Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde YO3AOE » Sâm Mar 11, 2017 12:38 pm

Probabil ca se obtine o scadere a zgomotului nedorit prin sumarea in antifaza a semnalului perturbator de la cele doua antene,dar ar fi interesant de stiut daca tot in acel punct se obtine si adaptarea optima maxim obtenabila...

yo5ptd

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde yo5ptd » Sâm Mar 11, 2017 2:28 pm

MFJ-1025 nu are nici o treaba cu adaptarea antenei. Cum o fost mentionat anterior, pune in antifaza cele doua semnale. Detecteaza modul de transmitere caz in care intra un releu in functiune si emisia se face numai pe antena principala.

MFJ-1025 are si posibilitatea sa fie conectat direct la transceiver sa primeasca direct indicatie ca suntem in mod TX, dar nu am gasit inca schema pt. Yaesu FT-991 desi detin deja mufe mini-din cu 8 pini si rca necesare constructiei unui astfel de cablu. E vorba de
http://www.ebay.com/p/Amplifier-Relay-Cable-for-The-Yaesu-Ft-991-Ft991-Ft-991a-Ft991a-Without-ALC/1753071657

Adaptarea antenei se face prin alte metode.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde YO3AOE » Sâm Mar 11, 2017 2:48 pm

Da,scuze!,stiu si eu ca adaptarea se face prin alte metode,dar la prima-si grabita-hi!-vedere parea un adaptor manual de antene MFJ,seamana foarte bine cu unul mai vechi de-al meu.Oricum,bine ca s-a rezolvat,pare a face o treaba buna,punctul de anulare este ingust si adinc,cel putin asa se aude/vede in clip.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde YO3AOE » Dum Mar 12, 2017 9:16 pm

Ramine totusi un mare dezavantaj,si anume: daca banda de interes este in intregime innecata de/in zgomotul parazitar,nu se pot decela si curata decit posturile care reusesc sa strabata cit de cit prin el, adica trebuie sa stii ca acolo-intr-un anumit punct si la un anumit moment-exista un corespondent si se poate face reglajul pe el.Restul de statii mai slabe-eventuale DX-uri-ramin in continuare mascate de zgomot,si nu se pot receptiona decit poate aflind frecventa pe care emit de pe un DX-cluster in timp real.Din cite am gasit si citit,exista si dispozitive de acest gen care curata zgomotul parazitar pe banda larga-chiar pe toata gama 1-30MHz-, dar sint extrem de complexe si evident implicit cu mult mai scumpe, plus necesitatea unei antene speciale separate pentru zgomot...

yo5ptd

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde yo5ptd » Mar Mar 14, 2017 9:16 am

"antene speciale separate pentru zgomot"

As fi interesat un exemplu pt. asa ceva, pe google nu am gasit nimic relevant.

Teoretic, daca s-ar putea receptiona numai zgomotul cu o antena, semnalul de intere cu a doua, cu doua receptoare identice se poate filtra zgomotul parazitar chiar si in audiofrecventa punand cele doua semnale in antifaza.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde yo4hgx » Mar Mar 14, 2017 11:22 am

Eu am ramas surprins de filtrele NR (noise reduction) de pe TS590... cel putin curata cuiele surselor in comutatie de parca n-au fost acolo niciodata si multe alte variante de zgomote. Reversul medaliei este timbrul ciudat, de parca vorbesti cu pestii sub apa.. dar asta este deja un specific al DSP-urilor agresive in IF.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde YO3AOE » Mar Mar 14, 2017 3:02 pm

Antena pentru captarea zgomotului nu este speciala in sensul de ceva deosebit,i-am zis eu speciala fiind destinata doar acestui scop.Dat fiind ca-conform masuratorilor-zgomotul radio urban este covirsitor cu polarizare verticala,o antena potrivita pentru captarea acestui zgomot ar fi una verticala,preferabil fara contragreutati,astfel ca sa poata capta dintr-o zona adiacenta cit mai mare,nu numai de la orizont-hi!. Daca folosim si ca antena de emisie-receptie pentru la statie tot o antena verticala-de data asta cu contragreutati-se pare ca cea pentru zgomot ar trebui sa fie identica,doar ca fara contragreutati,astfel ca zgomotul captat de ambele sa fie relativ egal,desi pe dispozitivele de anulare a zgomotului de genul celui de mai sus-MFJ 1025-detinut si folosit de amicul YO5PTD,si nu numai pe el,exista un buton pentru egalizarea nivelului de zgomot captat de cele doua antene.Se pare ca asta ar fi cea mai buna-si de fapt unica!-solutie intr-o asemenea situatie...


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori