Alegeri 2016

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde yo8cln » Mie Feb 24, 2016 6:05 pm

Oare este bine , Ovidiu ? Multa sanatate, 73 ! de yo8cln.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde YO8TFF » Mie Feb 24, 2016 8:25 pm

Nu sunt implicat în nici un fel în aceste alegeri, nefiind membru FRR, dar fiind vorba de o competiție doresc la toți participanții succes iar cei ce aleg/votează să fie inspirați.

73, Florin

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde yo2loj » Joi Feb 25, 2016 2:41 pm

Dat fiind faptul ca FRR e finantata din bani publici nu e normal sa aibe un cuvant de spus si "neafiliatii"? Sau pentru ca FRR se erijeaza ca reprezentant al radioamatorilor YO in general, in fata organizatiilor interne si internationale?

Daca renunta la banii de la stat si specifica in statut ca reprezinta doar cluburile afiliate (nu si membrii acestora, ca doar persoanele fizice nu sunt membre FRR, si nici pe altii), atunci e alta mancare de peste.

Pana atunci, orice cetatean roman, radioamator sau nu, poate legal cere socoteala acestei federatii. Ca unora din persoanele din conducere, voluntare sau salariate, le convine sau nu, asta e problema lor individuala, si sunt libere sa renunte la functii si sa plece sa-si manifeste autonomia si personalitatea in alta parte.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde YO2EA » Joi Feb 25, 2016 3:55 pm

Bine punctat :mrgreen:
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde YO8RFS » Joi Feb 25, 2016 5:09 pm

yo2loj scrie:...... Ca unora din persoanele din conducere, voluntare sau salariate, le convine sau nu, asta e problema lor individuala, si sunt libere sa renunte la functii si sa plece sa-si manifeste autonomia si personalitatea in alta parte.

...Railor !!! :lol: Le cereti imposibilul !!!!
Mai aveti un pic si o sa le cereti sa-si faca "sepucu" :lol: :lol:
... Da fiti linistiti...nu fac ei asa ceva nci cu kalasnikovul la ceafa. :mrgreen:

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde YO5PQQ » Joi Feb 25, 2016 7:47 pm

deci să-nțeleg că pe această logică, orice român poate cere explicații de la SRI, STS, SIA, SPP etc.
nu e chiar așa... dar fiecare are dreptul să aibă părerea lui. românii sunt specialiști la păreri avizate la orice.

YO2DFA
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde YO2DFA » Vin Feb 26, 2016 8:07 am

"Bine punctat" YO5PQQ! Chiar mă gândeam să cer explicații Federației Ecvestre din România! Doar și eu călăream (pe vremuri) calul pe care socrul meu îl folosea la muncile agricole! Dar acum .... m-ați cam dezumflat, HI!

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde YO8DHD » Vin Feb 26, 2016 8:19 am

YO5PQQ scrie:deci să-nțeleg că pe această logică, orice român poate cere explicații de la SRI, STS, SIA, SPP etc.
nu e chiar așa... dar fiecare are dreptul să aibă părerea lui. românii sunt specialiști la păreri avizate la orice.


Banuiesc ca aceasta era pentru mine. Raspunsul conform legii este ca cel caruia I s-a trimis petitia trebuie sa raspunda in termenul legal, fie si cu un raspuns de genul "NU e treaba dumneavoastra." . Dar TREBUIE SA RASPUNDA. Si da, daca Federatia ecvestra sau cine vreti ca unitate bugetata I se trimite o intrebare este obligata conform legii sa raspunda cu ce vor sa scrie ei. Altfel petentul este indreptatit sa depuna reclamatie ca nu I s-a raspuns. Si pentru Ovidiu... este valabil si pentru scoli, cluburi ale elevilor , spitale si alte unitati bugetate.

LE Si nu e parerea mea, e parerea celor care verifica acest lucru.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde yo8cln » Vin Feb 26, 2016 8:30 am

Oare de ce sint asa " jingasi" (expresie din MM ) bugetarii ? Unii dintre noi (nebugetari) chiar fac ceva pt. radioamatorismul YO. Am incercat sa sprijinim si frr, dar... Cu gindire de asta (noi desteptii si voi prostii ) nu se va ajunge nicaeri ! Auzi expresie : nu ai voie sa intrebi pe cei care (pe ocolite cei drept) au fost alesi si de tine ?! Astept seful de post cu somatia de a pune la dispozitia echipei HQ baza de concurs. Vai de mama noastra ! 73 ! de yo8cln.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Alegeri 2016

Mesajde YO8DHD » Vin Feb 26, 2016 8:37 am

yo8cln scrie:Astept seful de post cu somatia de a pune la dispozitia echipei HQ baza de concurs.


Nu se poate Ghita. Tu nu ai legitimatie tip FRR deci nu poti fi obligat. Poate o discutie amiabila rezolva problemele mult mai usor si mai repede. Referitor la ceea ce a spus YO5PQQ este adevarat ca nu se dau informatii de orice fel , dar unitatea bugetata fir SRI, SPP sau care vreti dumneavoastra, care a primit petitia e obligata sa informeze despre acest lucru printr-un raspuns. Despre asta era vorba cand am deschis discutia, despre faptul ca FRR e obligata sa raspunda nu neaparat sa I-a in calcul ceea ce i s-a cerut.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori