DOI ANI IROSITI SI ETERNIZAREA IN FUNCTII

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

DOI ANI IROSITI SI ETERNIZAREA IN FUNCTII

Mesajde YO4PX » Mie Mar 09, 2011 3:13 pm

DOI ANI IROSITI SI ETERNIZAREA IN FUNCTII
http://yo4px.blogspot.com/2010/04/doi-ani-irositi-si-eternizarea-in.html
Articolul cu acest titlu a fost publicat acum un an, fiind o reluare cu modificari a articolului „2008 - un an de rascruce?", care se dorea atunci o contributie la reformarea organizatiei. A existat in acel moment un mare orizont de asteptare, si cu atat mai mare a fost dezamagirea celor care si-au pus sperantele în rezultatele Adunarii, mai ales dupa vizionarea filmului realizat de YO3GW. Dupa alegerea "noului" Consiliu de administratie, in care 10 dintre membri erau "fosti" şi dupa trecerea a trei ani, sunt nevoit sa constat cu regret ca absolut toate problemele mentionate in articol au ramas nesolutionate. Astfel ca articolul s-ar putea intitula acum la fel de bine "Trei ani irositi si eternizarea in functii", fara a se mai opera aproape nici o modificare si, probabil, conducand la aceleasi rezultate - vreau sa spun, la aceeasi absenta a oricaror rezultate, cata vreme conducerea FRR-ului ramane in mana acelorasi persoane.
Avand in vedere ultimele evenimente, pe care FRR le-a gestionat cu totul nemultumitor, mi se pare necesara demisia in bloc a actualului Consiliu de administratie si alegeri generale anticipate.

Ultima oară modificat Mie Mar 09, 2011 6:59 pm de către YO4PX, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: DOI ANI IROSITI SI ETERNIZAREA IN FUNCTII

Mesajde YO4BKM » Mie Mar 09, 2011 6:52 pm

Eu nu cred ca cei doi ani s-au irosit, cu atat mai mult cel de al treilea an, anul desavarsirii unor mari succese. In acesti ani CA al FRR a reusit un record la care nici nu se putea visa in trecut: omologarea la nivel international a fraudei din competitii pana la nivelul reprezentarii YO in lume. Lipsa unei pozitii ferme fata de fraudele dovedite cu alte ocazii a creat acea protectie si caldurica la care, asemenea unui aluat bine cocolosit, au dospit, s-au umflat si s-au perfectionat tehnica si tupeul care au inlocuit acel invechit ham-spirit cu mai noul spirit al invartelilor. Mai este si anul noului proiect de statut al FRR introdus pe usa din dos spre avizare la CNTS, asta nu inseamna nimic? Sa fie adunarea generala a FRR din aceasta primavara un moment de rascruce, sub impresia ametitoare a nemaivazutelor succese? Sa-i dorim succes deplin in aceasta directie, numai ca, in loc de moment de rascruce, sa nu apara altceva de care sa ne facem cruce. Dar oricum am privi lucrurile, ce s-a petrecut in acesti ani nu va ramane uitat de istorie.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: DOI ANI IROSITI SI ETERNIZAREA IN FUNCTII

Mesajde n2yo » Mie Mar 09, 2011 10:20 pm

Opinia mea este ca o demisie nu este de anticipat. Pentru aceasta sa se produca, persoanele in cauza trebuie sa (1) admita ca situatia generala a organizatiei este dezastruoasa si (2) ca responsabilitatea acestei situatii le revine in mod direct. Or, cel putin dupa comunicatele publice pe care le auzim la QTC sau citim in revista FRR, dupa informatiile de la hamradio.ro, sau dupa reactia (sau lipsa de reactie) la atitudini critice, organizatia functioneaza foarte bine si nu exista probleme. S-ar putea eventual discuta despre o demitere, dar si aceasta este exclusa pentru ca (1) statutul nu are prevederi specifice in acest sens si (2) este de anticipat ca reprezentantii din Adunarea generala nu au vointa de a lua o asemenea initiativa. O situatie fara iesire.

73s de Ciprian N2YO


yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: DOI ANI IROSITI SI ETERNIZAREA IN FUNCTII

Mesajde yo3hjv » Joi Mar 10, 2011 3:28 pm

Este o solutie, sesizarea IARU cu privire la tolerarea acestor practici.
Sesizarea ar fi bine sa vina de la mai multe cluburi, intrucat, acestea sunt memebre FRR.
Poate asa se va alege graul de neghina.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: DOI ANI IROSITI SI ETERNIZAREA IN FUNCTII

Mesajde YO4BKM » Joi Mar 10, 2011 6:39 pm

YO3HJV, nu cred ca este corecta sesizarea direct la IARU fara ca mai intai cluburile sa depuna o sesizare oficiala la FRR, nu ar fi luata in considerare, dar nici cluburi care sa depuna sesizari la FRR sau IARU nu prea vad. Alte cluburi nu reprezinta oficial YO si de aici intreaga incurcatura. Cred ca ar fi posibila o cale putin cam ocolitoare. Radioamatorii membri ai cluburilor afiliate la FRR sunt si ei, prin calitatea si legitimatia de membru cu sigla FRR, in relatie cu FRR si sub "pavaza" FRR conform statut. Si cum este putin probabil ca cluburile lor sa depuna o sesizare, atunci sa se initieze o lista de radioamatori membri ai cluburilor afiliate la FRR care sa iscaleasca o sesizare colectiva, imi amintesc ca in urma cu cativa ani s-a mai initiat un protest pe aceasta cale, dar cu alt obiectiv. Poate ca se realizeaza pana la adunarea geneala din aprilie.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: DOI ANI IROSITI SI ETERNIZAREA IN FUNCTII

Mesajde yo3hjv » Joi Mar 10, 2011 11:48 pm

YO4BKM> IARU este o organizatie formalista si se uita si la calitatea celor care sesizeaza ceva. Potrivit statutului, FRR este alcatuita din organizatii membre (cluburi, AS etc). De aceea demersul ar trebui sustinut de "Membrii" FRR si nu de radioamatorii individuali.
Sesizarea trebuie facuta ca o sesizare la Curtea Europeana, adica respectand un anume tipic si un cadru de prezentare a situatiei, ce include, obligatoriu, si calitatea persoanei care sesizeaza.
IARU nu este o democratie originala si nici populara.
Oricum, astea sunt discutii pentru ca, radioamatorul roman este degraba varsatoriu de cerneala pe hartie doar cand e ceva de scandal... :D
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori