CL DUPĂ O JUMĂTATE DE VEAC DE RADIOAMATORISM

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

CL DUPĂ O JUMĂTATE DE VEAC DE RADIOAMATORISM

Mesajde YO6EX » Sâm Sep 12, 2015 8:16 pm

Am citit scrisoarea lui YO4BKM.
Din pacate, povestea dumnealui semana cu cea a ciobanului suparat pe sat.
De la o ciondaneala cu 2-3 radioamatori, a ajuns sa puna punct unei activitati de o viata.
Sigur, este optiunea dumnealui, dar atunci ma intreb daca a fost cu adevarat radioamator?

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: CL DUPĂ O JUMĂTATE DE VEAC DE RADIOAMATORISM

Mesajde yo5ajr » Dum Sep 13, 2015 12:27 pm

Da - Sica. Si noi, multi avem in spate peste o jumatate de secol de radioamatorism, si pe mine a socat dur articolul lui Tavi, dar...oameni suntem, oameni care trec prin diferite suprasolicitari emotive iar atunci in sinea noastra asteptam tacit (ne declarat) intelegere de la semenii nostri. Aceasta intelegere si chiar respect parca nu se mai manifesta in aceasta atmosfera de divizare intre noi. La AG al FRR in primavara acestui an si eu am gandit serios de o retragere dar colegii si prietenii m-au incurajat - si bine au facut. Viata e o lupta....deci lupta pana la capat chiar daca ajungi in postura figurei lui Servantes - Don Qihote a la Mancha, cavalerul trist dar care inspira ceva sublim, de a nu renunta la vise pana la moarte. In aceste momente de rascruce avem nevoie unul de altul, in aceste momente omenesti evem prilejul sa incercam de a oferi macar un sprijin moral celui care crede ca a ajuns peste limita andurantei morale. "Dum spiro - spero" este motto - ul meu. Atmosfera familiara, joviala, de respect reciproc si intelegere de alta data in radioamatorismul nostru de toate zilele nu va reveni la normal si de la sine in acest corolar de convulsii sociale prezente in toate domeniile. In natura vedem deseori ca la un incendiu de padure lupul fuge alaturi de iepurasi salvand blanile.....este trist sa gandim ca si societatea umana va schimba mentalitatile doar la un "foc de padure". Gandeste la solidaritatea re nascuta intre oameni dupa al doilea WW, in anii de dictatura comunista. In aceasta "raceala" si divizare unii dintre noi devenim pre cum o dinamita inghetata, foarte instabili. Eu am incurajat pe Tavi sa mai analizeze dar in final respect si inteleg hotararea luata. Mai stiu radioamatori valorosi care s-au retras in turnul lor de fildes dar definitiv sa rupa legaturile emotive cu radioamatorismul odinioara atat de drag - nu pot nici-o data!
73 de Miki

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: CL DUPĂ O JUMĂTATE DE VEAC DE RADIOAMATORISM

Mesajde YO4BKM » Dum Sep 13, 2015 1:15 pm

Rog sa fie inchis acest topic. Nu am acceptat dreptul la comentarii, tocmai pentru ca subiectul sa nu devina prilej de barfa in stilul nostru, dar vad ca se extinde. Nu sunt si nu nutresc aere de vedeta in radioamtorism ca sa suport astfel de raectii specifice lumii vedetelor publice. In domeniul meu profesional, aratat in articol, am acceptat si am facut fata tuturor opozitiilor pentru ca erau reciproc constructive. Dara sa afirmi ca nu a fost radiaoamtor unul care a infiintat sau a fondat cluburi, a pus la dispozitie zeci de aplicatii practice pentru radioamatori (arbitrare, modelari etc) si utilizate efectiv, chiar cu aprecieri favorabile, a facut constructii, trafic si concursuri, inseamna sa dai prilejul de a transforma o racila a radioamatorismului romanesc intr-o problema de can-can si de a transforma demnitatea in obedienta. Prea imi aminteste de obiceiul de pe vremuri cand oricine se plasa in afara tiparului standard era infierat in sedinte publice, la gazete de perete, ziare, sub indrumarea unor vajnici activisti lipsiti de decenta care, vad, ca nu au disparut inca.
Inca odata, cer inchiderea topicului. In primul rand pentru binele radioamtorismului, motivele mele - prea bine cunoscute - nu sunt doar o ciondaneala cu 2-3 radioamatori. Este pentru binele radioamatorismului deoarece, de nevoie, va trebui sa intervin cu replici fata de cei care intra in sufletele oamenilor fara sa bata la usa, un lucru care imi displace in primul rand mie.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: CL DUPĂ O JUMĂTATE DE VEAC DE RADIOAMATORISM

Mesajde yo2loj » Dum Sep 13, 2015 1:29 pm

Dr OM Tavi,
Nu ma leg de motivatie, nici de continut, nici de o persoana anume, dar daca cineva face public o declaratie, indiferent de natura ei, atunci trebuie sa se astepte la comentarii, indiferent de optiunea sa personala. Postari in spatii publice sunt... publice. Asa functioneaza dreptul la libera exprimare...

Decizia insa mi se pare radicala, se poate face radioamatorism de placere, fara cluburi, fara organizatii, fara institutii fantoma. Unica institutie cu care TREBUIE sa ai relatii este ANCOM. Restul... hai sa zicem ca nu prea conteaza. Eu as privi un pic in jur, sunt multi care au acest hobby si nu au "incatusari institutionale", e loc de multi prieteni pe acolo. Chiar daca nu sunt foarte vizibili la nivelul miscarii publice locale. Nu uita, lumea e mult mai mare si nu incepe neaparat cu YO.

Insa permite-mi sa spun multumesc pentru efortul depus in activitatea ta. Chiar daca decizia asta este definitva (sau nu - vezi un paragraf mai sus...).

Marius, YO2LOJ

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: CL DUPĂ O JUMĂTATE DE VEAC DE RADIOAMATORISM

Mesajde yo3jx » Dum Sep 13, 2015 3:44 pm

Nu este un comentariu la textul lui Tavi. Asa cum scrie Marius, indicativul personal face parte din EU-l nostru, l-am dorit in tinerete, l-am obtinut prin pregatire si sacrificii in conditii grele, l-am cultivat si ne mandrim cu el, prin el suntem vii. Si daca tot e ANCOM exclusiv care ne este prietenos, opinez sa nu intram in greva de indicativ orice ar fi. Si eu am fost candva aproape in centrul atentiei YO, multi prieteni au plecat peste tari si mari, multi au murit din pacate, putini m-au apreciat asa cum sunt si cu ce stiu sa fac, mai toti m-au uitat, din ce in ce mai multi vor crede barfele mincinoase ce se urzesc inca despre mine si foarte multi ma urasc fara sa ma cunoasca. Eu sunt si voi ramane acelasi, al Dumneavoastra YO3JX, Dan Jeixul din Cartierul de Vest.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: CL DUPĂ O JUMĂTATE DE VEAC DE RADIOAMATORISM

Mesajde YO4BKM » Dum Sep 13, 2015 4:56 pm

Pana - si daca - se va inchide topicul raman in dialogul provocat. Cat priveste drepturile la o serie de acte - libera exprimare, libera initiativa, liberul arbitru etc etc - sunt niste arme nocive cand sunt lasate la libera folosinta. Iata niste paradoxuri, care pot fi reale: daca fiecare din noi ar dori binele tuturor nu am mai avea loc de atata rautate, exact ca atunci cand fiecare din noi ar dori raul tuturor. In orice trebuie sa existe un echilibru care restrange granitele libertatilor. Am vazut aseara la TV un interviu cu Mircea Malita (88 ani), matematician (logician), academician, diplomat, scriitor, ca meditator particuar a facut din Zoia Ceusescu un matematician cu adevarat bun, ceea ce a pus-o in conflict cu parintii sai care i-au descfiintat Institutul de Matematica (chipurile era prea elitist). Am cunoscut personal (am fost colegi de catedra la Univ. din Darmsadt/RFG in 1992) un matematician de renume (Mazilu Petrisor), care conferentia la universitati din Germania, Franta, Japonia, SUA, mi-a spus ca dupa desfiintarea institutului a reusit sa plece definitiv in RFG cu ajutorul direct al Zoiei si nu a fost singurul. Dar, sa revin la ale mele.
Am aratat clar in articol ca radioamatorismul solitar nu are valoare pentru mine, asa ca nu pot da curs indemnurilor de a avea relatii doar cu ANCOM. Atat in colectivele in care am stat, dar si in afara lor nu m-am rupt de spirirul radioamatoricesc in echipa si nici nu am ocupat locul unui beneficiar ci am promovat, fara tocmeala si mercantilism, tot ce puteam eu mai bine. Nu m-au iritat "incatusarile institutionale", am invatat sa respect disciplina si sa ma supun colectivului, ca doar in colective m-am realizat profesional. Numai ca in profesia de baza am avut mai mult succes, poate si din cauza unui alt mod in care este construita scara valorilor si pe care o consideram universala. Niciodata nu am rabdat sa fiu condamnat fara judecata (nu am vazut-o ca pe o virtute "institutionala") din simple mofturi, am de aparat o pozitie si un statut profesional pe care l-am cladit cu multa truda dar si cu satisfactii. Cand am gresit - si au fost destule la viata mea, chiar grave in anumite planuri - am ispasit fara contestare, inclusiv la portofel. La noi, cand am plecat din club singurul regret (nu al unei persoane, parerea a fost consensuala) a fost ca se pierde cotizatia mea de 100 de lei, nu un membru fondator, un manager de concursuri, creator de softuri, autor de articole, unul care a adus acum trei ani un titlu de campion national (trebuia sa primesc si un premiu banesc substantial pentru asta, dar am renuntat la el deoarece ar fi fost din banii clubului). Pentru toate astea nu am pretins lauri sau aplauze si, daca asa am fost vazut, am procedat in consecinta. Ce este rau in asta? Macar atata libertate sa am.
Cat priveste supararea mea precum ciobanul pe sat, am facut-o si pe asta, am aratat in articol ca la tara pasteam animalele familiei dar am plecat si pentru ca satul imi limita accesul la cunoastere, nu ma lasa sa devin radioamator, inginer s.a.m.d, loc de stat si de muncit la tara as fi avut, invatasem din liceu strungaria la un atelier de reparatii al unei fabrici ca ucenic pe langa un maistru instructor, ma pregatisem pentru viitorul meu deoarece o vreme, unora ca mine, ne era interzis drumul la facultate din motive de dosar. Iata de ce este bine sa te mai si superi pe sat, chiar daca o faci din pozitia de cioban, numai sa fii sigur ca de aici ai de castigat. Iar eu sunt convins de acest lucru si este suficient.

P.S. Multumesc celor care mi-au scris pe e-mail sau au incercat sa ma induplece, dar ii rog sa inteleaga ca nu este cazul. Am aratat ca nu imi place vedetismul si ma jeneaza astfel de mesaje, prea aduce cu vorba "... numai de bine". Poate ca mai este pana atunci, dar nici "de rau" fara motive nu accept. Multi stiu ca in trafic am interzis mereu sa mi se spuna altfel decat Tavi, fara legatura cu profesia mea, nu ma consider dacat decat un element (constient) dintr-o multime.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: CL DUPĂ O JUMĂTATE DE VEAC DE RADIOAMATORISM

Mesajde yo3jx » Dum Sep 13, 2015 5:24 pm

Adio, dar eu voi ramane. Imi amintesc cu duiosie de cei mi-au indrumat primii pasi in radio, inca de la 14-15 ani, la 17 aveam deja indicativ US cl III-a in primavara, in toamna cl II-a. Cred ca la randul meu, acum, la 63 ani ( citeste 19 ) pot fi inca multi ani util pentru cei tineri intre 9 si 99 ani, ce sunt si cei ce vor rade maine sub soare, prieteni va puteti baza pe mine oricand, nu renuntati la speranta.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: CL DUPĂ O JUMĂTATE DE VEAC DE RADIOAMATORISM

Mesajde n2yo » Dum Sep 13, 2015 5:34 pm

Topicul este inchis, la rugamintea lui YO4BKM.

73s de Cipiran N2YO


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori