet. Ideea este ca ceea ce va prezenta delegatul sa nu fie emanatia unui singur reprezentant, ci a colectivitatii in care isi desfasoara activitatea. De fapt se pare ca se face o confuzie intre activitatile din cluburi cu cele ale federatiei. Cluburile pot veni cu propuneri. Daca cineva doreste un lucru, normal este sa convinga mai intai colectivitatea in care este. Sper ca nerealizarile din diferite cluburi sa nu fie puse in carca federatiei!

Realizarile din diverse cluburi sunt realizarile celor care il compun. Nu cred ca federatia poate influenta aceste realizari. Sunt dupa posibilitatile proprii. Ma bucur ca exista suporteri financiari.

Am observat undeva o atentionare ca daca .... nu stiu ce va fi dupa o anumita data... sau mi s-a parut!

Miki are dreptate cand scrie ca parca a intrat ceva in noi. Parca nu ne mai suportam.....

Pana una alta vad ca Statutul nu s-a modificat!
Deciziile se pot lua la AG.

Adevarul este ca se poate lucra in benzile acordate radioamatorilor avand numai autorizatia eliberata de ANCOM.
Pentru a participa la activitatile organizate de FRR pe linie sportiva este necesar sa fi sportiv legitimat!
Pentru celelalte nu se cere acest lucru.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo5ajr » Sâm Feb 21, 2015 12:42 pm

Undele herziene nu respecta granitele, ele cu adevarat sant liberi din momentul lansarii. Cei care "lanseaza" poarta un indicativ cere de fapt reprezinta o persoana sau un club - de fapt e o activitate care vrem sau nu ne reprezinta in spatiu nelimitat (inca). Comportamentul nostru in general este definit prin nivelul educational, social - cu care dam si continut undelor herziene. Daca auzim pe 20m in SSB (si nu numai) injuraturi, bruiaje "dedicate" si mai si descoperim ca in acest vacarm subdemnitatea umana initiatorii sunt de o anumita nationalitate incepem sa facem condamnari generalizate selective pe seama acelor "natii". Prea putini discernam ca de fapt este vorba de persoane cu dizabilitati psihice, bolnave sau cu sindrom antisocial. A intra azi in posesia unui indicativ este relativ usor, primeste ori cine fara o selectie - ca doar are dreptul. Aceasta schema blestemata regasim in ori ce segment de activitate apoi ajungem sa ne sictirim intre noi ca nu ne merge bine viata. Asa ajung si la nivelele decizionale insi fara competente si care ajung sa ne reprezinte. Inteleg pe Ghita care vrea sa triminta inapoi la origine diploma primita de la FRR. Eu sfatuiesc sa nu trimita inapoi ca de si nu m-a intrebat nimeni stiu ca pe bune a primit. FRR trebuie sa faca o cotitura de 180 de grade. La alegerea presedintelui actual (YO3IRC) eu personal am rugat sa se apropie de radioamatori, sa cunoasca si segmentul acesta (dupa ce o viata a petrecut intre profesionisti) pasionati de comunicatii - radioamatori, denumire care uneori se pare ca este ne drept pentru ca spre diferenta de profesionisti o fac din pasiune si nu pentru bani sau grade, iar uneori chiar intrec pe profesionisti. Marius YO3CZW - a fost radioamator inainte de a ajunge SG dar acum se pare ca se distanteaza de spiritul deschis, jovial si inimos in contacte (cel putin cu mine) adoptand un ton uscat, oficial si distant fiind la inaltimea functiei care nu permite sa "traga de sireturi" cu ori cine. Acest sindrom regasim de fapt in toate segmentele si intre cei care ajung la"putere" efemera. Aceasta atmosfera se regaseste in totdeauna si la Adunarile Generale - unde ma duc cu sperante, unde ma duc cu placerea intalnirii cu Cornelius, cu Mihai cu Petre si cu altii ca apoi sa ma urc in tren trist spre acasa (timp 14 ore) unde trebuie sa povestesc celor care mi au dat mandatul ca ce si cum a fost, ce sperante am adus in straita pentru ei. si zau ca mi e rusine de "impotenta mea de impotentele nostre".FRR !! - Nu ne trebuie mult, nu avem nu stiu ce aspiratii dar apropiati - va, deschideti urechile, inimile, dialogati cu noi chiar daca mai spuneti prostii uneori, chiar daca spunem prostii uneori, dar excludeti ura si neintelegerile, parerile preconcepute, influentele nefaste ale unora care au invatat din Machiavelli. Propagare buna tuturor. 73 de yo5ajr
Ultima oară modificat Sâm Feb 21, 2015 6:46 pm de către yo5ajr, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori