Pilon de antena temporar

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Pilon de antena temporar

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 10, 2016 12:02 pm

Nu stiu daca s-o fi gindit cineva la treaba asta,dar in functie de autonomia de zbor,o drona cu stabilizator de pozitie ar putea fi folosita pentru a tine intins la verticala statiei portabile de unde scurte un fir de sirma din cupru litat de grosimea potrivita si de lungimea convenabila pe post de antena temporara...

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Pilon de antena temporar

Mesajde yo5pjb » Sâm Dec 10, 2016 12:54 pm

Sunt convins ca in lumea asta s-au mai gandit mii de radioamatori la treaba asta (am zis mii ? mai bine zeci de mii), dar nimeni n-a facut-o si probabil n-o va face.

Motivele sunt multiple:
- un quadcopter decent care sa poata ridica 1kg costa de la 300E in sus (asta in cazul in care ti-l faci tu), dar cred totusi ca am zis un pret prea mic.
- autonomia unui quadcoper e undeva la 10 minute (fara incarcatura), vreti autonomie mai mare, evident bani in plus.
- quadcopter-ul in sine ma gandesc ca poate fi o sursa de zgomot in RF

Un pilon de la SpiderBean de 26m garantat e o solutie net superioara din toate punctele de vedere.

Eu inca cochetez cu o idee asemanatoare dar folosind un zmeu monofilar de tip 'box' (cutie).
Dar pana acum n-am gasit un loc cu un vant ideal astfel incat odata inaltat acel zmeu sa stea singur in aer.
Daca are cineva experienta cu asa ceva si are ceva sfaturi, idei, m-as bucura sa le ascult.

73,
Sorin

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Pilon de antena temporar

Mesajde YO9IRF » Sâm Dec 10, 2016 12:58 pm

Sau mai simplu, un balon cu heliu. Sau chiar un zmeu, ca Benjamin Franklin :).

Edit: se pare ca am scris simultan cu YO5PJB.

yo9hzn
Mesaje: 100
Membru din: Mie Noi 16, 2011 2:41 pm
Contact:

Re: Pilon de antena temporar

Mesajde yo9hzn » Sâm Dec 10, 2016 1:38 pm

yo5pjb scrie:Eu inca cochetez cu o idee asemanatoare dar folosind un zmeu monofilar de tip 'box' (cutie).
Dar pana acum n-am gasit un loc cu un vant ideal astfel incat odata inaltat acel zmeu sa stea singur in aer.
Sorin


Salut. Am vazut asa ceva in episodul 3 al emisiunilor realizate de colegii din Marea Britanie: https://www.youtube.com/watch?v=rvpXWMJJejQ
La noi in tara doar zona YO4 si dealurile din linia Buzau-Ramnicul Sarat-Focsani se preteaza la asa ceva.

PS: De urmarit TxFactor pe youtube (alaturi de Ham Nation, Amateurlogic.tv, Ham Radio Now, +++). Foarte interesante episoadele 10 si 11 unde ni se prezinta modul in care se realizeaza corect un contact educational cu ISS.

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Pilon de antena temporar

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 10, 2016 1:39 pm

Din pacate! zmeul este strict dependent de vint,in sensul ca fara vint nu se poate ridica si stationa,iar balonul cu heliu sau cu hidrogen este si el dependent de vint,dar in sensul invers zmeului,adica vintul il deviaza de la verticala si-l impinge aleator,pe cind o drona controlata automat de/prin G.P.S. in conditii normale-adica fara vint sau cel mult cu vint slab-se poate mentine la verticala locului fara prea mari abateri...Ca costa cit costa,asta este,ghinion-hi!

yo7lfv
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 13, 2010 10:37 pm
Contact:

Re: Pilon de antena temporar

Mesajde yo7lfv » Sâm Dec 10, 2016 6:50 pm

Ma gandeam pe vremuri , vorbesc de minim un an sa fac o directiva pe 80 cu drone , si sa fie alimentate de jos sa elimin acumulatorii (asta ca s-a scris ca nu tin bateriile prea mult) , 4 drone pentru capete si una sa tina cablu coaxial , dar e nebunie si costa ceva si depinzi de vant adica daca bate trebuie sa te tii la ele, in loc sa lucrezi stai la telecomenzi . Proiect clasat . Si nu e singurul .

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Pilon de antena temporar

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 10, 2016 8:28 pm

Oricum,chiar daca folosirea unei(-or) drone in acest scop pare usor fantezista,nu la fel de fantezista este folosirea lor-cu un inregistrator special dedicat-la ridicarea in spatiu a diagramei de radiatie a unei antene reale in studiu, printr-un program de comanda a miscarii dronei in spirala ascendenta/ descendenta in jurul antenei respective...

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Pilon de antena temporar

Mesajde YO6EX » Sâm Dec 10, 2016 8:37 pm

Ideea asta cu drona, au avut-o si altii mai de mult de ex. N6GN.

Cu balon/baloane au facut multi: G4VGO. GW4ALG, AK7AZ, KN9B, N9EE
si... YO6AZT...

Spre sfarsitul anilor '70, cu ocazia unui concurs (YODXHF) a fost ridicata o antena, un fir de 40m, cu ajutorul a 3 baloane pentru sondaj meteorologic, umplute cu hidrogen. Rezultatele nu au fost cine stie ce. Dar a fost prima in YO...
.
Fişiere ataşate
z-balloons-ant.jpg
z-balloons-ant.jpg (8.19 KiB) Vizualizat de 5167 ori
z-40 M balloon ant.jpg
z-40 M balloon ant.jpg (21.18 KiB) Vizualizat de 5167 ori
Ultima oară modificat Sâm Dec 10, 2016 10:09 pm de către YO6EX, modificat 1 dată în total.

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Pilon de antena temporar

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 10, 2016 9:11 pm

Da,interesant! experimentul,sigur ca inainte de toate rezultatele depind de propagarea din acel moment,dar oricum rezultatele nu cine stie ce s-au datorat probabil si lipsei fortuite a unor contragreutati,care la o lungime/inaltime de asemenea proportii ar fi contat-in sensul bun-destul de mult...


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori