32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3dan
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 02, 2012 10:33 am
Contact:

32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde yo3dan » Vin Ian 27, 2017 11:04 am

A SCAZUT numarut de radioamatori YO cu 32,5% din 2010 pana in 2016.
Aceasta este situatia prezentata la reuniune CEPT ce a avut loc anul trecut in Helsinki Finlanda.
In LZ a fost inregistrata o crestere de 70,6%, iar in HA o scadere de 46,5%. Cea mai mare crestere a fost in Slovenia, cu 100,2%.
Oare scaderea din YO sa aiba vreo legatura cu lipsa totala de promovare si cu managementul incompetent al FRR si al celorlalte asociatii?
73 de Dan YO3DAN

YO9CNU
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 16, 2014 11:16 pm
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde YO9CNU » Vin Ian 27, 2017 12:34 pm

Salut Dan!

Sunt Florin, YO9CNU.
Imi poti trimite un link unde pot sa vad aceasta statistica la nivel mondial.
Multumesc mult.

73's
Florin
YO9CNU


yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde yo9yul » Vin Ian 27, 2017 12:52 pm


YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde YO3JW » Vin Ian 27, 2017 2:08 pm

Cu toata dragostea!
"Oare scaderea din YO sa aiba vreo legatura cu lipsa totala de promovare si cu managementul incompetent al FRR si al celorlalte asociatii?"
Din cate cunosc in afara de sediul FRR acesta nu are alt spatiu unde ar putea desfasura pregatirea unor noi posibili radioamatori. A zice numai asa de dragul zicerii mi se pare deplasat.
De asemenea mi se pare ciudat ca tocmai tu Dan sa vii cu astfel de comentarii, stiind ca "vanezi" postul de SG.
De asemenea, in majoritatea cluburilor membre ale FRR, este prevazuta cresterea numarului de membri.
Tare as dori sa vad o statistica a celor noi autorizati la nivelul acestor cluburi.
La aceasta as adauga si o statistica a celor care si apar efectiv in benzile de radioamatori! In trafic diurn, nu numai in anumite concursuri cu miza!


Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde yo3gh » Vin Ian 27, 2017 2:37 pm

Eu personal nu cred ca are legatura cu FRR scaderea acestui numar de radioamatori YO . Daca vrei sa fii radioamator esti pentru ca iti place acest hobby . Sunt multe alte influente: banii, daca ne gandim la investitii in echipamente si la veniturile romanilor din zona medie , atractia catre tehnica care scade cam de 10 ani in favoarea altor domenii , internetul , conditiile din YO din toate punctele de vedere - nu este locul sa facem politica .
Eu insa cred ca eforturi se fac si in FRR ( de ex clubul afiliat Palatul Copiilor are f multi copii in formare in fiecare an, YO3GOD face minuni acolo , fara sponsori !!! ) , SRR ( a sustinut o perioada receptorii tineri ) , ARR are acum un club in YO3 unde sunt multi tineri, in Dr Taberei ….. deci lucrurile se mai misca. Ca in orice hobby banii conteaza f mult ( de ce nu toata lumea schiaza de ex ? , de ce nu toata lumea face skydiving sau parasutism ? ) , parerea mea . Poti sa fii cel mai tare manager al oricarui club, asociatie , dar daca nu ai buget nu reusesti mare lucru si lumea nu vine , din pacate sau chiar pleaca …. . Chiar daca te zbati sa aduci sponsori ( Vasile se zbatea si el sa caute sponsori , multi nu stiu acest lucru ) nu mereu resusesti . Si fara investitii nu atragi pe nimeni, mai ales tinerii . Lucrez intr-un domeniu unde fara buget nu se poate face nimic sau comparand , chiar si chinezii investesc bani , nu numai munca !
Numai bine.

PS . NU am vazut insa cifrele ...poate am citit prea repede ...
Ultima oară modificat Vin Ian 27, 2017 2:39 pm de către yo3gh, modificat 1 dată în total.

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde yo9yul » Vin Ian 27, 2017 2:38 pm

@YO6EX Sunt multe documente acolo, nu am ideea, vroiam sa spun doar ca a fost reuniune CEPT la HELSINKI in 2016.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde YO9IRF » Vin Ian 27, 2017 2:45 pm

O scadere cu o treime in 6 ani e extrem de mare.

Singurul lucru care o explica e un numar foarte mare de radioamatori care nu si-au reinnoit autorizatiile. Cu alte cuvinte, problema cea mai mare nu e aducerea de noi radioamatori, ci mentinerea interesului celor deja autorizati. Se justifica partial din discrepanta mare intre numarul celor autorizati si numarul celor activi in trafic.

Alternativ, cifrele cu care s-a lucrat sunt eronate (raportari false la CEPT, indicative expirate de mult ramase inca in callbook-ul ANCOM etc).

Razvan.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde n2yo » Vin Ian 27, 2017 6:14 pm

Cred ca discrepanta dintre 2010 si 2016 se datoreaza mai ales expirarii in anul 2010 a autorizatiei unui mare numar de radioamatori. Dupa 2010 se poate vorbi de o stabilizare cu o tendinta descrescatoare a numarului de radioamatori autorizati YO.
Am atasat un grafic care este produs pe baza informatiilor obtinute de la ANCOM la fiecare sincronizare cu callbook-ul de la Radioamator.ro, lucru care se petrece de cateva ori pe an.

radioamatori autorizati.jpg
radioamatori autorizati.jpg (19.24 KiB) Vizualizat de 6806 ori


Lipsa de interes si preocupare pentru instruirea viitorilor radioamatori nu poate fi scuzata prin lipsa de spatiu detinut in proprietate. Avand in vedere frecventa mica a unor asemenea cursuri, se pot inchiria sali de mici dimensiuni care au cateva mese si scaune. Cred ca se pot obtine pentru cateva zile sau saptamani asemenea spatii chiar si gratuit colaborand cu scoli, facultati, palate ale copiilor. De vreme ce cunoasterea codului morse nu mai este obligatorie, doatarea acestor sali de curs poate fi minimala.

Avand in vedere accesul generalizat si ieftin la internet, ideal este insa ca cineva sa aiba initiativa dezvoltarii unor cursuri online. La ora actuala se pot obtine titluri de studii superioare si chiar de master prin urmarea de cursuri online. In particular pentru instruirea radioamatorilor aceste cursuri sunt foarte adecvate, fiind economice, flexibile, se pot copia si distribui in numar nelimitat si asa mai departe. Lipseste interesul si mai ales initiativa pentru un asemenea proiect.

73s de Ciprian N2YO


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori