Alegeri 2016

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde YO8DHD » Dum Feb 21, 2016 9:47 am

@yo3jx Nu am scris in postarea de mai inainte de dragul de a scrie. Imi doresc doar sa se faca hai sa zicem conform regulilor lor. La un moment dat cineva va face o sesizare de incalcare repetata a legii 544/2001 liber acces la informatii. Despre asta e vorba.
LE. Rasfoind ca de obicei pagina colegilor de la Bistrita, am recitit Petitia lor de anul trecut precum si comentariile de acolo. De actualitate in continuare. Acea petitie a fost depusa in termenele cerute si nici macar nu a fost citita. La fel si hartiile inaintate de cei din YO2 si care nici macar nu au fost citite nu discutate. Daca e adevarata treaba cu un nou post aparut in organigrama FRR, acest post nu ar fi trebuit propus tot conform cerintelor FRR? Ca adunarea generala sa poata hotara/ vota in deplina cunostinta.
Cred ca ar trebui sa-mi fac o cafea sa ma trezesc. Visez prea mult. O zi frumoasa si spor celor care au adunari generale la cluburile/asociatiile din care fac parte.
LLE. Am stat foarte mult si m-am gandit la ceea ce a spus PIt despre raportul radioamator-FRR, un lucru cumva importat dintr-un discurs de peste ocean dar foarte corect de altfel. Ce ai facut tu ca radioamator pentru FRR. Din pacate, plecand de la aceasta intrebare ajung la aceeasi concluzie. Nimic, fiindca nu suntem lasati de federatie. Si ca sa nu trebuiasca sa ma explic dau exemplul petitiei, a scrisorii de anul trecut a celor din YO2, a modificarii statutului gandit/ muncit de cei de la Bistrita, la care nici macar un simplu raspuns nu a fost, ce sa mai vorbim de citirea / discutarea problemelor. Nu stiu daca erau bune sau rele, erau inaintate statutar si trebuiau discutate. De aceea cred ca ceea ce putem noi sa facem sunt activitatile cluburilor noastre. Suma acestor activitati devine activitatea FRR.

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde yo5er » Lun Feb 22, 2016 3:43 pm

A aparut lista candidatilor (in urma cu o ora :lol: :twisted: ) http://www.hamradio.ro/Comunicate/2202201601

Si a mai aparut un PDF intitulat "Alegeri 2016 - Adrese Cluburi pentru susținerea candidaților" http://www.hamradio.ro/Comunicate/2202201602
Bine-nteles fara nici o scrisoare de intentie / CV a vre-unui candidat, doar cu pozitia pentru care opteaza.

My point: mai sunt 5 zile pana la alegeri, asa ca, radiocluburile afiliate trebuie sa decida pe cine voteaza. Asta datorita incompetentei FRR de a pune la dispozitie documentele candidatilor in timp util pentru a vota in sedintele de club, unde va merge votul. FRR sunteti de groaza, felicitari!

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde yo5ajr » Lun Feb 22, 2016 4:53 pm

Da - bine punctat de YO8DHD. Motivul principal pentru care am hotarat ca nu mai vreu sa aud de actuala conducere al FRR a fost acea "Petitie" care a fost inaintat in termen legal si statutar.El continea Offurile majoritatii radioamatorilor YO. A fost trimis si la cabinetul MTS, pentru care nu am primit absolut nici un raspuns sau reactie. In acea AG al FRR din anul trecut toata lumea stia de problemele grave dar nimeni, absolut nimeni din sala nu a intrebat onor conducerea FRR ca de ce incalca un drept Constitutional si Statutar? Am avut impresie ca fac parte dintr-o masa inerta, manevrabila si fara o pozitie fata de faradelegi. Am primit propuneri sa candidez la Comisia de Disciplina - cu ce folos? Cercetarile noastre (a Comisiei de Disciplina) in anul 2015 a fost in mare parte sortit esecurilor si fara o finalitate clara datorita inertiei conducerii FRR. Din aceasta cauza titlurile de Maistru a Sportului au ajuns in derizoriu si devalorizate moral in ciuda faptului ca majoritatea radioamatorilor au primit pe merit. Valorile morale, pozitia ferma pentru eludarea fraudelor lipsesc din comportamentul conducerii FRR. Aceste cauze m-au determinat sa nu mai aud de ei. Cine "ucide" o data, va "ucide" si a doua oara! Nu mai am speranta ca FRR va mai ridica vre-o data la inaltimea anilor precedenti. Vindecarea va veni de pe "teritoriu" si nu din cloaca actuala atat de manjita de orgolii, miserupism si incompetenta. Acum cati-va ani am scris un articol inaintea AG al FRR cu titlul - "Ultimul Tren" (La Gunn Hill) Oare este valabila si acum? Va depinde de "Sala". Incalcarile legilor insa raman valabile si azi nu mai au absolut nici-o scuza. Au pierdut ori ce sansa de a mai uita in ochii mei. In fapt - de Drept si in ochii mei raman totii tepari si "interlopi" pana la Judecata de apoi.
73 de yo5ajr Miki

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde YO9FNP » Mar Feb 23, 2016 9:58 am

Am parcurs propunerile/listele cu candidati zambind. Aceeasi Marie cu aceeasi palarie! HI
Nici un proiect concret, nici o propunere, nimic.
In cea mai mare parte aceleasi personaje, unele controversate, altele care desi au facut multi ani parte din CA nu s-au evidentiat absolut prin nimic, vin acum in fata Adunarii Generale sa solicite un nou mandat.
Doua cluburi din Bucuresti vor da probabil 75% din membrii viitorului Consiliu de Administratie.
Nu se mai spune nimic despre noul statut.
Ce sa zic? FRR va avea exact conducerea pe care A.G. o voteaza. Pentru urmatorii 4 ani. Le doresc succes.
73,
Dan YO9FNP / YR9F

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde yo8cln » Mar Feb 23, 2016 10:08 am

Mare dezamagire (previzibila) , Dan. De fapt numai la 3 categorii se pot face alegeri in rest lipsa concurenta... Din pacate va trebui sa ne urmam calea...
73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde yo9rij » Mar Feb 23, 2016 2:19 pm

Stimati radioamatori..."A fost candva o federatie" un titlu bun pentru un roman de satira, avand in vedere lista de candidati! Dupa parerea mea, subiectul este lipsit de importanta ca si cei care sunt, nemuritori in scaune (functii), pentru a reconfirma ca nu vor face NIMIC! Multumesc frumos , FRR! Un FRR limitat acum, cu mici exceptii, la statutul de radioclub orasenesc!!!

yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde yo9ceb » Mar Feb 23, 2016 6:58 pm

Daca nu santeti mambri FRR ,ce va framanta atata grija ? :lol:

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde yo3hjv » Mar Feb 23, 2016 7:32 pm

E maiastra faza cu " Maistru al Sportului"! Sintetizeaza pe deplin starea de fapt existenta.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde YO9FNP » Mie Feb 24, 2016 9:12 am

http://www.hamradio.ro/Comunicate/2301201601
Extras din raportul de activitate al comisiei de Unde Scurte:
"Rog ca în discuțiile ce vor urma să se propună măsuri de “constrângere” a sportivilor de a răspunde pozitiv selecționării în echipa națională, în condițiile în care baza materială (transceivere, amplificatoare, antene) este privată, FRR neavând niciun merit în achiziționarea acesteia. Poate ar fi bine daca FRR s-ar putea inspira de la alte federații sportive în ceea ce privește sancțiunile aplicate sportivilor care refuză selecționarea în echipa națională a României."
Excelenta solutie! Mai mult, propun ca un reprezentant al FRR sa stea langa fiecare operator si sa ii dea cate o rigla la palma, ca la scoala, pentru fiecare indicativ receptionat gresit!

73,
Dan YO9FNP
Ultima oară modificat Mie Feb 24, 2016 9:34 am de către YO9FNP, modificat 1 dată în total.

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde YO8SSB » Mie Feb 24, 2016 9:31 am

Pentru YO9FNP- este singura lor sansa sa mai participe cineva la echipa nationala! Diplomati din fire,cei de la Comisia de US au inlocuit "sa-i obligam" cu " SA-I constrangem". Promit pe viitor sa particip la toate concursurile interne si internationale sub directa " CONSTRANGERE " a celor care conduc F.R.R-ul.

Sper ca YO8CLN- Ghita care a mai bagat 10.000 euro in 2016, pentru modernizarea bazei de concurs a lui: YO8KRR/ YR8D sa fie de acord ca la intrare sa puna un afis cu urmatorul slogan: BAZA PREGATITA SUB DIRECTA CONSTRANGERE A F.R.R!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori