CATAVENCU

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo8rpo
Mesaje: 70
Membru din: Mar Mar 31, 2015 10:34 am
Contact:

CATAVENCU

Mesajde yo8rpo » Dum Oct 11, 2015 1:55 am

http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=1054

CE INSEAMNA ASTA?!
DACA PONEGRITI PE CINEVA, MACAR FACETI-O DIN EXTERIOR, E MAI DULCE ASA CARNEA DE OM.
NU MAI SCRIETI LA ADRESA FRR PE FORUM!
SA NU TRANFORMAM SITUL INTR-UN ZIAR CATAVENCU.
NU AVETI DECAT SA VA RETRAGETI DIN FRR, DACA NU VA CONVINE, NU VA TINE NIMENI!
CREDETI CA NU RAD SI CURCILE.
SI MAI FACETI PARTE SI DIN COMISIA DE DISCIPLINA A FRR.
MAI DEGRABA VA RUGATI PENTRU PACE SI INTELEPCIUNE, DECAT SA PROVOCATI OAMENII PE FORUM.
TACEREA E DE AUR, DAR VA MAI SPUN CEVA>
A FI SMERIT NU INSEAMNA SA TE LASI CALCAT DE ALTII IN PICIOARE.
UNDE ESTE DEMNITATEA DUMNEAVOASTRA DE OCTOGENAR INTELEPT.
DATI DOVADA DE INTELEPCIUNE SI VENITI PE FORUM CU LUCRURI SI CUVINTE FRUMOASE.
DUMNEZEU CU AL SAU HAR SI A SA IUBIRE DE OANENI SA NE VINDECE NEPUTINTELE!
YO8RPO

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: CATAVENCU

Mesajde YO8DHD » Dum Oct 11, 2015 7:39 am

Asta parinte e raspuns la felul in care sunt tratati radioamatorii si cluburile afiliate de FRR. CA sa ma explic sa nu dau loc la interpretari. FRR este o asociatie de cluburi de radioamatori de toate felurile, care s-au chinuit la vremea respectiva sa aiba tot ce era necesar pentru a ajuta FRR in demersul sau. Normal ar fi fost acum cand cineva a decis ca FRR sa devina o federatie pur sportiva sa supuna la vot acest demers. Nu schimbarea statutului ci schimbarea fondului problemei - de ce DOAR federatie sportiva? Cei pe care ii incriminati dumneavoastra au facut - cel putin pentru a doua oara demersuri pentru a mentine spiritul acestui hobby, nu sport. Ambele demersuri care au necesitat eforturi au fost tratate cu dispret de catre FRR. Nu credeti ca macar ca o chestie de bun simt ar fi fost ca cei indreptatiti sa anunte pe site-ul oficial ca se asteapta sugestii DOAR pentru a face FRR federatie sportive? In ultima instanta chiar daca statutul FRR spune clar ca reprezinta doar membrii sai spotivi la IARU, incalca un drept constitutional al celorlalti radioamatori, acela de a fi reprezentati, deoarece la IARU poate fi doar o asociatie nationala, prinurmare nu esti sportive FRR nu esti reprezentat. Inchei aratand pentru a nu stiu cata oara ca FRR ca organizatie bugetata este obligata sa respecte legile Romaniei, sa raspunda in termen legal (30 de zile) la solicitarile care I-au fost inaintate oficial - chiar daca li se spune doar ca au depasit termenele, dar trebuie raspuns . De asta radioamatori MEMBRI FRR prin cluburile din care fac parte ridica puncte de vedere.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: CATAVENCU

Mesajde yo3gh » Dum Oct 11, 2015 5:25 pm

Draga parinte , imi aduc aminte de comunism / securitate cand vad ca cineva sugereaza tacerea .... suntem oameni liberi , avem dreptul sa vorbim si sa gandim , asa cum bine a facut si Jesus din Nazareth , a spus ce a gandit , ce a crezut , fara sa ii pese cand de pe margine altii ii spuneau sa taca sa nu aiba probleme cu stapanirea .
Da , radioamatorismul e hobby , o lume intreaga stie , ... e sport in gandirea sovietica :), si FRR nu vrea sa se rupa de trecut , sa evolueze .
Eu nu as asocia un subiect de pe acest forum cu ziarul Catavencu , e marca inregistrata. Sau daca o faceti mentionati ca are continut de satira , cum face R Banciu , acest forum e public si e citit de toata lumea , cine stie cum interpreteaza cineva ...
Nu , 5arj sa nu plece din FRR , sa mai fie cineva care ii trage de maneca , sa nu fie toti intr-un glas ca un partid de guvernare , sa nu apara oameni in FRR care nu au facut nimic pentru radioamatorism , totusi .
Eu zic sa fim cu totii cerebrali , sa vedem ce nu merge bine , sa indreptam , sa gadim pozitiv , fara rautati , ca sa ajungem la nivelul asociatiilor din zonele mult mai dezvoltate decat noi , ptr ca meritam ca natiune ...
Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne faca mai buni in ham spirit !

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: CATAVENCU

Mesajde yo5ajr » Mar Oct 13, 2015 1:07 am

Draga YO8RPO - daca intelegi randurile de mai jos vei fi mai vrednic in credinta.
- sa iubesti fara sa fii iubit...
- sa slujesti fara sa fii pretuit...
- sa daruiesti fara sa ti se multumeasca...
- sa te jertfesti si fara sa ti se recunoasca...
- sa ierti fara sa fii iertat...
- sa-l sustii pe cel care te-a lepadat...
- sa ramai linistit, desi esti nedreptatit...
- sa crezi desi nu vezi fata in fata...
- sa crezi desi nu esti deplin lamurit...
- sa investesti cladind fara sperante...
- sa taci pentru a nu face rau aproapelui...
:o - sa vorbesti de dragul adevarului...
- sa te jertfesti pentru dreptate...

- sa induri fara sa murmuri, fara sa cartesti...
- totul sa-ti apartina, dar tu de toate bucuros sa te lipsesti...

Lupta-te, suflete, ca sa primesti acest har! 73 de yo5ajr

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: CATAVENCU

Mesajde yo3jx » Mar Oct 13, 2015 7:32 am

Un ocean de clarvazatori, eruditi teoreticieni, jeluitori, nepasatori dar niciun nume de palmas capabil sa clinteasca bolovanul din drum.

YO5DNA
Mesaje: 24
Membru din: Joi Oct 18, 2012 7:43 pm
Contact:

Re: CATAVENCU

Mesajde YO5DNA » Mar Oct 13, 2015 7:57 am

Dragă YO8RPO, dialogul impune câteva norme minimale, una dintre acestea este tonul discuției. Dumneavoastră folosind majuscule sugerați implicit un urlet, o afurisenie din toți rărunchi asupra tuturora și ce e și mai greu de înțeles, cum fără nici o îndoială vă credeți posesorul adevărului absolut și dați sentințe definitive.
Eu nu iau în batjocură activitatea CA a FRR, eu încerc să aduc argumente că extremele sunt păguboase. Eu nu pot pleca din această formă de organizare că legea nu îmi permite altă formă în care radioamatorismul să fie recunoscut ca activitate de utilitate publică. Iar în acest context FRR este obligată să găsească toate metodele de coagulare și coordonare a tuturor radioamatorilor din țară nicidecum excluderea lor.
Preacuviose Părinte ați fost curios să aflați cât se plătește pentru utilizarea unui canal de radio? Fără o analiză exhaustivă, lărgimea de bandă disponibilă radioamatorilor gratuit, este mult mai mare decât suma canalelor de radio din toată țara. Dumneavoastră credeți că acest avantaj comercial, net favorabil nouă, ni se face doar pentru a utiliza în concursuri aceste frecvențe?
Este cel mai absurd mod de-a trata radioamatorismul ca un sport pur, acest lucru fiind echivalent doar cu separarea lui de componenta competițională.
Radioamatori nu sunt o turmă, ei sunt fiecare în parte personalități bine definite după chipul și asemănarea Lui.
Radioamatori nu își iau puterea din forța mulțimilor, ei fiecare în parte sunt puterea.
Stimate domn când vei înțelege dragostea și respectul celui care vi se adresează la persoana a doua singular și o puteți face și dumnevoastră fără reținere, atunci veți putea zice că sunteți cuprins de acel miraculos ham spirit.
Dumnezeului când te rogi nu-i spui dumneavoastră, El te vrea egalul lui, nu slugă vicleană.
Ultima oară modificat Mar Oct 13, 2015 9:15 am de către YO5DNA, modificat de 2 ori în total.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: CATAVENCU

Mesajde yo5ajr » Mar Oct 13, 2015 8:27 am

yo3jx scrie:Un ocean de clarvazatori, eruditi teoreticieni, jeluitori, nepasatori dar niciun nume de palmas capabil sa clinteasca bolovanul din drum.

Drga JX - nu cred ca nu ai auzit de "Mos Ion Roata" :)) 73 de yo5ajr

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: CATAVENCU

Mesajde YO6PMX » Mie Oct 14, 2015 3:11 pm

Ce intrebare e asta? Nu e evident? Asa: https://www.youtube.com/watch?v=BNMnlFVvKc0


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori