Bateria din cartof

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Bateria din cartof

Mesajde YO6EX » Mar Noi 24, 2015 8:21 pm

Azi l-am auzit pe YO6UZ, care se plangea ca un individ din off desigur fara sa-si dea indicativul, l-a facut prost, ca ce spune este o prostie...
De ce?
YO6UZ a spus ca se poate obtine energie electrica din cartofi.
Desigur ca cel din off care a lipsit de la orele de fizica de la scoala elementara habar nu avea de asa ceva... :lol:

Povestea mea:
Era prin anul 1956, cand am primit cadou o perche de casti radio. NU mai stiu cine mi-a spus ca pot face un aparat de radio cu un cartof... :o

Zis si facut... antena o sirma pentru rufe de vre-o 25m, intinsa in curte intre doi pomi. Masa un piron infipt bine in pamant.
Un cartof si o casca... si minune Radio Bucuresti zgaltaia bine membrana castilor.
Dupa cateva saptamani am aflat ca se pot face si imbunatatiri... :idea: :shock:

Imaginile atasate nu au nevoie de explicatii...
Despre prostul din banda ce sa mai vorbim... Hi... :lol:
Fişiere ataşate
Radiocartoful-.JPG
Radiocartoful-.JPG (130 KiB) Vizualizat de 7029 ori
Ceasul-cartof.jpg
Ceasul-cartof.jpg (14.08 KiB) Vizualizat de 7029 ori

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Bateria din cartof

Mesajde YO3AOE » Mar Noi 24, 2015 11:45 pm

In articolul tiparit afisat mai sus se poate citi ca se poate obtine curent electric cam din orice fruct sau leguma care contine apa si un acid slab,care acid este uneori acidul acetic-mai rar-sau-de regula-acidul citric,prezent in special in-evident!-citrice,ceea ce in general si in principiu este perfect adevarat.Din cite stiu eu-ma rog,poate sa gresesc!-cartoful nu prea contine nici un acid,dar poate contine o baza,si-atunci figura functioneaza si cu un cartof,sau chiar cu doi pusi/legati in serie-hi!.Pe cind o statie alimentata cu o baterie formata dintr-o taraba cu legume/fructe? si folosind o antena long-wire dintr-o coarda lunga de vita de vie?-hi!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Bateria din cartof

Mesajde YO6EX » Mie Noi 25, 2015 12:32 pm

YO3AOE scrie:Din cite stiu eu-ma rog,poate sa gresesc!-cartoful nu prea contine nici un acid,dar poate contine o baza,si-atunci figura functioneaza si cu un cartof,sau chiar cu doi pusi/legati in serie-hi


Mult iubite si stimate etc... etc...
Cartoful contine acid fosforic, spre deosebire de lamaie, care contine acid citric.
Deci, cartoful asigura o tensiune mai mare si un curent mai mare.
Daca cartoful in cauza este fiert 8 minute, asigura o autonomie de aproape zece ori mai mare.
Bateria organo-electrica este folosita de mai multi ani, mai ales in tarile sarace, pentru alimentarea ceasurilor, sau a catorva LED-uri pentru iluminat, etc.
Energia obtinuta pe aceasta cale este cu 50% mai ieftina decat metodele clasice.

P.S.
Pe vremea cand am facut eu acea experienta, lamaile se gaseau doar in poze...

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Bateria din cartof

Mesajde YO3AOE » Mie Noi 25, 2015 1:07 pm

In tarile sarace in care s-or folosi asemenea baterii din cartofi sferti-fierti, unul dintre cele mai apreciate animale de curte si chiar de casa este porcul, de aceea acolo exista pericolul potential ca porcii sa minince bateriile-hi!...

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Bateria din cartof

Mesajde YO8TFF » Mie Noi 25, 2015 7:24 pm

Trebuie să adaug ca am văzut și eu în vechile cărți radio de prin anii '50 bateria cartof și cea realizată în beci în pământ dar cartoful ca și citricile au rolul de suport al electrozilor și de asigura electrolitul "bateriei". Electrolitul poate fi și apa cu săruri.
Există și bateria cu muștar realizată în carcase de TIC-TAC prin revistele Cutezătorii din câte îmi aduc aminte.

LE> M-am "jucat" și eu cu energia https://sites.google.com/site/florintan ... tovoltaica
Adevărul este că oamenii mănâncă mult pentru a produce aproximativ 50W cu mâna și 100W cu picioarele semn că restul de energie consumată este direcționată către creier de unde rezultă că nu munca fizică este în principal menirea omului.
73, Florin

Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Re: Bateria din cartof

Mesajde yo8tot » Joi Noi 26, 2015 10:59 am

Daca porcul mananaca bateria atunci sa ii puna lui electrozi :)

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Bateria din cartof

Mesajde yo3cen » Joi Dec 03, 2015 12:37 am

Cei cu bani, care doresc energie din plante, pot folosi, in loc de un cartof ieftin, o lamaie. Nu de aceea galbena ci din aia verde:

https://www.youtube.com/watch?v=D23JH30ZMK0

P.S.: este totusi bine ca exista pe net si alte forumuri de radioamatori: eham, qrz, cqhamru/forum, sp-qrp/forum, ari fidenza forum, qrp-dl forum, etc.
Totusi, nu inteleg cum ceilalti radioamatori de pe alte forumuri straine reusesc sa nu se certe, sa nu se atace reciproc si doar discuta pe teme interesante ham radio (spirit).

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Bateria din cartof

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 03, 2015 9:15 am

Cei cu bani nu doresc energie din plante,isi vor cumpara si monta panouri foto-voltaice sau chiar grupuri eoliene,dar nu chiar asta ar fi problema,ci faptul ca asemenea subiecte puerile nu prea au ce cauta pe un asemenea site...

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Bateria din cartof

Mesajde yo2loj » Joi Dec 03, 2015 9:37 am

YO3AOE scrie:... dar nu chiar asta ar fi problema,ci faptul ca asemenea subiecte puerile nu prea au ce cauta pe un asemenea site...


De ce nu? Satira si umorul nu au ce cauta pe aici? Au in schimb ce cauta la topicul "alte discutii" stabilizatoare ferorezonante, consumuri de motoare electrice de frigider sau scheme de ceasuri chinezesti cand exista topicul "constructii electronice"? Evident alea sunt, desigur, "de larg interes" si trebuie sa fie aici...

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Bateria din cartof

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 03, 2015 10:28 am

Din cite stiu eu-si se pare ca unii nu-site-ul "radioamator.ro" NU este un site cu specific de satira si umor.Subiectele enumerate mai sus le-am plasat aici in aceasta rubrica tocmai datorita faptului ca nu fac parte directa din preocuparile radioamatoricesti curente,dar-totusi!-se refera la aparatura electronica/electrotehnica,deci se incadreaza in specificul general al site-ul-ui.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori