Miner retractabil

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Miner retractabil

Mesajde YO3AOE » Mar Iun 27, 2017 10:56 pm

Unele transceivere au-din fabrica-pe una dintre lateralele carcasei un miner din platbanda de otel elastica imbracata intr-o teaca de material sintetic-plastic ridat,care la nefolosire se indreapta si se retrage spre cele doua capete,asezindu-se pe tabla carcasei.Desi am cautat cu inversunare-hi!,nu am reusit sa gasesc de cumparat asa ceva,poate imi poate indica cineva unde in Bucuresti asi putea gasi...

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Miner retractabil

Mesajde yo3gh » Mie Iun 28, 2017 8:18 am

La acordeoane gasesti , incearca la articole muzicale la mag Muzica sau ia de pe net de la acest link
https://www.publi24.ro/anunturi/timp-li ... 86054.html

Bafta !


Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Miner retractabil

Mesajde yo2msb » Mie Iun 28, 2017 6:34 pm

E plin eBay-ul de asa ceva, depinde pentru ce model de transceiver cauti:
http://www.ebay.com/itm/301122662648
http://www.ebay.com/itm/331425721139
http://www.ebay.com/itm/191337375454
Banuiesc ca se gaseste un amic radioamator din Bucuresti cu cont pe eBay sa ti-l comande.
Succes!
crocodil de munte

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Miner retractabil

Mesajde YO3AOE » Mie Iun 28, 2017 10:48 pm

Multam! pentru adresele trimise,am sa caut pe-acolo.Imi trebuie pentru o statie Icom IC-718,am gasit la accesorii dar este foarte scump pentru buzunarul unui pensionar,costa "doar" vreo 23 de euro-hi!,am mai gasit ca accesorii pentru boxe,costa doar 5 lei,dar este pe undeva prin tara,nu se deranjeaza nimeni pentru doar atit...

yo3gdi
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iul 19, 2010 10:09 pm
Contact:

Re: Miner retractabil

Mesajde yo3gdi » Joi Iun 29, 2017 7:58 am


YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Miner retractabil

Mesajde YO3AOE » Joi Iun 29, 2017 10:50 am

Da,multumesc! pentru contributie,dar la pretul ala este prea scump pentru buzunarul meu,se apropie de pretul de 21,5 euro din lista germana de accesorii,pina la urma cred ca renunt la cumparat si poate improvizez ceva in regim de home-made-hi!...

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Miner retractabil

Mesajde yo3fhm » Joi Iun 29, 2017 12:19 pm

YO3AOE scrie:dar la pretul ala este prea scump [...], se apropie de pretul de 21,5 euro din lista germana de accesorii,pina la urma cred ca renunt la cumparat si poate improvizez ceva in regim de home-made-hi!...
Probabil ca cei care v-au cautat si oferit alternative ar trebui sa-si ceara scuze pentru faptul ca ofertele gasite sunt "atat de scumpe"... Cel mai bine ar fi ca data urmatoare, sa reformulati :

"Caut un bun samaritean care sa-si poata pierde timpul cautand un [articol care ma intereseaza pe mine] si care sa se incadreze in limitele de pret dintre {min_X ... maxY}."

Una peste alta, cred ca solutia mentionata de Dan YO3GH e cea mai rapida.
Sau, daca tot ati gasit la doar 5 lei, de ce nu vorbiti cu vreun radioamator din apropierea orasului in care ati gasit articolul respectiv, sa vi-l cumpere si sa vi-l trimita prin Posta Romana, care e cel mai ieftin curier din YO ?! Probabil ca expeditia va mai costa vreo 7 lei in plus (daca nu se adauga si efortul celui care eventual ar accepta sa-l faca).

Vorba barcagiului "Capitanul Burta-Mare" de pe "vaporasele" din zona plajelor Mamaia-Constanta:
"Ce sunt 7 lei, dar-ar dracu'-n ei ?! Nu mai sta pe ganduri, ca soacra-mea-ntre scanduri ! " ....
E adevarat ca din 2010, cand era 5 lei, a evoluat la 10 lei... ca deh, e economie de piata, nu ? :lol:

Ca sa fie "ontopic" (radio), pot spune ca eram cu portabila intr-o mana si cu camera video in cealalta:


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Miner retractabil

Mesajde YO3AOE » Joi Iun 29, 2017 2:30 pm

@YO3FHM-Nu stiu-chiar asi fi curios!-sa vad cum v-ati descurca dvs. cu un venit (pensie) lunar(a) de doar 1202 lei,din care majoritatea covirsitoare a banilor se duc-in ordinea ponderii-pe regia si facilitatile locuintei,alimente si medicamente,noroc cu nevasta-mea si cu fiu-meu,care contribuie si ei masiv,altfel...In ceea ce priveste gasirea articolului respectiv pe Internet,fiind un obiect relativ minor si datorita faptului ca nu are o denumire foarte bine definita/conturata,este destul de greu de dibuit si am reusit abia dupa foarte multe incercari ne-izbutite.Nu am cirtit cu privire la preturi,doar am constatat ca unele imi erau peste mina,deci nu am acuzat pe nimeni de nimic,ci am multumit tuturor celor care mi-au raspuns si mi-au trimis date de interes.Fiecare isi cunoaste posibilitatile financiare si cauta sa se incadreze-pe cit posibil!-in limitele lor,nu ma pling,doar-desi cu oarecare amaraciune-pur si simplu constat si accept-fortuit!-o realitate.Cei care au posibilitati mai mari-sa fie fericiti!-la un moment dat au sa constate ca dupa iesirea la pensie lumea lor se va intoarce nu chiar cu susu'n jos,dar o va lua bine acana,asta este...

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Miner retractabil

Mesajde yo3fhm » Joi Iun 29, 2017 5:17 pm

OK.
Totusi, nu uitati sa ne anuntati si pe noi cand veti fi rezolvat problema.
Eu personal ma declar curios sa aflu ce solutie ati adoptat (home-made sau acordeon ? ) .

73!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori