«Vanare de vant»?

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

«Vanare de vant»?

Mesajde YO4PX » Joi Noi 17, 2016 2:46 pm

De mai mulţi ani mi-am propus să nu mai scriu despre FRR, constatând că a încerca să schimbi ceva prin puterea cuvântului scris este o «vânare de vânt» (blowing in the wind, vorba lui Bob Dylan, în traducerea lui Florian Pittiş), una de multe ori chiar contraproductivă. Însă urmărind comentariile revoltate despre activitatea şi inactivitatea asociaţiei noastre naţionale nu mă pot abţine să constat că în ceea ce priveşte FRR-ul putem spune convinşi: «nimic nou sub soare». Colegii mai tineri descoperă acum cu uimire că o asociaţie reprezentativă a radioamatorismului YO se poate comporta astfel, de aceea îmi permit să (re)aduc în atenţia dumnealor un articol scris de mine şi publicat în aprilie 2010, care este de fapt o reluare marcată de dezamăgire a aceluiaşi articol publicat iniţial acum 9 ani pe Radioamator.ro sub titlul «2008 - un an de răscruce?». Las la libera apreciere a celor care vor rupe din timpul lor liber pentru a lectura articolul din 2010 să concluzioneze dacă probleme existente acum 9 ani, acum 7 ani, acum ... ani etc. şi-au găsit în cele din urmă rezolvarea odată cu trecerea timpului şi prin schimbarea mai mult sau mai puţin parţială a componenţei Consiliului de administraţie al FRR.
Articolul «Doi ani irosiţi şi eternizarea în funcţii» se găseşte la
http://yo4px.blogspot.ro/2010/04/doi-an ... ea-in.html
73
Francisc (Fery) Grünberg, YO4PX
http://yo4px.blogspot.ro

P.S. Nu stă în intenţia mea de a polemiza pe această temă, oricum subiectul «FRR» este deja ultra-disecat sub diverse forme şi în multiplele sale aspecte de numeroşi comentatori pe acest forum, iar eu mi-am dedicat deja timpul altor activităţi. Rămâne de văzut dacă din eforturile mai vechi sau mai recente ale comentatorilor de a-şi exprima în scris nemulţumirile şi doleanţele va rezulta ceva mai mult decât cunoscuta, obsedanta, dezamăgitoarea «vânare de vânt» ...
F.G.


yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: «Vanare de vant»?

Mesajde yo5ajr » Joi Noi 17, 2016 9:50 pm

http://yo4px.blogspot.ro/2010/04/doi-an ... ea-in.html
a fost publicat in 2010 de YO4PX Fery. Acum suntem in finele 2016! E colosal. In afara de Fery au mai fost sute de postari de radioamatorii, toate vizand activitatea defectuoasa si in principal necomunicare, evitarea ori ce dialog cu radioamatorii chiar afiliati la FRR. Imi pun intrebarea - comunitatea de radioamatori chiar este condamnat la nebagarea in seama, chiar toata lumea tolereaza acest comportament sfidator, lipsit chiar si de bunul simt? Aceasta tacere sfidatoare din parte FRR care de fapt exista cat mai sunt cluburi afiliate chiar taie scandura (ca nu mai e grinda) sub propriile picioare? Pai asta seamana cu falimentarea voita a unei firme de stat....dar in cazul acesta unde-i folosul? Ca nimeni nu ofera bani pentru falimentarea FRR. Atunci e vb. de incompetenta? Cum poate fi o intreaga adunare, CA al FRR incompetent in totalitatea membrilor sai? Sau sunt contaminati de "lasa, ca merge si asa"? Nu le e frica de perspectiva rusinoasa de a ajunge de rusine in paginile de istorie al radioamatorismului Roman? Suntem noi cei multi o "turma" docila si apatica? Zau
ca ma doare capu. De ce nu pot fi prietenosi, comunicativi, deschisi, apropiati de aceasta comunitate de radioamatori compusi din oameni buni, de bun simt, dornici de a se simti ca intr-o familie? Draga Miron, dintr-un organism in metastaza greu sau imposibil sa poti face un organism sanatos. Aici dupa parerea mea ne apropiem de finalul tragediei FRR. Ori rand pe rand intoarcem spatele, ori se va satura chiar si MTS de aceasta activitate "prodigioasa" al FRR si arunca prosopul alb in ringul fara rost in care decurg de ani buni de zile meciurile surde si unilaterale intre FRR si radioamatorii. Deznodamantul e aceas - vom cauta alte drumuri - noi cei ignorati de alesii nostri FRR. Da Miron - atatea s-au adunat ca nu mai e posibil de a lamuri toate! 73 de Miki

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: «Vanare de vant»?

Mesajde YO4PX » Joi Noi 17, 2016 11:34 pm

La reluare YO5AJR a postat o adresă incorectă, incompletă, linkul nu duce la articolul «Doi ani irosiţi şi eternizarea în funcţii», nu duce nicăieri.
Adresa corectă este
http://yo4px.blogspot.ro/2010/04/doi-ani-irositi-si-eternizarea-in.html
73
YO4PX


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori