Discutii libere.....

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo3fhm » Mar Noi 25, 2014 1:36 am

YO8RNI scrie:Zicea cineva de discriminare.De fapt ziceau multi.Pai unde e discriminarea asta??E obligata federatia sa imi asigure mie accesul la concursurile organizate de ea pentru membrii ei, sportivi, vezi doamne? Nu cred. Sint eu obligat sa particip la concursurile astea ca sa ramin radioamator? Nu.Vor campionat, sa-si faca!Vrea cineva sa participe, sa se inscrie in frr!
Salut,
Eu am spus despre discriminare. Poate e o neintelegere. In ceea ce ma priveste, asa cum am mai scris, ma amuza teribil circoteca ce se face in legatura cu subiectul discutat si sunt de acord cu cea mai mare parte a ideilor pe care le-ai expus. Legat de concursuri si discriminare, asta-i alta duda care e conexata cu faptul ca FRR ramane o asociatie cu statut sportiv. Totusi, asa cum cineva a mai spus aici, statutul de sportiv e putin cam nepotrivit in cazul radioamatorilor. Cu exceptia HST si RGO, unde mai ai tangente cu latura sportiva, restul activitatilor sunt categoric sedentare. Faptul ca unii sunt dispusi sa faca cearcane doar de dragul unor concursuri - asta reprezinta placerea lor personala, dar nu prea mai e sport. De aceea vroiam sa sugerez ca restrictionarea participarii la concursuri organizate de catre FRR doar pentru membrii sai, nu suna prea corect, intrucat poti intalni multi colegi neafiliati la FRR si care sa aiba performante mult mai bune decat unii dintre membrii sai. Si atunci, de ce sa nu-i iei in seama? Sunt tot radioamatori. Suntem cateva mii, si nu toti activi, asadar cred ca prin restrictionarea respectiva s-ar diminua sansele reale de evidentiere a unor performeri reali. Si daca ne interereseaza sa vedem performanta, atunci trebuie cautati campionii dupa formula "cei mai buni dintre cei buni", multime din care nu pot fi excluse elementele reprezentate de radioamatorii care nu sunt membrii FRR-ului. Cam asa vad eu lucrurile - fara sa vreau sa jignesc pe nimeni. Dimpotriva, daca as putea, as face orice ca sa-i unesc pe toti.

Acum, referitor la disputa legata de istoria radioamatorismului. Precizez din nou ca nu vreau sa jignesc pe nimeni si ca ma declar nepartinitor, referitor la cele care urmeaza. Asadar, nu sariti in sus, ca n-are rost:
YO5FMT scrie:Ca tot veni vorba de istoria radioamatorismului...mai stie cineva ce inseamna UCFS....organism in care in 1967 a fost "inregimentat" radioamatorismul?? Pentru cei care arata cu degetul catre Vasile (YO3APG) ca in 2001 a numit FRR continuatoarea ARER: in 1967 ARER a schimbat denumirea in FRR, activand in cadrul UCFS.
Cand am lansat site-ul statiei de club YO3KXL (Facultatea de Electronica si Telecomunicatii), am publicat un articol pe care l-am intitulat "Scurt istoric al radioamatorismului in Romania" . Continutul acestuia nu-mi apartine ci a fost initial redactat tocmai de regretatul YO3APG. Eu n-am facut altceva decat sa-i adaug unele imagini si sa incerc a-l prezenta intr-o forma mai clara pentru toata lumea.
Conform celor scrise de insusi YO3APG (care era foarte bine documentat), rezulta urmatoarea cronologie:
- in 1935 exista deja Societatea Generală a Radioamatorilor din România (SGRR) ;
- 1 martie 1936: ia fiinta Asociaţia Amatorilor Români de Unde Scurte (AARUS);
- 1 ianuarie 1938: AARUS e acceptata oficial în Uniunea Internaţională a Radioamatorilor (IARU);
Deşi după război, în majoritatea ţărilor europene, radioamatorii îşi reiau activitatea, în România aprobarea oficială a acesteia se va face abia în 1948 şi reluarea propriu-zisă a activităţii în 1949.
- 25 februarie 1948: dupa propunerile de reorganizare a AARUS, se infiinţeaz㠄Asociaţia Amatorilor de Unde Scurte din Romania” (AAUSR), stabilindu-se şi schimbarea prefixului din YR în YO;
- 23 august 1949: apar în eter primele indicative YO;
- 16 aprilie 1950: are loc prima Adunare Generală a Radioamatorilor YO, in urma careia se schimba denumirea AAUSR în "Asociaţia Radioamatorilor de Emisie Recepţie de Unde Scurte din RPR" (ARER); de asemenea, apare primul numar din revista "Radioamatorul" (puteti gasi colectia integrala pe site-ul de la YO3KXL );
- in 1954, activitatea de radioamatorism este încorporată în cadrul Asociaţiei Voluntare pentru Sprijinirea Apărării Patriei - AVSAP (denumita iniţial AVTCF = Asociaţia Voluntară pentru Tehnică şi Cultură Fizică); totodata se înfiinţează Radioclubul Central, YO3RCC.
- 1960: odată cu desfiinţarea AVSAP prin HCM 970/12 iulie 1960 şi adresa comună UCFS - AVSAP 1128/c/31 august 1960, mişcarea de radioamatori din România este inclusă în cadrul Uniunii de Cultură Fizică şi Sport (UCFS) ca ramură de sport tehnic, alături de motociclism, tir, modelism, planorism etc. S-a înfiinţat Comisia Centrală a Sportului Radio (viitoarea FRR). Organismele responsabile s-au numit FSAR (Federatia Sportului Aviatic si Radio) schimbata dupa putin timp in FRAS (Federatia Romana de Aviatie Sportiva).
- 1964: ia fiinţă Clubul de performanţă YO DX Club şi se instituie un program de diplome româneşti. La 24 aprile 1964, se acordă primul titlu de Maestru al sportului pentru radioamatorism lui YO3RD - ing. Liviu Macoveanu.
- 30 august 1967: prin Hotărârea CNEFS nr. 422, Comisia Centrală a Sportului Radio se transformă în Federaţia Română de Radioamatorism (FRR) .
- 2001: FRR s-a reorganizat în conformitate cu prevederile Legii educaţiei fizice şi sportului nr. 69, din 28 aprilie 2000. S-a stabilit, de asemenea, Consiliul director - organul de administrare şi gestionare al federaţiei - compus din Vasile Ciobăniţa - secretar general; Gheorghe Drăgulescu - secretar federal; Ioana Berbecaru - contabil.


Tabel cronologic rezumativ:
Imagine

Restul detaliilor se pot citi in articolul citat. Mentionez ca am regasit parti masive din el si aici, pe radioamator.ro, unde la 9 martie 2006 semna ... Vasile Ciobanita. Stilul in care e scris ii era caracteristic: succint. Dupa cum am mai spus, am completat cu fotografii diverse, dar as dori foarte mult ca istoria sa poata fi continuata din 2001, si cu bune si cu rele.
Ideea e sa nu se rupa verigile de informatie, ar fi pacat...

Cu bine (si fara partinire!),
Cezar Vener, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO9CHO » Mar Noi 25, 2014 7:31 am

Cezar, FELICITARI pentru munca voastra de la YO3KXL. Exceptional ce ati facut pana acum. Succes in continuare!

P.S. Despre FRR se discuta de multi ani(a se vedea arhiva "radioamator.ro"). Din pacate ...FRR , nu este interesata de aceste discutii, dovada fiind lipsa totala a dialogului.
Este de fapt un etern monolog...din pacate...

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo5fmt » Mar Noi 25, 2014 8:08 am

yo3fhm scrie: dar as dori foarte mult ca istoria sa poata fi continuata din 2001, si cu bune si cu rele.
Ideea e sa nu se rupa verigile de informatie, ar fi pacat...

Cu bine (si fara partinire!),
Cezar Vener, YO3FHM

Bravo! In sfarsit o fraza care intradevar care "construieste"! Cred ca prima din cinci pagini de batut apa...
Cu stima, pentru cei care incearca sa construiasca , Vasile yo5fmt.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO6EX » Mar Noi 25, 2014 9:03 am

yo5fmt scrie:in 1967 ARER a schimbat denumirea in FRR, activand in cadrul UCFS. Iar UCFS inseamna Uniunea de Cultura Fizica si SPORT


Despre asta este vorba!
ca ARER s-a transformat in FRR! :mrgreen:

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO3JW » Mar Noi 25, 2014 9:29 am

Buna
Am zis sa nu mai intervin pana dupa CA al FRR!
Dar am citit ceva care ma uimeste!
"Maine voi aplica la OSIM pentru a detine cu acte legale sigla FRR, nu de alta dar "sa nu se piarda" !"
Undeva am citit ca acea organizatie nu are nimic cu FRR, ba din contra o apara si nu doreste desfiintarea ei. Se pare ca de fapt doreste sa o preia! Ceea ce in final este cam acelas lucru.
Se tot discuta de FRR
Dar sa vedem cate ceva si de la ei!
Va recomand sa cititi Statutul acestei organizatii cu atentie!
Iata ce scrie la art.45
"Art.45 Membrii A.R.R sunt liberi sa adere si la alte organizatii cu scop similar"
Conform acestei fraze membrii ei nu pot fi membri la FRR deoarece FRR nu are "scop similar" Asta nu este discriminare??
Cu alte cuvinte acea fluturare ca membri lor pot fi si in FRR este contrazisa de art.45. Asa se explica inversunarea cu care se combat activitatile sportive ale FRR?
Asa ca este o mare mistificare !
iar aceasta organizatie nu are activitati sportive, ci numai in "Organizarea de competitii locale, regionale, si nationale de radioamatorism cu implicarea membrilor A.R.R. în desfasurarea acestor activitati." asa cum se scrie in Statut-ul lor! Nu sunt exclusivisti oare??
Pe baza acestui articol 45 ati putea fi exclusi ca nu respectati Statutul! Dar nu se va intampla ca au nevoie sa aiba membri. Nu conteaza calitatea, dar sa fie la numar! Calitatea o dau conducatorii lor...
Dar ne dam cu caramida in piept ca suntem deschisi la ......dar ne uitam cu "lupa" la ce este in FRR si preluam FRR-ul....(incepem cu sigla)
Propagarea sa fie cu voi si sa fiti sanatosi !
Ultima oară modificat Mar Noi 25, 2014 10:08 am de către YO3JW, modificat 1 dată în total.

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo5fmt » Mar Noi 25, 2014 9:56 am

YO6EX scrie:
yo5fmt scrie:in 1967 ARER a schimbat denumirea in FRR, activand in cadrul UCFS. Iar UCFS inseamna Uniunea de Cultura Fizica si SPORT


Despre asta este vorba!
ca ARER s-a transformat in FRR! :mrgreen:

Ai dreptate...
S-a transformat incet si sigur prin "minunatele" metode comuniste :P !
Dar hartia de care graiam mai sus este eliberata cu nr.92 din 1968 cu antetul UCFS-Radioclubul Judetean Cluj. E posibil sa fi ramas cu formulare vechi. :roll:
Important este nu numele ci ca miscarea radioamatoriceasca a ramas vie mai departe! Din pacate azi se pare ca aceasta "miscare" s-a diluat muuuult de tot. Unii suntem poate nostalgici si asteptam sa fim "condusi" ca inainte, neintelegand mersul actuala al societatii? Eu cred ca inca este necesar un for care sa ADUNE pe cei impatimiti de acest hoby. Nu de alta dar dilutia va duce la disparitia acestei minunate activitati. Oricum tehnologia moderna ne impinge tot mai mult la margine. Din cei care eram inovatori in ale comunicatiei devenim tot mai mult doar consumatori. Deocamdata rezistam pe baricade, inimile noastre sunt incalzite de cate un tititita abia perceptibil, dar devine tot mai greu sa explicam generatiei de hotdog si smartfon ca ce e frumos in asta!
73 de Vasile, yo5fmt

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo9rij » Mar Noi 25, 2014 10:08 am

Draga Pit,
Ca deobicei "imbarligi"! Daca am reusit sa iti atrag atentia (si nu numai tie, cu siguranta) cu privire la un aspect fundamental al existentei FRR, am facut/o pentru ca reforma de acolo trebuie inceputa! Daca nu ai sesizat ghilimelele te rog sa recitesti!
In ceea ce priveste articolul iti pot spune ca nu discrimineaza cu nimic pe nimeni! Participa pe viitor in competitiile organizate de ARR si te asigur ca nu o sa iti cer nici legitimatie si nici nu o sa am pretentia sa joci corect, astfel incat sa fiu nevoit sa te arbitrez cu cronometru si sa te descalific! Totul depinde de cat de fair play esti! Tot din aceeasi cauza nu o sa pot sa iti atribui titlul de "Maistru al sportului", vorba unui bun amic de/al tau! Hi! Totul este "for fun" cum spune romanul! Lucru care in schimb nu este normal pentru FRR, unde se stie ca e vorba despre sport, adica despre plan de medalii si premii! Si cand e sport e alta mancare de peste! Daca argumentele mele nu sunt suficiente te rog sa te uiti la organizatiile din jurul nostru. Pe care ii mai vezi organizati atat de rigid si fara perspectiva? Marea majoritate a tarilor din lume au ca forma de organizare Asociatii de Radioamatori nu Federatie! Lucru asta ar trebui sa iti dea de gandit si mai putin cati membrii are ARR. Te asigur ca s=a facut selectie la primirea fiecarui membru si au fost destui care nu s/au calificat pentru statutul de membru al ARR! Ca si membru in ARR esti acceptat daca vrei sa faci ceva nu daca vrei sa barfesti pe cineva! Asa am reusit sa realizam acele lucruri care acum iti starnesc invidia! Asa ca scopul nostru este sa facem viata mai usoara pentru toti hobby-stii din YO. Restul sunt doar frustrari a celor care nu reusesc sa faca doar "tu fa!" sau "sa se faca!"! Realitatea ne arata ca pentru a performa este nevoie de ceva mai mult decat de ordine si amenintari! Radioamatorismul inseamna respect reciproc, dialog, dedicatie, pasiune etc si nu orgolii, planuri, intrigi etc. In rest, Propagarea fie cu tine! 73!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO3JW » Mar Noi 25, 2014 10:20 am

Dragul meu Petrica!
De fapt nu dai raspunsuri
Este o vorba: Atacul este cea mai buna aparare!
Se pare ca o folosesti din plin.
Dece nu vorbesti despre maretele realizari ale voastre??? Oare care sunt acelea?

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo9rij » Mar Noi 25, 2014 12:02 pm

Atacul, este apanajul domnilor, draga Pit, in comparatie cu manipularea, minciuna si altele de genul pe care vad ca le folosesti din plin! Realizarile sunt cele pe care le invidiezi si pe care cu orice ocazie le sabotezi, nefiind facute in numele FRR!
In rest, fiecare cu ale lui! Radioamatorismul merita zile mai bune! Surprize frumoase pentru unii vor fi in curand! 73!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo2loj » Mar Noi 25, 2014 2:40 pm

Stimati domni,

Urmaresc acest topic de multa vreme iar concluzia generala este ca aici se desfasoara o clasica parada de tipul "a mea e mai mare/groasa/lunga/tare".
Pun si eu intrebarea: Chiar nimeni nu este capabil sa accepte o convietuire a ambelor organizatii "reprezentative"? Cu ce va deranjeaza ceilalti? Si de ce nu puteti accepta ca altcineva nu trebuie sa fie neaparat de parerea voastra?
Conceptul de prosperitate prin diversitate nu va spune nimic?
Sincer, in lumina discutiilor pro si contra tuturor de aici, consider ca si unii si altii se descalifica tot mai mult, cu fiecare post aruncat in scarba catre cealalta parte. Iar orice sentiment de simpatie pentru vre-una dintre parti se transforma incet incet in lehamite.
Dati-o inainte tot asa, o sa obtineti marete rezultate.

73 de Marius, YO2LOJ.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori